Kniha Anděl strážný: Je v prodeji na Alue.cz ZDE!
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.6.

Desetidenní očista těla (Master cleanse)

20. března 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Knihy
Upozornění: Článek je mírně nechutný, nejezte během jeho čtení

Desetidenní očista těla
autor: Peter Glickman
nakladatelství PRAGMA
rok vydání 2008
cena 140kč

"Nejsem vystudovaný zdravotník, a tudíž nejsem schopný stanovit diagnózu a nejvhodnější léčbu pro ostatní. Zjistil jsem však, že existují přírodní léky, které mohou lidem navrátit a pomoci udržet zdraví. A byl jsem svědkem toho, jak tyto informace pomohly během jednoho měsíce více než stovce lidí - i proto jsem se rozhodl napsat tuto knihu." (Peter Glickman)

O desetidenní očistu těla jsem se začala zajímat v podstatě náhodou. Narazila jsem na nějaké základní poznatky z této metody a velice mě to zaujalo, takže jsem si knihu koupila přes internetový obchod.
Mám z ní rozporuplné pocity. Kniha popisuje zázračnou očistnou kúru, která by měla trvat minimálně 10 dnů. Během této doby nepřijímáte žádnou pevnou stravu. Pijete pouze citronádu s obsahem javorového sirupu a kajenského pepře, na doplnění mátový čaj a ráno pijete jeden litr slané vody na pročištění střev.
Metoda má poměrně jednoduchou logiku: Klky ve střevech se postupem let zanášejí zbytky potravy, která může začít zahnívat, mohou vznikat záněty a z toho plynoucí další zdravotní problémy, které mají vliv na celkové zdraví a energii člověka.
Touto očistou by se měly všechny staré usazeniny a zbytky potravy ze střev přirozeně vyčistit (klistýry nejsou u této metody nutné, na to slouží zmíněná slaná voda). Citronáda tělo odkyseluje a uvolňuje toxická + bakteriální ložiska ve střevech. Kajenský pepř paralyzuje a vyhání jak parazity, tak i nežádoucí bakterie ze střeva. Slaná voda poté působí jako průplach, který po vypití spustí průjem a člověk vyloučí vše, co se v něm uvolnilo za předešlý den pitím citronád, v podobě toxické vody a... k tomu se ještě dostaneme.

V podstatě to zní jako úžasná metoda a údajně je to všelék, kteří léčí skoro všechno. Dokonce i lupénku, akné, nebo alergie. Není asi tajemstvím, že většina lidí tuto metodu nezkoušela ani tak kvůli svému zdraví, ale hlavně proto, aby v rychlém čase zhubli. Když 10 dnů nejíte a proplachujete střeva, je logické, že shodíte cca 5-7 kilo jen to hvízdne, ale za jakou cenu? A tu se dostáváme k rozporuplným pocitům, které z knihy mám...
Původně jsem byla nadšená a říkala si, že to na jaře určitě chci zkusit, jenomže 10 dnů nejíst není žádná sranda. Jednou jsem měla pětidenní hladovku a pátý den už jsem byla tak slabá, že jsem skoro nevyšla schody, takže představa deseti dnů je pro mne sci-fi.
První část knihy (pouze 37 stran ze 147) obsahuje návod na očistu a celý zbytek je v podstatě sbírka reakcí, názorů a zkušeností lidí, kteří tuto metodu absolvovali a která plní funkci doplňkovou a inspirativní, kde člověk může posbírat tipy a různé doplňující znalosti. Mimo jiné jsou tam i vypsané zkušenosti, kdo, co a kolik toho během očisty vykadil, které dny jsou nejhorší na hlad a detoxikační projevy, nebo kolik kdo vydržel dnů.
Ačkoliv se kniha celá velmi dobře čte, k její formě bych měla dost výhrad. Po gramatické stránce to není velká hitparáda a když už chci do knihy zahrnout zkušenosti nejen své, ale i ostatních lidí, měl bych si dát tu práci a nějak to hezky sesumírovat do tématických kapitol a ne to jen překopírovat. Mít knihu založenou na tom, že reálně napíšu 1/5 a zbytek udělám ctrl+c - ctrl+v podle toho jaké příspěvky se mi líbily na mém fóru a pak si na obálku napíšu že jsem autor, no, udělejte si názor sami. Téma šlo zkrátka zpracovat mnohem lépe, chybí tomu víc péče. Takže je to více brožurka se sbírkou zkušeností, než skutečná kniha.

Obsahuje mnoho zajímavých poznatků, ale také polopravd a vyložených nesmyslů, které mohou být pro některé jedince i nebezpečné. Například předkládá veganskou a raw stravu (min. 80-95% všeho v syrovém stavu) jako jedinou perfektní dietu pro každého člověka, bez ohledu na cokoliv. Oproti tomu maso, pečivo a všechny mléčné produkty staví na druhou stranu barikády. Tyto potraviny jsou údajně hlavně toxický odpad, díky kterému jsou potom střeva zanesená a organismus slabý, unavený, nemocný a tlustý...
Dokonce opakovaně tvrdí, že tělo si vyrábí tuk jako obranu proti toxinům z potravy a že když nebudeme jíst toxickou stravu, nebude se nám tuk tvořit. O nějakém bazálním metabolismu, inzulinu, potřebě sportu, přirozeného pohybu a míře příjmu sacharidů nepadne prakticky ani slovo.
Je sice pravda, že tělo ukládá do tukových buněk a tukových bulek toxiny, které neumí vyloučit přirozenou cestou (jsou to chemické látky, které nerozpozná, protože se nenachází v přírodě). Tak vznikají podkožní boule, nebo celulitida. Tuk netvoří kvůli toxinům, ale toxiny které neumí vyloučit, uloží do tuku. - V tom je zatraceně velký rozdíl!

Pokud jste někdy zkoušeli nějaký extrémější pokus s výživou, nebo se pohybujete mezi lidmi kteří takové zkušenosti mají a mohou vám poreferovat, potom víte, že paušální doporučení raw stravy není dobrý nápad a že jeden druh stravování v žádném případě nemůže a nevyhovuje každému. Dělení potravin na raw a všechno ostatní je špatné a toxické, není vůbec dobrý nápad. Podle mě už to smrdí jakýmsi stravovacím fanatismem, kdy má člověk zcela jednostranný pohled na výživu, přitom mu chybí elementární znalosti a místo mozku už má ze salátu kostku. V tomto je kniha brožura velice zaujatá a místy už mi připadalo, že do mě tu veganskorawpropagandu cpe i ušima. Není to hejt na alternativní stravovací styly, není mi zkrátka sympatické, když se mi za každou cenu vnucuje jednostranný pohled na výživu, aniž by byl podložen fakty a komplexnějšími znalostmi. Zajímalo by mě, co by si o výživových tvrzeních v této knize pomyslela paní Margit, expertka na výživu. Asi by nestačila zírat, a tak už jsem jí poslala podnět. Uvidíme, jestli ji téma zaujme a jestli se k němu vyjádří.

Logicky vás po prostudování metody napadne jojo efekt
Když 10 dnů nejíte a nárazově zhubnete 5 kilo (někteří tlustí chlapi s velkým břichem hlásí i 12kg), váš organismus je přepnutý na režim ,,hladomor". Máte zpomalený metabolismus a ve chvíli, kdy začnete přijímat normální stravu, bude tělo všechno ukládat v co největší míře do tuků, ze strachu že mu zase nic nedáte. Hladovění je ten nejblbější a nejhorší způsob, jak hubnout (ano, je to detoxikační kúra, ale reálně ji většina lidí používá jako návod na rychlé hubnutí, proto je potřeba téma zmínit). Takže vše, co jste předtím zhubli, naberete zpátky a ještě budete mít nějaká ta kila navíc. To v žádném případě není zdravé ani efektivní hubnutí.
Kniha na to jde originálně: Tvrdí totiž, že po vyčištění touto metodou - v originálu se jmenuje Master Cleanse - vaše tělo, zbavené toxinů a starých nánosů, začne automaticky bažit pouze po zdravých syrových potravinách a měli byste po této očistě zůstat trvale na syrové dietě pouze o zelenině, ovoci, semenech a oříškách. Také byste tuto očistu měli praktikovat 4x do roka... No potom není divu, že pokud se takové pokyny dodrží, že budete hubení (možná podvyživení), takže vás jojo efekt nebude trápit.
V podstatě ti, kdo dokázali dlouhodobě prospívat jako vegani, nebo na raw, se stravují úplně jinak než běžná populace a jedí několikanásobné porce, aby kvantitou dohnali to, co v čistě rostlinné potravě chybí, resp. je to málo koncentrované. To můžete sledovat například u známé youtuberky FullyRawKristina, která připravuje každé jídlo asi 4-5x větší, než co sním na množství běžně já. Její recepty jsou krásné, držím jí palce, ale je to šílené a neuvěřitelně drahé... Přejídání je tady v podstatě klíč k úspěchu.

https://www.youtube.com/watch?v=vhPFrud753M

Pokud vám to nepřipadá extrémní, mně rozhodně ano... Ale vraťme se zpátky ke knize, to byla jen menší odbočka od tématu.
Tyto úvahy mě přivedly k pochybnosti, jestli vůbec takovou metodu mám pokoušet, protože mě zajímá zejména zdravotní dopad a detoxikační efekt, zatímco nárazového hubnutí a ztráty svalové hmoty se bojím. Když jsem knihu dočetla, pustila jsem se shodou okolností do další (také plánuji napsat recenzi) kde zrovna v době, kdy jsem uvažovala jestli do toho jít nebo ne, bylo varování právě před Master cleanse :D A shrnuté důvody v podstatě ty samé, které jsem vypsala výše. Hubnout se má přirozeně, zdravou stravou, cvičením a ne hladovkou. To je neefektivní, vysilující a dlouhodobě neudržitelný systém.

Pro koho by tedy mohl být Master cleanse vhodný? - Pro lidi, kteří skutečně trpí velice toxickým organismem, obezitou a kriticky potřebují očistu střev. Tato metoda zároveň odčervuje a působí i jako duševní restart. Při vysoké nadváze může střevům dost prospět, za předpokladu že člověk vydrží, doplní si střevní bakterie a poté se už nevrátí ke svým špatným návykům a přejídání.

Na internetu najdete hojně FOTOGRAFIE toho, co z lidí vyšlo během Master cleanse (nebo i jiných bylinných očist střev) a jsou to opravdu neuvěřitelně nechutné snímky hnědých hadů!
Vypadá to, jakoby vykadili své vlastní střevo, ale v černé barvě. Metoda je skutečně efektivní a pokud na to máte žaludek, určitě se podívejte například sem: (nejezte u prohlížení těchto odkazů!)

Také může metoda vyhovovat lidem, kteří již prospívají na veganské stravě a jsou zvyklí jíst opravdu tak, jak kniha doporučuje. Nemusí se totiž bát jojo efektu, i když zpomalení metabolismu a ztráta části svalové hmoty je jistá i v tomto případě. Člověk si zkrátka musí umět zvážit všechna pro a proti. Nic není zadarmo.

Pokud byste Master cleanse chtěli zkoušet jako instantní způsob jak rychle zhubnout, rozhodně to není metoda pro vás. Sice vás k vašemu snu krátkodobě a rychle přiblíží, ale hned po ukončení očisty vás od něj ještě více oddálí.

Pokud hledáte o dost šetrnější způsob jak si přirozeně vyčistit organismus a odčervit se, raději se pusťte do jaterních očist, na které najdete návody zde, i s podrobnostmi a veškerými recepty. Je březen, jaro je ideální doba pro tyto očisty. Na rozdíl od této metody nehladovíte a MgSO4 zabíjí a vypuzuje parazity a po vypití natahuje klky střev, kde uvolní případně usazeniny během doby vylučování kamenů. Tato je rozhodně šetrnější pro váš metabolismus i psychiku, ale nejsou známy případy, že by z někoho během jaterní očisty vylezlo to, co po Master cleanse. Na takového střevního hada je i epsomská sůl očividně krátká a trvá delší dobu, než se taková vrstva skutečně vypudí ven z těla.

Máte zkušenosti s Master cleanse? Můžete to doporučit, nebo raději ne?
Budu ráda, když napíšete do diskuze. Velice ráda si počtu.

 


Komentáře

1 Radomír Radomír | Web | 20. března 2017 v 8:08 | Reagovat

Určitě je možné, že někomu tohle pomůže vyčistit střeva, ale po konci musí začít jíst jinak. Taky se obávám délky této diety, je lehké uvěřit tomu, že když nejíme, tělo se čistí. Střeva možná ano, ale když nekonzumujeme vlákninu, nemůže se v krvi vázat na přebytečné hormony a toxiny, a tak tam zůstávají.

Na syrové stravě potřebuješ sníst objemem několikanásobně víc, ano, ale jako vegan ne, nelíbí se mi, že to směšuješ.

Také chci dodat, že sice na syrové stravě nemůžou prospívat všichni, ale na veganství můžou. Už prostě proto, že v živočišných potravinách není nic, co by člověk nemohl najít jinde, a naopak je tam plno věcí, které mu škodí (cholesterol, živočišné bílkoviny, příliš nasycených tuků atd.

2 Viktor Viktor | 20. března 2017 v 10:44 | Reagovat

Mslím, že úplně stačí Sankhapraksalana, je to na jeden den, nemůší se držet půst. Dělal jsem jí jednou ale špatně takže neměla úplně kýžený efekt, ale dostatečný, letos jí budu dělat znovu.http://www.zdravi-az.cz/Ocista_tlusteho_streva_02.php

3 Alue Alue | 20. března 2017 v 10:47 | Reagovat

[2]:  Díky za tip, jdu zkoumat :)

4 Andy Andy | E-mail | 20. března 2017 v 11:58 | Reagovat

Aluško, díky za článek! :-)

5 Lizzy Lizzy | 20. března 2017 v 12:02 | Reagovat

[1]: zapomínáš ma B12, ten ve veganské stravě chybí... i když dnes se do spousty jídel přidává uměle. Nehledě na jiné vitamíny a látky, které se sice vyskytují, ale v mnohem menším množství než v živočišné stravě, takže je třeba mít dokonale vyvážený jídelníček, navíc ne každé tělo ještě vstřebává stejně...

6 Radomír Radomír | Web | 20. března 2017 v 21:13 | Reagovat

[5]: Nezapomínám, i ten jde najít jinde. Ve veganské stravě nechybí, protože ta počítá s jeho doplňováním, což je v našem moderním sterilizovaném světě nejschůdnější možnost. Jinak také máme možnost pití nečištěné vody, kousky hlíny na nemytých rukou, neomyté rostliny a podobně. Taktéž ho syntetizují bakterie v našich střevech, ale rozhodně je lepší nespoléhat na to, že se vstřebá.

Jaké další vitamíny a látky máš na mysli?

7 Alue Alue | 20. března 2017 v 21:36 | Reagovat

[6]:  Radomíre, rozumíš tomu, že to co jsi teď napsal si velice protiřečí? - nechybí ve stravě - počítám se suplementy  - ????
můžu ho získat zhlíny - ???? O_O  to jsi někde četl, nebo odkud je tato myšlenka? Ty jíš hlínu?

8 Lizzy Lizzy | 20. března 2017 v 22:17 | Reagovat

[6]: B12 se dříve jistě z neomytých plodů a rostlin získat dal, dnes je ale vysoká míra znečištění vody, ovzduší a půdy chemií a je riskantní něco takového zkoušet, natož jíst hlínu a zanést se parazity. Myslím, že vzhledem k snížené kvalitě potravin se bez doplňků stravy jen stěží obejde běžný strávník, natož vegan... například omega-3 nebo některé druhy aminokyselin se v čistě veganském jídelníčku vyskytují ve velmi malé míře a může se stát, že bez pečlivého hlídání nebo doplňování suplementy může nastat problém. A každý člověk je nastavený trochu jinak, lékaři se sice učí o lidském těle obecně a existují tabulky a hodnoty, ale tu svou rovnováhu si vždycky každý musí najít sám. Jinak ale souhlasím, že přemíra živočišných tuků a bílkovin neprospívá, a už vůbec ne zvířatům, které za naše nároky na ně tvrdě platí.
Shankprakshalanu jsem nedavno zkoušela, ale ať jsem dělala co dělala, nedělo se nic... škoda, jinak to zní jako mnohem lepší alternativa Master Cleanse. Možná budu pokus opakovat.

9 Radomír Radomír | Web | 20. března 2017 v 22:44 | Reagovat

[7]: Nejprve doporučuji, aby sis můj komentář znovu přečetla.
Myslím, že se ti to zdá rozporuplné kvůli našim odlišnym porozuměním slova strava. Asi tím myslíš jenom potraviny, pro mě to je i doplněk b12.
Zítra ti pošlu odkazy, kde je možno si přečíst víc o tom, co jsem výše zmínil.
Hlínu nejím, zaráží mě, kde jsi to v mém komentáři vyčetla. Kousky hlíny na neumytých rukou je nejlepší, jak jsem v tu chvíli dokázal říct špinavé ruce :D . Zmínil jsem to hlavně proto, abych dal někomu případně naději, že když zkolabuje civilizace, může i tak získat b12.

10 Reina Reina | 21. března 2017 v 0:25 | Reagovat

[7]: Alue přestože si hluboce vážím tvé osoby a práce s tímto tvým názorem na veganství/ syrovoustravu naprosto nesouhlasím. Stejně jako s tou paní Margit ( ta je vyloženě vedle v tom našem malém rybníčku))), nechci se tě nijak dotknout ani Tě urazit, ale protože se domnívám, že ráda studuješ různé alternativní metody dovolím si ti navrhnout prostudovat mnohem hlouběji a pečlivěji i toto téma, je mnohem zajímavější i hlubší a garantují ti, že když se do něj ponoříš opravdu naplno na pár let ti toto téma vydrží;) Není vše tak prosté a jednoduché jak se na první pohled zdá;)

Například vitB12 se vyrábí za předpokladu zdraví a zdravé mikroflóry ve střevech, z potravy ho mají problém získat naprosto všichni a Radomír to zřejmě myslel tak, že se v potravě čisté a sterilní nevyskytuje, nýbrž ho vyrábějí bakterie - proto hlína, špinavé ruce a já dodávám bakterie rozkládající maso, fermentující atd. Doporučujuji si nechat pravidelně nenechat otestovat krev a na základě toho buď suplementovat nebo ne) Já osobně nemusím. To vše je, ale také spíše úvod do tématu vitB12 než závěr;) je to velké a velmi obsáhlé téma, proto se jím tak často a chybně argumentuje.

A pro doplnění uvádím, že výše zmiňovaná Kristýna běhá denně okolo 30km, rawfoodem si vyléčila vážnou hypoglykemii do naprostého zdraví. Mimo to zmiňované množství jídla je typické hlavně pro přechodové období na živou stravu, kdy tělo dojídá deficity z předchozího stravování a velmi významným způsobem se čistí. Opravdu neznám jediného mnohaletého syrojeda, který by se takto cpal stabilně))) To jen tak pro doplnění)

A abys věděla, že si to necucám z prstu už víc než pět let mám z mozku kostku salátu, jak jsi vtipně poznamenala a kupodivu nejenže žiju) ale žiju báječně a vyléčila jsem se z poměrně dost vážné vleklé nemoci, což je pro mne ne nepodstatné. O návratu na "konvenční bezmasou" stravu neuvažují ani s velkou nadsázkou)) Nemá mi co nabídnout;)

Považuji za zvláštní, že víceméně odsuzuješ poměrně ostře už delší dobu  tuto naši jinakost a považuješ jí za extrém. Ano je to svým způsobem extrémní životní styl pro většinovou společnost;) Ale předpokládám, že to tvůj životní styl a hodnoty o kterých jsi nedávno psala ve své sérii ( a které naprosto sdílím!) přeci také. Za zamyšlení také stojí vliv čistoty stravy na mysl a ducha člověka a to, že mnozí se právě od tohoto extrémního;) životního stylu odráží na cestu k vývoji duchovnímu a duševnímu, a to je přece skvělé) Je totiž takové malé tajemství, že bez tohoto vývoje živá strava nefunguje a fungovat nemůže) je jak příčinou tak následkem;)

Mně osobně je úplně jedno, co kdo jí nemám s tím problém, každý jsme jiný, potřebujeme ke svému životu něco jiného ( po všech stránkách) a vyvíjíme se a je to tak vpořádku. Když někomu nevyhovuje vegetariánství, nebo si to aspoň myslí protože dělal například něco špatně ( například nahradil maso tím, že nadužíval tučné mléčné výrobky, což je časté a tak se mu přechod nepodařil) je to v pořádku, naprosto. Člověk je proces.. může se k tomu vrátit až uzraje čas a nebo také ne a najde jiný směr. Jediná jistota je i v tomto ohledu to, že status quo neexistuje, člověk se buď rozvíjí nebo degraduje, ve všech směrech;) Tak prosím o trochu pochopení, my se také snažíme;) Také čteme tvé knihy, blog a nosíme tvé krystaly;)

11 Nika Nika | E-mail | 21. března 2017 v 4:04 | Reagovat

Ahoj Alue, nějaký rok nazpět jsme tuto metodu drželi s mým ex přítelem. Dali jsme si ale limit týden, on vydržel 6 dní. Šli jsme do toho jen v rámci detoxu a jarní očisty. Mohu říct, že nás to posílilo a cítili jsme se mnohem lépe- nová energie a zlepšilo se nám zažívání! Já osobně jsem vloni v lednu provedla očistu střeva pomoci dané soli, info jsem čerpala z A-Z webu, ale je to dost citlivá  a radikální očista, někde nastala chyba. Za pár dní jsem měla zánět v močové soustavě, pravděpodobně ledvinami sůl snáze neprošla a ty ji zadržely a oslabily se při nadměrné filtraci. Detox s javorovým drinkem doporučuji :-).

12 Jiskra Jiskra | 21. března 2017 v 7:02 | Reagovat

Master cleanse jsem nezkoušela a v plánu to zatím nemám, mám z toho strach. A souhlasím s Viktorem, Sankhapraksalana je fajn, hnědí hadi z člověka asi nevylezou, ale cítím se potom skvěle. Musím se sice vždy nakopnout k vypití tolika slané vody, ale pak už je to pohoda, vždy se těším na heřmánek a rýži s máslem (miluju kombinaci rýže a másla, takže je to pro mě vždy odměna a taky velká motivace k tomu, abych tu slanou vodu vypila). A mám to mnohem radši než očistu jater :-D

13 Alue Alue | 21. března 2017 v 8:08 | Reagovat

[9]:  Když někdo zmiňuje, že se B12 dá získat z hlíny, pochopitelně mě napadne, že to zkoušel, tak se prostě zeptám...  :D Když něco pošleš, ráda si to přečtu, protože jsem o tom zatím neslyšela.

14 Alue Alue | 21. března 2017 v 8:16 | Reagovat

[10]:  K té salátové kostce - byla myšlena v kontextu autorova výrazného vnucování jedné stravy všem, i když kniha obsahuje vyložené nesmysly. (ne na vegany obecně, i to tam píšu)
Když se člověk rozhodne pro nějaký extrémní výživový směr, automaticky to neznamená že nebude zdravý, ale rozhodně té stravě musí rozumět a musí vědět jak má jíst. Když to neví a neumí, budou problémy.

Margit dost uznávám a rozhodně nemyslím, že by byla vedle. Čtu i její stránky, má výborné srozumitelné materiály.

15 Alue Alue | 21. března 2017 v 8:37 | Reagovat

[11]:  Aha? Tak jsem zase nahlodaná... :) Měli jste po tom týdnu nějaký zajímavý vylučovací úlovek, nebo to nestačilo? Kniha popisuje, že had z člověka vyleze tak 7. den a někdy i později. Že to trvá, než se odlepí od stěn.

16 Alue Alue | 21. března 2017 v 10:06 | Reagovat

[11]:  Jestli myslíš šankprakšalánu, teoreticky tam mohl být problém v málo slané vodě. Když vypiješ slanou vodu, co je málo slaná, tělo ji vstřebá a zatíží ledviny.. což je problém. Aby tělo vodu nechtělo strávit, měla by být slaná jako fyziologický roztok. Přesné ředění je třeba u proplachovací konvičky rhino horn, tam se dává přesně soli do přesného množství vody a je to slané přesně jako fyziologický roztok.... slanost přesně jako tvůj vlastní sopel (sory za nechutnost). Když se tato slanost vychytá, tělo slanou vodu netráví, ale proteče volně trávícím traktem. V ideálním případě tedy vůbec nemáš slanou vodu trávit, ale měla by z tebe vyjet všechna ven, aniž by se dotkla ledvin. Zase ale pít vodu o slanosti soplu, není žádná hitparáda.... a to  fakt jde vypít 1,5 litru slaného nálevu na ex? Já zvládám tak 0,4dcl sklenici a na tu druhou už nemívám místo a musím čekat asi 20minut, než odteče.

17 Radomír Radomír | Web | 21. března 2017 v 13:15 | Reagovat

[13]: Hesla k vyhledání na googlu: "b12 in untreated water" "b12 in soil" a tady článek o zvýšení b12 v rostlinách hnojených organickými hnojivy.
https://link.springer.com/article/10.1007/BF00007957

[10]: Říkáš, že jsi raw pět let, a nevím jak dlouho před tím jsi nejedla živočišné potraviny, ale může trvat i deset let než se projeví nedostatek b12, tělo ho dokáže dlouho kolovat. Rozhodně ho ber, i kdybys ho opravdu dovedla vstřebat ve střevech, nikdy nevíš, jestli ti to maličká změna mikroflory nerozhodí.

18 Lucie P. Lucie P. | 21. března 2017 v 16:52 | Reagovat

Zoušela jsem držet Master Cleanse před pár lety. Tehdy jsem však nechtěla podstupovat pití slané vody. :-D A dopadlo to tak, že mě druhý den chytl tak brutální detox ve formě hrozné bolesti hlavy, že jsem to musela přerušit. Pak jsem po nějaké době otěhotněla a stále kojím, takže žádné očisty od té doby nedělám. Můj muž to mezitím dvakrát zkoušel. Je už zkušený "očistař" (půsty, jaterní očista, všemožné jiné kůry). Zajímavé je, že po celou dobu z něj odcházela stolice, i když samozřejmě nepřijímal žádnou pevnou stravu. A hlad prý neměl. (To já během těch dvou dnů taky ne, ale to není až tak relevantní zkušenost). Až nebudu kojit, tak si tuto očistu určitě dám :-) Aluško, bylo by super, kdybys to taky zkusila, třeba ne celých deset dní, nás čtenáře by určitě zajímala tvoje osobní zkušenost. :-) Pokud by měl někdo ohledně tohoto otázku na mého muže, ráda se ho zeptám. (Bohužel sám není a nechce být čtenář těchto stránek...)

19 jarka jarka | E-mail | 22. března 2017 v 1:39 | Reagovat

Ja som kúru s javorovým sirupom podstúpila pred 3. rokmi.Knihu som nemala, postupovala som podľa návodu na ,, http://neera.sk/ ", ale použila som tmavý javorový sirup. Na druhý deň mi trešťala hlava, tak som si dala porciu čistého zelenino-kuracieho vývaru a viac ma hlava nebolela. Pokračovala som v kúre. Vôbec som nebola hladná, ani káva mi nechýbala. Nepila som ani slanú vodu, stačil mi raz za deň preháňací čaj.Schudla som asi 6,5 kg. Časom som ich nabrala znova, no mne išlo o očistu a s tou som bola spokojná. Asi sa na to dám znova.
Čo sa týka RAW, to som držala asi 1 mesiac, tiež len kvôli upevneniu zdravia. Určite to vplýva na zdravie, známy mal tak zničené kolená, že chodil s barlami a mal ísť na operáciu, no vďaka RAW si kolená vyliečil bez operácie. Potom už nedodržiaval dietu striktne, ale snažil sa jesť zdravšie ako pred tým.

20 Alda Alda | E-mail | 22. března 2017 v 9:44 | Reagovat

Také jsem už několikrát vyzkoušel neera detox. Je to založené na hodně podobném principu. Držel jsem ho sedm dní, chodil jsem u toho do práce,vůbec jsem nepocoťoval nějaký hlad nebo slabost. Pracuji s kamenem. Po tom týdnu jsem posnídal česnečku a dal jsem si na kole 100km. Tak lehko se mi ještě nejelo. Doporučoval jsem ho známým a kdo ho vyzkoušel, tak byl spokojen.

21 LenkaL. LenkaL. | 22. března 2017 v 18:58 | Reagovat

Ahoj Alu. Tuto metodu jsem zkoušela tak cca 2 měsíce zpátky a musim říct, že to byla zajímavá zkušenost.

Z člověka toho jde pryč doopravdy hodně. Nejdřív jsem chtěla zkusit tři dny, protože já nic takového nikdy nedržela ( či nějakou dietu), ale "náhodně" jsem měla informace od člověka,co to drží pravidelně a k nejlepšímu očištění je potřeba dodržet detoxikaci 10 dní ( ne 3 ani 7).

Tak jsem si řekla, že to zkusím. Vždycky to mužu ukončit, když mě to nebude vyhovovat. Hlava mě nebolela, 4-5 den jsem měla největší chutě  a 7 den byl pro mě nejtěžší už jen z toho duvodu, že jsem dostala měsíčky.
Takže pro všechny ženy - vypočítej te si to, aby jste v danou dobu nedostali menstruaci. Takže jsem váhala, zda očistu nezruším, ale nakonec jsem to zvládla. 10 dnem jsem mohla v klidu pro někoho vařit a nemít chut či hlad. Také až kolem desátého dne máte růžový jazyk a vážně se tělo ještě dokáže čistit. Už jsem si myslela, že 8 dnem už ze mě nic vyjít nemuže :-D .

Jediný problém jsem měla se slanou vodou, prostě to jsem nedala. Takže mátový čaj to jistí.

Človek musí sám chtít a mít vuli. Někdo říká, že nevadí když něco malinkého u toho sníte ( př: dvě kuličky hroznového vína) , dle mě je to selhání a ukončení očisty jako takové.

Takže pro mě dobrá zkušenost. Být tebou, tak to zkusím - klidně třeba na zkoušku jen na ty tři dny :). Ale pak se to dá těžko srovnávat s 10 dny, kdy  člověk muže říct, o očistě už něco jiného.

Já jsem ráda, že jsem to zvládla a přemýšlím, že si ji někdy opět dám. Je super, že je tu o tom článek. Zrovna v té době, co jsem se do očisty pustila - jsem psala do dotazníku, co si o téhle očistě myslíš :D :).

22 Alue Alue | 22. března 2017 v 19:23 | Reagovat

[21]:  No, vidíš to.. učím se postupně za pochodu :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama