V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 13.10.

1. / Čaj: moje celoživotní závislost, konečně pojata více metodicky

23. ledna 2015 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Čaje a nečaje
Tentokrát se s vámi podělím o další svoje ,,prozření".
Nevím, kolik z vás miluje čaj, moc jsme se na tohle téma zatím na stránkách nebavili... Jen okrajově. Co však zatím nebylo, může nastat. Dovolte mi téma pojmout trochu zeširoka a zalétnout si trochu dál, než se dostanu k jádru pudla... :)

Moje závislost je silná
Říká se, že každý člověk na světě má nějakou neřest, nebo nějakou závislost. Upřímně jsem za to i vděčná, že jsem závislá na čaji a ne na něčem vyloženě nezdravém, nebo potenciálně škodlivém.
Návyk u mne vypěstovala školní docházka. V předškolním věku mi dělávali čaj, šťávu, meltu, někdy kakao. Cíleně jsem začala čajovat až chozením do školy. Dělávala jsem si nejčastěji úplně levný černý čaj (kdy koupíte v Tescu velkou krabici za pár šupů). Ráno jsem do sebe kopla půllitr-litr, do školy jsem nebrala vodu, ale zase černý čaj. Jeho množství záviselo a mém věku. Poté večer jsem do sebe kopla další půllitr čaje, klidně zase černého. Nezaznamenala jsem, že by mi dělalo problém usnout, když vypiju černý čaj... Když skončila škola, pokračovala jsem dál a naučila jsem se pít každé ráno jasmínové dračí perly. To je bílý čaj, velice drahý a velice chutný. Můj starý zvyk, kopnout do sebe každý večer minimálně půllitr čaje, pořád pokračoval dál, akorát jsem z černého přešla víc na zelené, bylinkové a ovocné...

Postupem času už jsem se do čaje natolik zbláznila, že má mnohdy přednost před vším ostatním. Někdy, když jdu večer spát, těším se až ráno vstanu a kidnu si pořádkou lžíci medu do toho svého ranního jasmínu. (Některé čaje mi víc chutnají neslazené, některé slazené. Podle typu... tento miluju slazený.)
Takže ráno, první věc kterou udělám když vstanu je, že beru útokem pixlu s čajem. Dřív jsem vypila 3-4 hrníčky každé ráno jasmín, pak jsem si dělala někdy půlllitr libovolného odpoledne a naprosto zásadně VŽDY další půlllitr večer. Někdy i dva...

Nejhorší věc, která se mi ráno může stát
... Je, když dojde jasmín a není po ruce jiný chutný zelený nebo bílý čaj. V zásadě jde o to, že ten čaj je natolik dobrý a natolik spojený s ránem, že když ho nedostanu, tak prostě není ráno a můžu pít co chci, nemám onen kýžený požitek. Bylinkovým ani ovocným to nejde nahradit.Čaj nejenom že má přednost před vším ostatním, ale nejsem ani ochotná dělat něco jiného, dokud nejsem hotová s čajem. Jediná věc, kterou lze tolerovat, je psaní úkolů do němčiny, případně čtení. Kniha, nebo komenty na blogu, co přes noc naskočily, ale že bych hned ráno po probuzení naběhla s čajem odklikávat komenty, to fakt ne... To dělám, jenom když jsem v dobrém nálevu, mám hodně energie a chce se mi. Workoholik nejsem.
Takže typická odpověď, pokud po mně něco chcete a já sedím u čaje, je: ,,Až dopiju čaj." A přes to nejede vlak. Konec. Pokud mě donutíte vstát, je minimálně celé dopoledne ,,pokažené" a nebaví mě to. Problém trochu je, že můj čajový rituál trvá hodinu až hodinu a půl. Jediná možnost, jak mě z rituálu vytrhnout, aniž bych měla pokaženou půlku dne, je počkat, až dojedu alespoň jeden hrnek a využít mezeru mezi tím a dalším...
Další nepříjemná je chvíle, kdy sednu k čaji sama, zamyslím se, nebo dělám něco svého a někdo mě u toho vyruší.

Nedávno jsem svůj zvyk zkusila porušit. Vstala jsem, vyčistila zuby a šla ven tahat dřevo, abych měla čím topit. Za hodinu bylo hotovo. Byla jsem neskutečně moc naštvaná... Ještě že u toho nikdo nebyl :D ... tak jsem pochopila, že si ráno musím vypít alespoň jeden hrnek a tahání dřeva nacpat mezi něj a ten druhý...
(Teď už ani nehrnkuju, teď mám krásnou červenou keramickou konvičku o obsahu půl litru. Za ráno vypiju dvě, když jsem v rozmaru, tak i tři... Čili teď je nutno využívat mezery mezi konvičkou a další konvičkou. Kalíšek se jako samostatná dávka nepočítá.)

Co mě na tom čaji tak bere?
... je otázka. Je to jenom chuť, nebo silný zvyk, díky kterému ráno celý můj život začne dávat smysl?
Rituály jsou pro me důležité, stejně tak jako dlouhé pauzy na přemýšlení osamotě. Když to nemám, je to velký problém. (Prakticky takhle trávím denně několik hodin. Než jdu spát, potřebuju minimálně půl hodiny přemýšlet. To samé když se probudím. Pak až vstanu, jdu na čaj a tam dál přemýšlím... Je to základní složka mé duševní a duchovní hygieny. Společnost mi u toho nevadí, ale nesmí po mě chtít, abych dělala něco jiného, jinak mi naruší důležitý proces.)
Čaj obsahuje povzbuzující tein, ale já ráno nepiju čaj aby mě povzbudil, že bych se necítila čile. Když ho dlouho nemám, neprojevuju fyzicky projevy abstinence, akorát jsem otrávená, že NEMÁM ČAJ. - Tedy abstinuji psychicky, ne fyzicky... Čaj také napomáhá k lepšímu soustředění, což je pro výkom mé profese naprosto zásadní věc. Bez soustředění si ani neškrtnu.

Někdy vtipkuju, že kdyby skončil svět, nebo kdyby mě zavřeli do hladomorny, tak nevadí, protože přežiju na čaji. Byliny znám, umím si nasušit opravdu výborný bylinkový čaj... Otázka ovšem je, jestli bych v takovém případě přesto za chvilku nelezla po zdi, protože zelený čaj bylinkovým nenahradím a jelikož je psychika nadřazena tělu (u mne rozhodně), možná by to nebyla zase až taková sranda... Budiž mi k dobru, že mám doma opravdu železnou zásobu, se kterou kdybych hospodařila, tak vydržím dlouho. Jinak se tím prolévám ostošest...

Je to moje potrava
Někteří lidé hledí udiveně, nebo vyděšeně, když na otázku ,,kolik toho denně sníš", řeknu že jím jednou až dvakrát, malé porce. Zásadní je pro mě oběd. Musí být chutný, výživný a je důležité, aby v něm bylo i něco syrového, na čistě vařeném si tolik nepochutnám. Zajímavé je, že polívka je pro mne chod. To znamená, že buď si dám polívku, nebo hlavní jídlo, ale oboje naráz nesním, to je moc. Polívka mě totiž zasytí na minimálně 3 hodiny... Pro spoustu lidí absolutně nepochopitelné a říkají ,,Vždyť je to jenom voda". - Pro mě je ale i ochucená voda potravina.

Večer je to často jedno, někdy mi stačí i pár mandarinek, nebo kus sýra. Často si tedy dám jenom něco pidi, na co mám chuť, co mě navečer potěší a zaliju to čajem... Jen občas si dělám vyloženě večeři.
Dřív jsem večeřela bohatě, pak o trochu míň a nakonec jsem si uvědomila, že večeřím ze zvyku a ne proto, že bych měla opravdu hlad. Takže teď prostě počkám a naložím se podle toho, jestli dostanu hlad, nebo ne. Odnaučila jsem se jíst něco jenom proto, že je večer. Stejně mi to pak ani moc nechutná.

Jeden by si myslel, že s takovou životosprávou budu podvyživený chudáček, ale ono ne. Zkrátka není nutno jíst hodně nebo často, aby člověk tělesně prospíval. Je to dáno hlavně tím, že poslouchám svoje tělo, vnímám co chce a neřídím se podle toho, co mi kdo řekne, nebo co si kde přečtu.
Za absolutní pravdy považuji to, že je potřeba přes den pít hodně čisté vody, že se člověk nikdy nemá přejídat, zejména ne večer a že je důležité dbát na správný poměr zdravé a syrové potravy, nejíst všechno vařené a zpracované. - Ostatní už se podle mě přizpůsobí individuálně podle potřeby.

Někomu to připadá divné, ale zase tak divné to není. Představte si, že ráno vypijete 1-1,5 litru čaje, odpoledne si ,,na chuť" často dáváte další půlllitr (když máte jooo náladu tak jedete dál, konvička za konvičkou) a večer, než jdete spát, dáte si další půllitr. Není divu, že se pak tuhé jídlo stane doplňkem k čaji, kdežto čaj zaujme pozici hlavní potraviny.
A to je to moje typické ranní: ,,Až dopiju čaj", ,,Až dojedu konvičku". To je jakoby vás u poloviny vaší snídaně někdo vyrušil a něco po vás chtěl, abyste hned vstali a šli něco dělat. Odpovíte mu na to: ,,Až dojím."
U oběda jste ochotni dělat přestávky a vstávat ,,mezi chody". Třeba mezi polívkou a hlavním jídlem... Ale málokomu nevadí, když musí vstát od rozjedeného talíře, který mu mezitím vystydne. Málokoho toto neštve.
Já mám přesně toto s čajem. Říkám sice že nesnídám, ale ve skutečnosti snídám ten čaj. Až na to, že moje snídaně netrvá 10-20 minut, ale hodinu a více, protože mám šnečí životní styl.
Většinou vůbec nikam nespěchám. Je to dáno tím, že si to jednak umím zařídit, zadruhé se zásadně nezabývám zbytečnými věcmi, kterým není potřeba věnovat čas, nebo energii. Také nedělám věci z principu, nebo ,,aby se neřeklo". - To mi ušetří fakt obrovskou hromadu času.
Jeden by nevěřil, kolik času zbytečně vyplácne na nesmysly, nebo dokonce na lidi, kteří mu vůbec nic nedávají, akorát ho obírají o energii, nebo ho rozčilují. - A když zvládne tyto věci co nejvíc vypustit, najednou má na sebe čas a může o všem přemýšlet... Zázrak! :)

Pokračování příště


Kam dál:
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
 


Komentáře

1 Iveta Iveta | 23. ledna 2015 v 8:07 | Reagovat

Tak to ti opravdu závidím, já jsem hrozný žrout, jídlo miluju a jím docela často, spíš se musím nějak uskromňovat, abych jedla méně a zdravě. Kdybych sama  na sebe nedohlížela byl by asi už ze mě tlusťoch :-) Jím tedy spíš kvalitně, ale jídlo pro mě není jen způsob přežití ale požitek. Poraď jak ses dopracovala k tomu jíst tak málo, je to tak, že jsi taková byla odjakživa nebo si na to tělo může postupně navyknout, že se jí jen například dvakrát denně? To bych už umřela hlady :-D

2 R. R. | 23. ledna 2015 v 9:57 | Reagovat

Čistě náhodou si dnes taky dávám dračí perly s jasmínem, za odměnu:) Ryze praktická otázka - zalíváš zelený čaj víckrát nebo si ho raději vychutnáš napoprvé a další nálevy už ne?
Ten med je inspirující, taky to někdy zkusím.
Já teda k zelenému čaji snídám a taky mi ta snídaně trvá tak hodinu :)

3 BE BE | 23. ledna 2015 v 10:19 | Reagovat

Mám to ako Ty s čajom, lenže u mňa káva. Idem spať a myslím na rannú šálku... Čaj čierny sa pil odjakživa, vraveli sme mu ešte "ruský". Chutila mi jeho tvrdosť a trochu citrónu v ňom , juj..  Neznášala som bylinky. Pre mňa boli oproti čaju mäkké.  - Kávičkujem, už len 3 denne a jednu dve z čakanky /instant/. Kávu ničím neochucujem. Ani mlieko, ani smotanu, ani cukor. Horká /teda hořká/ chuť mi robí akoby štart páka - prosto ma trochu zostruje . Keď to bola práca v kancelárii, ťažšie chvíle pri rekonštrukcii domu, ja som zasadla v tichu na lavicu, kafčo v ruke, cigaretka, niekedy poldeci a premýšľala, či mám opravovať stenu, či podlahu, a čo uvarím... Káva kamarátka.
- Zaujímavé, že keď som postupne okoštovala i iné čaje, prišiel na trh zelený, práve ten jasmín mi v zelenom čaji moc vadil.  Nuž tak je to, čo jednomu lahodí, druhému robí proti srsti :-)  - Po túre očistných všakovakých čajov, ktoré cca 3 roky konzumujem, to vyhrála Valeriana. Vyvažuje.  Po tvojom vyznaní sa poobzerám po zelenom čajíku .., prišiel ten správny čas.  :-)

4 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 10:41 | Reagovat

Hah, směle se můžu přidat ke "šnekům". Ráno vstávám o dobrou hodinu dřív, než bych musel, a to jen kvůli tomu, abych si vychutnal čaj pěkně v klidu a pohodě. Protože pít čaj ve spěchu, to vnímám jako jeho urážku :D

Jasmínovej u nás některý lidi vyžadovali dokonce i ledovej, a to je teda naprosto skvělá věc :-) Mám na mysli Bílýho Krále, klasickej zelenej jasmínovej. Trochu medu, nechat vychladit, hodit pár kostek ledu a je to. A obecně zelený čaje jsou skvělý v louhování zastudena. Zaleju studenou vodou, dám přes noc do ledničky a ráno z toho je přímo elixír života ^^ na tohle se mi nejvíc osvědčil Vietnam, Lu Xue Ya nebo zelená Gruzie. Boží :3

5 Alue Alue | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 10:53 | Reagovat

[2]: China jasmin dr.pearls je dobrý na tři nálevy... Čtvrtý už je jalový :/

[1]: To by možná mohl být dobrý námět na zamyšlení :D

6 Alue Alue | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 11:00 | Reagovat

[4]: Lu Xue Ya jsem objevila nedávno, že se dělá i jako ledový jsem četla.. počkám s tím na léto a udělám si nějakou pecku. Zatím ho konvičkuju a stojí fakt za to...

7 vea vea | 23. ledna 2015 v 11:04 | Reagovat

hmm když si to spojím tak zelený čaj a šnečí styl hmm už jsi ochutnala čaj zelený šnek? překvapivě je zelený, není moc drahý a je to jeden z nejlepších čajů co jsem kdy pila :D (pokud nepočítám sáčkové tak jsem jich pila zatím přesně 7 druhů - 3 zelené - 2 ovocné - 1 bílo-jahodo-aloeverovaný a 1 neidentifikovatelný :D)

8 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 11:23 | Reagovat

No a co z čajů miluju asi nejvíc, tak jsou oolongy - polozelené. Spektrum chutí, které jednotlivé druhy dokážou obsáhnout, mě asi nikdy nepřestane udivovat. A to jsou kandidáti na to správné čajování - malá konvička nebo gaiwan, malé šálky, termoska... a takhle se s pár gramy čaje dá vyhrát i dvě a víc hodin :D to už je taková čajová meditace, kterou máloco nahradí :) rekord je zatím asi 10 nálevů jednoho nejmenovaného klenotu ve Veselé čajovně ^^

[6]: Jo, na konvičkování je taky výbornej, dám z něj klidně 4 dobrý nálevy. Co mi říkala šéfová z čajky, tak na něm je dobrý hlavně to, že je to takovej mezistupeň mezi japonskými (napařovanými) zelenými čaji a čínskými (praženými). Že má trochu japonskou chuť a trochu čínskou. :D

9 Petr Hynek Petr Hynek | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 11:39 | Reagovat

[4]: Dík za tipy, zrovna jsem přemýšlel, čím doplním svoji čajotéku... Na čaji jedu už asi deset let a psaní bez něj už si dnes nedokážu ani představit. I když jsem to dřív kombinoval i s pohárkem vínka, ale pak to byl spíš útlum, čaj naopak jakoby ze mne vytahoval nové a nové myšlenky :-)

10 Luz Luz | 23. ledna 2015 v 12:36 | Reagovat

Taky mám ráda zelený čaj, dřív jsem pila hodně i černý, ale už ne, měla jsem z toho hnusné tmavé fleky na zubech.
A hodně piju kávu, i když ta je daleko míň zdravá než čaj + větší závislost (je v ní mnohem víc kofeinu).
A dřív jsem neměla ráda mátový, ale před pár měsíci jsem si ho najednou hodně oblíbila. Nebo třeba taky zelený s mátou. Nebo mátový s citronem.
Někdy mi taky stačí polévka (a taky to je vždy buď jedno nebo druhé, ne dva chody), občas ji mám ráda hlavně z jedné restaurace, kde mají různé výborné a husté, např. z luštěnin.
Ale pravidelně být bez večeře, to bych asi dlouhodobě dobrovolně nemohla. I když možná se na to dá časem zvyknout, zvlášť když se naléváš tím čajem.

11 Mára Mára | E-mail | 23. ledna 2015 v 14:38 | Reagovat

Ahoj, já mám čaj moc rád ale nechce se mi ho dělat :D Jinak jsem rád když mám dostatek Coly nebo Kofoly, tím jsem ochotnej se prolívat denodeně, hezky mě to nastřeluje.

12 Alue Alue | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 16:25 | Reagovat

[11]: Joj.. a nemáš z toho prolévání kolou břišní michelin?
To by byl jinak zázrak :)

13 Mára Mára | E-mail | 23. ledna 2015 v 16:58 | Reagovat

[12]: Ha ha ha ! To jsem jako neslyšel  :D nemám, zas tak moc to nehrotím, nejsu američan :D já většinou piju jen holou vodu.

14 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 19:06 | Reagovat

Jíst 2x denně malé porce? To bych dávala jenom v případě, že bych celý den seděla doma :D Jelikož se hodně hýbu a jsem pořád v pohybu jak mentálně tak fyzicky, potřebuji doplňovat energii mnohem častěji (jedu hlavně na ovo-zel). Čajíčkuju 2x někdy 3x denně s velkým hrnkem (něco mezi půl a čtvrt litrem). Většinou mám sušené bylinky anebo ibiškový z Egypta, někdy sypaný zelený, bílý, někdy si dám ráno před školou černý, když vím, že jsem s větším obsahem kofeinu nedám, někdy červený a modrý. A v poslední době jsem si oblíbila i čaj z goji a s citronovou trávou. Jinak ale svět čaje pouze objevuji, ráda si však zajdu do čajovny a vychutnávám nové chutě :)

15 Verča Verča | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 20:24 | Reagovat

Ahoj Aluš, zdravím tě od právě dopité kávy.
S klidem ti mohu diagnostikovat psychickou závislost. Vítej v klubu!:-D Mám to stejně a to jak s kávou, tak s čajem, ačkoliv s kávou nesrovnatelně intenzívněji. Vydržím bez ní klidně i týden, ale pokud můžu, téměř každý den si jednu dám. V poslední době jsem ji začala popíjet i ráno, ale musím na ni mít dostatek času. Káva je pro mne totiž symbolem pohody, nikoliv dobíječem energie, který do sebe stačí bezmyšlenkovitě kopnout, bez ohledu na chuť a kvalitu. Miluji kávu čerstvou z pražírny. Před dvěma lety mi ježíšek koupil kávovar a v době, kdy jsem na kolejích jsem si pořídila moka konvičku, takže příprava kávy je u mne dostatečně kvalitní. Žádný český turek ala kávový odpad zpařený vodou z rychlovarky. Co se čaje týče, dávám též přednost zeleným, (o bílé se hodlám zajímat trochu více), ale nepohrdnu ani čajem červeným neboli černým. Ten však mám nejraději ve formě yogi čaje, čili se zázvorem, pepřem, skořicí, hřebíčkem a kardamomem, nebo ochucený esenciálním růžovým olejem, (ten u mne vede), a chystám se zkusit i mangový, broskvový a litchi. Tyto aromatizované čajíčky lze nalézt na stránkách www.longfeng.cz. Pravda, čaje jsou tam dražší, ale certifikované, takže škodlivému množství pesticidů zbohem a šáteček. Jo a koukala jsem na stránky toho čajového eshopu, o kterém jsi psala v zápisníčku. Zajímavé, určitě taky něco objednám.
Prožitkům zdar!

16 katrin katrin | 23. ledna 2015 v 23:02 | Reagovat

Taky piju během celého dne čaj, ale černý. Měla jsem dlouhé období, kdy jsem pila jen zelený, pak bílý, ovocný, mátový - ale k černému jsem se vždy vrátila a teď už nepiju jiný. Musí být ale kvalitní. Ochucené čaje mám taky ráda, ale zajímavý je, že když je tam "aroma", tak i když o tom nevím, vypiju max jeden hrnek a už mám ten čaj přepitý a zbytek balení můžu vyhodit. Naopak čaje ochucené přírodně (např. jasmín) se mi nikdy nepřepijí. A ještě více než černý čaj mi chutnal matcha tea, ale ten si (zatím) pravidelně nekupuji.

U mě to vypadá tak, že ráno mezi 11-12 vstanu a jdu hned pracovat (pc v posteli na 1-2h). To mám místo snídaně a dokud to nedodělám, tak nedělám nic jiného. Pak si chci uvařit čaj, ale nemám na to čas - takže ho buď uvařím, ale ve spěchu nedopiju a nebo ani neuvařím - každopádně jsem za to naštvaná. Jdu na brigádu a po cestě se uklidním. Mám žízeň, ale musím to nějak vydržet. Když se po 4 hodinkách dostanu domů, tak mi konečně začíná den - uvařím si čaj, přemýšlím, co si udělám k jídlu a už nikam nespěchám. Připravím si nějaké ovoce a čaj už piju vlastně po zbytek dne průběžně podle nálady a chuti. Večer po 10. hodině jím jednu porci vařeného jídla a když mám pak ještě hlad, tak jsem schopná vstát v 1 ráno nebo ve 3 ráno a uvařit si druhou večeři. Zhruba jednou za tři dny jím dvě večeře a nebo velkou porci jídla k večeři - třeba dneska jsem si udělala 500g gnocchi s 400g špenátu, 200ml smetany a u jídla četla tenhle článek, přičemž když jsem se dostala k "že se člověk nikdy nemá přejídat, zejména ne večer", tak se mi udělalo špatně, protože jsem extrémně citlivá na to, co mi kdo řekne nebo co si kde přečtu a hned to prožívám. Přišla jsem na to při čtení knihy od Maška, kde když jsem se dostala ke čtení transformačních příznaků, tak mě do hodiny bolelo celé tělo a příznaky jsem měla všechny (najednou), zničeho nic. Takže to je asi jediná kniha, kterou jsem nedočetla. Se svým dnem jsem částečně spokojená - to jedno jídlo večer mi plně vyhovuje, mám to tak celý život. Pít po celý den čaj také, ale na tom ránu to chce ještě zapracovat.. Protože jsem se kdysi naučila ho mít hektické (vstávání do školy) a stále se mě to drží.

17 Přemek Přemek | 24. ledna 2015 v 1:57 | Reagovat

[14]: Já toho nejvíce sežeru, když jsem doma a nehýbu se. Když ale s batohem na zádech courám několik dní po horách, sním toho tak polovinu (a přitom, bohužel, nezhubnu ani centimetr...)

18 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 24. ledna 2015 v 9:23 | Reagovat

[16]: A jaký černý čaje piješ?

Můj nejoblíbenější je asi indickej Assam (a ještě když se povaří v mléce, och) a pak různý druhy vysokohorskejch čajů - Nepál, Gruzie apod., z nich jsou ty hory přímo cítit ^^

19 Lenny Lenny | E-mail | 24. ledna 2015 v 12:41 | Reagovat

Ahoj, mám podobnou závislost, ale na čerstvým ovoci a právě jsem přemýšlela čím to nahradit, protože to docela leze do peněz :D Čaj se zdá jako dobrá alternativa, ale někde jsem četla, že není vhodné ho pít ve větším množství kvůli teinu. Co si o tom myslíš? A piješ vůbec nějakou čistou vodu u toho nebo to není potřeba?

20 vika vika | E-mail | 24. ledna 2015 v 14:49 | Reagovat

My doma celá rodina pijeme čaj Banchu, je to také vlastně zelený čaj, ale bez stimulujících látek a můžou ho pít i kojenci. Je zásadotvorný a obsahuje hodně vápníku.

21 katrin katrin | 24. ledna 2015 v 14:59 | Reagovat

[18]: heleď nejradši mám asi Basilur a pak ještě Ceylon z bioobchodu a černé čaje od Grešíka. Piju hlavně sáčkové, protože se snadnějc připravují :-)

22 Femmelin Femmelin | Web | 24. ledna 2015 v 20:52 | Reagovat

Mäta spolu s harmančekom, to je top :D :D

23 Luz Luz | 24. ledna 2015 v 23:26 | Reagovat

[19]: Tak třeba ten zelený/černý jenom občas a jinak jsou na výběr různé ovocné, bylinkové (máta, meduňka, heřmánek...) - Pokud chceš bezkofeinový, je opravdu na výběr hodně druhů. V zelenéma a bílém čaji je ale kofeinu hodně málo, takže to by problémy dělat nemělo, pokud se ho nepijou litry denně. Ostatně čistá voda je potřeba, myslím, že by měla tvořit větší část pitného režimu než čaj nebo jiné nápoje. Já bych doporučovala, pokud máš ráda zelený/bílý/černý ráno nebo dopoledne a po zbytek dne pak vodu nebo nějaký z těch bezkofeinových čajů.

24 Alue Alue | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 13:02 | Reagovat

[23]: Třeba Rooibos :3 dobře se po něm spí.

25 Antalya Antalya | 3. února 2015 v 19:05 | Reagovat

Ahoj! Konečně podobný "cvok" jako já! Neuvěřitelně mě potěšilo, že existuje bytost, která miluje čaj a může čaj zapíjet čajem :-) Sice ho nemám místo jídla, ale vypiji ho za den neuvěřitelné množství a když si nedám svůj ranní čaj, celý den je neúplný!! Takže chápu chápu a zdravím, kolegyně čajomilko! :-)

26 M.T. M.T. | 5. února 2015 v 16:32 | Reagovat

Čínské čaje chutnají prý spíš zemitě, zatímco japonské po moři a rybách. Já nedám dopustit na Gunpowder a Banchu, podle nálady. Co se týče ledových čajů, ty je fajn trochu osladit medem nebo třtinovým cukrem, pak nechat vychladit a nakonec přidat pár lístků nasekané máty. Ňam ňam... Naopak čaje s jasmínem mi moc nechutnají, připomínají mi babiččinu pěnu do koupele. Bylinné čaje dělám hlavně při nemocech (angína bez antibiotik není problém), případně si je liju na vlasy po umytí. Ovocné čaje zase jedině k buchtám a bábovkám.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama