V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 15.10.

Varování pro všechny ženy! 85 % všech tamponů je zamořeno glyfosátem od Monsanta

21. března 2016 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Radost být Ženou
Víte, jaké látky obsahují vaše hygienické potřeby, jako jsou vložky nebo tampóny? Jak zareagujete, pokud zjistíte, že se nejedná o přírodní vlákna, ale o nepřírodní bavlněné výrobky, které ještě obsahují rakovinotvorný herbicid glyfosát? Věděli jste, že 85% bavlny, která se pěstuje na celém světě, je geneticky modifikovaná (GMO) ?

A tam, kde se přírodní bavlna ještě pěstovala, tam se dokonce prostřednictvím rozvojové pomoci vnutila GMO bavlna. Například v roce 2014 v Etiopii, která byla sužované suchem, tam GMO bavlna měla povzbudit domácí textilní a oděvní průmysl.
Kromě už známé GMO kukuřice a GMO sóji, existuje i GMO bavlna. Když se nyní podíváte na vaše hygienické výrobky, jako jsou třeba tampóny a vložky tak zjistíte, že jejich důležitou složku tvoří bavlna. Na bavlníkových plantážích se přitom používají nejjedovatější chemické pesticidy. Na denním pořádku jsou otravy a úmrtí lidí, kteří na plantáži pracují.My ovšem také nosíme trička, která jsou vyrobená z GMO bavlny. Co se potom děje s farmáři, to vidíme po celém světě. Jsou zotročeni.

V samotných Spojených státech se na produkci bavlny, která se pěstuje na 5,7 milionu hektarů, každý rok vystříká 35 000 tun Roundupu. To je pesticid, který vyrábí koncern Monsanto.

Letos slaví jeden známý produkt své 65. jubileum, je to malý zázrak z vaty.
V Německu existují již 65 let tampóny. Možná znáte ,,o.b", což je produkt, který pochází od americké firmy Johnson & Johnson. Je to jeden z největších farmaceutických koncernů na celém světě.
Johnson & Johnson rovněž dosáhnul skvělých prodejních výsledků (zisk 11 miliard eur) se spotřebním zbožím poté, co společnost v roce 2006 převzala spotřební divizi firmy Pfizer za 12,4 miliard euro. Pfizer vlastnil v roce 2002 farmaceutický koncern Pharmacia, který měl 80% podíl ve společnosti Monsanto. To se stalo fúzí v roce 2000 s Monsanto Company do Pharmacia Corporation.
Zemědělsko-chemická divize byla pod názvem Monsanto v roce 2002 opět prodána. A od té doby se z Monsanta vyvinul specialista na agrochemikálie a geneticky modifikované osivo.
To je jen malý vhled do toho, jak jsou spolu korporace navzájem propojené. Mimochodem firma Nestlé v roce 2012 převzala od Pfizeru divizi dětské výživy.

Teprve v srpnu 2015 web Netzfrauen upozornil na to, že tampony, vložky nebo slipové vložky do kalhotek jsou zatíženy množstvím látek, které jsou zdraví škodlivé. Nebezpečné látky obsažené v tamponech, vložkách nebo slipových vložkách jsou mimo jiné:
- Zbytky chemikálií, jako jsou dioxiny a furany, které mohou pocházet z bělícího procesu, který se provádí chlorem. Tyto látky jsou považovány za karcinogenní.
- Neznámé aromatické chemikálie (vůně), které mohou vyvolat narušení hormonálního systému nebo alergické kožní vyrážky.
- Chemická lepidla jako je např. methyldibromoglutaronitril, což je konzervační činidlo. Před jeho používáním v kosmetice již v roce 2008 varovalo Greenpeace. Může totiž vyvolat záněty a alergii kůže.
- Nicméně pokud víte, že se používají karcinogenní látky jako je formaldehyd a chemická změkčovadla, které mohou vést až k neplodnosti, měli byste přemýšlet 2x. Možná se držte dál od značek jako je Always, Alldays, o. b., Tampax & Co. Jejich vložky nebo tampony každá žena spotřebuje v průměru téměř 17 000.
Takže tady je náš příspěvek s alternativními návrhy. Tabu téma? Menstruace: každá žena ji zná, každá žena ji má.
- Nejedná se jen o ubrousky nebo tampony, ale všechny hygienické výrobky, které obsahují bavlnu. Takže se jedná i o dětské pleny, obvazy atd.
- Nikdo z nás nechce být glyfosátem otráven a přesto je obsažen v různých produktech, jako ukázala nedávná studie.
- Rezidua pesticidů byla nalezena v bavlněné vložce, která nepochází z ekologického zemědělství.

V 80% hygienických výrobků pro ženy byl nalezen jedovatý glyfosát od Monsanta.
Glyfosát je rakovinotvorná chemikálie. WHO (Světová zdravotnická organizace), která je pevně v rukách farmaceutického průmyslu, klasifikovala glyfosát pouze jako ,,pravděpodobně karcinogenní." Ale mnoho dalších studií jasně poukazuje na propojení glyfosátu a poruchu žláz s vnitřní sekrecí, což vede k rakovině. O tom je také náš další článek: 17 důvodů, proč musí být glyfosát zakázán.

Jak se dostal glyfosát do hygienických produktů pro ženy?
Tady je propagační video od Monsanta:
https://www.youtube.com/watch?v=Vfk4JwpU4Ec

Lídrem v produkci bavlny je Indie, Čína, USA, Pákistán, Uzbekistán a Brazílie. V Evropě se bavlna pěstuje v Řecku, Bulharsku a Španělsku. V roce 2014 se bavlna celosvětově pěstovala na 37 miliónech hektarů, podíl GMO bavlny byl 68 procent (25,1 milionů hektarů). Zdroj: transgen.de

Tabulka:

GM - bavlníkové plantážev ha 2014
Weltweit (z roku 1996)
25.100.000 (+)

Indien (z roku2002)
11.600.000 (+)

USA (z roku 1997)
4.300.000 (+)

China (z roku 1997)
3.900.000 (-)

Pakistan (z roku 2010)
2.900.000 (+)

Brasilien (z roku 2009)
600.000 (+)

Argentinien (z roku 1998)
500.000

Burkina Faso (z roku 2008)
454.124 (-)

Myanmar (z roku 2010)
318.000 (+)

Australien (z roku 1997)
200.000 (-)

Mexiko (z roku 2003)
160.000 (+)

Sudan (z roku 2012)
90.000 (+)

Paraguay (z roku 2012)
36.000 (-)

Kolumbien (z roku 2002)
18.000 (-)

Südafrika (z roku 1998)
9.000 (+)

Costa Rica * (z roku 2009)
36


Mapa: stav z roku 2011

Na většině bavlníkových plantáží se používají nejjedovatější chemické pesticidy. Poprvé byla GMO bavlna schválena v roce 1996 v USA. Označení GMO u hygienických produktů není zatím povinné. Z tohoto důvodu nelze zjistit, zda byl výrobek vyroben z geneticky modifikované bavlny. Vzhledem k tomu, že cca 70 % světové bavlny pochází z geneticky modifikovaných rostlin a bavlna se při zpracování smíchá, tak se dá předpokládat, že naprostá většina běžných bavlněných textilií již geneticky modifikované složky obsahuje.
Přeložili jsme jeden příspěvek ze Spojených států. Od té doby co se zjistilo, že 85% všech tamponů je zamořeno glyfosátem od Monsanta, jsou ve Spojených státech hlasité protesty.

85% všech tamponů je zamořeno glyfosátem Monsanta
Světová zdravotnická organizace herbicid glyfosát, který se používá prakticky kdekoliv, dala do souvislosti s rakovinou. Byl totiž zjištěn u 85% všech hygienických výrobků, které byly testovány v pilotní výzkumné studii na University of La Plata v Argentině. 62% vzorků také obsahovalo AMPA (aminomethylfosfonová kyselina), což je derivát glyfosátu. Podle Revolution News byly vzorky odebrány z gázy a vaty, dále z hygienických výrobků pro ženy jako jsou tampony a vložky, které byly v supermarketech a lékárnách v oblasti La Plata. Výsledky byly prezentovány na 3. národním kongresu doktorů fumigovaných měst v Buenos Aires (National Congress of Doctors of Fumigated Towns). V látkách, které jsou rozložitelné v životním prostředí bylo 85% všech vzorků pozitivních na glyfosát a 62% bylo pozitivních na AMPA. U vaty a sterilní gázy byla hodnota 100%". Zpravodajské agentuře Telam (přes RT.com) to řekl, vedoucí výzkumu Dr. Damian Marino.


V surové bavlně byla koncentrace AMPA o 39 parts per bilion (ppb) vyšší, oproti 13 ppb u glyfosátu. V gáze se AMPA nezjistila, ale obsahovala 17 ppb glyfosátu. Prezident kongresu Dr. Medardo Avila Vazquez řekl, (přes RT.com), že výsledky studie, jsou velmi vážné, když se bavlna nebo gáza používá na rány nebo na osobní hygienu. Bavlna se používá i ve sterilních produktech a zjistilo se, že jsou kontaminovány látkou, která údajně způsobuje rakovinu." Největší díl produkce bavlny na zemi, je geneticky modifikovaná (GMO) bavlna, která je odolná vůči glyfosátu.

Když rostou rostlinám pupeny, tak jsou postřikovány glyfosátem, který potom kondenzuje a dostane se přímo do produktu. Glyfosát je hlavní složka Roundupu, který vyrábí Monsanto v USA. Stále je to nejpopulárnější herbicid. ,,Roundup Ready" byl vyvinutý tak, aby ho GMO bavlna, sója a obilí přežily. V letech 1992 až 2012, podle US Geological Survey, se v letech 1992-2012 na polích v USA aplikovalo 2,6 miliardy liber glyfosátu od Monsanta. V roce 2015 US Department of Agriculture potvrdil, že 94% z národní produkce bavlny se skládá z geneticky modifikovaných odrůd, které byly ošetřeny odpovídajícími herbicidy a insekticidy.

Vzestupný trend u GMO sóji, obilí a bavlny je nepřehlédnutelný. Monsanto vychází z toho, že jsou jeho výrobky bezpečné. Odvolává se na schválení od Environmental Protection Agency USA, která karcinogenní potenciál glyfosátu zařadila do kategorie E, což dokládá, že je pro lidi nekarcinogenní". Koncern rovněž vyzývá k tomu, aby WHO stáhla nazpět hodnocení, že glyfosát potenciálně může způsobit rakovinu. Není to poprvé, kdy si vzala pod lupu chemické složení dámských hygienických produktů. Již v roce 2013 zjistilo Women's Voices for the Earth, že toto odvětví prodává produkty, které jsou neregulované a obsahují potenciálně škodlivé chemické látky, jako jsou např. konzervační látky, pesticidy, aromatické látky a barviva. Většina žen z Netzfrauen může být ráda, že jsme již mnohem starší a obejdeme se bez tampónů. Ale tahle vděčnost je jen krátkodobá.

Zatížené glyfosátem jsou nejenom tampony, ale i různé hygienické výrobky. Není divu. Pocházejí z bavlny, která je téměř výhradně ošetřená Roundupem. Možná bychom měli prozkoumat všechny naše skříňky v koupelně a příslušné produkty zkontrolovat, zda mají odpovídající označení o původu, protože to jde ještě dál.

GMO bavlna včetně glyfosátu
Džíny jsou rovněž vyrobené z geneticky modifikované bavlny, stejně jako trička, spodní prádlo atd. Nemluvě o bavlněných výrobcích v soupravách pro poskytování první pomoci (lékárničky), tedy obinadla a všechny výrobky s vatou. Ty se hodinu co hodinu používají na operačních sálech na celém světě a přicházejí do kontaktu s otevřenými ranami. Dokonce i bavlněné tampony jsou obvykle z GMO bavlny.


Procter & Gamble je jeden z největších značkových výrobců na světě.
Prostřednictvím svých značek má P&G vedoucí postavení na trhu. Společnost nabízí produkty z oblasti krásy, hygieny a péče o novorozence, zdraví, krmiv pro zvířata, domácnost a občerstvení. A jeden produkt, který zná každá matka, pleny Pampers. Reklama říká: bavlna změkčuje a mikroperly absorbují. A co myslíte, jaká zmanipulovaná bavlna se používá? Co můžete dělat?

Je to obtížné, pokud německá spolková vláda (Bundesregierung) prostřednictvím rozvojové pomoci přinutila Etiopii ke geneticky modifikovaným plodinám. Jediná bezpečná cesta, jak se vyhnout geneticky modifikovaným produktům, jsou certifikované organické produkty z bio-bavlny nebo z jiných organických materiálů.
V listopadu 2015 jsme s vámi sdíleli to, že EFSA potvrdila svoje dřívější hodnocení o bezpečnosti glyfosátu.
Výsledky EFSA naše veškeré naše úsilí zmařilo, aby se šíření glyfosátu který je obsažen v Roundup od Monsanta, zakázalo. Čtěte dál zde: Výzkum od Monsanta - glyfosát schválila EPA a EFSA.


Pozn. Alue: Tampony a vložky se už ani vyrábět nemusejí, stačí menstruační kalíšek!

 


Komentáře

1 Lenka D. Lenka D. | 21. března 2016 v 10:15 | Reagovat

A jaké navrhujete řešení? Protože tampony a vložky si doma vyrábět asi nezvládneme a i kdyby, tak opět z GMO látek??

2 Alue Alue | 21. března 2016 v 12:20 | Reagovat

[1]:  Natracare, látkové vložky, menstruační kalíšky.

3 Blaf Blaf | 21. března 2016 v 12:30 | Reagovat

Já o tom kalíšku uvažuju už dlouho, ale pořád nevím. Jsou i různé diskuze, kdy ho uživatelky nemohly vytáhnout.

4 Alue Alue | 21. března 2016 v 12:36 | Reagovat

[3]: Je pravda že třeba když s ním spíš a převaluješ se, tak zaleze hlouběji. Ale když si umíš prstem sáhnout na čípek, tak v pohodě umíš vytáhnout i kalíšek, i kdyby zalezl úplně. Normální ženská co se nebojí tam sáhnout nemůže mít problém ho vyndat, to jsou beztak nějací trollové co jenom straší.

5 Erik Erik | E-mail | 21. března 2016 v 13:17 | Reagovat

Ahojte
Přestože to není  oblast mého pohlaví, tak zajímavým tipem pro tamponové textilie vidím opět v konopí. Nevím zda se jím někdo i v této oblasti zabýval, ale asi by měl, protože jeho vlastnosti napovídají tomu, že by mohlo být velice vhodné jej využívat, či spoluvyužívat v nějaké směsi třeba s bavlnou nebo lnem.

6 andrea andrea | 21. března 2016 v 13:22 | Reagovat

[1]: Existuje viacero výrobcov dámskej hygieny z biobavlny. Masmi, Organyc, Natracare...vyskúšala som všetky, najviac som spokojná s Natracare.

7 Ivet Ivet | 21. března 2016 v 13:59 | Reagovat

[3]: Já si koupila s kuličkou na konci a jde za ní krásně ven a nepřekáží. A vagína není bezedná jáma, kde by se kalíšek ztratil, většinou je dno hned za poševním vchodem, ale protože je měkký tak není cítit při sezení apod. Já už bych neměnila.

8 Janča Janča | 21. března 2016 v 14:49 | Reagovat

[3]: Já jsem si taky říkala po dvou porodech, jestli mi kalíšek nebude malý a budu ho umět vytáhnout.. Za prvé si lze pomoct svaly pánevního dna a za druhé, opravdu není problém ani po nočním převalování, aby se nedal vytáhnout. Možná ale existuje několik velikostí, to nevím. Já mám tento http://www.gaiacup.cz/ jsem s ním moc spokojená a neměnila bych.

9 Gabby Gabby | E-mail | 21. března 2016 v 15:48 | Reagovat

Ja clanek necetla cely, ale uz tak par týdnů zpatky me napadla teorie, co kdyz vlozky necim napousteji aby zpusobily neplodnost?? (Tak 7 miliard lidi je hodne) prostě takova dalsi depopulizace..

10 Blaf Blaf | 21. března 2016 v 15:56 | Reagovat

[7]:[4]:
Tak já si ho stejně nejspíše pořídím. Sama mám načteno, jak se dá případně vyndat.
Tady jde spíše o to, aby to člověk vyndaval šetrně a nepoškodil si vnitřek, když to jde špatně(případ z mého okolí).
Ale sama vyzkoušené nemám, takže mám zatím neutrální postoj. Uvidím po vyzkoušení.

11 Alue Alue | 21. března 2016 v 16:36 | Reagovat

[10]:  No hlavní je čupnout a hezky povolit. Nervat to vestoje, zatnuté a násilím.

12 carnelian carnelian | E-mail | 21. března 2016 v 21:15 | Reagovat

Já sama používám kalíšek už nějakou dobu, ale jelikož můj partner pracoval jako vývojář tamponů pro Kotex (Kimberly Clark), tak o tamponech toho vím celkem hodně. A tohle s tou bavlnou je kravina. Naprostá většina tamponů z bavlny není. Dělají se ze speciálního viskózového vlákna.

13 Khira Khira | 21. března 2016 v 21:22 | Reagovat

Slyšel někdo o "menstruačních kalhotkách"? http://www.shethinx.com/  Já jsem je ještě teda nezkoušela ale přemýšlím o tom (jenom ta cena mě brzdí). Je jich tam na výběr i víc např sportovní, jinak podle toho jak silnou menstruaci máte (stejně jak např u vložek střední velký).  Co se týče ceny nejlevnější tam jsou od 600 (a to jsou vyloženě tanga.. sice nevím proč by se měli nosit během měsíčků tanga ale dobře no.. dejme tomu že jsou nejslabší :D) pak už i 800 a tisíc.. no na tý stránce to tam najdete všechno..
Na videu to holky zkoušejí a chválí si jak jsou pohodlné... https://www.youtube.com/watch?v=eWMQkNXIffU
Tak kromě kalíšku mám spadnuto na tohle

14 Alue Alue | 22. března 2016 v 9:36 | Reagovat

[12]: ... které je ještě snad i mnohem horší než GMO příměsi bavlny. Protože to zůstává na poševní stěně, odírá jí to a pak to způsobuje záněty, od chronických zánětů pak další vážnější nemoci. Kotex ani OB nebrat!!!

15 carnelian carnelian | 22. března 2016 v 12:11 | Reagovat

[14]: OB souhlas, ty jsou opravdu zlo, podle testů, co dělala Kimberly na ostatních tamponech, tak bylo zjištěno, že OB má ještě jiné vlákno s nebezpečnou úpravou - na špičce bývají zpečené konečky (tavením), které můžou poškodit poševní stěnu. Ale Kotex jsou velmi kvalitní. Akorát nebrat ty s modrým proužkem, ten je kravina a vznikl až po odchodu přítele z toho výzkumu. Ale co se týče zánětů, já bych doporučila každé ženě, aby dělala to, co já, a dělám to od svých 15 let - tj. šlo to i v době, kdy jsem byla panna. Při každé sprše si prstem pěkně vyčistit veškeré nečistoty a přebytečnosti. Není to totéž co výplach - nezničí to mikrofloru, ale zaručí to, že tam nezůstávají kousky tamponů a krev či hlen delší dobu, než je vhodné. Mě osobně to velmi pomáhá, netrpívala jsem na gynekologické potíže ani tehdy ani teď. (ale teda pozor na nehty, já mám krátké ostříhané nehty, ženy co mají dlouhé nehty by si ještě mohly ublížit)

16 mia mia | 22. března 2016 v 18:12 | Reagovat

[15]: Carnelian,můj partner také pracoval jako vývojář pro Kimberly Clark a pěkně kecáš - tampóny Kotex jsou nebezpečné, vlákna z títo nesterilní surovin se uvolňují. Všem ženám tampóny rozmlouval.

17 Petra Petra | 23. března 2016 v 9:51 | Reagovat

A kde berete jistotu, že menstruační kalíšky jsou bez chemie?????? Třeba takové ftaláty... Tady na Zemi nic 100% čistýho není!

18 Alue Alue | 23. března 2016 v 13:27 | Reagovat

[17]:  Kalíšky jsou z lékařského silikonu.  Je pravda, že silikon může narušovat hormonální systém když se zašije přímo do těla, ale to je problém dlouhodobých implantátů, ne že se to jenom vloží do vaginy na 7 dnů. To se nic nestane.

19 Ayeri Ayeri | 24. března 2016 v 9:22 | Reagovat

Uff, ještě že tampony nepoužívám. Používám sice vložky, ale to by nemělo být tak hrozně, když se nedávají přímo do těla. O kalíšku jsem už taky přemýšlela, ale narazila jsem na to, že operaci umytí kalíšku si neumím představit na školních nebo jakýchkoliv veřejných záchodech, kde jsou umyvadla mimo kabinku xD

20 Alue Alue | 24. března 2016 v 13:06 | Reagovat

[19]:  Spousta žen to řeší lahví s vodou co si vezmou s sebou, on ten kalíšek totiž vydrží kldině 10 hodin, takže pokud netečeš jak ropovod, tak s ním úplně v pohodě školu absolvuješ bez nutnosti vylití.
Ale na první dva až tři dny bych taky do školy vzala radši vložku.

Neumím si to taky v kabince představit, navíc jsem zvyklá se vždycky pořádně všude umýt i mýdlem, což na wc s lahví vody nevím nevím... Navíc veřejné záchody jsou líhniště kdejakých nákaz, stačí si jednou sednout na prkýnko a chytneš od lidí co se preventivně na nic neléčí fakt úplně všechno možné... A ještě si na takovém místě sahat dolů, no to si fakt člověk koleduje o zavlečení nějaké infekce... na doma je však kalíšek požehnání.

21 :) :) | 25. března 2016 v 12:25 | Reagovat

Me ten kalisek vadi ze pri zacatku a konci menzes kdy uz jen spinim je to blby, to by chtelo pak uz neco jinyho nez kalisek a nevim co:(

22 Me Me | E-mail | 27. března 2016 v 10:08 | Reagovat

Ahojte,
zrovna jsem narazila na tento článek a napadlo mě, zda se s kalíškem dá plavat. Plavat totiž chodím asi třikrát týdně a obávám se, že s kalíškem bych nemohla.
Předem děkuji za odpověď.

23 Alue Alue | 27. března 2016 v 10:14 | Reagovat

[22]:  Určitě líp než s tamponem, co do sebe natáhne vodu z bazenu, způsobí tam infekci a pak proteče.

24 Me Me | 28. března 2016 v 15:32 | Reagovat

[21]: Třeba látková vložka by šla..

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama