V e-shopu Alue.cz jsou nové energetické krystaly. - Nabídka ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 13.02.

Krvavá daň za naše mobily

14. května 2013 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Oblíbená Videa
Miliony lidí v Africe zemřely, abyste mohli používat svůj mobil
Kasiterit a Koltan se používají v elektronice, hlavně při výrobě mobilních telefonů, ale i jiné elektroniky. Těží se v dolech ve Walikale (Kongo, Afrika).
Tyto minerály těží chudí afričtí civilisté, kteří za ně dostávají mizerný bakšiš. K dolům je láká vidina peněz. - Nakutají toho 50kg!, táhnou to dva dny přes lesní stezky a vydělají si 6 dolarů. Na světovém trhu se přitom 50kg rafinovaných minerálů prodává za 1300 dolarů. - Každý ať si odpoví sám, je-li tento obchod slušný, nebo jestli jde o obyčejné zneužívání levné pracovní síly.
Kdo to odkupuje? - Například FDLR (Demokratická fronta za osvobození Rwandy), od nich to překoupí Konžští obchodníci a vyvezou z Afriky do Evropy. Kde to přeberou velké firmy vyrábějící mobilní telefony. V následujícím filmu je to v první řadě NOKIA.
Vchody do dolů stráží ozbrojené skupiny vojáků. Za navštívení i opuštění dolů vybírají peníze, za které nakupují zbraně. Kdysi bojovali z politických důvodů, dnes je vše jen o penězích.

Tímto způsobem se každý vlastník mobilního telefonu (pravděpodobně i počítačů, iPodů apod.) podílí na vykořisťování afrických obyvatel. Pravděpodobně neexistuje elektronický výrobek, u kterého bychom si mohli být jistí, že za něj nikdo nezaplatil životem.
Miliony lidí již zemřely, problém trvá přes 10 let, ale nikdo s tím nic nedělá. Lidem se o tom neřekne, velké společnosti se k tomu odmítají vyjadřovat.


Když se nakonec vyjádří, mluví o ,,naději na možnou lepší budoucnost" a o ,,plánování prvního kroku". Mohou si to dovolit. Společnost a zákazníci na ně netlačí, aby se tímto problémem zabývaly, protože o tom vesměs nikdo nic neví.

Krev v mobilech - šokující skutečnost
https://www.youtube.com/watch?v=fhr4Gxb1nq0

... A odnesou to zase obyčejní nevinní lidé, kteří za nic z toho nemohou. Představte si, že se na takovém místě narodíte. Kde číhá smrt a bída na každém rohu.
Velké společnosti zajímá jen cena vykutaných minerálů. Cena lidských životů a jejich utrpení, je vůbec nezajímá. Přitom by pouze stačilo, aby si velké společnosti, odkupující Kasiterit a Koltan, hlídaly odkud minerály jsou a podezřelé zásilky nebraly.


Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
 


Komentáře

1 Martin Riedl Martin Riedl | E-mail | Web | 14. května 2013 v 7:50 | Reagovat

Pane bože! Co je moc, to je moc. Tak to jsem si ani ve snu nemyslel, že je to zlé až tak moc! S tím prostě MUSÍME něco udělat. Ale, jak jsme to jenom měli vědět...

2 zbavit-se-hranic zbavit-se-hranic | Web | 14. května 2013 v 8:50 | Reagovat

Tak je to skoro se vším :(
ne jen s mobily..

Spoustu z toho, co máme, vyrobily děti v Asii nebo jinde za dolar na den v hnusných podmínkách..

3 vlaja vlaja | E-mail | 14. května 2013 v 11:34 | Reagovat

i rakovina je pro ne velky zisk

4 Ameline Ameline | 14. května 2013 v 16:08 | Reagovat

Ano, tohle je jeden ze smutných kousků naší reality. Elektronika, oděvy, látky, pochutiny. Je potřeba, aby si toho lidé byli vědomi v co nejširší základně a mohli tržní silou ovlivnit tyto podmínky, například preferencí a podporou místní produkce nebo fair trade výrobků. Sama zastávám názor, že člověk ve skutečnosti potřebuje velmi málo k spokojenému životu. To, co ušetří na utrácení za blbosti potom může věnovat k nákupu kvalitnějších a "eticky nezatížených" výrobků. Bohužel je zde stále mnoho rodin, které žijí z "ruky do huby" a u nich nelze předpokládat ani vyžadovat posun, protože nemají tu manévrovací schopnost, kterou na druhou stranu mohou získat třeba právě díky rozvoji místní ekonomiky - ačkoliv k posunu mentality lepší finanční podmínky přímo nepovedou, bude tu alespoň možnost. (opravte mě, pokud se v něčem mýlím)

Kdysi jsem narazila na dokument, kde byly korporace (tj. právnické osoby) posuzovány podle psychiatrických měřítek jako skutečný člověk. Došli k závěru, že odpovídají kritériím regulérního psychopata nebo masového vraha - postrádají svědomí, nevykazují nejmenší ohled na své okolí a dbají jen o vlastní prospěch. Ekologicky a lidsky se budou chovat pouze, pokud to pro ně bude výhodné. Není to problém jednotlivců, ale spíše celkového nastavení takové společnosti, jejímž primárním účelem je vykazovat zisk, čemuž se poté všichni pracovníci chtě nechtě podřizují, protože jedině díky produkci bohatství se taková společnost udrží při "životě".

5 JanCh JanCh | E-mail | 14. května 2013 v 19:39 | Reagovat

Ameline presne vystihla, že je to tak asi so všetkými výrobkami, s ktorými sa denno-denne stretávame resp. ich nakupujeme. Je smutné, že či už rôzne technológie alebo nejaká produkcia sa prevažne používa proti ľuďom a na bezbrehé obohacovanie. Je to ale aj o nás, že sa neustále nechávame chytiť na niečo nové, nový mobilný telefón, nový počítač, nový televízor, nové auto atď. A popritom je možné mnohé veci vyrábať aj tak, aby vydržali a slúžili dlhodobo a mnohé z nich by sme v podstate ani nepotrebovali. Ľudská pažravosť je ale nekonečná a to práve vedia tí, ktorí neustále niečo nové ponúkajú. Poznajú veľmi dobre ľudské chovanie, poznajú veľmi dobre to, ako ľudská psychika funguje a veľmi dobre vedia, na akú strunu majú zahrať, aby dosiahli svoje. Ja sám s tým každodenne bojujem a nie vždy je to ľahké.

6 sepťa sepťa | 14. května 2013 v 22:36 | Reagovat

Pokud dobře počítám, tak by se každým vykoupením jedné dávky zvýšily náklady o 32350 Kč, která by se projevila na ceně elektroniky. Takže firma, která by s tím začala, by zkrachovala kvůli špatné konkurenceschopnosti...no way...

7 sugarrock sugarrock | E-mail | 17. května 2013 v 19:02 | Reagovat

Je to smutné co se děje v Africe a o to smutnější je, že se to děje po desetiletí. Evropa se Státy programově vyrábí chudobu na černém kontinentu, aby si vyšší společenské třídy udržely svoje standardy, respektive aby neustále bohatly

8 Alue Alue | Web | 20. května 2013 v 13:22 | Reagovat

[7]: Bílí lidé nikdy do Afriky neměli lézt. Udělali tam jenom samé problémy, zničili černým kulturu a rozvrátili jejich způsob života. - Je mi za nás bělochy úplně stydno, když tento dokument dávám na stránky. Je to ostuda.

9 sugarrock sugarrock | E-mail | 25. května 2013 v 20:22 | Reagovat

Ano, to je pravda a nejen Afriku, ostatně i sebe sami a druhé každodenně ničíme, většina z nás, to je šílený. Připravujeme si peklo na Zemi, jako nejhorší cestu pozemské zkoušky, je to velice těžké a únavné

10 Elemona Elemona | Web | 22. června 2013 v 1:45 | Reagovat

"Tímto způsobem se každý vlastník mobilního telefonu (pravděpodobně i počítačů, iPodů apod.) podílí na vykořisťování afrických obyvatel." tak si tak říkám, Alue, i ostatní čtenáři, uvědomujete si, že momentálně sedíte za počítačem a nejspíš vlastníte i mobilní telefon?
Ne, nechci rýpat ani kritizovat ;-), jen se na to dívám i z jiného úhlu pohledu. Sama sedím před svým třetím počítačem (na počítači pracuju již cca. 13 let), s mobily je to ještě horší (mám svůj 5.). Docela se za to stydím (tedy co se týče těch mobilů, sice je využívám, ale nepotřebuji tolik, jako počítač).
Tak jako tak si myslím, že ještě větší vinu, než zákazníci na tom mají ti, kteří takovéto věci praktikují, takže výrobci.

11 JENKA JENKA | E-mail | 1. srpna 2013 v 16:07 | Reagovat

My s tým neurobíme nič,lebo presvedčiť milióny ľudí v Európe,že nechcú mobil,je nad ľudské možnosti.Toto si musia uvedomiť ľudia,ktorých sa to týka, ale bohužiaľ,tí nemajú väčšinou internet,ani mobily.Takže bezvýchodisková situácia?Chcem vidieť toho človeka,ktorý prinúti dotknuté firmy,aby nevykorisťovali chudobný africký,či iný národ.

12 Léňa Léňa | 29. června 2014 v 9:00 | Reagovat

zakomentuju si u článečku staršího data:

No já myslím, že lidé v Evropě za toto přeci ale platí velmi krutou daň taktéž. Nikdo se jich neptá jestli to chtějí.  Třeba v podobě všeho toho elektrosmogu, GSM a wi-fi zabordelení prostředí. Zrovna konkrétně ti lidé, kteří to tam těží, tak asi chodí bosky po zemi (mají kontakt se zemí), v noci je neruší Wi-fi a podobné nesmysly a zcela určitě jsou v lepší fyzické kondici, než většina lidí zde v Evropě.

Jinak ten nadpis "milióny zemřely aby..."  mi přijde zavádějící.
Takový typicky přihlouple novinářsko-senzacechtivý. Ano, je pravděpodobné, že tam někdo zemřel. Ale nedokážu si představit, jak konkrétně by ten důl musel být veliký, aby například přímo v něm mohly zemřít milióny lidí - kolik lidí by tam teda celkem muselo pracovat ? A pokud je to myšleno že ne přímo při té těžbě, ale sekundárně - "že umřou protože nemají peníze", tak by to určitě mělo být v článku jasně uvedeno. Takhle jak je to podáno je to matoucí (manipulativní). Já se ptám na přesnou příčinu toho hromadného umírání o kterém se tady snaží pisatel INFORMOVAT (ta data nejsou přesná/úplná).

Ono totiž ta "naše" jaksi už automatická představa, že lidé tam umírají protože "mají málo peněz" je překroucením skutečnosti (v těchto krajích se jedná především o dětskou úmrtnost, která je ale daná už přirozeně - od přírody a vyvážená z druhé strany vysokou porodností - to, že u nás jsou podmínky pro přežití dětí výrazně lepší je zde vytvořeno UMĚLE (!) všemožnými chemikáliemi a z druhé strany vyváženo antikoncepcí - tedy dalšími zbytečnými chemikáliemi. Tak co je vlastně lepší ? Vždyť obojí ten způsob je přeci smrtonosný... (ale ten "náš" navíc používá peníze, které si jaksi fungují "samy pro sebe").

Tamní společnost nepotřebuje naše peníze k tomu aby přežila. Ten článek totiž evokuje myšlenku, že kdyby ti lidé dostali snad zaplaceno více (fair trade), tak by to bylo lepší. Což je samozřejmě nesmysl, žádné peníze nikdy nenahradí to co bylo bezohledně zdestruováno. Z tohoto hlediska lze na  Fair trade nahlížet jako na nechutný podvod.

Osobně vnímám tento článek za příliš plytký k tomu, aby mohl přiblížit problematiku - během těch pár slov se náš evropský člověk ani nestihne oprostit od toho co se děje a jak to funguje u nás. Takže je to zavádějící, protože neúplné.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama