V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Jak vyvolat lucidní sen

19. srpna 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Astrální cestování
Co to znamená "lucidní sen"? Je to stav, kdy člověk spí a uvědomuje si, že sní. Může se tak vědomě pohybovat ve svém vlastním snu a měnit ho. Vědomost snu člověku poskytuje možnost ovládat události, k nimž ve snu dochází. Při vynaložení jistého úsilí není nijak těžké se lucidnímu snění naučit.


Jak se k vědomému snění připravit
Někteří lidé mají lucidní sny od dětství a nepředstavuje to pro ně žádnou obtíž. Většina však, pokud chce bdělého snění dosáhnout, se to musí naučit. Naprostým nováčkům se doporučuje začít přípravnou etapou, která obsahuje tyto kroky:

1. Četba tématické literatury. Je třeba postarat se, aby rozum byl myšlenkou vědomého snění zaujat. Doporučuje se tedy přečíst si několik knih tomuto tématu věnovaných, například od Carlose Castanedy a Stephena LaBerge. Dobré rovněž je navštívit tématické stránky a fóra.2. Speciální postupy
Během dne nacvičujte takto:
  • Pravidelně si představujte, že co vidíte kolem, je sen; snažte se co neintenzivněji vnímat pocit, který to ve vás vyvolává;
  • Ověřujte realitu - není to náhodou sen? Určete si předmět, který když spatříte, automaticky si položíte otázku: «Spím, nebo jsem vzhůru?»
  • Kontrolujte sami sebe. Každou aktivitu myšlenkově evidujte: «Čistím si zuby/jdu po chodbě/lehám si do postele atd.»
3. Naladění před spánkem. Pokaždé, když ulehnete, je velmi důležité nějakou dobu věnovat «naprogramování» mozku. Musíte se uklidnit a v duchu si opakovat větu: «Budu vědět, že sním».
Tato příprava nezabere příliš mnoho času, takže je dostupná jakkoli zaměstnanému člověku. Hlavní podmínkou je v podstatě především zájem o tuto problematiku a ochota se jí věnovat.

Uvolnění před vyvoláním lucidního snu
K dosažení bdělého snění je důležité uvolnit tělo. Mysl zůstává vzhůru. K tomu je dobré po ulehnutí praktikovat uvolňující postupy.

Můžete například:
  • prostě jen ležet a sledovat svůj dech
  • představovat si, že vám ze svalů odtéká voda
  • opakovat si pro sebe: «Teď je uvolněná… tato tělesná část (uvést název)», přičemž pozornost věnujete i těm nejdrobnějším detailům, jako je horní článek malíčku atd.

Hlavní potíž pro toho, kdo by rád bděle snil, spočívá v nezbytné nehybnosti. Organismus totiž určitě bude protestovat. Začne vás svědit ruka nebo brnět noha. Často také v průběhu uvolnění člověk zkrátka docela obyčejně usne. Nedělejte si s tím hlavu, budete-li nacvičovat pravidelně, dřív nebo později se vám to podaří a kýžený efekt se dostaví.

Základní postupy vyvolání lucidního snu
Komu se podaří fyzicky uvolnit a předčasně neusnout, může přejít k přímému pokusu o vyvolání lucidního snu.
Existuje několik základních postupů:

1. Představa, že držíte v ruce nějaký předmět. Vhodnou variantou je mobilní telefon. Musíte si ho co nejzřetelněji osahat, vnímat zvláštnosti jeho povrchu a materiálu, z něhož je vyroben. Když soustředění na smyšlený předmět dosáhne vrcholu, můžete se pokusit odpojit od těla.


2. Pohnout rukou nebo nohou. To hlavní je, že pohybujete «fantomovou» částí těla, nikoli fyzickou. Můžete rovněž houpat celým tělem, přičemž amplitudu zhoupnutí budete stále zvětšovat. Až se prostě «vhoupnete» do snu.

3. Naslouchat zvukům. Nijak vzácnou šňůrou, podle které dojdete až do světa snů, bývá melodie znějící v hlavě. Narůstá, sílí a postupně pohltí veškerou vaši pozornost. A náhle jste ve bdělém snu.

4. Napnout mozek. V uvolněném stavu to není zase tak těžké. Jakmile pocítíte v hlavě tlak a objeví se vibrace, je nezbytné přemístit se do spánku.

Nezřídka ani jeden z postupů ke kýženému výsledku nevede a zkrátka usnete. Nezoufejte, každý pokus je užitečný, protože zvyšuje šanci, že příště už se to povede. Zkušení lucidní "snílci" doporučují zapisovat si své zkušenosti do speciálního deníku snů. Obecně zvyk zapisovat si sny jenom podporuje co nejpodrobnější zapamatování snu a pomáhá analyzovat okolnosti - v jakou noční dobu se vám daří dosáhnout bdělého snění, má-li na to vliv vaše poloha, rozestavění věcí v místnosti a jiné podrobnosti.

Vědomé snění je strhující cestou do světa, kde snící může uplatnit jaké chce své fantazie. Stačí nějakou dobu trénovat a dobrodružství se dostaví.

Pozn. Alue:
Nejjednodušší je upevnit si v hlavě velmi přesné přesvědčení o určité své realitě, které se ve snu za správných okolností automaticky aktivuje. Například v mém případě sen o tom, že jsem ve škole, téměř vždy vede k lucidnímu snu, protože si tak moc hluboce uvědomuji že nechodím do školy, že mě to i v tom snu a i v tom stavu nevědomí naprosto překvapí. Začnu přemýšlet co tam ve svém věku dělám, až si řeknu SAKRA JÁ SPÍM! A v tu chvíli začíná moje dobrodružství. Z lucidního snu pak do astrálního cestování vedou jenom malé dveře.
Najít si takový spouštěč je mnohem účinnější, než jakákoliv cvičení před spánkem a snaha vstoupit do LD přímo, ale najít a upevnit tento spouštěč může být těžké a zdlouhavé. Protože najít něco, co si člověk uvědomuje i v nevědomí, je docela oříšek.


 


Komentáře

1 Pjotr Pjotr | 19. srpna 2017 v 9:39 | Reagovat

Ahoj bude prosim i nějaké pokračováníčko o astralnim cestování?? :-) Díky

2 Alue Alue | 19. srpna 2017 v 10:29 | Reagovat
3 Alue Alue | 19. srpna 2017 v 10:30 | Reagovat

[1]:  ... a ještě tohle: http://karolinaloskotova.blog.cz/rubrika/poradna-spanek

Tohle všechno nepřečteš ani za měsíc. :) nemáš zač :D

4 Pjotr Pjotr | 19. srpna 2017 v 10:48 | Reagovat

Děkuji převelice😚

5 Gabby Gabby | E-mail | 19. srpna 2017 v 18:55 | Reagovat

Za sebe mohu rict, ze je to uzasny a zvlastni pocit, kdyz si uvedomite, ze je to sen. Ja vzdycky: "Pockat, tohle je sen" a rikam to i snovym bytostem ale jejich reakci si moc nepamatuji. A pak vetsinou zkoumam prostredi, kde jsem. Ale nejde mi prochazet zdi nebo dvermi. Nekde jsem cetla, ze se to musi trenovat. Byla to kniha o lucidnim sneni a myslim, ze jsem ji nasla nekde tady na Alusce. A co Vase zkusenosti? :)

6 adonajpetr adonajpetr | 20. srpna 2017 v 6:48 | Reagovat

Podle mě si stačí vést deníček se svými sny :-) a každou noc se jim věnovat. Taky je někdy dobré k tomu přistupovat jako k úkolu, který může trvat den, týden či dva, ale určitě se podaří. Prostě být schopen vytrvallého úsilí.V zásadě na tom nic není, záleží kolik si toho přejete zažít. Někdo chce prožívat další a další zkušenosti a jiný po prvním snu jakoby ztratí zájem a už dosáhl svého.

7 Luz Luz | 21. srpna 2017 v 11:37 | Reagovat

Pamatuju si na nedavny sen, kdy jsem si, jakozto ta osoba ve snu, myslela - vedela, ze "tohle musi byt sen", bylo to jasne presvedceni, ale nijak mi to tam nepomohlo se z toho snu posunout nekam dal - chvili jeste pokracoval a pak jsem normale dal spala bez dalsiho sneni, ktere bych si pamatovala, a probudila se pozdeji. Bylo to zvlastni.

8 Tomáš Tomáš | E-mail | 26. července 2018 v 23:43 | Reagovat

Já mám takovou maličkou zkušenost,pocit nebo něco takového. Zdál se mi sen. A pořád jsem si říkal : ,,Je to sen! Je to sen! Je to sen!´´ Vtom momentě jsem vlastně věděl že to je sen ale taky jak kdyby nevěděl. Je to takový MINDFUCK :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama