V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Dutá země - Horizont (12.díl)

31. října 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Dutá země
HORIZONT:


Právě se díváte na panorama města Toronto v Kanadě, focené z amerického městečka St. Catharines vzdáleného 50 km, což dokazuje že předpokládané zakřivení Země na tuto vzdálenost 200 m se neprojevilo.
Ze stadionu vysokého 86 m je dobře vidět horní kopule 45 m vysoká, spodek není dobře rozeznatelný. Obraz je již velmi zploštělý a fotografie nemá dostatečné rozlišení, aby se dalo říct kolik ubylo od spodu. Pokud i něco ubylo je to v pořádku s teorií konkávní Země, i v ní existuje horizont - je to místo, kde se světelné paprsky stáčejí vzhůru a opouštějí zemský povrch. Na vodní hladině je to ve vzdálenosti cca 40 km. To znamená, že Slunce vidíme zapadat u moře ne 5 km od břehu, ale i 40 km!konkávní - vydutý
konvexní - vypouklý

Horizont v konkávní zemi
Pokud bychom připustili čistě matematický model konkávní Země, po inverzi by měl horizont fungovat teoreticky stejně, jenom by objekty nemizely za kulatým konvexním zakřivením planety, ale světelné paprsky by se stáčely a postupně vzdalovaly od jejího povrchu.
Důvod, proč vidíme výrazně dál, by se dal v konkávní Zemi vysvětlit tím, že paprsky i povrch jsou konkávně zakřiveny, proto mají delší společnou cestu, než se rozdělí. Objekty se tak na horizontu více zplošťují, než začnou přirozeně mizet. Ku prospěchu nám nahrává i atmosferická refrakce, těch oficiálních 15 - 19% je určitě snáze obhájitelných v konkávní Zemi, než v konvexní, kde jsou absolutně nedostačující. Například při 57% refrakci, by zakřivení na 50ti kilometrech bylo 124m , takže kopuli stadiónu Rogers Centre bychom určitě neviděli. Ani by nikterak nezfunkčnila současný model.


Výpočet horizontálního zakřivení země
Horizont je jakási rovina dotýkající se Země (kolmá na její střed) v daném místě pozorování. Znamená to, že pozorovatel může vidět pouze objekty, respektive jejich části, které vystupují nad tuto linii. Při těchto výpočtech je možné počítat se Zemí jako sférou s poloměrem 6371km v průměru. Obvod Země je zaokrouhleně 40 000km, kruh má 360 stupňů. V případě Země, bude tedy 1km na povrchu odpovídat úhlu alfa o velikosti 360 : 40 000 = 0,009 stupňů.


Vypočítali jsme, že horizontální zakřivení na 50km je zaokrouhleně 197m.


Obrázek Toronta je focen z Grimsby

.....

LOĎ NAD OBZOREM:1. Zdánlivý horizont - mořská hladina se ztrácí v atmosféře.
2. Skutečný horizont - místo, kde vychází slunce a plave loď.

Mezi 1. a 2. se nachází odraz slunce na hladině. Je zajímavé, že se objeví dřív, než slunce samotné. Proč?

 


Komentáře

1 áťa áťa | E-mail | 31. října 2017 v 6:05 | Reagovat

To je opravdu skvělý seriál. Sice vyšel dávvno na prvopodstatě a měli jsme si ho možnost už dávno přečíst, ale myslím, že čím víc se nachází na různých stránkách, tím lépe.

2 Nika Nika | 31. října 2017 v 7:15 | Reagovat

Druhý obrázok a vzdialenosť a - b = 50 km :-D  :-D  :-D  :-D to nemôžete takto podvádzať, keď chcete argumentovať. To čo je tam znázornené je vzdialenosť stoviek až tisícov km. Ľudia, no tak.

3 V V | 31. října 2017 v 7:44 | Reagovat

Jednou jsem za extreme dobre viditelnosti spozoroval na vzdalenost cca 130km Krkonose, z mista kde to teoreticky nebylo mozne a byl jsem hodne prekvapeny :-).

5 Lenka Lenka | E-mail | 31. října 2017 v 17:23 | Reagovat

Už jsem to jednou psala, výpočty mi stále nevychází. Pokud vezmu r= 6371 km, tak 1/4 obvodu země je 10 002 km.
Vezmu to jako kruhovou výseč s pravým úhlem tj 90°. Pokud to vydělím,( 10 002:90° = 111 km. Tak 1°úhlový  stupeň je dlouhý  na obvodu kružnice asi 111 km.Kolik je prosím převýšení ( prohnutí) u 1° úhlového? To už nespočítám - jsem ze školy už moc dlouho. Díky

6 Jiri Jiri | 1. listopadu 2017 v 13:58 | Reagovat

staci hledat,treba tady http://dutozem.wz.cz/

7 Miško Miško | 3. listopadu 2017 v 13:11 | Reagovat

Tá 1.fotka - pri takom zoome by tie kamene v predu mali byť rozmazané na nepoznanie a omnoho väčšie.

Pekný deň všetkým

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama