V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Bachova hudba opravdu léčí květiny

13. července 2015 v 2:54 | Alue K. Loskotová |  Recepty a nápady
Začátkem září jsem dostala spolu s novým bydlením do opatrovnictvím speciální druh dracény. Byla mi představena jako ,,africká", ale když jsem ji googlila, tak jsem nic o afrických dracénách nenašla. Buď jsem jelito co neumí hledat, nebo to zkrátka africká dracéna vůbec není.
Než jsem ji dostala do péče, žila nebohá rostlina na svůj střední vzrůst v neúměrně velikém hranatém květináči hned u okna na balkon, do kterého se celé léto opírá slunce vší silou.
(Hm... To mi připomíná ten vtip: ,,Víš, jak se udrží veš na pleši? - Vši silou!")
Takže měla spálené zkroucené hnědé listy, byla celá vysušená, strašlivě špinavá a napadená mixem různých parazitů.
Když jsem to dílo zkázy viděla, měla jsem chuť nad ní sprásknout ruce, ale přesto jsem odkývala, že si tady rostlinku ponechám a budu se starat. (Upřímně, napadlo mě totiž že s takovou by zdechla, ale se mnou má šanci, protože kytky mě mají celkem rády a už jsem probrala k životu i horší případy.)Jako první jsem ,,údajně africkou dracénu"- což je spíše přezdívka než název - přesadila do květináče, který odpovídal její velikosti. Aby nešla jenom do kořenů a začala co nejdřív dělat nové listy. Dala jsem ji pryč ze slunce a otrhala jí zespoda ty nejhorší listy, co byly popálené durchumdurch a zachraňovat na nich už nebylo co.
Dalším krokem bylo ,,umyt a odvšivit". Jako první jsem vyhubila bilé potvory co po ní všude lezly (patrně molice). To nebylo moc těžké, stačilo rostlinu pořádně umýt a pak asi třikrát ob pár dnů každý jeden list po listu pečlivě utírat mokrým ubrouskem, abych z ní dostala všechno špínu a prach... Což ze zkroucených a spálených částí listů šlo celkem blbě.

Nějakou dobu byl klid, zálivka tak jak má dracéna dostávat... Původní doporučení bylo ,,dávejte jí jen maliličko semtam, dracény moc vody nepotřebují" - No, já mám dracén hned několik a zalévám je každý týden vydatně a rostou mi všechny krásně, takže jsem dopřávala i téhle jak jsem zvyklá.

Ale ona se ani nehla.
Po nějaké době jsem zjistila, že podezřele žloutne - má ještě červené svilušky, a začíná se obalovat pavučinkami. S těmi už zkušenost naštěstí mám... Tak jsem ji znova umyla, naředila jar do vody a rozprašovačem ošetřovala list po listu včetně středové růžice, dokud všechny svilušky postupně nezhebly.

A zase se čekalo. Mezitím uběhl podzim, přišla zima a dracéna se nezmohla na nic. Vypadala fakt strašně, mezitím jsem jí otrhala dalších pár listů na které se nedalo koukat a koncem zimy jsem zjistila, že jí zaschla středová růžice, odkud normálně dracénám vyrůstají nové listy.

A ten den si pamatuji celkem živě, neboť v tu chvíli kdy jsem z jejího středu vylovila nešťastný seschlý patvar, mě polilo horko a hrůza při představě s názvem: ,,Co se asi stane, až to domácí zjistí". Že mě asi uškrtí a nájemní smlouva, ve které je květina zapsaná, také...
Už na podzim se mi stalo, že jsem po stěhování onemocněla a nebyla vůbec k použití, tak jsem se vždycky jenom proploužila, udělala to nejnutnější typu ,,čaj" a zase se odploužila. A tak samozřejmě nikdo nezalil oleandr, co mezitím na balkoně vesele schnul, až si pro něj domácí přišel a to bylo čoro moro. (Dneska oleandr vesele kvete a nic mu není, ale do zpěvu mi tehdy nebylo.)

Další čoro moro už jsem zažít nechtěla. - No jo, ale co teď s tím?
Obyčejně když vám začne chcípat kytka, která má tento tvar těla typu ,,hlavní kmen, nahoře růžice a z té lezou postupně listy", tak jí prostě seříznete, necháte jenom kmen, ten se něčím vhodným zalepí a ta rostlina vám pak buď fakt chcípne (což se mi tedy ještě nikdy nestalo), nebo vyhodí nové růžice a roste hezky dál. Je to takové poslední SOS, když už nevíte co s tím dělat.

Jenomže seříznout růžici rostlině co už půl roku nevyplodila ani prd se mi zdálo jako hodně velký risk. Co když chcípne? - A co až to zjistí domácí? Nebo co když ji tak hezky potká uříznutou a bude čoro moro, že jsem mu zničila vzácný africký druh dracény, který ani google nezná! áá? - ÁÁÁ!

V dubnu mě zachránila spásná myšlenka z článku ,,Logicky uvažující stromy a žárlivé květiny", který jsem také vydala na Aluška.org. A to je myšlenka, že rostliny mají rády Bachovu hudbu.

,,Další experimenty prokázaly, že rostliny dokonce slyší. Pokud se zemědělským kulturám pouštěla pravidelně hudba, úroda se zvýšila až o 60 procent. Rostliny jsou dost sentimentální, nejvíc se jim líbila indická hudba - během pokusu se stébla obilí natáčela vždy směrem k reproduktorům. Velmi oceňovaly i klasickou hudbu, zejména Bachova varhanní díla. Zato rocku a metalu nefandila ani jedna z nich, během pokusů se odkláněly od zdroje zvuku, vadly a vyžadovaly silnější zálivku."

A tak jsem našla na Youtube kompilaci The Best of Bach, která má na délku téměř dvě hodiny. Tuto hudbu jsem strčila do iPodu a ten jsem napíchla na věž skoro každý den, když jsem šla vařit, nebo ohřívat co zbylo od včerejška. Vždy když jsem byla v kuchyni, poctivě jsem zapínala Bachovu hudbu, chodila za dracénou a říkala jí ,,Tu hraju pro tebe, tak pořádně poslouchej, nasaj noty..."
Mně klasická hudba nevadí, vlastně ji občas i poslouchám, takže to vaření bylo příjemné. Poslouchali jsme všichni...

https://www.youtube.com/watch?v=6JQm5aSjX6g

Za několik týdnů jsem si všimla, že už to není taková chuděra, protože dostala do zbytků opálených listů barvu a vlhkost. - První dobré znamení, že ožívá!

Asi za měsíc se jí udělala ve středu těla nová růžice, která začínala jako malá špička, kterou byla radost sledovat, jak hezky postupně roste a zvětšuje se.
A tak jsem dávkovala Bacha pořád dál, až bylo jasně vidět, že dracéna se dala dohromady. Když začala z výhonku vystrkovat první malé lístky, přestala jsem pravidelně dávkovat Bacha a sledovala, kam až to sama dotáhne. A nemůžu tomu uvěřit, k jak obrovskému pokroku došlo.

Když si to shrneme, na počátku byl chudák (fotku nemám) s opálenými listy, suchý, špinavý tak že nebylo poznat jakou má vlastně barvu, obalený parazity. A ten chudák až do dubna nerostl, naopak mu ještě zaschla růžice, takže kytka, kterou by asi normální příčetný člověk vyhodil (jenomže já nesmím :D).

Od září do dubna se ani nehla, to je 8! měsíců ani ťuk... A od dubna se jí začala pouštět Bachova hudba, to jsou 2-3 měsíce času, z toho poslední měsíc už jí ho ani nepouštím.

A za ty dva měsíce stihla vyrobit všechno to, co vidíte nahoře jako vítězoslavný červený prapor. To jsou nové listy, vyrůstající z nové růžice. A celé to dokázala opravdu jen Bachova hudba, možná ještě s troškou menstruační krve a doprošováním se, že mě jinak domácí zabije, když neporoste.

A zázraky se dějí...


Všimněte si, že nové listy mají jinou barvu a úplně jiné žíhání, než ty staré. Jakoby to už ani nebyla ta samá rostlina. Asi se při té hudbě úplně ,,odvibrovala stadeto" a ,,přetransformovala", jinak to nechápu o_O


Kam dál:
• Kontakt: redakce@aluska.org
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu http://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! - Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí" níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? - Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
 


Anketa

Máte nějaké zkušenosti s duchy?

Ano
Ne
Možná ano

Komentáře

1 Bogy Bogy | 13. července 2015 v 7:47 | Reagovat

Teď aby ti pan domací věřil, ze je to opravdu jeho kytka :) .Když je to i v jinym květináči. Radši si všechno dokumentuj, jak se postupně mění..

2 Štěpánka Štěpánka | E-mail | 13. července 2015 v 8:00 | Reagovat

Aluško, ta květina je dračinka australská "Red Star"  http://www.plantica.cz/navody/dracinka-australska-cordyline-australis/ , roste Ti hezky, jen je mi jí trošku líto, že se namlsala na hudbě a teď najednou už čeká marně; co tomu říká její víla?

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 13. července 2015 v 8:51 | Reagovat

Něco podobného mi dala sestra s tím, že je to "nějaká palma", takže tomu říkám palma. :D Doma jí to okusovala a lámala kočka a ona sama by tu rostlinku zabila. Přišla v dost zvláštním stavu - ďoury po kočičích zubech v listech, sem tam něco zlámané, trochu seschlá, taková lehce na umření. Ale už má hromadu nových listů, jsou tmavší než ty původní a taky o něco silnější.

4 Alue Alue | E-mail | Web | 13. července 2015 v 9:11 | Reagovat

[2]: Pouštím prostě jinou, poslouchat každý den dvě hodiny Bacha taky není úplně ono.

[1]: Když mi neuvěří, tak si ji při stěhování odvezu. :D

5 ginze ginze | 13. července 2015 v 9:30 | Reagovat

Vždycky když nikdo není doma, tak třeba na dvě hoďky pustím nějakou klidnou hudbu ve 432 Hz a musím říct, že mým květinám se daří více, než dobře. Vždycky se mě každý ptá, jak je možné, že mi to všechno tak pěkně roste. V počítači jsem našla fotku pár rostlin, které jsem fotila asi před 2 měsíci a čučím na to, že jak se za tak krátkou dobu rozrostly :D Celkově si myslím, že přístup ke květinám je důležitý - je rozdíl, když se o ně někdo s láskou stará a když si někdo řekne, že je to prostě kytka a sem tam jí zaleje. A samozřejmě gratuluji za záchranu kytičky, doufám, že se jí bude už jenom dařit :).

7 Alue Alue | E-mail | Web | 13. července 2015 v 14:56 | Reagovat

[6]: To mě vyfotili po kalbě :D

... Je to jenom figurina, viděla jsem dokument jak ji postupně vytvářeli, tvarovali a malovali... a odnesli na pláž. Je to reklamní tah, chtěli s tím propagovat jakýsi film.

8 Amálka Amálka | Web | 13. července 2015 v 15:59 | Reagovat

Zajímavý článek. Také mám doma jednu chudinku - Klívii. Dříve byla plná života, pravidelně mi každý rok kvetla ale za poslední 2 roky se to změnilo. Je na tom čím dál víc bídně a já vůbec netuším proč - přitom podmínky má pořád stejné! Zkusím jí tedy pustit Bacha a uvidíme :-D

9 Melisa Melisa | Web | 13. července 2015 v 23:22 | Reagovat

"Dokud všechny svilušky postupně nezhebly" tak to jsi zabila! :D Jinak máš opravdu pěkný byteček :) - teda,co z té fotky poznám :D Ten pán(domnívám se,že to je Bach)vypadá jako Zeman v paruce xD NO NIC.Určitě své rostlince zkusím pustit něco od Bacha,třeba jí to udělá radost :) Jo a,mrkni prosím tě na Mail,potřebuju docela nutně pomoct,díky.
PS:Stejně tě považuju za nejlepší blog na světě (: Hodně jsi mi toho dala,a nic nevzala,takže proč být nespokojená,žé ;)

10 Mára Mára | E-mail | 14. července 2015 v 0:07 | Reagovat

[7]: To si zábila :DDDDD Pravda je Ti podobná :D

11 Jana Jana | E-mail | 14. července 2015 v 17:51 | Reagovat

Ahoj Alue, velmi zajímavý článek. Jsem chronický zabíječ kytek. I když to samozřejmě nedělám úmyslnně. Jen mě zarazila jedna věc ve článku - používáš na zalívání menstruační krev? Asi se blbě zeptám, ale proč to? A na co dalšího se dá použít MS krev? Díky za odpověď. J.

12 Alue Alue | E-mail | Web | 14. července 2015 v 18:24 | Reagovat

[11]: Podrobnosti najdeš v mém seriálu o menstruačních kalíšcích a také v knize Rudý měsíc, kterou jsem doporučovala. Ale materiálů je víc:

http://karolinaloskotova.blog.cz/1302/cas-mesice-zenske-posvatne-cykly-doporucuji

http://karolinaloskotova.blog.cz/1311/1-muj-menstruacni-kalisek-aneb-otevrene-o-menstruaci

http://karolinaloskotova.blog.cz/1405/rudy-mesic

13 Jana Jana | E-mail | 14. července 2015 v 21:38 | Reagovat

[12]:Díky. Určitě se na to podívám. Rudý měsíc asi myslíš od Mirrandy Gray, že? Spolu s Cyklickou ženou má své právoplatné místo v mojí knihovně.

14 Melisa Melisa | 14. července 2015 v 22:59 | Reagovat

Moc se ti omlouvam,za ten predchozi,priblblej komentar,ten sem nepsala ja,ale moje sestra v mem jmene.Ja bych rozhodne nenapsala,za nekdo vzpada jako "Zeman v paruce" ;) ...

15 Jindra Jindra | 19. července 2015 v 17:02 | Reagovat

Dracéna je jediná kytka, které se u mě daří. Za tři a půl roku vyrostla z 25 cm na asi 140 cm. Zalívám denně, trochu. Bez pravidelné zálivky hned schnou listy. Nějakým kouzlem se pod ní v květináči objevily nedávno čtyři malé houby.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama