13. / Vesmírné Zákony a Principy / 5. Klikatý pohyb

16. června 2010 v 5:45 | Alue |  Zákony Vesmíru - seriál
Tento článek je součástí rozsáhlého seriálu:

______________ 13. DÍL ______________

alue.cz
Tento princip se týká pohybu a rotace. Nebudu vás tu otravovat s nesmyslnými výpočty a vzorci, vysvětlení bude velmi jednoduché, jako ostatně vše ve Vesmíru, pokud tomu člověk rozumí. (Pokud tomu nerozumí, jeví se zákonitě vše složité.)

Ve Vesmíru existuje princip, zvaný Zlatý Řez Vesmíru. Mluvili jsme o něm v jednom z prvních článků tohoto výkladu, konkrétně zde: 2. / Vesmírné Zákony a Principy / II. Zákon Duality. Byl vysvětlený formou odkazu na Wikipedii, podstatnou část ocituji, aby jste to nemuseli nikde hledat:

,,Zlatý řez se vyskytuje v přírodě ve formě Fibonacciho posloupnosti. Listy rostlin, pokud vyrůstají jednotlivě, jsou na větvičkách rozloženy tak, že každý list vyrůstá nad předchozím listem více či méně posunut o určitý úhel. V dolní části stonku jsou listy starší a větší, u vrcholu mladší a menší. Všechny listy jsou stejnoměrně osvětlovány Sluncem, menší nestíní větším, které mají delší řapíky. Dalším projevem zlatého řezu je uspořádání semen slunečnice nebo smrkové šišky, ve kterých jsou šupiny rozmístěny jako spirála, nebo točité schody. Toto rozmístění je také velice dobře vidět u ananasu. Dalším projevem zlatého řezu v přírodě je logaritmická spirála, která nemění tvar a roste stejně do délky i do šířky. Jejím projevem je růst neživých částí živého tvora. Můžou to být vlasy, nehty, zobáky, zuby, rohy, parohy nebo schránky měkkýšů." více samozřejmě zde: Wikipedie - Zlatý Řez

Opakuji ho, protože Zlatý řez s klikatým pohybem velmi úzce souvisí.

Pro lepší představu popisovaného pohybu máte v článku přiložený ilustrační obrázek pohybu po sinusovce.
Je jedno, jak to nazvete, vše co rotuje, či se pohybuje klikatě se této zákonitosti týká.
Tento druh pohybu je ve Vesmíru velmi významný, neboť pohyb urychluje a navíc spirálovitě roste prakticky vše ve Vesmíru. -  To máte napsáno i v citaci výše.

Sinusoida
Cikloidní pohyb můžete také sledovat, pokud na plochou stranu válce upevníte barevnou skvrnu a válec chvilku kutálíte. Vidíte, že tečka se pohybuje neustále dokolečka a zároveň dopředu.

K čemu tento pohyb tedy prakticky je?

Už jsem výše naznačila, že sinusovka urychluje.
Doporučuji vám na zkoušku velmi zajímavý pokus, který vám možná jednou bude ku prospěchu, až pojedete někam pozdě.
Pokud jedete v autě a máte prázdnou silnici, nejezděte po ní rovně jako všichni ostatní, ale kličkujte zleva doprava. Můžete klidně i pouze ve svém pásu, pokud nemáte k dispozici celou silnici. Uvidíte, že dorazíte k cíli neuvěřitelně brzy, aniž byste museli šlapat na plyn a jet jako šílenci. Neuvěřitelné, je to tak.

Pohyb v sinusovce nabírá a násobí energii. Urychluje.

Toho využívá voda. Všimli jste si, že voda nikdy neteče rovně? Neupravená koryta potoků i řek jsou vždy klikatá. Proč?
Voda totiž není blbá jako člověk, který její koryta rovná, rve do přehrad a pak se diví, že se mu to tam zanáší, musí to bagrovat, voda stojí, hnije a ještě jsou záplavy.
Voda využívá klikatého pohybu k urychlení svého toku. Zároveň voda sama se otáčí neustále dokolečka. Tedy řeka se klikatí, voda navíc sama rotuje. Díky tomu má voda samo čistící schopnost, neboť tento její pohyb jí umožňuje mazat ze sebe všechna data a odstraňovat/vyplavovat nečistoty a usazeniny.
Něco málo jsme si o tom řekli v článcích Tomáše Marného, kde se jasně rozebírá, že člověk má přijímat vodu chladnou a bez dat a už vůbec ji nemá strkat na slunce. Voda nenávidí světlo, protože se na něm kazí. Dávat vodu ,,nabít" na světlo je tedy absolutní šílenost a nepochopení přírody, stejně tak jako umělé nádrže a koryta.

Sami si rotaci vody můžete odpozorovat. Když lijete na sklo vodu v malém proudu, vidíte, že voda neteče rovně, dokonce se neustále klikatí, někdy udělá i vlnu, která teče chvilku do kopečka. Krásně to můžete vidět, když sedíte v myčce aut.

A když prší, vidíte, jak voda vytváří na hladině kruhy, které se neruší a krásně se rozbíhají do dálky. Kruh je ve Vesmíru symbol ochrany a harmonie, ale hlavně Sinusovka opisuje kruhový pohyb vpřed. Tedy ve vodě je tento Vesmírný princip zakodovaný a neměnný.

Ovšem nejen voda využívá klikatý pohyb. Divíte se, proč had nemá problém s pohybem, ačkoliv nemá žádné končetiny? Ano, had se hýbe pomocí svalů, ale hlavně jeho pohyb je Sinusoidní. Díky tomu je rychlý a žádné nohy nepotřebuje.
Přikládám video, které o pohybu hada mluví a krásně vám ho ukazuje ze zajímavé perspektivy. Nejpodstatnější je začátek, nemusíte ho sledovat až dokonce, ani nemusíte rozumět komentáři. Snímky mluví samy za sebe... proč by se had jinak namáhal plazit se klikatě, když to může vzít rovně? Inu nějaký význam to holt má, had není tak blbej, jak vypadá :)


Pohyb po sinusovce/klikatě/cikloidně tedy představuje další z Vesmírných principů, který se zkrátka nedal v tomto výkladu vynechat, jelikož by nebyl kompletní. Pamatujte, že v Přírodě máte všechny tyto zákonitosti ukázané. Kdo pochopí přírodu, pochopí Vesmír. Ovšem je nutné umět se dívat a chápat.
 


Komentáře

1 Petr Petr | E-mail | 16. června 2010 v 8:30 | Reagovat

Ahoj Aluško,

zajímavý článeček.

Pokud to má být test jestli poránu u kompů spíme, nebo už jsme začali přemýšlet, případně test odolnosti čtenářstva vůči základním technikám manipulace (v tomto případě zamíchání nepravdivých informací a nesprávných, případně hrubě zjednodušených závěrů mezi pravdivé informace), tak je docela dobrý.

Pokud to tak není, tak si dovoluju upozornit, že je v něm několik zásadních chyb. Netvrdím, že popisované principy neplatí - principy platí, ale některé ukázky jejich platnosti byly vybrány nevhodně.
1. Sinusoida a její tvar je definována kapku jinak než píšeš - jedná se o záznam svislé vzdálenosti bodu na povrchu otáčejícího se kruhu nebo válce (na místě) od jeho středu v čase (viz Wiky - funkce sinus). Má ještě několik dalších významů a využití, ale tohle je takové nejzákladnější.
2. Křivka, kterou opisuje bod na povrchu kruhu nebo válce, kutálejícího se po rovině se jmenuje cykloida a její tvar se od sinusoidy liší. Opět viz Wiki - Cykloida. V poslední větě odstavečku pod obrázkem sinusoidy je navíc uvedeno, že bod opisuje spirálu. Když tak o tom přemýšlím, možná, že nějak podobně vypadá boční pohled na pohyb bodu po šroubovici, ale určitě ne po spirále. Je fakt, že šroubovice a spirála se dost zaměňují.
3. To, že je pohyb po sinusoidě rychlejší platí pro kouli a podobné tvary - pro auto ne. Takovýto pohyb auta jsem viděl jenom u závodů F1, kde ho závodníci používají ke zpomalení pohybu formule vpřed aniž by museli snížit otáčky motoru nebo podřadit - umožňuje jim to potom rychlejší rozjezd - a k zahřívání pneumatik před závodem.
4. Meandrování vodních toků je kapku složitější proces a snaha vody netéct rovně je jenom jedna z jeho příčin, ve stejné nebo spíš větší míře se tam uplatňuje princip cesty nejmenšího odporu a gravitace.
5. Voda teče nahoru hlavně tam, kde nemůže téct dolů  - pokud neustále leju další vodu, voda se roztéká na všechny strany. Nahoru voda teče, dokud jí stačí kinetická energie získaná litím z výšky anebo dokud ji nahoru vytlačuje další přitékající voda - jakmile přestanu lít, všechna voda steče dolů.

S ostatním souhlasím.

Nemusíš ten komentář věšet na web, spíš si podle něj poopravuj článek. Pokud bys s tím chtěla helfnout, napiš mi. Ale dostanu se k tomu až večer doma, dřív ne.

Petr

2 Ivana Ivana | 16. června 2010 v 9:27 | Reagovat

Alue,zase žasnu, jak jsi všechno skvěle popsala, nikdy předtim bych si tyhle zákonitosti přírody nedala do souvislostí..akorát hadíka jsem musela vynechat, mám z hadů totiž fóbii :-D

3 Barbora Sejrková Barbora Sejrková | Web | 16. června 2010 v 14:30 | Reagovat

Krásně popsané, akorát jsem měla pocit, že sinusoida je vlastně přesný půlkruh :D A jinak nádherný obrázek řeky, přesně takovou jsem viděla v Krkonoších a takové jsou nejhezčí

4 Alue Alue | E-mail | 16. června 2010 v 18:57 | Reagovat

Sleduji, že tu někdo má problém s pojmy, tak tedy článek upravím.

5 Ivet Ivet | 16. června 2010 v 21:51 | Reagovat

Ženský svádivý tanec má taky většinou sinusoidní pohyb :DD Jo a ta řeka je strašně pěkná. Asi máme určitou náklonnost k tomuhle v genech :)

6 Laik Laik | E-mail | 16. června 2010 v 21:52 | Reagovat

Ahoj alue
Petr.....je sice pravda že alue(doufám že mě promine :-) ) tady trošičku plete jablka z hruškama třeba ohledně sinusoidy a posvátné geometrie .....ale v zásadě má celej článek pravdu.... doporučuji ohledně vody prostudovat třeba práce Viktora Saubergera ,kterej se hodně zabýval vodou a vodohospodářskýma dílama ,aby byli v harmonii z vodou ...nebo si prostudujte pár knih od Masaru Emota kterej se zabývá pozorováním krystalů vody po ovlivnění hudbou či slovy a pod.... ohledně posvátné geometrie doporučuji třeba knihy od Drunvalo Melchizedeka ,Květ života a posvátná geometrie (ale to už je celkem náročný na pochopení) ...ale i ta sinusoida je taky velice dobré téma na studium ,protože má třeba hodně společného z čerpáním energie nulového bodu.....ale.......snažím se do těchto zákonitostí ohledně posvátné geometrie proniknout už dloooouho a pořád zjištuji že vím málo a málo.....a je jasné že v tak krátkém článku absolutně nejde obsáhnout to ,co autor vlastně myslí a pokud o tom tématu čtenář moc neví ,tak špatně chápe spojitosti.......mě se líbí číst co Alue píše ,protože sám nemám ty schopnosti tak pěkně poskládat slova ,aby to vydalo na celí článek.....hezkej večer přeji Radim

7 Primula Primula | 23. března 2012 v 1:37 | Reagovat

Mňa osobne nezaujímajú vedecké poznatky prečo to tak je a prečo to tak nie je, ale týmto nechcem uraziť žiadneho bádateľa, len hovorím, že keď sa v tom nevyznám, tak ma to nazaujíma - vzorce, schémy, výsledky bádania. Vedecky založený človek nech sa pokojne zaoberá výskumom a kritikou, veď aj to je pre spoločnosť prospešné a chvályhodné.
Čo zaujíma mňa - vyskúšať si to na vlastnej koži. Takže, chodila som sa byciklovať, ale dlho mi to nevydržalo, lebo som stále bojovala s odporom vzduchu, s vetrom - šlapala som rovným smerom, rýchlo som sa vyčerpala a nemala som z toho žiadnu radosť, len drinu. Tak som vyskúšala klikatý pohyb. Z jednej strany na druhú. A viete čo? Je to úžasné, baví ma to, idem rýchlejšie a s menším vyčerpaním a mám pocit, že letím. Záver bádania? Radosť a smiech - proste život. Odporúčam každému jednému. Vyskúšajte, zažijete.

8 Martin V Martin V | E-mail | 10. dubna 2012 v 21:26 | Reagovat

Jak velká má být ta sinusoida? Zkoušel jsem to na dálnici přes dva pruhy, najel sem neuvěřitelně kilometrů a přijel pozdě a ještě se mi rozhodila geometrie s sjela přední kola!
Netuším co jsem dělal špatně...
Zkoušela jste tu teorii ověřit v praxi třeba jízdou na kole?

9 Barča Barča | E-mail | 17. prosince 2015 v 16:17 | Reagovat

Martine jela jsem na kole do školy, několikrát jsem spadla protože takové oblouky se nedělají lehko a nestihla jsem první hodinu, měla jsem pak několik týdnu zaracha od rodičů, ať prý už nedělám takové hlouposti :/

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.