V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Bojím se své nové televize: Proč se bojím ji zapnout - a vy se budete bát taky

26. listopadu 2014 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Ze světa
Právě jsem si koupil novou televizi. Ta stará fungovala dobře, ale když se hlasitost zasekla na čísle 63, rozhodl jsem se ji nahradit. Dnes vlastním novou "chytrou" televizi, která slibuje vysílání multimediálního obsahu, her, aplikací, sociálních médií a internetové prohlížení. A samozřejmě i televizi.

Jediným problémem je, že se ji bojím použít. Vy byste se báli také - když si přečtete 46 stránkovou brožuru o soukromí.

Množství dat, kterou tato věc skladuje, je ohromné. Zaznamenává kde, kdy, jak a jak dlouho využíváte televizi. Nastavuje sledující cookies a kontrolky, aby zjistila, "kdy jste se dívali na jistý obsah nebo jistou emailovou zprávu." Nahrává "aplikace, které používáte, webové stránky, které navštěvujete, a co provádíte s obsahem." Jako věc smluvního ujednání ignoruje žádosti o nesledování.Má také zabudovanou kameru - s rozpoznáním tváře. Účelem je poskytnout "kontrolu gestikulace" pro televizi a umožňuje vám se přihlásit do osobního účtu pomocí vaší tváře. Na jednu stranu jsou obrázky ukládány do televize, a ne na korporátní server. Na druhou stranu, internet dělá celou televizi zranitelnou pro hackery, kteří ukazují schopnosti ovládnout celý přístroj.

Ještě větším problémem je mikrofon. TV se chlubí "rozpoznáním hlasu," který divákům umožňuje ovládat obrazovku hlasovými pokyny. Služba vydává hrozivé varování: "Prosím, berte na vědomí, že pokud vyslovujete osobní nebo citlivé informace, tato informace bude mezi daty zachycenými a odeslanými třetí straně." Chápete? Neříkejte osobní nebo citlivé věci před televizí.

Možná se díváte, ale televize poslouchá.

Nepochybuji, že tato data jsou důležitá k poskytování obsahu dle našich potřeb, zároveň jde také o neuvěřitelně osobní, ústavně chráněnou informaci, která byla neměla být určena na prodej inzerentům a měla by se na ně vztahovat povolení pro přístup pořádkových sil.

Bohužel, současné zákony umožňují minimální ochranu soukromí tzv. "záznamů třetích stran, " a to včetně emailů, telefonních záznamů a dat uložených na cloudu. Většina dat přijímaných mou televizí pravděpodobně do této kategorie spadá. Ačkoliv jeden federální odvolací soud tato pravidla shledal neústavními, zůstává to základem moderního elektronického sledování.

Podle generála ve výslužbě Davida Petraeuse, bývalého šéfa CIA, "chytrá" zařízení založená na internetu mohou být využita k odhalení velkého množství osobních dat. "Předměty zájmu budou vystopovány, identifikovány, monitorovány a dálkově ovládány skrz technologie jako jsou radio-frekvenční identifikace, sensorové sítě, maličké servery a harvestery energie." řekl údajně jedné firmě v roce 2012. "Budeme vás špehovat skrz vaši myčku na nádobí." zní jeden titulek.

Když "Internet věcí" dozrává, domácí spotřebiče a fyzické objekty se stanou více propojenými. "Vaše stropní světla, termostat, myčka na nádobí - dokonce i vaše ponožky - mohou komunikovat online. FBI nebude muset napíchnout váš obyvák; vy si ho napíchnete sami.

Vždy existuje "blbá" volba. Uživatelé mohou zrušit připojení dat, něco to ale stojí. Zařízení nebude fungovat správně nebo nebude využívat své high-tech vymoženosti. Spotřebitel má tak nepřijatelnou volbu mezi udržením technologie a zachování svého soukromí.

Neměli bychom tvrdit, že televize nahrává naše chování pro inzerenty a policii. Společnosti by měly více dbát na soukormí spotřebitele, když se rozhodují sbírat data. A pořádkové síly by měly získat povolení, než ta data získají.

Mezitím, budu na trhu hledat novou hliníkovou čepici a kužel ticha.


Pozn Alue: Nebylo by jednodušší televizi prostě nemít a pokud možno vůbec nevyužívat pokročilé moderní technologie? Dokud staré Nokie jedou a na netu jsou archivy z televize, na co byste ji ještě měli mít doma? To je podle mě nemoderní přístup: mít něco, co vůbec nepotřebuju.Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

 


Komentáře

1 TheLord TheLord | E-mail | 26. listopadu 2014 v 6:36 | Reagovat

Zdravicko ,

na uvod musim rict, ze sdilim obavy zminene v clanku. Pracuji v IT a vim, ze realita je horsi nez si lide vůbec uvedomuji. Mnozstvi dat, které uzivatele sdileji at uz zamerne, nebo ne ,je enormnni a dochazi k naproste ztrate soukromi.

Nadruhou stranu mne velice zarazila tva poznamka na konci clanku "Nebylo by jednodušší televizi prostě nemít a pokud možno vůbec nevyužívat pokročilé moderní technologie" . Neprijde ti vyrok "nevyužívat pokrocile moderni technologie" poněkud zpatecnicky ? Urcite by bylo vhodne zmenit způsob jakym je využíváme, ale proc je prestat používat ?

2 Farah Farah | 26. listopadu 2014 v 9:17 | Reagovat

Dobrý vtip pod článkem :) Jsem před týdnem zjistila (rodiče SE POZVALI ke mně domů a nacpali mi jejich staro-novou televizi, co se nehodí jim k nábytku, tak koupili pro sebe ještě jednu), že ji ani pustit neumím! Ha, tak je to cajk! :D Jinak se mi opravdu nevyplatí ji sledovat, když jako dítě jsem už po hodině z ní byla chodící spící.

3 Jirka Jirka | 26. listopadu 2014 v 10:59 | Reagovat

Vždyť i dneska se dá koupit pouze laciná LCD televize, obyčejný panel za 2-3 tisíce, který umí pouze to co stará CRT analogová TV, akorát s tím rozdílem že má lepší displej. Nechápu to, tohle bych si domů taky nekoupil.

Já osobně tuto lacinou TV stěnu používám hlavně na přehrávání filmů z internetu, neboť můj PC monitor je malý a nechci na něj dívat zblízka, bolí mě z něho víc oči než z TV na kterou koukám ze 3 m.

4 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 26. listopadu 2014 v 11:50 | Reagovat

Já vůbec nemám ráda tyhle placaté televize, co dneska vyrábí. A ty jenom placaté ještě jdou. Taky jednu máme. Je idiotštější, než ta neplacatá a vůbec se mi nelíbí. Ale na internet to připojené není. I když by to možná šlo, ale bez kabelu nám nic nejede. A ke spuštění to ani nepotřebuje záznam lidské tváře. Ale kdo ví, co to ve skutečnosti potřebuje. Takže je to v pohodě. (Ale proč se na ní taťka dívá pět hodin denně? To vůbec není potřeba.) Pak máme ještě jednu starou, ta mi tolik nevadí.

Ale úplně nejhorší je, že si moje třináctiletá ségra vynutila, aby jí rodiče koupili dotykový mobil. Já nemám ráda dotykové displeje. Možná je to jen můj psychický problém, ale prostě ne. A navíc pomocí těhle křápů se dá člověk daleko lépe sledovat. A beztak i bez internetu.
Skoro bych začla uvažovat o tom, že si najdu nové bydení. Mezitím teda budu uvažovat o té hliníkové čapce v článku zmíněné. Však já si něco vytvořím z alobalu. Ale co je to kužel ticha?

5 BE BE | 26. listopadu 2014 v 13:20 | Reagovat

Som bez telky minimálne 10 rokov. Sledovanie klamstiev a zábaviek mi prinášalo také neuspokojenie, že som prerastala do agresivity po hodine, dvoch. - Telky sa nemôžete nič opýtať, beží si svojou rýchlosťou a to je tiež zlé.  Strháva človeka do iného rytmu, než on sám chce, potrebuje. A tieto nové výdobytky dotykové a pod.  "začarované kruhy ". Nikdy neviete čo na vás ešte vychrlí.

6 Jindra Jindra | 26. listopadu 2014 v 13:42 | Reagovat

Stačí ji nepřipojovat na internet. Že odesílají např. telky LG seznam přehraných filmů z flešky někam na ústředí k výrobci, to se ví, o tom je i tento článek. Ale ty novější s kamerou a mikrofonem na Skype, to už je horší. Jenže to má i každý notebook a tam o tom lidi moc nepřemýšlí. Ti více paranoidní si kamerku přelepují izolepou. Mikrofon aktivovaný na dálku je horší a seznam vyřčených příkazů se třeba u chytrých telefonů odesílá taky výrobci. U Windows Phone mobilů se to musí odsouhlasit při zapnutí hlasového ovládání. Pokud si vystačíte bez netu u TV a mobilu, tak zatím sebešmírovatější zařízení nic nikam nepošle. Do budoucna už to bude jen a jen horší, s rozšířením Internetu věcí s kompletním zasíťováním všeho v domě. http://avmania.e15.cz/chytre-televizory-nas-sleduji-smirte-se-s-tim

7 Amálka Amálka | Web | 26. listopadu 2014 v 14:52 | Reagovat

Mě osobně děsí i moje stará nokia - když je zapnutá, mám často schízu, že mě někdo odposlouchává:) O naší ploché, vychytané TV ani nemluvím - být to na mě, letěla by okamžitě, ale není...

8 mariankosnac mariankosnac | 26. listopadu 2014 v 15:34 | Reagovat

Špehovať vás predsa môže aj notebook či smartfón. A bežnému človeku ktorý nemá moc čo skrývať to môže byť jedno. Teda od toho nadpisu som čakal niečo desivejšie :) Ale súhlasím že inteligentná tv je zbytočnosť. Jedine že by dokázala odfiltrovať otravné reklamy vo filmoch, to by bolo užitočné. Stačí obyčajná tv, pozerať film na notebooku či smartfóne neni ono.
Počul som že tunery dvbt (či digit.vysielače), ktoré sú už súčasťou každého televízora, pracujú na frekvencii ktorá dokáže preniknúť do mozgu a ovládať emócie. Takže ak by sa nespokojný ľudia začali búriť proti systému, stačilo by vyslať príkaz na určitú "frekvenciu radosti" ktorá z ľudí spraví (s)pokojné poslušné ovečky. Táto frekvencia bola testovaná na teroristoch a účinkovalo to podobne ako drogy, no neviem či to fakt dokážu nejak vo veľkom i bežné digitálne vysielače/prijímače.

9 ginze ginze | 26. listopadu 2014 v 15:40 | Reagovat

Taky už jsem něco podobného četla, hlavně o těch kamerách v televizích. Vidím, že Orwellovy předpovědi se začínají vyplňovat. My máme taky nějakou placatou, ale je už starší, žádné připojení na internet tam není. Ale souhlasím s tebou, nejlepší je nemít žádnou televizi a je to vyřešené. Já si na ní pouštím max. filmy na flešce.
Lidé pořád touží po nějaké senzaci, která usnadní život a přitom jsou to akorát zbytečnosti, bez kterých se obešli i před tím. Mě tyhle chytré televize, telefony apod. nechávají úplně chladnou.

10 Datlik Datlik | 26. listopadu 2014 v 17:54 | Reagovat

to je jako ze sci-fi...šílený

11 tikťak tikťak | 26. listopadu 2014 v 18:32 | Reagovat

Viděl jsem jednu reklamu, která byla na televizi a řikali tam "TATO TELEVIZE SE MŮŽE PŘIPOJIT NA INTERNET A NA FEJZBŮK A MÁ KAMERU bla bla bla " najednou mi došlo:
ona má kameru a je připojená na internet
a na fejzbuk. A jako co s tím ? Po nějaký době hledání se mi jen tak dostalo pod ruku, že je prokázané, že 99% kamer co jsou připojené na internet zveřejňují všech 100% co děláte před televizí. Viděl jsem o tom video, jak se zbavit špionáže. Slyšel jsem, že nějací ameryčani mají takovouhle televizi i na toaletě určitě víte co to znamená.:):)

12 tikťak tikťak | 26. listopadu 2014 v 18:35 | Reagovat

Výte proč se řiká televize??? protože dělá zlidí telata:):():):)

13 sv. sv. | 26. listopadu 2014 v 18:54 | Reagovat

[6]: Oni chtěj nacpat wifi všude, tj lednice, myčka pračka atd. Navzajem to ma bejt propojeny a lednice si prej má automaticky objednavat mlíko a tak. Kdoví co vše je v nabidce, ted záleží na moudrosti Člověka.

Jo vy jste ještě nečetli Orwela? :)

14 Raia Raia | 26. listopadu 2014 v 21:36 | Reagovat

Ahojte, zrovna včera jsem koukla na pěkné videjko není sice přímo o šmírování, ale  technologiích a socsítí se týká přímo. Takové motivační pro ty co ještě se ještě rozhodují zda své chytré telefony a podobné vehementy prohodit oknem... Realně znám několik lidí mužského pohlaví pod čtyřicet,  kteří se už normálně přiznávají k tomu, že jsou závislí na socsiti a když se nemají možnost každých pět min podívat jestli někdo! něco! cokoliv! nového nenapsal, tak popisuji podobny stav jako když si kuřák nemá možnost zapálit. Takže přiznávají něco ve smyslu: ahoj jmenuju se Tom jsem závislý. Smutné.  A jak se to vztahuje k šmíráckemu problému si můžete domyslet sami... Když je připraveno takovéhle podhoubí lidé se vzdají svých svobod sami a ještě rádi a bohužel před tímto asi nepůjde utéct.  Už teď člověk neví kde ho kde co natáčí a nahrává a tím myslím nejen technologie jako takové, ale i kamery v autech a dobráky nahrávající na mobil a sdílejících v socsitich.
https://www.youtube.com/watch?v=M4WCEzhaIrc

15 Venëa Venëa | 26. listopadu 2014 v 22:18 | Reagovat

proč mi to až moc děsivě připomíná Orwellovu knihu 1984???

16 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 26. listopadu 2014 v 22:33 | Reagovat

Zajímalo by mě, co takového lidé skrývají, když všechny tak děsí, že by je někdo odposlouchával :D

17 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 26. listopadu 2014 v 23:56 | Reagovat

[16]: Já myslím že nic zajímavého. Přesto ale...
Když si představíš, že se sprchuješ, a teď tě natáčí  nějaká ultrachytrá sprcha, která posílá záběry tvého nahého těla někam do Pentagonu, kde se nad tím ukájí nějaký uposený zvrhlík v kravatě... ;-)

18 MarieK MarieK | E-mail | 27. listopadu 2014 v 1:38 | Reagovat

Na konci léta mě na střeše chalupy přistáli čápi. Vyfotila jsem si je mobilem, fotky stáhla do PC - do obrázků a najednou se objevily na Skype: Napište svým přátelům.... Nechápu, jak se tam ty fotky dostaly bez mého přičinění.

Zkoušela jsem zrušit svůj profil na FB - vůbec to nejde a i když jsem zablokovala příchod zpráv, tak přesto občas chodí e-mailem od FB.
Také se už bojím.

19 Amálka Amálka | Web | 27. listopadu 2014 v 12:48 | Reagovat

[16]: Mě osobně děsí taková "kontrola" sama o sobě. Nic konkrétního neskrývám, ale prostě mi vadí vědomí, že někdo má možnost proti mé vůli zasahovat do mého soukromého prostoru.

20 Raia Raia | 27. listopadu 2014 v 13:08 | Reagovat

[15]: Jj Aldous Huxley Konec civilizace a Orwell 1984, netřeba dalších komentářů v pozadí geopolitických změn jež jsou v plném proudu.

[16]: No jasně, Velký bratr tě vidí :))) Jako vtip by to nebylo špatné, kdyby tenhle názor nebyl tak tragický... Abychom na podobnou lhostejnost nedojeli až budeme doma u stolu chroupat svoji nezákonně pěstovanou biomrkev... A kdo že se to tu má probouzet? Tak už? Už??! Už by to fakt chtělo :)

21 Venëa Venëa | 27. listopadu 2014 v 16:05 | Reagovat

[16]: ono třeba ani tolik nejde o strach, že by někdo mohl... já nevím, slyšet přes televizi, jak nadávám na prezidenta a poslat mu to, ale prostě jde jen o princip, že nikdo nemá právo se takhle hrabat do soukromí a je jedno, že uslyší jen debatu o tom, co bude dnes k večeři, prostě je to... nepříjemné

22 Amálka Amálka | Web | 27. listopadu 2014 v 20:28 | Reagovat
23 mariankosnac mariankosnac | 27. listopadu 2014 v 22:07 | Reagovat

[17]:  To mi pripomína South Park, epizódu Obrácený sed, kde vláda sledovala ľudí na wc, či sedia na záchode podľa predpisov, samozrejme kvôli ich bezpečiu, aby nespadli do záchodovej misy. Za monitorom sedel úchyl, čo sa ukájal pri sledovaní ľudí sediacich na záchode.

24 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 28. listopadu 2014 v 11:04 | Reagovat

[13]: to "wifi všude" má svůj název - Outernet ... aneb wifi přímo ze satelitů, lahůdka :3

25 sv. sv. | 28. listopadu 2014 v 11:23 | Reagovat

[24]: Přinejmenším vím, kde prodávaj kvalitní hliníkovou folii co lze nalepit na stěny. Anebo ještě lepší folii z jinyho kovu pač ani hliník nemusíme doma mít. Na to bud dám štuk anebo přetřít barvou, podle toho jak je kdo šikovnej.
Asi to zní jako paranoia, ale ajťáci co to vše montujou dnes už uzaviraj sazky kolik toho záření lidi ještě vydrží!  než se upečou...

26 sv. sv. | 28. listopadu 2014 v 11:27 | Reagovat

[24]: další věc co mě nenechává uplně Zenově  nejchladnějším, jsou intalovaný wifi do autobusů. Prý pro vetší pohodlí cestujicich.. Hnus velebnosti.

Ale na druhou stranu jsem zůstal ledově chladnej až natolik :) že v linkách který jezdím denně ani jeden bus toto nemá.
Ale každej bus má GPS, cca 2-32 minuty to vysílá nahoru, antena bejvá u řidiče nad ním, tak radši dál od volantu prosím :)

27 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 28. listopadu 2014 v 12:00 | Reagovat

[25]:[26]: No, wifi je to poslední, co mě trápí. "Jemný" funkce mozku blokuje daleko víc alkohol, drogy a maso, a jak jsem tyhle jedy vyřadil, tak jsem zjistil, že od jistý míry vyčištění mi wifi vůbec nevadí a schopnosti mi nijak nesnižuje. Zvláštní, ale je to tak. Navíc, pokud se začne nějak víc válčit, bude nás zajímat asi trochu něco jinýho než jak se odstínit od wifiny :D

28 Lu-Aquarius Lu-Aquarius | E-mail | 28. listopadu 2014 v 12:57 | Reagovat

Kamerky a mikrofony v zařízeních bývají většinou připojené přes konektory. Stačí zařízení otevřít a odpojit to. (Např. u LG nemají žádnou pečeť na krytech, takže vám to nenaruší 2 roky záruky).

29 Miki Miki | Web | 28. listopadu 2014 v 14:25 | Reagovat

1984 televize? Každopádně televizi doma nemáme, stejně v ní nic zajímavého nedávají..

30 Jirka Jirka | 28. listopadu 2014 v 17:21 | Reagovat

[8]: Mariane já tedy nevím, ale digitální vysílání vysílá na stejných frekvencích jako dříve analogové vysílání. Že je mnohonásobně víc programů neznamená že se používají jiné frekvence. Na jedné frekvenci dnes může vysílat až 7-8 programů v rámci jednoho multiplexu
( počet záleží na toku dat,SD, HD programy)

Vysílá se takřka na stejných frekvencích jako kdysi akorát je to digitál, dokonce se nějaké frekvence díky lepší koordinaci mají uvolnit pro jiné účely.. Jaké? Vojenské a jiné. Že ale veškeré tyto výsílání(analog i dnešní digital) škodí přírodě o tom ani nepochybuju.

31 Jarda Jarda | 30. listopadu 2014 v 20:58 | Reagovat

Když jsi u těch osobních dat, tak aktuální situace na webech vypadá takto: http://youtu.be/HC2HjE_Pz10

Jinak ten hlas to třetí straně odesílá nejspíše proto, že by bylo hloupé a neefektivní dávat technologii rozpoznávání hlasu do TV, pokud je připojená k netu. Protože na serverech může být ta aktuální technologie rozpoznávání hlasu, která je mnohem sofistikovanější než to co by zvládla tvoje televize. Na serverech je také více výkonu např. pro odfiltrování šumu z nahrávky. A pokud se data posílají nešifrovaně, pak ano... někdo to může hacknout. Ale to se může stát i když mluvíš přes Skype.

Přiživím trochu tvoji paranoiu: http://www.zive.cz/bleskovky/chytra-lednicka-i-herni-konzole-rozesilaly-behem-vanoc-tisice-spamu/sc-4-a-172148/default.aspx

32 Přemek Přemek | 13. prosince 2014 v 15:22 | Reagovat

[16]:Zkus se vžít do situace, že by nyní při současných technologiích byl opět zvolen někdo jako byl A. Hitler. V tu chvíli se musí bát všihni slušní lidé - a to už ale bude pozdě. Je třeba takové technologie dopředu odmítat.

A doporučuji k četbě knihu 1984 (některá vydání jsou s jménem Rok 1984). Zde je odkaz:
http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/1984-George_Orwell.pdf

33 Přemek Přemek | 13. prosince 2014 v 15:28 | Reagovat

[29]:1984 je jméno románu, kde takové televize mají: http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/1984-George_Orwell.pdf

Také televizi už pár let nemám a život je od té doby klidnější. :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama