V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 01.12.

GSM Locator je podvod

6. srpna 2011 v 5:40 | Alue K. Loskotová, alias Aluška |  Zajímavosti
Od doby, kdy po internetu začala kolovat reklama o tom, že můžete špehovat své známé přes mobilní telefony, uběhla už pěkná doba. Konspirační teoretici se tenkrát chytali za hlavu, jakou to hrůzu zase odtajnili. Všichni přece už dávno víme, že podle mobilu se dá špehovat a odposlouchávat kdokoliv, ale když to nyní dali veřejně, tak už se bije na poplach.
Nijak nepopírám, že jsme špehováni, ale kdyby bylo možné pro každého z nás, aby sledoval polohu kohokoliv, jenom za předpokladu, že zná číslo jeho mobilu, nezahráváme si tak trochu s ochranou našeho soukromí? Nebylo by něco podobného trestné?
Na Novinky.cz vyšel článek, že služba, která se chvástá, že vyšpízuje kohokoliv, je podvrh. A nám nezbývá, než si ulehčeně oddechnout. :)

Podvodníci mají nový trik, jak vylákat z lidí peníze

Na zvědavost lidí, co právě může dělat jejich partner nebo blízká osoba, sází nová služba GSM Locator. Za odeslání placené SMS zprávy s cenou 179 Kč slibují zjistit polohu kohokoliv pomocí jeho mobilního čísla. Jedná se však o podvod - žádná veřejná služba, která by toto dokázala, neexistuje. Novinkám to potvrdila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Na první pohled působí služba zcela korektně, dokonce se na internetové stránce gsmlocator.net zobrazují i kladné ohlasy lidí, kteří službu údajně využili. "Sledovala jsem cestu svého manžela, všechno je v pořádku, moje myšlenky byly nepodložené," píše na webu 32letá Veronika.
Pozornější uživatelé si ale mohou všimnout, že překlad stránek do češtiny není zcela korektní. Například je zde uvedeno: "Absolutně bezpečně, objekt nic nedozvědí."
Podle elektrotechnika Romana Touška, který Novinky na podvodné stránky upozornil, není vyhledávání člověka podle jeho mobilního čísla technicky možné. "V současnosti žádný systém neumožňuje bezplatné a legální zaměřování GSM mobilu podle telefonního čísla. Přihlášení do mobilního telefonu do sítě operátora je šifrováno a signál je veden přes pozemní vysílač do satelitu," vysvětlil Toušek.
Jeho slova potvrzuje i Martina Kemrová z T-Mobilu: "Všechny lokalizační služby jsou chráněné pomocí E-PIN (speciální kód, který není veřejně přístupný, pozn. red.)."
"Žádnou službu na principu GSM lokalizace pro veřejnost neposkytujeme. Údaje o lokalizaci poskytujeme v souladu se zákonem příslušným orgánům, například pro lokalizaci volajícího na záchrannou službu 112," řekla Novinkám Blanka Vokounová z O2.
"Celá stránka je pouze vymyšlená a tahá z lidí peníze a možná i telefonní čísla. Pokud tam zadáte své číslo, tak se PHP skript chová, jako když číslo vyhledává a pak po vás požaduje odeslání sms zprávy za 179 Kč pro ověření, jestli nejste robot," varoval Toušek.
Na novou službu podvodníci uživatele lákají pomocí nevyžádané pošty.

zdroj: Novinky.cz

Bohužel, mně osobně už e-maily od ,,špízovací agentury" přišly a ne jednou. Vám také?


Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/

 


Komentáře

1 Nasgol Nasgol | 6. srpna 2011 v 10:24 | Reagovat

Ahoj ahoj :o) taky mi došel mejl a ne jen od nich, všechno co neznám mažu..

Jinak jsem četl v diskuzy na seznamu, přímo k tomuto článku, že je vás podle čísla může vysledovat jen operátor. To jestli on prodává infromace o vás se už nikde nepíše a asi i neví...
Jinak k tomu telefonímu(mobilnímu) signálu, je to pouze hloupí signál, to jestli je šifrovaný nebo ne bude stejný jako u Wi-Finy. Ta se ve firmách, který chcou mít fakt zabezpečení, vůbec nepoužívá, protože je snadno hacknutelná, díky tomu, že vysílá signál, který můžeš kdokoliv odchytávat a nejeden čověk si s tím hravě poradí..

Např. co se týče těch GPS-esek v mobilu, tak je jen banalitka udělat to, aby v pozadí(to, co už uživatel nevidí a co běží bez grafiky v pozadí aplikace)se odesílali informace o vaší poloze iperátorovi a ten hned věděl, kde jste. Teď jen záleží, jak moc jsou ty SMART PHONY smart :oD.
Možná i z toho důvodu mám starší cihličku :o))

2 Jindra Jindra | 6. srpna 2011 v 12:18 | Reagovat

Ta služba je sice podvod na tahání peněz za prémiový SMS, ale jinak je celá řada možností, jak sledovat někoho přes mobil. Operátoři samozřejmě můžou. Nějací jejich zaměstnanci za úplatu můžou, to se nikdy nedá úplně uhlídat. Policie může, pokud spolupracuje s operátorem. Ale co řada lidí neví, tak špehujou i některý aplikace do mobilů. Odesílají informace tvůrci aplikace a ten z toho může mít data pro lepší cílení reklamy. Např. i hra Angry Birds pro Android a Apple, která byla zdarma, odesílala informace o poloze uživatele. Verze pro Nokii to neodesílala, ale ta byla placená. Riziko je to spíš pro politiky a velké podnikatele. Většině lidí to může být v podstatě jedno.

3 Rusalka Rusalka | 6. srpna 2011 v 12:36 | Reagovat

Zajímavé, já mám zrovna tu hru Angry Birds. Když mám tedy Nokii N8, to znamená že u mě je to v pořádku? Ale já jsem tu hru neplatila.

4 Jindra Jindra | 6. srpna 2011 v 14:36 | Reagovat

[3]: Taky mám N8 a každopádně verze pro Symbian nešpiónovala, pokud vím.

5 Rusalka Rusalka | 6. srpna 2011 v 14:41 | Reagovat

Uf :) Děkuji za odpověď:)

6 Jindra Jindra | 6. srpna 2011 v 18:00 | Reagovat

Největší špión je stejně google a facebook, proti tomu jsou mobily úplná sranda. Ale to už záleží na každým, jak se zařídí.

7 Nasgol Nasgol | 6. srpna 2011 v 19:51 | Reagovat

[6]: A řek bych nejen ti..

Protože ať už se člověk registruje/odesílá jakékoliv údaje, všechno se to ukládá na servery, odkud to admini můžou číst a pracovat s tím. Samozřejmě, proto aby to zneužili slouží "pravidla a zákony"..

Takže pokud běžný člověk vyplní poctivě všechny údaje při registraci na jakoukoliv stránku, nebo jakýkoliv dotazník a pravdivě, tak se to uloží na server a může se s tím dělat..
Proto používám pouze nicky a falešné údaje nebo se to snažím co nejvíce omezovat :o))

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama