V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 15.10.

Získejte 3 měsíce příjemného života. PMS se dá porazit

17. října 2014 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Radost být Ženou
Premenstruační syndrom (neboli PMS) trápí každý měsíc zhruba 80 % žen v plodném věku. Téměř u 30 % z nich jsou však příznaky natolik závažné, že výrazně zasahují do jejich běžných denních aktivit.
Výkyvy nálad, podrážděnost, napětí v prsou či migréna pak brání plnohodnotnému nasazení v práci i odpočinku ve volném čase. Protože je PMS způsoben zejména nerovnováhou hormonů v těle ženy, je nejčastějším způsobem boje s ním užívání hormonální antikoncepce. Té se však stále více žen brání a odmítá ji užívat.

Jak zatočit s PMS přírodní cestou, bez užívání hormonů?

Proč se trápit?
Velká část ženské populace chápe premenstruační syndrom jako nedílnou součást svého ženství a nesnaží se s ním nikterak bojovat. Přece se to dá vydržet, ne? Ale spočítejte si to: Ve skutečnosti se však jedná vcelku o celé tři měsíce nepohody ročně, které pak v součtu představují 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality reprodukčního období života ženy.
Kdo se tak nechce o tento čas ochuzovat a přeje si prožít i čas před menstruací ve fyzické a psychické pohodě, může syndrom zmírnit či úplně eliminovat za pomoci několika jednoduchých kroků.
Užívejte vitamin B6, radí gynekolog
Jedním z nejsnazších a nejdostupnějších způsobů je užívání vhodných vitamínů a minerálů.

"V době před menstruací je dobré přijímat ve zvýšeném množství zejména vápník, hořčík, vitamin B6 nebo vitamin E. B6 totiž přispívá k regulaci hormonální aktivity a E zase chrání buňky před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu," říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a doporučuje například Sarapis Mensis.

Vyhledávat by ženy měly také přírodní přípravky s obsahem niacinu (vitamín B3 nebo PP), který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a klidné psychice.

"Důležité je však mít na paměti to, že úleva s doplňky stravy nepřichází hned. Užívání preparátů se projeví s největší pravděpodobností po několika týdnech či měsících, jakmile si tělo vytvoří jejich dostatečnou zásobu," dodává MUDr. Turčan.

Vsaďte na bylinky
Kdo věří v léčivou sílu přírody, může v ní nalézt vhodné rostliny. Mezi takzvané ženské bylinky se řadí zejména třezalka tečkovaná, ploštičník, nebo výtažek z jetele.
Velmi účinný je také drmek obecný, který je schopen regulovat hladinu ženských hormonů, a užívá se tak ke zmírnění menstruačních potíží a příznaků spojených s dobou přechodu.

Z těch nejznámějších bylinek ženám může posloužit šalvěj, kterou mohou samy pěstovat, nebo natrhat ve volné přírodě. Obecně platí, že nejlépe fungují byliny čerstvě nasbírané. Při jejich sběru je však nutné dodržet několik základních pravidel:
Je nutné je trhat za suchého a slunného počasí. Není tedy vhodné bylinky sbírat brzy ráno, kdy jsou ještě pokryté rosou. Natrhané části rostlin by se také neměly vkládat do igelitových sáčků, ale uložit ideálně do proutěného koše, případně do plátěné tašky.

Dejte si zeleninu
Životospráva a obsah jídelníčku jsou velmi účinné faktory, které mají schopnost PMS zmírnit. Mezi blahodárně působící suroviny a plodiny se řadí zejména brokolice a kapusta. Ty obsahují vysoké množství vody a dodávají ženskému organismu v době před menstruací potřebné živiny.
S hormonálním akné pak pomůže konzumace kapusty a špenátu, které obsahují vysoké množství vitaminu A. V jídelníčku by před menstruací neměl ženám chybět ani banán. Ten obsahuje melatonin, regulátor usínání a přirozeného rytmu lidského organismu.

Metoda Ludmily Mojžíšové
Pozitivní účinky mohou přinést i takzvané rehabilitační cviky Ludmily Mojžíšové. Jedná se o soustavu jednoduchých úkonů, které mají při dlouhodobém a pravidelném provozování schopnost pomoci s odblokováním páteře, žeber či třeba oblasti pánve, s odstraněním bolestí při pohlavním styku či s nepravidelností menstruace.
Cvičit by se mělo dvakrát denně v pevném časovém režimu, soustředěně a nejdříve dvě hodiny po jídle. Výhodou sestavy je to, že tento systém cvičení je vhodný i pro osoby s onemocněním srdce či starší nebo handicapované. Cvičí se i při neplodnosti, chronických bolestech a blokádách páteře.Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE
Přispějte na stránky Aluška.org
 


Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 17. října 2014 v 15:32 | Reagovat

Já teda nevím. Před menstruací jsem vždycky v pohodě jako nikdy. Ale při menstruaci mám občas bolesti břicha. A deprese a je mi zima a hnusně... Hlavně první dva dny. Pak už to jde. Třeba mi to bude taky fungovat.  Stejně jako občas zaberou sedmikrásky a občas odval z malinových listů. Tak mi možná proti nepříjemným stavům zaberou i banány.

2 Moudrávrba Moudrávrba | E-mail | 17. října 2014 v 16:59 | Reagovat

To asi není nic pro mě :)

3 gin gin | 17. října 2014 v 21:04 | Reagovat

Také jsem s tím nikdy moc problémy neměla, ale kamarádka ano, takže jí článek určitě ukážu :) Mým jediným indikátorem přicházející menstruace je pupínek, který se udělá vždy na bradě.
Spíše mě trápí při menstruaci bolest břicha, Ibalgin a podobné hnusy bych do sebe nikdy necpala, teplý čaj a zahřívací láhev pomůže a nezničí mi to orgány. Je mi jasné, že v těle nebude něco v pořádku, ale plánuji pořádné pročištění, snad se tedy zadaří :). A jsem pro to zavést, aby ženy prví den menstruace měly nárok být doma, je opravdu hrozné sedět ve škole nebo v práci, stejně ta žena ten den neudělá nic na 100%. Celkově je tohle hrozně zajímavé téma a je mi líto, že spousta dívek a žen to vidí jako nějakou nutnost.

4 Alue Alue | Web | 17. října 2014 v 22:21 | Reagovat

[3]: Někdy je ale i těžké, když ta možnost odpočívat je, ale ty máš zajetý program a myslíš ,,tohle tohle tohle tohle..." a pak musíš prostě ze dne na den změnit celý namyšlený plán, a říct ,,STOP, tělo žádá pauzu, tečka." A přepnout se, všechno zrušit.

Zajímavé je, že bolest se o dost uvolní  ve chvíli, kdy přijmu nový plán a vypnu si ,,pracovní režim".

Jakoby bolest, která s menstruací přicházela, byla také indikátor jakéhosi vnitřního nepořádku, napětí, či nepohody. Indikátor, který si vynucuje ženin nárok na pauzu bolestí.

Ve chvíli kdy tělu nasloucháš a podřídíš mu svoji mysl, tělo se uklidní.... Je to zajímavá magie, každý měsíc podobná.
Zatímco celý měsíc podřizuješ tělo mysli, ve chvíli kdy přichází menstruace, musíš svůj program otočit. Když to dokážeš, najednou je menstruace klidná, mnohem méně bolestivá a dokonce si ji můžeš užívat jako spirituální událost, jako dar.

Důvod, proč mnohé ženy berou menstruaci jako nutnost, je jednak jejich zoufalá neznalost problematiky a za druhé velmi nepříznivé podmínky, které jim jejich dar doslova vytrhávají z ruky, aby si ho nemohly užívat... Všechny chtějí alespoň první den odpočívat, ale málokterá může.

5 Alue Alue | Web | 17. října 2014 v 22:27 | Reagovat

Jsem pro, zavést zmíněný den volna alespoň v domácích podmínkách... Žena ten den neuklízí, nepracuje, jen odpočívá a baví se jak chce...

Svoji dceru bych navíc ten první den prostě neposílala do školy, nechala bych ji doma. Tak by se odmalička naučila menstruaci vítat a vnímat jako příjemný den volna navíc a bude poté mít i lepší vztah sama k sobě, bude mít respekt k tělu a bude mu lépe rozumět.

Určitě lepší řešení, než se v křečích šourat do školy, tam se svíjet v lavici a v tělocviku se bát, aby náhodou vložka neprotekla... A pak mají ženy menstruovat rády??

6 gin gin | 18. října 2014 v 0:04 | Reagovat

[5]: To máš naprostou pravdu :) Něco na tom bude, já teď hledám práci, ale není to pro mě stresující - nejsem ve finanční tísni, takže nemusím být celý den na nervy, že to dneska zase nevyšlo. Teď se můžu více zabývat tím, co mě baví a ty menstruace jsou opravdu klidnější, když si můžeš říct - dneska si udělám hezký, odpočinkový den.
Naštěstí mám rodiče, kteří si s tím, že jsem jeden nešla do školy, nedělali vůbec hlavu. Známky jsem měla dobré, tak to nijak nerozmazávali. S práci už je to horší, tam ti nestačí nějaká omluvenka. Přála bych si, aby se podmínky do budoucna zlepšily, ale je mi jasné, že je to nemožné.

Velká chyba je i to, že dnes si už jen málo matek sedne se svou dceru a vysvětlí ji, co menstruace obnáší a že to není nic ošklivého. Nebo den její úplně první menstruaci nějak oslavit...pokud budu mít dceru, tak tohle určitě nezanedbám :) Mně to nikdo nevysvětloval, všechno jsem načetla na internetu, ale tam se ve valné většině o posvátnosti menstruace nic nepíše. Nemluvě o těch podivných přednáškách, kde ti dají balíček s vložkama a tampony a pak o tomto tématu mluví velmi obecně (dívky se dozví, co to menstruace je, co se děje uvnitř těla a to je tak všechno - je to takové necitlivé).

7 Alue Alue | Web | 18. října 2014 v 10:56 | Reagovat

[6]: Doporučuji knihu Rudý měsíc. - I pro budoucí generace a dcery je to super kniha, lepší než nudný letáček o tom, že když to teče, máš použít vložku :D

8 Ameline Ameline | 19. října 2014 v 8:04 | Reagovat

Já cítím naštěstí pouze únavu a trochu mě někdy první den bolí břicho. Bývalo hůř. Zajímavé je, že jsem našla studii, která potvrzuje zvýšení metabolismu mezi 5 a 20 procenty těsně před a v průběhu menstruace. Vysvětluje to jak únavu, tak chutě. Já si ten první den stejně nejraději dávám takový rozkošnicky relaxační, věci se nezblázní.

9 Ilíriel Ilíriel | 19. října 2014 v 13:25 | Reagovat

Ahoj, k tématu "poražení" (respektive pochopení a srovnání) PMS doporučuju web cyklickazena.cz, je tam spousta informací o tom, jak žít v symbióze se svým cyklem :-)

10 Ilona Ilona | 20. října 2014 v 18:01 | Reagovat

To je kravina. Zkoušela jsem bylinky, přírodní preparáty i doplňky a nic. Pomohlo až když jsem ten stav přijala a dokonce uvítala jako dar. Podle mě je zejména nejlepším indikátorem právě to PMS. Ještě víc než že ženy nepřijímají svou menstruaci, nepřijímají i s ní spojené a to je právě PMS.

11 E. E. | 26. října 2014 v 23:57 | Reagovat

Já musím říct, že mi HA naopak moc pomohla. Měla jsem při menstruaci šílené bolesti, vyzkoušela jsem všechno, jak dostupné léky přímo na zmírnění menstruačních bolestí, tak i všemožné bylinky a přírodní produkty - bez výsledku. Když jsem dostala své dny, nebyla jsem schopná vůbec fungovat. Bolelo mě neskutečně břicho, záda, bedra a kolikrát se mi stalo, že jsem od bolesti i zvracela. Vždycky jsem odcházela ze školy i z práce domů a dva,tři dny jsem protrpěla stočená v klubíčku a ubrečená nepřestávající bolestí. Nikdo si se mnou nevěděl rady. Pomohla mi až antikoncepce. Dostala jsem od gynekologa antikoncepci s menším množstvím hormonů a od té doby jsem se šílených a nesnesitelných bolestí zbavila. Konečně můžu normálně fungovat a netrápit se bolestí. Zároveň se mi krásně zlepšila pleť, což byl ještě malý bonus navrch. Antikoncepci beru zatím dva roky a neplánuji ji brát dlouhodobě, plánuji rodinu a chci se před otěhotněním ještě "pročistit" od hormonů, ale nezavrhovala bych ji. Byla to až poslední možnost a když nezabralo nic jiného, šla jsem do toho, a musím vážně poděkovat, že mi pomohla. Příroda je mocná, ale ty bolesti, které jsem zažívala, bych nikomu nepřála, tak snad mě trochu pochopíte a neodsoudíte...

12 W W | 21. prosince 2014 v 20:59 | Reagovat

Pokud budu v příštím životě žena, tak chci, aby můj menstruační cyklus byl přirozeně 90denní. Krvácet každý měsíc se mi fakt nechce!

13 Ayra Ayra | E-mail | Web | 26. září 2015 v 15:31 | Reagovat

Menštruácia mi nevadí, je to dôkaz plodnosti. Bolesť mám len prvý deň až dva a držím sa väčšinou bez tabliet, vždy si robím čo chcem, takže otočenie plánu nemá zmysel keď žiaden vytýčený nemám, život beriem z ľahkosťou... PMS je výsledok hormonálnej aktivity, so sebareflexiou ho zvládnete, navyše je to správa, nesúca v sebe info len pre vás.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama