V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 15.10.

1. / Můj menstruační kalíšek, aneb Otevřeně o menstruaci

15. listopadu 2013 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Radost být Ženou
Než se dostanu k samotné vlastní zkušenosti s menstruačním kalíškem, dovolte mi se předem obšírněji rozepsat. Všeobecně o hygienických pomůckách, také něco z mých zkušeností a proč jsem se vlastně začala zajímat o kalíšky?
Pánové prominou, ale tato série článků je určena ženám.
Účelem tohoto seriálu není pojmout téma ženské menstruace dokonale do detailu, se vším všudy. - K mnohému bych se ráda později vrátila a napsala články speciální.

Existuje něco lepšího než vložky a tampóny?
Od doby co už ženská menstruace není tabu, už se za ni neupaluje, nemusí se o ní mlčet a nemusíme nosit jednu značku protékajících vložek jako za komunistů musely naše matky, máme my ženy obrovské možnosti. My mladé, které jsme na světě nějakých 15-25 let si možná ani neuvědomujeme, jak úžasný rozdíl je například mezi vložkou za komanče a těmi ultra tenoučkými s křidélky. Jedním slovem: Obrovský.
Přestože v tomto ohledu proběhl významný vývoj během velmi krátké doby, není to stále ideální.

Vložky i tampony se například chemicky bělí. Aby vypadaly hezčí, lákavější, čistější, aby se lépe prodávaly... Za to ženy platí svým zdravím.
Tato bělidla nejsou zdravá, v tamponech se dostávají do kontaktu s vnitřním prostředím těla ženy. Když už jsme u tamponů, velice zásadní je také fakt, že tampon nasáklý krví uvnitř našeho těla není nic moc hygienického, ani zdravotně nezávadného.Já osobně - nyní mluvím opravdu pouze sama za sebe - jsem se vždy používání tamponů vyvarovala. Použila jsem jich za celý život jen velmi málo a na každý jednotlivý případ si konkrétně vzpomínám, protože moje zkušenost s tampony byla pokaždé velice nepříjemná. Bolestivá, nepohodlná a také plná napětí, obav a děsu, to hlavně při prvním použití.
Moje úplně nejhorší byla zkušenost s druhým použitím tamponu. Jela jsem s kamarádkou na týdenní výlet k její tetě, která mě měla velmi ráda. Šlo se tehdy na koupák... Chtěla jsem se tomu nějak vyhnout, ale koukali na mne jako na blázna s tím, že si přece můžu vzít tampon a že je léto, přece na ně v tom parnu nebudu jen koukat... Celou dobu jsem byla na nervy (že proteče nebo v bazénu nasákne nějakou bakterii) a pak když jsem po skončení ,,akce" měla tampon vyndat, tak to nešlo. Šňůrka se schovala, sám ven nešel kvůli suchu, takže samozřejmě prsty. Byla to strašná bolest ho lovit, měla jsem dojem, že tam v kabince zešílím. Dnes už je to 7 let, ale stále si živě pamatuji, jak jsem měla stažený žaludek, jak mi mlátilo srdce, jak jsem se bála že to nezvládnu a bude se to řešit nějak jinak, jak mě políval střídaně horký a ledový pot, jak jsem přemáhala brekot a strašně litovala toho, že jsem radši neprosadila svou a nečetla si celý den na dece. Bože bože... Co dívce dokáže způsobit jeden schovaný tampon.
... Vylezla jsem z kabinky asi po dvaceti minutách celá bílá a až do večera ze mne nikdo nevymáčkl souvislou větu. Normální trauma.
Ptali se mne: ,,Co ti tam trvalo tak dlouho?"
- ,,Neptej se...." Konec diskuze.

Pozdější zkušenost s tampony byla vždy podobná: Šlo se někde koupat. Pokaždé nervy, pokaždé bolest, pokaždé vylízám z kabinky bílá jako stěna a začnu mluvit až za dvacet minut, co to trauma rozdýchám. Prostě mi to nedělá dobře, nejsem na to stavěná a v podstatě moc nerozumím jiným ženám, které jsou s tampony údajně spokojené.

Proč jsou s tím problémy? - Tampon vysušuje poševní sliznici, nepříjemně při zavádění drhne a to vše podporuje vznik infekcí. Určitě také milujete ty situace, kdy se vám zarazí někde na půli cesty - právě kvůli suchu - a vy ho potřebujete dostat dál... A to bolí.
Vlastně by se dalo říct, že jestli něco z hloubi svého srdce nenávidím, tak jsou to tampony: Nehygienický zdroj bolesti a stresu.

Když byly vynalezeny první tampony o.b. (,,Ohne Binde"), výrobce se radoval, že přišel na něco úžasného a že vytlačí vložky z trhu.
Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že se to nestalo? - Každá žena je jiná, nedá se paušalizovat. Ty které si užily podobnou ,,zábavu" jako já, samozřejmě tampony bojkotují a propalují nenávistným pohledem reklamy na tampony, kde se smějí zdravé krásné mladé ženy, kde se tancuje na loukách, čachtá v moři a všichni jsou sluníčkoví, spokojení a v ,,cajku". Realita je ale jinde a sluníčkové to určitě není...

Jenomže ani vložka není žádná výhra.
Vložka je značně nepohodlná, ačkoliv - děkujeme ti bože za to - je tenoučká.
Opruzeniny, podrážděná kůže... A samozřejmě nehody se také stávají. Jdete spát, nějak špatně se natočíte, ups... Ráno máte v posteli jako u řezníka na stole.
Vložky jsou zdravější než tampony, protože bělidla z nich se nedostávají přímo do těla a nemohou být zdrojem bolesti jako drhnoucí tampon. Ale na druhou stranu je tu problém jejich neprodyšnosti. Kdo má jemnou kůži, ví o čem je řeč.
Určitě mi také dáte za pravdu, že spát celý týden nutně se spodním prádlem, je něco šíleného. Kůže si prakticky vůbec neodpočine.

Alternativa číslo jedna: Sponginová houba
Nebylo to z mé hlavy a už je to nějakých 5 let. Kámoš tehdy přišel s ,,jakože super nápadem". Indiánky údajně používaly na menstruaci sponginové houby, které si zaváděly podobně jako tampon. Tak samozřejmě nějaké nakoupil a hrozně moc chtěl, abych s tím začala, že je to přece přirozené a návrat ke kořenům a podobné sluníčkové věci...

Spongia roste přirozeně v moři, je měkká, má pórovitou strukturu a v Německu se sem tam dá koupit jako pomůcka na mytí. V ČR už to je s kupováním trošku horší, ale taky se občas zadaří.

Původně se mi do toho moc nechtělo.
Viděla jsem texturu houby a říkala jsem si, že když mám problém s tamponem, jak tam mám dostal tohle?
On se však nedal a začal mne přesvědčovat jak je to úžasná věc a že to musím určitě zkusit, že budu nadšená a že je to moc zdravé.
Vzala jsem houbu, přistřihla ji do vhodnějšího tvaru (zmenšila a natvarovala), protáhla v ní šňůrku aby mi šla líp vyndat v případě úspěšného zavedení a odebrala se do koupelny...
Dámy, nechci malovat čerta na zeď, ale podobalo se to sadomasochistickému výkonu tehdy v kabince před lety. Bolest a nic, nedostala jsem ji tam. Drhla, vůbec nedržela tvar, neposlouchala mne, nespolupracovala, konec.
Vylezla jsem z koupelny celá ztrápená, opět bílá jako stěna. Když jsem rozchodila toto své zcela nové netradiční trauma, v podstatě jsem mu ten nápad hodila na hlavu, protože mě opět začal přesvědčovat, že to dělám blbě a že se málo snažím, že mám nějaký ,,volšový ruce nebo co"...

Uměla bych si Spongii představit, kdyby na ni byl nějaký vhodný aplikátor. Je to antibakteriální přírodní produkt... Proč ne? Ale takový aplikátor si vyrobit neumím, ani nevím, kde to sehnat.

Kámoš pořád dělal chytrého, jak je Spongia super a jak jsou ty ženy padlé na hlavu, že používají vložky... To už jsem se nakrkla a usadila ho větou, že ,,Až bude mít vlastní vagínu, tak ať si to zkusí a káže. Ale co on chlap může vědět o tom, jak to má žena s menstruací a jak je těžké si tam dolů něco zastrčit? Ví přece úplný houbeles."
A byl pokoj... Tak skončila neslavně Spongia... Jednu neotevřenou mám ještě v šuplíku. - Dá se použít jako žíňka na mytí, ale nechala jsem ji tak jak je. Nechci s ní mít nic moc společného, ještě pořád mě ta vzpomínka nepustila.
Tudy cesta nevede, nejsme indiánky.
Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE

Přispějte na stránky Aluška.org

 


Komentáře

1 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 9:15 | Reagovat

No, s takovými zkušenostmi s tampónem se ti ani nedivím, že jsi hledala jinou alternativu :-) Spíš obdivuju tvé odhodlání se spongií :-)
Já podobně zápolila se svým prvním tampónem (byli jsme na vodě zrovna v blbém období, tomu se prostě nedalo vyhnout). Ale pak jsem narazila na tampaxy (ty maj aplikátor) a už mě tampónování nevadí. Jednou nutně musel nakupovat manžel (:-)) a dones, co měli. A musela jsem použít, co bylo. No, to se fakt nedá :-)))
Ale o kalíšku jsem už kdysi také uvažovala a nakonec zavrhla jako nepraktické. Tak se těším na články (taky je z komentářů vidět, že s tím má spoustu žen zkušenosti a pochvalují si to, tak to asi zas tak nepraktické nebude?)

2 onni onni | Web | 15. listopadu 2013 v 9:20 | Reagovat

Taky tampony pouzivam minimalne, ale ze stejneho duvodu, proc je nepouzivam, nikdy nebudu pouzivat ani kalisek - proste nesnasim kdyz "tam" uvnitr neco nosim.. s vlozkama nemam absolutne zadny problem (a to mam extremne citlivou kuzi), staci najit vyrobce, ktery dela vlozky jez mi sedi (pro me Naturella) a pohoda.

Ale dost dobre me pobavilo, jak ti tvuj kamos cpal houbu :D to je je jako asi kdyz chlap-gynekolog keca zenskejm do porodu :D

3 Vepříček Vepříček | E-mail | 15. listopadu 2013 v 10:09 | Reagovat

Aluško, prasátko rádo promine. Dlouho jsem se toulalo netem a vidím, že tvuj blog je pořád špičkovej. *CMUQ* Kvik, nenapíšeš i článek o mořských pannách? Mají taky mensturaci?
A ještě se chci kvik zeptat, napíšu ti email, dnes večer, víš líbil se mi a zaujal mě tvuj článek kde jsi odpovídala té holce co viděla skryté tváře ...Mimozemšťania na zemi? Uf, reptiliáni a spol. Vidím, že sa musím niečo nové od Teba naučiť. Však mi urobíš prednášku do emailu, když nemáš teďka na zvířátko čas..tak aspoň na Vánoce, prosím!!!!

4 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 10:20 | Reagovat

No iba si mi potvrdila moje presvedčenie, že tampón si tam skrátka nenapchám...Inak Alue, budeš sa vyjadrovať aj k bolesti pred menštruáciou? Lebo viem, že si už písala o tom, že to nieje v poriadku, tak napísať čo to znamená a tak...A pamätám si, že si tu kedysi mala zverejnený článok z osud.cz "Posvátná moc menstruační krve", ibaže ho neviem dopátrať. Máš ho tu ešte niekde?

5 Alue Alue | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 10:26 | Reagovat

[2]: Tak to máš dobré. Pokud tě vložka neškrábe, nedráždí a nestávají se ti nehody. - Asi máš nějaký speciání spodek, protože Naturellu jsem před lety zkoušela a vůbec mi nesedla, vlastně to bylo hrozné. - Navíc byla parfemovaná a parfemované věci uvolňují toxiny do těla přes kůži. Proto se nemá používat ani parfemovaný toaletní papír. - Podporuje mimo jiné i nemoci konečníku.

[4]: O bolesti před menstruací (nebo při to je jedno) bych chtěla napsat opět něco speciálně. Teď mám novou rubriku, první tady shrnu základ, ty kalíšky a pak bych se zabývala lečbou těch bolestí.
Mimochodem jediné co se týče menstruace, tak tu vyšel film, k tomu se budu ještě v tomto seriálu vracet.

6 Mája Mája | E-mail | 15. listopadu 2013 v 10:38 | Reagovat

Zdravím, Váš článek mně pobavil :)). Jsem starší generace(už jsem to někde psala) ale mám stejné zkušenosti s tampóny i vložkami. Když jsem četla Váš příběh z kabinky, přesně jsem viděla sebe. Živě a barvách. Vložky taky nic moc, ale byly daleko horší. Teď jsem ve věku kdy je skoro nepotřebuji, bála jsem se tohoto období, ale můžu Vám říct, že je mi fajn. Menstruační kalíšek jsem tudíž nevyzkoušela, nemohu doporučit. Ale než to někdo odsoudí, měl by vědět o čem vlastně mluví. Přeji krásný den.

7 Luz Luz | 15. listopadu 2013 v 11:05 | Reagovat

[2]: Mně taky vyhovuje Naturella, od té doby, co jsem je zkusila, už jiné nekupuju, leda že by nebylo na výběr. Předtím jsem zkoušela různé značky, fakt je, že některé mají nepříjemný povrch, asi nejhorší mi v tom připadaly Always a k tomu ještě hrozně hrudkovatí. Řekla bych, že jsou daleko míň kvalitní než třeba nějaké obyč. české, co nemají žádnou známou značku.  
Před mnoha lety jsem taky neúspěšně zkoušela tampon a nepodařilo se kvůli bolesti. A taky myslím, že to je z hygienického hlediska horší než vložky.

8 katrin katrin | 15. listopadu 2013 v 11:06 | Reagovat

Používám jenom Tampax a zavádění + vyndání je v pohodě, jen když je zavedený je to lehce nepříjemné (vysušuje či naopak když je moc nasáklý tak cítím tlak). Vložky jsou opět co se týče "aplikace" bez problémů, jelikož tam žádná aplikace není, ale zase můžou protéct a celou dobu nošení se cítím ve stejné intenzitě nepříjemně jako s tampónem, ale jinak: strach z prosáknutí + je cítit, když ta krev odtéká, což moc nemusím. No a kalíšek mám také - tam není žádný špatný pocit při nošení, vůbec to v ničem neomezuje, ale zase je porod nandání + vyndání, to je těch 20 min na záchodě kdy pak vycházím bílá.. Ale zase ho můžeš mít celý den od rána do večera snad a necítíš při tom vůbec nic neobvyklého. Závěr: všechno to vyjde nastejno a cítíš u toho buď slabé ale dlouhé napětí po celý den a nebo silné co trvá těch 2-4x 20 minut.

9 onni onni | Web | 15. listopadu 2013 v 11:12 | Reagovat

[5]: nebyl to ten film, kde delala ta pseudoidianka takovou prednasku? Ten dokument se mi dost libil, hlavne jak mluvila o te synchronizaci cyklu s mesicem.. ja to mam totiz uplne naopak, ovulaci pri novoluni a MS pri uplnku. By me ale zajimalo, kolik by se v dnesni dobe vubec naslo zen, ktere by to mely spravne..

Jinak ja mam teda spodek hodne "specialni", ale spis ve spatnem slova smyslu, ale pamatuju si, ze kdyz jsem byla mladsi, s tim zaparovanim se a tak jsem obcas problemy mela, ale proste jsem zmenila znacku. Nektere vlozky, jako naturellla nebo nektery druh alway totiz nemaji takovy gumovy povrch. Vetsina vlozek, i tech drazsich, to tak ma, proto je treba hledat a zkouset. Teda pokud nekdo nechce ten kalisek, myslim, ze pro hodne zen je to porad jeste dost nepakticka a neprijmena vec. Ale taky jsem o tom uvazovala, to ano. Ale nosit bych to nemohla.

Jinak mi mamka vzdycky taky vypravela, jaka to byla obcas hruza. Ono treba i SEHNAT vlozky za komancu byl problem, dycky vyklada jake mela treba problemy po porodu. A taky existuji z te doby takove ruzne pruvodivky, jakoze se misto vlozky nosil sesity hadr, ktery byl mezi nohama a pres ramena a akorat se kazdy den posouval :D:D

10 Alue Alue | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 11:14 | Reagovat

[7]: Allways jsou podle mne jedna z nejhorších šuntozních značek. Úplně na nic, neskutečně to dráždí kůži, ale hlavně že je na to reklama jak kdyby to bylo z pandí kůže. :)

11 Alue Alue | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 11:17 | Reagovat

[9]: Ano, vtip na sešitý hadr který se každý den kousek přes rameno posune, znám. Akorát ne užen při menstruaci, ale bylo to nějak v souvislosti s chlapy a jejich smyslem pro hygienu.. Vlastně něco jako ,,ideální mužské spodní prádlo. Zatáhneš a je to.."
No ale teď jsem už nechutná, tak si další pohnutky nechám raději pro sebe.

12 onni onni | Web | 15. listopadu 2013 v 11:22 | Reagovat

[11]: jo, tak jako vzhledem k tomu, ze existuje plno foru jak si chlapi akorat obraceji trenky naruby, tak to sedi asi vic k nim :D

13 gretka gretka | E-mail | 15. listopadu 2013 v 11:34 | Reagovat

Ahoj zajimave tema taky nepouzivam tampony prave proto ze si myslim ze to je nezdravy ale treba moje segra nepouziva celou menstruaci nic jineho takze to je fakt kus od kusu je teda pravda ze ja zadny problemy nemam ale segra je na gynde jako doma

14 Alue Alue | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 11:56 | Reagovat

[13]: To je problém. Na gyndu si zajdeš jednou a už se to s tebou vláčí. Nemusí to být ani vina tamponů.
Gynekolog ti tam zavleče protea, trichomonas a budeš se léčit do smrti, dokud za ním budeš chodit. Klidně to sestře vzkaž, není to vůbec nic nového.
Pomůcky tam nejsou dokonale sterilní.

15 alape alape | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 12:08 | Reagovat

Jako mladá holka jsem taky tampony občasně používala, když nebylo zbytí. Byly to právě ty horké chvilky prožité se ztraceným provázkem, které mě držely zpátky. Ale někdy po třicítce se mi jednou stalo, že po zavedení se mi udělalo okamžitě zle - silně se mi točila hlava, podlomily se mi kolena, zvracení. Tampon letěl ven a já si pak na příbalovém letáku četla instrukce, kde je mj. i varování, že asi 2% žen trpí naprostou nesnášenlivostí. Usnesla jsem se, že do této skupiny asi patřím také, že se prostě lidské tělo mění... Od té doby je nepoužívám vůbec.
A "noční řeznickou postel" jsem vyřešila vložkami na noc, které jsou podstatně delší než normální.

16 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 12:37 | Reagovat

Aluš, máš nejaké vložky, ktoré odporúčaš? Čo sa týka always, bola som totálne sklamaná, chvíľku človek niekde sedí a už má taký ten "lepivý" pocit...Jediné čo sa mi na nich páčilo bolo, že sú prakticky balené a prakticky sa do toho obalu dá zabaliť použitá vložka. Ja mám zatiaľ dobré skúsenosti s vložkami Softino. Chcem skúsiť Naturella, ale len aby to nebolo ako s výrobkami čo majú dobrú reklamu. Presne ako je v článku, ženy tancujú po lúke, ale realita je iná. Väčšinou to vychádza tak, že čo má dobrú reklamu, tak to je v skutočnosti najhorší produkt, ako je to už aj so spomínanými always...

17 Alue Alue | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 12:59 | Reagovat

[16]: Zatím nejlepší co jsem kdy zkusila jsou Ria.
Nově vyrábí ,,Ultra silk", mají takový žlutý obal. Výhodou je, že se na tebe ta vložka nepřilepí, tolik neškrábe, nekouše a opruzeniny nejsou tak výrazné jako u jiných.
Vypadají takhle:
http://www.bugy.sk/images/gallery/thumbnails/4049500143844_invelky-4.jpg
Jiné Ria jsou také dobré, ale Ultra silk jsou pořád favorit.
Prakticky balené jsou také.

Jinak ty blbosti s gelovým vnitřkem, parfémované a buňkové povrchy, to jsou všechno hovadiny absolutně k ničemu, totálně nešetrné k tělu i pokožce, předražené. Vlastně všechno na co kdy byla masivní hyper super ultra reklama, vždycky stálo za prd. Nevím jestli má Ria reklamu v TV, protože ji nemám, každopádně je to slušná značka.

18 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 13:07 | Reagovat

[17]: Díky za tip :) Myslím, že reklamu nemá, ešte som ju nevidela...Najviac propagované sú aspoň u nás na Slovensku always, naturella a myslím ešte descreet.

19 Hannah Hannah | 15. listopadu 2013 v 14:34 | Reagovat

Alue, je to blbá otázka a jsem si jistá, že to nejde...ale nešla by první menstruace nějak vyvolat. Bylo mi 14 a je mi úplně strašně, že to ještě nemám. I moje mamka to měla v necelých 13. Já vím, že je ještě čas, do 15, ale už si přijdu divně. Několikrát denně dokonce úpělnivě prosím vesmír, ať už jí dostanu. Já už chci dospět, nemám skoro žádná prsa, vypadám na 12. Uvědomuju si, že řeším blbosti, ale i tak mě to dost trápí...

20 myší královna myší královna | Web | 15. listopadu 2013 v 15:02 | Reagovat

Já tampony začala používat až na střední, kdy se při praxi lítat s vložkou po place nedalo. Hlavně to bylo v době, kdy jsem nebrala HA, teklo ze mě krve jak z vola při porážce, takže fakt nic příjemného.

Toho kámoše jsi uzemnila správně. Ono se to chlapům o menstruaci kecá. Kdysi to nějaký na fóru přirovnal k přisednutému nádobíčku, všichni chlapi se tam na mě sesypali, že jsem káča a hysterka, tak jsem jim odpověděla, ať si zkusí bouchat do něj týden v kuse a u toho nosit ve spodním prádle kapesník nacucaný kečupem.

Jinak já osobně používám Alwaysky na silnější, Naturelly nebo ty z DM s laktobacily na slabši a z tamponů klasické o.b nebo Kotex, nemám s nimi problém. Akorát jsem měla dřív problém se zaváděním, tak jsem kkombinovala dýchání zhluboka a tampaxy s aplikátorem.

21 Derewi Derewi | 15. listopadu 2013 v 15:03 | Reagovat
22 Moonscream Moonscream | 15. listopadu 2013 v 15:46 | Reagovat

Zrovna dneska je na idnes o vložkách článek (http://ona.idnes.cz/historie-damskych-vlozek-0y1-/zdravi.aspx?c=A131114_144339_zdravi_pet). Píšou tam, jak je to super, ten dnešní výběr a tak. Přitom je furt tak strašně nepohodlný (osobně mi i ty tampóny byly příjemnější, než vložky, ale taky nic extra). Ale proč tam nenapíšou o kalíšku? :/ Od doby, co ho mám, tak vůbec o žádný menstruaci nevím :)

23 Míla Míla | 15. listopadu 2013 v 15:50 | Reagovat

Já nedám dopustit na anionové vložky, jsou příjemné na kůži, není jich zapotřebí tolik, i po několika hodinách není cítit zápach. Jen ta cena je vyšší.

24 onni onni | Web | 15. listopadu 2013 v 16:24 | Reagovat

Ty Allwaysky mi sedi jen ty "sensitive" nebo jak se to jmenuje, nejsou gumove.. a Ria jsou taky fajn, ale mne dycky protekly, takze je uz nepouzivam..

Co se te parfemace tyce, to mi taky nedela zadny problem a ba naopak, tim ze to tak nesmrdi je mi to prijemnejsi

[20]: jo, me dycky fascinuje jak se chlapi snazi zenske bolesti (menstruacni, porodni) prirovnavat k nejakym svym bolestem, pritom to se vubec porovnavat neda, jednak proto, ze u nas je to dlouhodoba bolest a druhak proto, ze ta bolest je de facto neovlivnitelna. Oni si muzou vybrat, jestli si na to nadobicko sednou nebo ne :)

[19]: je mi jasne, ze te to trapi, ale reknu ti jedno: bud rada! Neni na tom vubec nic divneho, ja to dostala ve 12, moje sestrenice az po 14, tohle se neda pausalizovat. Dyt ty jsi vlastne jeste dite, proc chces tak rychle dospet? S dospivanim neni kam spechat, uzivej si detstvi i to, ze nemas zadna prsa, az ti narostou, budou ti prekazet :D

25 Čajovna U modré kočky Čajovna U modré kočky | Web | 15. listopadu 2013 v 17:13 | Reagovat

Tampony: někde jsem kdysi četla, že při používání tamponů je menstruace bolestivější. Nad tím jsem hodně přemýšlela a je to možné, protože jsem měla pocit, že jak ten tampon občas někde zatlačí apod,tak to všechno dole, co už je tak dost prokrvené a bolavé, prostě dráždí. I ta nejmenší velikost tamponů mě je prostě velká.
Nemám proti jejich hygieničnosti vůbec nic, vložky se mi eklují, ale mrzí mě, že se teda nevyrábí nebělené...PROČ??? Byl by to kšeft.  
Působení chloru na sliznici: nevylučuju, ale stejně tak může špatně působit třeba mužské sperma od mužů kuřáků, taky karcinogeny. Těch jemných faktorů je strašně moc. Nevinila bych jen tampony.

Vložky: Souhlasím s Alue, že ty umělý allwaysky jsou děs. Nevěřila bych tomu, ale díky porodům jsem zjistila, že nej nej nejpříjemnější pro pokožku jsou poporodní vložky, jemňounké a měkounké. Jen teda nikde nedrží no :-D poněvadž jim chybí lepící plocha.

26 Eileen Eileen | Web | 15. listopadu 2013 v 17:18 | Reagovat

Mě tampony nikdy symptické nebyly a vždy jsem měla hrůzu z toho, že bych je měla používat, i když jsem všude kolem sebe slyšela jak jsou tampony úžasné. Jednoho dne mi menstruace začala ve škole a já s sebou zrovna neměla žádné hygienické potřeby, tak jsem se ptala holek a všechny měly jen tampon, tak mi nic jiného nezbylo. Bylo to poprvé v životě a bylo to peklo, jednak samotné zavádění, tak i přítomnost tamponu v těle a vytahování. No fakt ne, už nikdy!
Na tvoje články o kalíšcích se těším, protože jsem si o tom už něco nastudovala a velmi vážně přemýšlím, že to zkusím :)

27 Skitty2 Skitty2 | Web | 15. listopadu 2013 v 19:14 | Reagovat

Ideální je ten tampon třeba nalubrikovat, to pak vůbec není problém se zaváděním...

28 Ilíriel Ilíriel | E-mail | 15. listopadu 2013 v 19:39 | Reagovat

Ahoj Alue, za sebe můžu napsat, že menstruační kalíšek mi nesedl z podobného důvodu, jako tobě tampony. Je na můj vkus moc velký (i ten malý) a dostat ho ven bylo i po několikáté dost nepříjemné a nesnadné. Kromě toho občas nedolehne... Pro mě moc nepohodlí za málo spolehlivosti.
Ale co mě dostalo a dodnes u mě vede, to jsou látkové vložky. Jednak jsou nesrovnatelně příjemnější než smradlavé chemií napuštěné jednorázovky s igelitem vespod a druhak pak člověk může použít i tu krev, stačí vymáchat vložku začerstva v troše vody. Sice je fakt, že je s nima víc práce, ale půl hodinky praní za den mě nezabije, spíš je to taková příjemná meditativní pauza, kdy mám čas přemýšlet o ženství, daru života a tak vůbec. Celkově můžu látkovky jen doporučit :-)

29 dodino dodino | 15. listopadu 2013 v 21:21 | Reagovat

Na tuto temu silne odporucam film Diany Fabianovej - Mesiac v nas. A uzasne veci rozpraval aj Emil Pales v poslednej relacii radia Slobodny Vysielac. Relacia s nazvom Ariadnina nit. Napr. som nevedel ze pred elektrickym osvetlenim mali prakticky vsetky zeny zosuladene periody, lebo vnimali svetlo Mesiaca. A mnoho inych, netusenych suvislosti tam rozoberal.
http://www.slobodnyvysielac.sk/ariadnina-nit/m5/p19/r37

30 Pavel Pavel | 15. listopadu 2013 v 21:54 | Reagovat

Pro vepříka a i pro ostatní - vodní panny.

Taková rusalka má buď jen nehmotné tělo a tančí na vodní hladině a nebo má ženské tělo a je ženou se vším všudy tedy i s menstruací a možností mít děti.

Ale asi by se ti s ní nelíbilo žít:
1, Ona nebude milovat jen tebe - ONA JE LÁSKA a miluje vše kolem
2, Pokud se s ní budeš procházet, tak všechny děti za ní poběží
3, Pokud se naštve, tak všechny elektrické přístroje kolem se budou samy zapínat a vypínat či počítače padat
4, Ona nikdy nespí, ale vědomě cestuje po různých světech
5, Ani ji nepřijde, když ráno pokračuje v konverzaci, kterou vedla s vámi ve snu.
6, Vyřizuje vzkazy od lidí, kteří už dávno zemřeli.
7, Neexistuje pro ní čas a pamatuje si naprosté detaily z libovolné minulosti.
8, Vydrží i několik hodin ve sprše
9, Dokáže vám kompletně vyscanovat Vaši mysl i se všemi vzpomínkami a to daleko lépe než vy sami.

Je toho mnohem více a zamilovat se do ní je teda pěkná past pro pány. Všechny ženy mají velkou výhodu, že jim zamilování do rusalky nehrozí.

Někdy by tomuto tématu mohla Alue věnovat více prostoru, kdyby chtěla.

31 Vanilková Vanilková | 15. listopadu 2013 v 21:57 | Reagovat

[21]: skavele je, ze jsou kompostovatelne, tedy, ze se rozlozi. Obcas me desi, kolik tun plastu kvuli menstruaci vytvorime... Nekde jsem na internetu nasla dokonce i bio-latkove vlozky. U tech bych se ale opravdu desila, ze protecou...

32 Anny Anny | 15. listopadu 2013 v 22:08 | Reagovat

Alue, děkuji za to, že existují lidé jako ty, kteří chtějí informovat další a šíří dobro. Ačkoliv Tě neznám osobně, velice si Tě vážím za tvé články a činy.

33 Jitka Jitka | 15. listopadu 2013 v 23:31 | Reagovat

Používám organické tampony Natracare z biobavlny. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych měla problém se zavedením, či nějaký jiný. Během pár sekund je vyměněno, hotovo. Prostě na ně nedám dopustit. Když si vzpomenu na mé začátky s menstruací a používání vložek, už bych to nikdy nechtěla vrátit. Připadala jsem si, jak kdybych měla plenu. Pak s něčím takovým vyrazit třeba na tělocvik bylo katastrofální.

34 aneta aneta | 16. listopadu 2013 v 0:22 | Reagovat

Já používám tampony už 10 let a nemám s nimi absolutne žádný problem, gynekologicke problémy taky žádné:-) naopak vložky nemůžu vystát, nenosim je ani na noc

35 Cherryna Cherryna | 16. listopadu 2013 v 0:37 | Reagovat

Parádní téma. Jsem ráda že se budeš věnovat i menstruačním problémům. Já třeba trpím už ode dne co jsem to poprvé dostala šílenými křečemi břicha. Ale fakt takovými, že musím hodinu, někdy i víc jen ležet na posteli a držet se pevně polštáře abych to vydržela. Chyba co jsem udělala byla ta, že jsem s tím šla za gynekologem a ten mi na to předepsal nějaký hormonální prášky (HA to nebyla). Takže jsem brala pár let nějaký svinstvo, díky kterýmu sice bylo po křečích a neměla jsem to tak silné, ale po pár letech užívání se mi díky tomu úplně rozhodila menstruace s tím, že jsem to už musela zahodit. Teď se moje tělo z toho těžce vzpamatovává, mám to sice pravidelně, ale ty bolesti jsou ještě horší no. Jenže já v patnácti či kolik mi bylo neměla ani páru o škodlivosti těchto věcí a gynekologů celkově...ještě k tomu mě na gyndu dotlačila mamka, podle které je to povinností ho navštěvovat jednou za půl roku...když si vzpomenu na ten stres před každou prohlídkou a ještě větší při ní...brrrrrrrrr. No každopádně doufám, že moje menstruace bude jednoho dne bezproblémová :).

36 Dragita Dragita | Web | 16. listopadu 2013 v 9:55 | Reagovat

jsem zvědavá na tvůj názor a zkušenosti s kalíškem, já to ještě nezkusila, protože si nedokážu představit, jak by s tím peřes den v práci (a titěrné wc kabince) vůbec manipulovala.
Co se týká vložek, teprve minulý týden jsem se dozvěděla čím všechno je to napuštěné (z knihy Jak přežít dobu jedovou) a docela jsem s zhrozila. Poutřebuji teď totiž hodně intimek - tak jsem si koupila od masmi bez chloru a dioxinů. Ale ty vložky od nich jsou tak strašně drahé :( Zatím jsem používala naturella (bez problému), jediné byly pro mě pohodlné, cenově dostupné, jednotlivě balené a teď vím, že ta parfemace taky není okej :( mrknu po Ria a uvidím (ty nejlevnější Ria mi nikdy moc neseděly:(

Co se týká Allways, je to hnus velebnosti :-D Na škole (zdravotnické) jsme každý rok dostaly balík 5druhů allwaysek a byly to nejhorší, co se dá použít..brr :-D

37 Hugo Hugo | 16. listopadu 2013 v 10:08 | Reagovat

Mna by zaujímalo, prečo Boh, alebo niekdo kdo vytváral človeka a tento svet, nezariadil to aby žena mohla otehotnieť inak ako tak, aby musela mať každý mesiac menstruáciu...
Prečo to tak je? Niektoré ženy tým naozaj velmi trpia, maju pri tom obrovské bolesti....
A navyse potom maju aj "náladičky"....
Prečo to nie je vymyslené jednoducho inak???

38 Alue Alue | Web | 16. listopadu 2013 v 12:11 | Reagovat

[37]: Tohle přesně je ten špatný mainstreamový názor, na který jsou všichni programovaní a který se budu snažit zbořit touto novou rubrikou.

39 dali4you dali4you | E-mail | 16. listopadu 2013 v 12:19 | Reagovat

Nejsem žena a tak jsem to nečetl.
Nicmémě Zdrávím milá Alue. Dali

40 dali4you dali4you | E-mail | 16. listopadu 2013 v 12:22 | Reagovat

ty botičky jsou krásné, už se tam Těším

41 Domča Domča | E-mail | 16. listopadu 2013 v 12:42 | Reagovat

Hm, tak takovýhle problém s tampony měla kamarádka pouze to té doby co byla panna...a taky to byl její první tampon, který si zřejmě neuměla zavést. Já s tím teda nikdy problém neměla, ale také tampony zrovna nevyhledávám. Ono něco zavést do pochvy, je také hodně o psychice, pokud k tomu mám už dopředu předsudky, bojím se toho, nějak se mi do toho ani nechce, tak to tam dole pak všechno tlačí, dře, bolí, pálí, protože je ta chuděra dole strachem celá sevřená. Pak je jasné, že to tělo ani nemůže přijmout, dokud to nepřijmeme nejprve i v hlavě. A když to přijmout nechceme, tak se na tampony jednoduše vy...:DA když jsou pak ty chvíle kdy "musíme" tak prostě přijmout jen pro tu chvíli, nebo říct razantně ne!a hotovo...Také mám nejradši značku Naturella i přesto, že  vím, že to, že voní není pro tu mou dole moc dobré, ale pro můj čich nahoře je to velice přínosné...Nesnáším když to cítím. Jednou jsme měli na základce jednu holku u které bylo poznat už na sto honů, že právě menstruuje...:/ A tampony OB a vložky Allways jsou fakt hrůza děs...Séstra mi koupila ten menstruační kalíšek, ale to si ve své pochvě nedokážu představit, nebo spíš mám pocit, že mi to tam překáží, prostě cizí velký předmět tam dole...Navíc jako jak s tím zacházet když jdu na nějaký veřejný záchod? nebo ve škole? prostě si ho vyjmu vyliji, vyjdu ven se zakrvácenýma rukama ze záchodu a u umyvadla si ho začnu přede všemi drhnout??:D:D Maximálně nepraktické...Jenže je tady ještě jeden problém, co když má někdo tak silnou menstruaci, že musí užívat zároveň vložky a tampony aby vůbec mohl vyjít z domu...??A jinak dámy, opravdu nechoďte ke gynekologovi, co jsem přestala, nemám dole žádný problém a pokud by byl stejně víme každá sama nejlíp proč přišel...Nejlepší je prostě problémům tam dole předcházet tak, že máme zdravé vztahy s muži a přitom brát třebas nějakou podporující bylinku pro ženské ústrojí a máte klid;-)

42 Domča Domča | E-mail | 16. listopadu 2013 v 12:53 | Reagovat

[37]:Podle mě je krásné být ženou, já ty dny miluji, kdy si prostě udělám čas sama na sebe, když jsem unavená tak si lehnu, odpočívám, přijdu si taková trošku víc zranitelnější, křehčejší, pobrečím si, očistím se....Jednoduše si v tu chvíli uvědomuji asi nejvíc ze všech dní svou ženskost a to proč tady my ženy vlastně jsme. Kamarádka dokonce ve svých dnech někdy zůstává i doma a nejde do školy;)Dokud ženy svou menstruaci nepřijmou, nebudou jí brát jako určitou přednost, ale jen jako zdroj bolesti, utrpení a podobných negativních emocí, budou mít problémy pořád...Žena si to má užívat, samozřejmě jen po tu hranici, kterou nám náš stát dovolí, bohužel...Navíc taky vím, že to co nejvíce my ženy řešíme při menstruaci, jakýkoliv problém, který v nás vyvolává ty  naše "náladičky" je právě ten problém, na kterém bychom měly pracovat...Tudíž je ve své podstatě, menstruace velice dobrý ukazatel, je už jen na nás zda ho poslechneme či ne;)

43 Domča Domča | E-mail | 16. listopadu 2013 v 12:55 | Reagovat

[17]: Jéé tak ty hned vyzkouším;-)díkys.

44 Alue Alue | Web | 16. listopadu 2013 v 15:08 | Reagovat

[19]:: Tělo má svoje vlastní načasování. Až orgány dozrají, tak spustí. Uklidni se, jsi v normě, nic se neděje. Vyhoď z hlavy tu propagaci co na tebe útočí odevšad, že by s tebou mělo něco být v nepořádku. Přijmi svoje tělo takové jaké je a nech mu čas a prostor. Však menstruační krve si ještě užiješ dost, není kam spěchat. Určitě si ale studuj tyhle věci dopředu, čím víc vědomostí budeš mít, tím úžasnější to pak pro tebe bude.
Pokud nemáš ještě prsa a bylo ti 14, jsi zkrátka ten typ ženy, která tělesně dozraje trošku později. Moje máma bývala jako vyžle, prsa nulky a dostala to poprvé v 17ti letech. - Což u mne nebylo, čili podle své matky se dívka řídit nemůže.
Pokud jsi navíc štíhlounká, tak se tuplem vůbec nikam nežeň.
NA SPRÁVNÝ ČAS ZAČÁTKU MENSTRUACE NEEXISTUJE STABILNÍ MUSTR, PROTOŽE KAŽDÁ ŽENA JE JINÁ!!!

45 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 17. listopadu 2013 v 1:59 | Reagovat

[35]:  ta legrace se jmenuje dysmenorea (bolestivá menstruace). Pomáhá na to nálev (čaj) z listů maliníku a teplá ohřívací láhev (termofor) na břicho. Dokonce jsem se na netu dopátrala i kapek z maliníkového nebo malinového listí. List maliníku je proti křečím a mimoch. je moc chutný.

46 Lilien Lilien | 17. listopadu 2013 v 12:40 | Reagovat

Ahoj Alue,
na začátek malá oprava. Není to ,,Ohne Bidden", ale ,,Ohne Binde". Hned mě to trklo do očí.
Jinak... používám zásadně vložky. Jednu dobu jsem používala Naturalu, protože se mi líbilo, že voním, ale začala jsem mí často záněty, takže jsem vynechala vše parfemované. Teď mám nejradši nějaké ty obyčejné značky a nebo pro silnější dny Allways s takovou tou podobnou vrstvou jako mají plínky, že v tom člověk ,,přímo nesedí". Ale ty mě docela dráždí a jak jsou neprodyšné, tak mě dráždí i pot.

47 Verča Verča | E-mail | 17. listopadu 2013 v 23:46 | Reagovat

Nazdar Aluš:-),
zajímavá rubrika. Mi vložky moc nevyhovují - krev je při kontaktu se vzduchem cítit, protékaj, jsou neprodyšné apod. Přesedlala jsem tedy na tampóny a ač jsem se samotným zaváděním i vyndáváním problém neměla, s třetím, čtvrtým tampónem za den to šlo už dost blbě. Vysušená poševní sliznice není hold nic příjemného. Když jsem koukala na jeden z dílů Duše K (konkrétně Jedlá divočina), kde Jarda vyprávěl o menstruačních kalíšcích, rozhodla jsem se jej zkusit. Koupila jsem si značku Lady cup, menší velikost, a těšila se na zkušenosti. Bohužel mi ale protékal, což je prý hlavně kvůli oslabeným svalům pánevního dna. Já si ale nemyslím, že by tohle byl můj problém, možná spíše naopak. dočetla jsem se totiž, že Lady cup je z měkčího silikonu než třeba Moon cup, a tudíž se nemusel zcela rozvinout. Když jsem kolem něj objela prstem, byl sice rozvinut, (tzn. nebyl složen do tvaru C, ve kterém se zavádí), ale stejně mi přišlo, jako by nedržel původní tvar - podtlak mi nepřipadal dostatečný. Teď se chystám vyzkoušet zmiňovaný Mooncup, tak snad už protékat nebude. Přece jen není kalíšek levná záležitost na to, abych co tři měsíce měnila značku.:-)
Těším se na tvé zkušenosti i zkušenosti případných komentujících žen.
Měj se a směj se.:-)

48 Rea.A Rea.A | Web | 18. listopadu 2013 v 16:54 | Reagovat

Ne-e, s tampony také nekamarádím:-). Odjakživa jsem k nim měla bytostný odpor - nevěděla jsem proč, teď už to vím:-)

49 Lenka Lenka | 21. listopadu 2013 v 20:56 | Reagovat

Od té doby, co mám dítě a nakoupila jsem bambusové pleny, používám bambusové vložky. Prodávají je většinou v dětských e-shopech jako péči o maminku a je to opravdu luxus. Jsou heboučký, přírodní a ekologický - po použití se prostě vyperou a jede se dál. Žádný odpad, žádná bělidla, žádný opruzeniny. Vřele doporučuju, moc se o jejich existenci neví a je to škoda.

50 Ježovka Ježovka | 29. října 2017 v 2:00 | Reagovat

Já menstruační kalíšek mám a považuji ho za skvělou věc, ale... Na jeho poslední zavádění mám dost traumatizující vzpomínky(mám-li být zcela otevřená, připadala jsem si při té akci jak řezník), ani jsem s ním nevydržela déle než deset minut. Asi nebudu kalíškový typ. :-( Snažím se to s ním nevzdat, celkově mi to přijde fajn, ale asi ne pro mě. Byla jsem z toho trochu smutná, jelikož jsem se na něj těšila, nic méně se mi do něj ani trochu nechce, je mi nepříjemný a tak celkově... A ano, správnou velikost jsme určitě měla. Možná vyzkouším měkčí, ale jinak vážně nevím. Moje tělo, všimla jsem si, celkově nemá rádo, když se do něj takhle něco "cizího zasouvá", jelikož mě pak začne různě bolet břicho, nemůžu vůbec v klidu sedět, ošívám se a mám špatnou náladu, tak je to i s tampony. Asi vsadím na nějaké eko vložky, s těmi je mi nejlíp.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama