Idiocracy (česky ,,Absurdistán")

28. září 2014 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Filmy
,,Náhodou" jsem narazila na zvláštní komedii, která vypráví o teoretickém osudu lidstva za 500 let (od data vydání filmu). Zatímco jiné filmy ukazující naši teoretickou budoucnost, se zaměřují spíše na sfi-ci, nebo různé apokalypsy, tento film to vzal z úplně jiného konce.

Film začíná současností, kdy se srovnávají dva páry. Vysoce inteligentní pár, který pořád děti odkládá, až to nakonec nejde. A bandu blbů, co klopí děti bez ladu a skladu. - Zkrátka něco, co už dávno řešíme jako potenciální problém. Ti chytří si děti stokrát rozmyslí a pak mají třeba jedno až dvě, zatímco hloupí si jich nasekají klidně 8, přestože na ně nemají ani prostor, ani peníze. A vychovávají ideálně ještě stylem ,,škoda rány, která padne vedle".
V tom je film trochu za hranicí komedie, protože člověka přinutí položit si otázku, jestli toto náhodou nečeká lidi - ne za 500 - ale klidně už za sto let?

Jaký je totiž logický výsledek? - Inteligentní lidé vymírají, potomky mají ve velkém hlavně primitivové. A tak místo aby se lidstvo za 500 let rozvinulo, naopak degradovalo na pologramotné zombie, kteří dají sotva dohromady souvislou větu.

Co se stane, když se do této doby dostane voják a jedna ,,dobrovolnice z lidu", kteří podstoupili pokus s kryogenikou, na který se později zapomnělo? Místo jednoho roku ,,naspali" 500 a objevují se v Absurdistánu, kde jsou nejchytřejší na světě.
Mimochodem je v této době už zavedeno i ,,čipování" lidí. Kdo nemá čárový kód, skončí v base a natetují ho povinně...

Idiocracy - Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=BBvIweCIgwk
Kdo mluví souvisle, je ,,buzík". ,,Čtení je pro teplouše". Pomalu každá druhá firma má v názvu ,,ass". - Není to až moc podobné tomu, čím si dnes procházíme?
Pokud lidstvo nic nesmete a bude pokračovat v tom co začalo, je možné že se z nás za 500 let stanou idioti?

Oficiální text distributora:
Mike Judge, jeden z tvůrců seriálu Beavis a Butt-Head, Tatík Hill a spol. a Maléry pana Šikuly, přináší šílenou komedii, která vás donutí dvakrát se zamyslet nad budoucností lidstva. Seznamte se s Joe Bowersem (Luke Wilson). Moudrosti sice moc nepobral, ale když se po jednom nepovedeném vládním experimentu probudí v roce 2505, tak zjistí, že společnost zatím pod náporem reklam a hloupých televizních pořadů úplně zdegenerovala a z něho je rázem nejchytřejší člověk na planetě. A tak je na průměrném Joeovi, aby lidský vývoj vrátil zpátky do správných kolejí!

Základní myšlenka a odkaz toho filmu jsou opravdu zajímavé.
Z lidí jsou blbci, všude obrovské hory odpadků, nezvládají ani to základní, IQ testy vypadají jako hračka pro dnešní dvouleté ,,vkládání tvarů do děr shodného tvaru".

Jinak kdybyste čekali něco na úrovni, nečekejte. Téma se zpracovalo opravdu jako ,,komedie pro průměrného US ovčana". Je to klasická americká hovadina s ne příliš úžasnými hereckými výkony a poměrně primitivní zápletkou. Která sice na chvilku může zabavit, ale až na hlavní myšlenku to nic moc světoborného není.

Film končí doporučením, aby lidé četli, zajímali se o svět kolem a neseděli jenom u televize. - JAK AKTUÁLNÍ!
... Škoda, že to nebylo z našeho prostředí. To by se Luke Wilson dostal do světa, kde jsou jenom hnědočeši a peníze ani soukromý majetek by už neexistovaly. Ani jako pouhý pojem.


Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
 


Komentáře

1 Mára Mára | E-mail | 28. září 2014 v 3:03 | Reagovat

Já se na ten film nikdy nedokoukal :D a to sem si ho už pouštěl třikrát. Takže díky za data o poučce, ale mohla bys prosím napsat jak to skončí? Mě se na tu kravinu nechce dívat znova. Díky. Těžko říct jestli takhle skončíme, že budem uplně blbý, ale myslím že to tak horký nebude :)

2 Kač Kač | 28. září 2014 v 9:33 | Reagovat

Film jsem jednou rozkoukala, protože mě také zaujala hlavní myšlenka, ale upřímně se na to nedalo moc dívat, tak jsem ho asi po půl hodině vypnula :D Přišlo mi to popravdě naprosto hloupé a samo o sobě docela degenerativní :D Ale myšlenka dobrá, to uznávám :)

3 fluttershine fluttershine | 28. září 2014 v 10:01 | Reagovat

Vypadá to zajímavě...ale asi se na to nepodívám. Btw znáš film Millerovi na tripu? Jestli ne, tak je to opravdu hrozná americká hovadinová komedie, ale občas se člověk zasměje..

4 Sigil Sigil | E-mail | 28. září 2014 v 11:23 | Reagovat

Tzn. děti by měly být na příděl podle změřeného IQ partnerů? Popřípadě páry s vysokým IQ by měly být vedeny jako plemenné?
Na českém netu je jedna zajímavá bytost, která prosazovala voličské právo podle výše IQ, mnozí si také říkali "well done"...
Člověk by řekl, že lidé se, mimo jiné, liší od ostatních tvorů tím, že se dokáží postarat i o své méně inteligentní, zdravé a silné spoluobčany. Je tedy dobrý systém který zavedla kdysi ˇČína - jedno dítě a pak pokuta?
Byl bych opatrný. Oni intelektuálové budou popeláře dělat asi neradi...

5 colourfulworlds colourfulworlds | 28. září 2014 v 11:38 | Reagovat

tak to vypadá podle traileru na pěkně bláznivou komedii,
na to se asi podívám :-D

6 Ivett Ivett | 28. září 2014 v 12:56 | Reagovat

Tak na tenhle film jsme museli ve škole koukat povinně v originále (v hodinách angličtiny) a pak jsme na něj psali esej. Pan učitel byl taky původem z USA a hodně s námi ten film rozebíral. To mě bavilo, konečně člověk, který taky přemýšlí, nutí ostatní studenty k zamyšlení apod. Jinak je škola nuda, instituce, kde rádoby učitelé cpou studentům do hlav bezduché informace... Sem tam se mezi učiteli najde ale díky bohu výjimka :-). Film určitě doporučuji ke shlédnutí i k zamyšlení ;-)

7 Jindra Jindra | 28. září 2014 v 15:41 | Reagovat

Ten film jsem viděl už hrozně dávno, ale je doslova legendární. Děti teď, když je taková situace na burze? A podobné hlášky intelektuálního páru, který nakonec umřel bez dětí. A do toho rodina primitivů, vyloženě buranů, hádají se, hází po sobě papuče, chlastají... a dělají děcka jak na běžícím pásu. To není obyčejná komedie, to je sonda do ne zas tak vzdálené budoucnosti. Ale není to asi samo sebou. Elity to tak chtějí, proto k tomu lidstvo vedou. Tupý dav se ovládá mnohem snadněji.

8 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 28. září 2014 v 16:41 | Reagovat

Myslím že na tohle se ani dívat nebudu. Asi bych z toho měla deprese.

9 mariankosnac6 mariankosnac6 | 28. září 2014 v 21:05 | Reagovat

Videl som to dávnejšie, požičali sme si to v DVD požičovni a pozeral som to s rodičmi, zaujal nás ten popis filmu, tak sme boli zvedaví ako bude vyzerať ľudstvo budúcnosti. Film je hlúpy ale docela pravdivý.

Spomínam si že tam mali problém že im nechceli rásť rastliny na poliach, pretože miesto vody všade používali elektrolyty. Tak im ten chlapík čo bol z minulosti poradil, aby to zalievali vodou, oni sa tomu vysmiali lebo boli zblbnutý reklamou že elektrolyty sú najlepšie. Nakoniec ale vyskúšali vodu a pomohlo to, potom uverili a spravili z toho chlapíka prezidenta. Alebo zostal prezidentom wrestler pornoherec Komancos? Už si nepamätám ako to skončilo ale veď to je jedno.

10 Peter Peter | 29. září 2014 v 0:38 | Reagovat

já se u ukázky musel smát, já nevím ale všechny ty emerické filmy emerická hudba-podmaz, intonace, mluva...pro mě prostě srandovní:-D I cant help myself:-D
..nevím jestli víte o polském, kdysi dost známém filmu "Sexmise", velmi podobné téma, ale tak nějak lidský film doporučuju..moc pěkný film..no a doufám, že děj "Sexmise" ..a ani žádná jiná šílenost že se nenaplní..

11 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 29. září 2014 v 9:51 | Reagovat

No.. zbytečný strach :-) takhle to chodí co svět světem stojí vždy tu byli R stratégové a S stratégové a i tak si lidstvo svou rovnováhu (% zastoupení chytrých a hloupých ve společnosti) udrželo. Je to možná dáno tím, že Evolučně nejúspěšnější nejsou jedinci nadprůměrní, ani podprůměrní, ale právě ti nejprůměrnější z průměrných... bráno tedy glogbálně ;-) Navíc i lidská společnost v čase osciluje... to že se civilizace zhroutí a idstvo zhrubne, je stejně přirozené, že za nějaký čas se zase povznese a tak stále dokola dokud tu bude svět. Nejhorší co se může stát je kombinace kdy lidstvo bude na vrcholu svých technologických možností a naráz zpitomí a zničí sebe i Planetu... ovšem ani lidská společnost nehloupne ze dne na den ( byť čemu sou lidé v poslední době ochotní věřit a jak abdikují na vzdělání je až zarážející) může to být proces, který potrvá staletí a nebude se asi ani dít formou celosvětového úpadku, jako spíš přesunů a výměny civilizačních center... viz. řecko... ve starověku maják lidského poznání, dneska z tohoto hlediska ničím vyjímečná oblast... kontra v té době například barbarská Británie kde si lidé prdele malovali na modro a dnes...

12 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 29. září 2014 v 9:57 | Reagovat

Jinak k tomu IQ a šlechtění lidí... chodil kdys po zemi tvor zvaný Megaloceros giganteus. Právo se rozmnožit si prosadil vždy nejsilnější samec jehož znakem bylo největší a nejzdravější paroží. Díky tomu se po generace tato vlastnost přenášela a velikost paroží se zvětšovala, až se z evoluční výhody stala překážka, která přispěla k vyhynutí druhu... Proto s eugenikou opatrně, ne vždycky to musí mít ten efekt který chceme.. a inteligence ještě nutně není znakem ušlechtilosti, zdraví, morálních kvalit etc.

13 majka majka | 29. září 2014 v 15:29 | Reagovat

Zasmála jsem u toho.:-D

14 Jirka Jirka | 30. září 2014 v 21:40 | Reagovat

No chápu jak to myslíš, ale znám několik rodin, v jedné se oba rodiče pouze vyučili a dělají dělníky a mají vysoce inteligentní děti oba mají VŠ, ani prarodiče nebyli chytří, a pak znám doktory co mají děcka feťáky a blbce. Myslím že i když se dědí jisté prepozice, pokud má někdo nějaký větší úkol zde na zemi, narodí se jako vysoce inteligentní i bezdomovcům, nebo se pletu?

Jinak čistou rasu už tady jeden kníratý pán chtěl, nevím vořech má pevnější kořen než šlechtěný pes, i když pravda je že se tady rodí hoodně mrzáků a zachraňují se děti postižené, které budou celý život potřebovat péči až několika lidí a taky finanční péči. Popravdě říkám že bych to nechtěl zažít, mít doma postižené dítě, kdybych byl sám postižený asi by mi to nepřišlo.

Jinak by mě zajímalo, pokud se moje duše v příštím životě bude chtít narodit inteligentní a bohaté ženě jestli je to problém? :) Chtěl bych zažít jaký to je mít moderní, inteligentní úspěšnou, bohatou, akční,  a sečtělou mámu, nic proti tý teď. Nebo se duše stále chce rodit do rodin svých předešlých příbuzných duší? Asi to bude častější případ než střídat rodiny že?

15 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 1. října 2014 v 12:10 | Reagovat

[14]: No můžeš se taky narodit jako pulec :-D Slyšel sem i názor, že lidská duše se po smrti může rozdělit, nebo splynout s tím čemu třeba indiáni říkají velké tajemství (to mě osobně je třeba celkem sympatické) a znovu se z něj časem třeba vydělit a zrodit se znovu v nějaké jiné formě... docela by to i vysvětlovalo rozpor v některých mýtech kdy daná kultura věřila na zásvětí kam duše odcházejí po smrti (čili žádná klasická víra v reinkarnaci) a zároveň připouštěli znovuzrození některých významných jedinců...

16 Léňa Léňa | 1. října 2014 v 18:14 | Reagovat

[11]:

Tak nějak.
Už ta myšlenka na níž je film postavený vychází ze striktního předpokladu že se průměrní z nějakého důvodu přestanou množit. Vůbec nebere v potaz nejpočetnější složku populace, zabývá se pouze extrémy. Takto se statisticky žádný jev zkoumat nedá.

Lidičkové moji, neztrácejme přeci čas hledáním moudrosti ve filmech! Tu si nosíme v sobě.

17 Přemek Přemek | 4. října 2014 v 20:03 | Reagovat

[14]: Vysoká škoal je holt těžší než škola základní. Volat po lehčích podmínkách pro duši je jako volat po návratu o několik školních stuňů zpátky.

18 Andula Andula | 6. října 2014 v 16:18 | Reagovat

Jo tenhle film znám, taky jsem ho viděla už dávno a moc se mi líbila jeho myšlenka i zpracování...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.