V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Dutá Země – Měření zakřivení země a ohybu světla (8.díl)

23. září 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Dutá země
Měření zakřivení Země
Po druhé světové válce testovala armáda USA (oddělení optického výzkumu) nový teleobjektiv, kterým může být odhalena výzbroj protivníka až do vzdálenosti 10-20 km. V časopise Photo-magazin č. 11/1954 Dr. Fritz Neugass popisuje: ,,Objektiv s ohniskovou vzdáleností 254 cm je jeden metr dlouhý a má průměr 24,13 cm. Nevýhodou tohoto objektivu je úplné odstranění výhledu."Dále popisuje záznam snímání budovy Empire State Building a panorama Manhattanu na vzdálenost 41,8 km od objektivu.


Na úpatí Empire State Building je velký hotel v Coney Islandu, který je vzdálen od fotoaparátu 20,9 km. Při zakřivení směrem dolů, by nebylo možné nic vidět na vzdálenost 21 km. Maják v Sandey Hook, v popředí snímku je vzdálen 6,4 km od fotoaparátu. Nejkratší vzdálenost na které je snímek ostrý je 500 m. Výška fotoaparátu, je jeden metr nad zemí, ústí teleobjektivu je nakloněné vzhůru.


To co vidíte, by podle toho co se vyučuje na školách, být vidět rozhodně nemělo. Na čtrnácti kilometrovém ústí řeky Hudson River by měl být vidět horizont a na něm maximálně špičky mrakodrapů, nikoliv jejich úpatí při konvexním zakřivení země a poklesu o více než sto metrů. Tento úkaz už nevyřešíte opticky, protože tady přestává platit Koperníkův pohled na svět.

Měření ohybu světla
Následující pokus si můžete vyzkoušet sami. Vypůjčte si nivelační přístroj, najděte místo, kde je rovina na kilometrové vzdálenosti a postupujte podle následujících obrázků:


Zkalibrujete si dva body, které budou od sebe vzdáleny jeden km. Zatím se ještě nejedná o pokus se zakřivením, postupujte tedy dál, jako byste tyto dva body chtěli dát do vodní váhy.

Výsledky měření na jedné straně, během 24 hodin:
(překlad německé poznámky ,,Odchylka 0-16 centimetrů v závislosti na denní době")

Výsledky na straně druhé, taktéž 0 - 16 cm odchylka:


Vzorce a hodnoty:
b1 = 500 m
b2 = 1000 m
r = 6371 km

Platí následující:
cos (b1 / r) = r/ (r+x1) (1)

cos (B2 / r) = r/ (r+x2) (2)
x1 = (R / cos (b1 / r)) - R = 0.019620 m
x2 = (R / cos (B2 / r)) - R = 0.078481 m
ie = x2-x1 = 0.058860 m = asi 5.8 cm = 6 cm

 


Komentáře

1 Katie Katie | 23. září 2017 v 9:05 | Reagovat

Měření je to zajímavé ,ráda bych se takových měření zúčastnila  :-) Jsem jinak zvědavá, zdali se dnes bude něco dit  :-)

2 Sibyla Sibyla | 23. září 2017 v 9:55 | Reagovat

proč na některých místech opravdu může pozorovatel vysledovat "obráceně zakřivenou zemi", je například možno pochopit z níže postovaného videa.
Nicméně pořád zastánci dutozemě nemohou vysvětlit, proč lodě mizí za obzorem, což si každý může ověřit sám, pokaždé, když je u moře. Také, když kouká z nějaké hory do dálky dalekohledem, měl by logicky podle zastánců dutozemě vidět úpatí vzdálených hor, ale vidí jen vrcholky.

Samozřejmě, každý může věřit tomu, čemu chce - to je jeho právo.

https://www.youtube.com/watch?v=2d-u2LWacfU&list=PLJ6Qn8swImKLcp63oqlef9XZIVFb7An_s

3 Firzen Firzen | 23. září 2017 v 13:46 | Reagovat

V clanku je uvedena jen vyska ve ktere byl umisten fotoaparat, ale chybi tam vyska ve ktere se nachazi majak. Bez tohoto udaje nelze nic vypocitat, takze to moc nedava smysl.

Btw, byla jsi nekdy u more? :-)  Kdyby Zeme byla duta, byla by videt za morem pevnina, ale neni. Jak je to mozne?

4 Sibyla Sibyla | 23. září 2017 v 15:32 | Reagovat

tedy ještě k té úvodní fotce údajně zobrazující 14 km záběru povodí řeky Hudson.
Jednak je ta fotka pořízena z vyvýšeného bodu a také je uměle upravena, protože pokud by to bylo foceno širokoúhlým objektivem, byly by okraje fotky zaobleny. Takže je to klasická úprava a narovnání jednotlivých fotek podle překryvu.
Navíc pokud by to zobrazovalo skutečně úsek dlouhý 14 km, tak by podle fotky ta řeka musela mít šířku 4 km, což očividně nemá. Na níže pořízeném snímku (viz odkaz) vidíme, že přes ni vede most s pouhými dvěma pilíři. Ubezpečuji tě, že není technicky možné dát na most o délce větší než pár km jen dva pilíře.

Zde je odkaz na foto a je vidět, že je obzor lehce zaoblen do tvaru koule - tedy konvexní, nikoliv konkávní

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Aerial_view_of_the_Bronx%2C_Harlem_River%2C_Harlem%2C_Hudson_River%2C_George_Washington_Bridge%2C_2008-05-10.jpg

5 Zouy Zouy | 24. září 2017 v 8:29 | Reagovat

Konec světa se nekonal.A něco na tom ,co píše Sibyla je logické.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama