V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Mužská tvář prozradí stupeň inteligence, ženská nikoliv, zjistili Češi

7. září 2016 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Ze světa
Podle tváře si obvykle tvoříme první dojem o ostatních. Co všechno lze z rysů obličeje vyčíst? Dokážeme na první pohled rozpoznat inteligenci jejich nositele? Tým českých vědců pod vedením biologa Karla Kleisnera z Přírodovědecké fakulty UK v Praze tvrdí, že ano - ale jen u mužů.

,,Inteligence je pro naše přežití klíčová. Pokud se před chytrým člověkem nebudeme mít na pozoru, může nás snadno obelstít. Pro ženy je mužova inteligence také důležitým vodítkem pro rozpoznání jeho kvality. Chytřejší muži se lépe prosazují, takže je výhodné, aby tuto vlastnost zdědily i jejich děti", píše se v tiskové zprávě Přírodovědecké fakulty UK o nové studii, kterou zveřejnil prestižní mezinárodní časopis PloS One.
Tým Karla Kleisnera se výzkumem lidských tváří a s nimi souvisejících duševních vlastností zabývá už delší dobu. Nyní se zaměřil na otázku, zda máme do tváře zakódované informace o své inteligenci.
Výzkumníci nejprve vybrali 80 studentů (40 mužů a 40 žen), jejichž tváře vyfotografovali s neutrálním výrazem, bez použití šperků a kosmetiky. Všechny poté podrobili Strukturnímu inteligenčnímu testu ,s jehož využitím lze měřit IQ i řadu dalších typů inteligence.
Potom snímky ukázali 160ti dobrovolníkům, kteří měli hodnotit inteligenci a atraktivitu tváří.
,,Naši hodnotitelé, muži i ženy, dokázali odhadnout inteligenci s pravděpodobností vyšší než nahodilou z fotografií mužů, nikoliv však z fotografií žen," píši autoři studie.

Nápadně patrné byly u mužských tváří především dva aspekty inteligence: tzv. fluidní inteligence, tedy schopnost řešit logické problémy nezávisle na získaném vzdělání, a inteligence figurální, kterou mysl využívá při práci s obrazy a tvary.

Autoři však zatím neznají odpověď na to, podle čeho se naše úsudky o inteligenci mužů řídí. "Můžeme spekulovat o zvláštním postavení očí či pohledu obecně, barvě očí, vlasů a pokožky či o textuře kůže," vysvětluje Karel Kleisner.

Stejně spekulativní je zatím i odpověď na otázku, proč je možné rozpoznat inteligenci u mužů, a nikoliv u žen.
Jednou z možností je to, že inteligentního muže prozradí obličejové rysy, za nimiž stojí hormonální změny během puberty. Druhá možnost počítá naopak s naší neschopností rozpoznat správně inteligenci žen. Jejich tváře jsou pro nás - pro muže i ženy - možná natolik přitažlivé, že jejich atraktivita přehluší vodítka, která u mužů prozrazují jejich inteligenci.

Autor: Eva Vlčková
Celý článek v časopise PLoS One si můžete přečíst ZDE
Studie byla 7.4.2014 zveřejněna v The Washington Post
Publikováno: Středa 02.04.2014 13:40


Dodatek Alue: Není to vůbec nic nového. Fyziognomika rysy tváře již dávno velmi podrobně zdokumentovala a dokáže propojit i jakoukoliv vrásku, znamínko, či chlup s konkrétním povahovým rysem, či mentální dovedností. Náš charakter, povaha a inteligence se odráží v našem obličeji a všichni to podvědomě víme. I když nemusíme mít nastudovanou fyziognomiku, většinou rychle poznáme, kdo od pána nedostal a v apatyce už nekoupí...
Drobné svaly a nuance ovládá náš mozek, který je dokáže povolovat, napínat a tak měnit náš obličej i během života, přestože lebka je již jasně definovaná. Je to velice zajímavý jev.

Výsledky české studie již jsou populární v zahraničí, vyšla o ní celá řada článků a slavný kanál Think Tank na youtube o něm dokonce udělal povídací video: https://www.youtube.com/watch?v=msC51li0cCg 


Komentáře

1 ježek ježek | E-mail | 7. září 2016 v 5:40 | Reagovat

Je zajímavé, že méně inteligentní má rty zahnuty lehce dolů, inteligentní lehce nahorů a průmerný ani tak ani tak...

2 BE BE | 7. září 2016 v 9:51 | Reagovat

Pre koho to výskumníci robili a koľko dostali zaplatené :-D, pre mňa tento pokus prepadák !!!!!

3 Atrej Ystma 776 Atrej Ystma 776 | E-mail | Web | 7. září 2016 v 10:17 | Reagovat

Řekl bych, že dotazovaní jen neměli ten cit pro odhadnutí inteligence u žen, protože rozdíly tam jsou vždycky. Seděla by na to věta "...možná (jsou) natolik přitažlivé, že jejich atraktivita přehluší vodítka, která u mužů prozrazují jejich inteligenci."

4 Alue Alue | 7. září 2016 v 10:21 | Reagovat

[2]: BE, z mých zkušeností a poznatků o fyziognomice to sedí. Divila by ses, co všechno člověk vyčte z jednoho obličjee a jak moc přesné to je. Dokonce i který z tvých rodičů dřív umře.

5 Arwenn Arwenn | 7. září 2016 v 13:17 | Reagovat

[4]: A podle čeho lze poznat který z rodičů dřív umře?

6 Ali Ali | 7. září 2016 v 13:27 | Reagovat

[4]:
Můžeš Alu rozvést tu informaci o tom, že lze z obličeje zjistit, který z rodičů dřív zemře? Předpokládám, že by se to mělo tedy dát zjistit např. před vypuknutím smrtelné nemoci, protože pak už je to jasné.....Mně jeden rodič takto už odešel, tak jestli jsem něco nepřehlédla...Děkuji.

7 BE BE | 7. září 2016 v 15:02 | Reagovat

[4]: Alue, verím Ti. ale neverím takýmto projektom, tomu pokusu.
Inak - načo mi treba vedieť,kto skôr zomrie ?

8 Alue Alue | 7. září 2016 v 17:55 | Reagovat

[5]:  Kdyžtak napiš soukromě do poradny a můžeš posoudit. Vím, že dost lidí by to vědět nechtělo, sem to nenapíšu, aby někdo pak neměl problém večer usnout.

9 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 7. září 2016 v 18:32 | Reagovat

Populární studie, teda, souhlasím s 2 BE, propadák. Vědci uvařili studii, ale něco tam jako vždy chybí. Život je cesta a všichni jsme uvnitř stejní a dokonalí. V životě rosteme nebo padáme podle toho jak zvládneme zkoušky, které se vracejí a my podle své volby určujeme směr růstu nebo pádu na všech úrovních v mozaice života. Ti šťastnější si složí celý obraz během života a podávají pomocnou ruku ostatním, ale ne vždy na všech úrovních se to sdílí a proto je prostor pro manipulaci a nevědomost. Jen málo lidí si přiznává kým opravdu jsou. Stejný test by vědci mohli provést s těmi studenty po roce například po zážitku blízkosti smrti nebo jiné zásadní události v životě. Změna přichází vytržením z "normálu", změní tělo a otevře prostor duši a tam jsme všichni stejní. Co jsi našel můžeš zase ztratit, proto práce na vlastním vývoji nikdy nekončí, jak  chcete takovo studii obhájit? Bolí to, když člověk vidí ty vědce.

10 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 7. září 2016 v 19:59 | Reagovat

Škatulky a rozdělení namísto sdílení jsou jako buňky v těle, které jsou příčinou ne-moci. C.G. Jung věřil, že paměť je klíčem k uzdravení, rádi zapomínáme a soudíme druhé podle svojí aktuální situace a to nás rozděluje stejne jako když sytý hladovému nevěří. V každé době se najdou vypravěči pravdy, ale ještě to nestačí, kdo se přidá k pravdě? Není důležité kdy, kdo a jak to říká, ale to co chce říci.
Jedním z lidí, kteří dnes žijí v pravdě je i "Marcus Revolta" , znám i komornější, kdyby by to snad bylo pro někoho hrubé, třeba pro vědce.

https://m.youtube.com/watch?v=nD54JvHlxKA

11 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 7. září 2016 v 21:03 | Reagovat

Pokud mi to dovolíš Alue, doplním dotřetice svůj komentář.
Důležitou součástí vývoje je vědomá meditace. Medituješ? Já už dlouhou dobu nemeditoval, ale vzpoměl jsem si na jedno podařený video animace meditace a dýchání a je to účinné.
Vedlejší účinky jsou: Zdraví, omlazení a vnitřní krása, odpovědi na otázky.
Meditace je vlastně stav bytí za myšlenkami, bez myšlenek. Pokud se mi podařilo zklidnit dýchání podle toho postupu a nenechal jsem se vyrušit a setrval, bylo to jako návrat něčeho známého a vyššího co napravuje jak tělo, tak duši
https://m.youtube.com/watch?v=a_iM-LKfUQY

12 Kojot Kojot | 7. září 2016 v 22:56 | Reagovat

[11]: Osho hovorí : nie meditácia ale byť v meditačnom stave. Tým myslí: nerob to usilovne, vedome, cielene.
Iba zameraj pozornosť na NIEČO. A ONA ku tebe príde sama. - Už sa opakujem, ale tak ku mne prichádza pri všetkom na čo zamerám pozornosť. Krájanie , umývanie, zametanie, vysávanie, tancovanie, - prosto ponor do TU a Teraz. Hayová hovorí napríklad o jej naj meditačnom stave, ktorý je pri skákaní na trampolíne a trhaní buriny v záhrade. - Napadá mi že Alue napríklad keď striháš drápky morčínkam tak ...?
S omládnutím máte pravdu SinLe.

13 Felix Felix | Web | 8. září 2016 v 6:36 | Reagovat

Velmi zajímavé o těch obličejových / lebečních proporcích, konec konců od začátku antropologické vědy a sestavení prvního evolučního řetězce člověka tak, nějak sestavovali lebky a je evidentní, kam evoluce směřuje (teda zatím :D) No, už vím, že namísto do MENZA si pro test IQ zajdu na PFUK :)

14 Alue Alue | 8. září 2016 v 10:15 | Reagovat

[12]:  Stříhání drápků není moc meditace. To už mazlení, když tak :D

15 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 8. září 2016 v 16:06 | Reagovat

Pro Kojota[12]::
Zdravím,
to co popisuješ je vědomé prožívání zde na Zemi, je to žití v pravdě, asi by jsi měl problém vědomě vykonat nemorální čin, protože cítíš lásku. Hluboká meditace spojí tělo s vyšším vědomím mimo tvojí realitu a k tomu je potřeba povypínat všechny magiče co ruší spojení. Tělo, oči, uši, mysl pořád něco analyzují a vzájemně hodnotí, jak chcete navázat spojení v takovém kraválu?
Nechci Ti brát hrdinu, ale Osho nebyl Ježíš. Podle plodů je poznáte. Podat pomocnou ruku, nechat vyrůst a jít svobodně dál, žádné oltáře, poddanství ani marnotratnost, ale magie slov může očarovat i milovníka pravdy Kojote.

16 Kojot Kojot | 9. září 2016 v 14:58 | Reagovat

[15]:
Osho žil, bol, nie je môj guru. Len som opisoval jemnosť a ľahkosť meditačného stavu, keď som došiel práve takou ľahkou cestou ku výsledku.  
Niesom ježišovec - neverím, že skutočne bol.
Som odinadiaľ.
Tam to je videné zas inak.
Páči sa mi Sin tvoje vyjadrenie.

17 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 9. září 2016 v 20:18 | Reagovat

Pro Kojota[15]::

Zdravím Slovenský kolego,
ať už žiješ kdekoliv na Zemi jsi stejný jako já. Informace a vidění světa nás rozděluje v tom společném. Opakem pravdy může být další hluboká pravda. Zmatení jazyků a úpadek je fakt na kterém se dá hodně pracovat. Ježíš nebyl první ani poslední, je to vyjádření hodnot a pravda je také hodnota a je přirozené v životě chybovat, protože na chybách nejvíc rosteme. Osho "Hrdina" je označení podle Jungova průvodce cesty k duši. Smrt Hrdiny vysvobodí duši z poddanství.
Osho je slepá ulička a proto pošlete Hrdinu na dlouhou procházku a až se vrátí, možná uvidíte jiný obraz. Osho říkal jen tolik, aby mohl vysávat energii z druhých, kteří mu ji s radostí a často v meditačním, přesněji hypnotickém stavu odevzdávali, žil jako "Oligarcha" a nevážil si druhých, rád škatulkoval a oslavoval sám sebe i v modlitbách. Až se vrátí z té dlouhé procházky, a on se vrátí, nakopněte ho na cestu než úplně odejde. Né všechno je zlato co se třpytí.

18 BE BE | 9. září 2016 v 21:40 | Reagovat

[17]: Ne všechno je zlato co se třpytí.
vravím : všetko má svoje opodstatnenie. /Iva Adamcová/, čiže všechno je zlato.

19 micka micka | 9. září 2016 v 22:05 | Reagovat

Tak otrávila mě už druhá věta: Pokud se před chytrým člověkem nebudeme mít na pozoru, může nás snadno obelstít.- to není o inteligenci, ale o vychytralosti až vych*anosti. Výzkum měřil jak moc se pozná, jestli je člověk dostatečně vych*aný aby uměl manipulovat s druhým člověkem, ne jak moc je inteligentní. Podle mých skromných soukromých poznatků je hodně důležité v jaké dlouhodobé náladě se člověk nachází, to podstatně ovlivňuje výraz jeho obličeje a "pocit inteligentnosti" jaký z něj mám. Čím depresivnější člověk, tím méně inteligentní by podle tohoto testu vypadal, ale o skutečné inteligenci to právě nesvědčí!!! Čím více radosti člověk dovede mít, tím víc se podvědomě usmívá a je v pohodě sám se sebou, tím sebevědoměji, sebejistěji a inteligentněji vypadá. A moje osobní definice inteligence je spíš úroveň vědomí než chytrost. Test na mě působí jakoby si vědci vypreparovali jednu složku takzvané inteligence a zkoumali jen tu, a jiné složky naprosto zanedbali a tím dostali naprosto nesmyslný výsledek.

20 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 9. září 2016 v 22:45 | Reagovat

Pro BE[18]::

Žijeme v dualitě. Den - noc, Pravda - lež, Láska - nenávist, Vědomí - neznalost, Dobro - zlo, Nahoře - dole, Ráj - peklo. Vždy si vybíráme to co je pro nás nejlepší, ale ne vždy se rozhodneme správně, tenhle svět by vypadal jinak, nemyslíš? Pokud zlo nebo nenávist budeš považovat za zlato, dostaneš ho pohojnu, vědomí, že vedle Dobra(zlata) existuje zlo nás chrání před zlem. Máš ráda pohádky BE ? Já ano, jsou plné magie, která nás směruje, kdo se umí dívat a poslouchat to vidí. Zná někdo takovou pohádku?

21 Alue Alue | 10. září 2016 v 8:32 | Reagovat

[19]: jj, to s tím, obelstěním je hodně blbě vysvětlené. Ale tak uvědom si, že dneska píšou hodně články i lidi, co nemají na psaní talent, nebo nemají nacvičeno, tak to někdy vyzní všelijak a člověk musí trochu domýšlet jak co mělo být řečeno...

22 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 10. září 2016 v 10:24 | Reagovat

Pro Alue [21]::
Ahoj,
a votom to je. Ladíme společně noty, aby jsme zněli jako sbor. Ta energie a síla láme skály a uzdravuje. Naše energie je jako světlo, které prosvítí temnotu do všech koutů a tak může začít nové ráno. Vidíme věci tak jak jsou a už netápeme každý sám ve tmě. Tma sice nezmizela, ale ve světle nemá žádnou moc. Chcete vibrovat do vyšších dimenzí, ale co ostatní, chcete je tu nechat? Já raději půjdu tmou najít vypínač a rožnu. Někomu přitom šlápnu na packu, do někoho strčím a s někým si zahraju na tichou poštu. Ti s baterkama ve tmě, světlušky co machrujou, lžou, aby lidi tahali za nos budou vypadat jako paka až se rozsvítí. Každý máme něco čím můžeme přispět. Třeba na ten vypínač nedosáhnu a někdo mi bude muset pomoct nebo nasměrovat a proto volám do tmy pravdu o světle. Chybujeme všichni, ale neztratit směr a víru ve světlo je společná cesta.

23 Ayeri Ayeri | 10. září 2016 v 13:47 | Reagovat

Koukám, že je to tady v diskuzi samý odborník :D Mně třeba přijde fakt zajímavé, že ten "hloupý " ať už muž nebo žena není někdo, kdo by se mi líbil nebo bych se s ním od pohledu chtěla bavit, ale ti "chytřejší " mají mnohem hezčí obličeje a vypadají sympaticky :D

24 Alue Alue | 10. září 2016 v 13:58 | Reagovat

[23]:  Celou dobu čekám, až se tady někdo odváží tu nepříjemnou pravdu napsat. :D

25 mariankosnac mariankosnac | 10. září 2016 v 15:39 | Reagovat

Takže vlastne krajší ľudia sú viac inteligentní než tí menej pekní. A platí to skorej o mužoch, vzhľadom na to že medzi ženami je i veľa krások s IQ slepice. Jednoducho pekné sú inteligentky aj blbky, preto je u žien nemožné odhadnúť ich inteligenciu podľa vzhľadu. Ale zasa nikdy neviete, či onen krásny inteligent je dobrák, alebo patrí do tej skupiny vychcánek čo nás chce obelstiť, takže bacha na nich! :-)

26 Alue Alue | 10. září 2016 v 15:49 | Reagovat

[25]: ... A ještě je trochu potíž v tom, že každý z nás považuje za krásné něco jiného, takže to není tak jednoduché :)

27 Matěj Matěj | Web | 10. září 2016 v 17:26 | Reagovat

V tom případě jsem právě vyšel z jeskyně :D

28 BE BE | 11. září 2016 v 20:08 | Reagovat

[20]: Nie, nemám rada pohádky, mágiu neprijímam, mám rada pravdu. Neuznávam dualitu - toto "pomenovanie" som nikdy necítila, votrelo sa to až teraz cca 5 rokov. Vymysleli si ho ľudia, aby opravedlnili svoje konanie.  Žila som ako prišlo, nerozmýšľala som nad hlúpym označením jedného bytia. Slová, obyčajné slová ...

29 Sin-Le-Noble Sin-Le-Noble | 13. září 2016 v 20:16 | Reagovat

Pro BE [28]::

Slova, obyčejná slova jsou magie. Znám pár lidí co si myslí, že slova jsou víc než jejich život. Například Hus, Komenský, Žižka vnímali dualitu nejenom pro sebe, ale pro všechny. I díky jejich slovům známe Hodnoty života. Proč se na to nevykašlali a nežili jak to přišlo a proč je pořád oslavují? Proč si někdo dává práci jejich obyčejná slova napadat, když o nic nejde, proč nezkusit změnu, třeba něco světového, nového? Taky už vás nudí Karkulka, která nedůvěřuje vlkovi a pořád se vyptává, bílá sněhurka je nuda, Mrazík je starej a vohranej a co popelka, může bejt ráda, že má práci, je divná a bla bla láska, žádná není, říkali to vědci, je na to studie, že prej je to vobyčejná chemie. Každý podléháme magii, bílé nebo černé. Bílá je tu pro všechny, černá pro každého. Vybírej srdcem nebo buď in a trochu se vodvaž, děti budou rádi, až dorostou bude trochu vzrůšo. Nač stavět na hodnotách lásky, pojďme do toho každý sám, prej nějaký pruty ve svazku se blbě lámou, keci v kleci.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama