V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 20.10.

16 důležitých věcí, kterým mě naučila klinická deprese

13. listopadu 2017 v 14:54 | Alue K. Loskotová |  Psychologie
1. Moje rezervy jsou omezené, proto nemohu a nejsem povinna nést zodpovědnost za pocity příbuzných, přátel nebo známých. Nikdo, kdo po mě něco žádá, nemá právo mě odsuzovat, když ho odmítnu.

2. Mé odmítnutí má velkou cenu. Zhruba stejnou jako můj souhlas.
(Pozn. Alue: kdo neumí říct NE a na všechno kýve, si zadělává na pořádné psychosomatické choroby a je trvale vláčen vůlí ostatních směrem, který ani nechce.)

3. Moje rezervy jsou omezené. Pokud o ně nebudu pečovat a nakládat s nimi správně, dojdou. Musím dost spát, správně jíst, patřičně se hýbat a něco vytvářet. Tohle nejsou věci, které bych mohla odkládat, abych svůj čas věnovala někomu jinému.4. Moje rezervy jsou omezené, ale také potřeby mám malé. Abych zajistila své rezervy výše popsaným způsobem, nepotřebuji nic zvláštního. A už vůbec ne něco, co bych silou nebo mazaností sebrala někomu jinému.

5. Nemám a nikdy nebudu mít čas na toxické kontakty s výjimkou případů, kdy si takovým způsobem chci ujasnit něco o sobě samé. To bohužel neznamená, že mám dost sil a času na kontakty netoxické, kterým bych se ráda věnovala.

6. Pozitivní myšlení neznamená "všechno bude dobré, jsem si tím jistá". Znamená "noc je tmavá, plná strašidel a my jsme malí a bezmocní; je snad něco, co můžeme udělat rovnou tady a teď? ANO je dobře, NE - nemáme sílu". Jasně, že odpověď "Můžu si jít lehnout a trochu se vyspat" je v jistých obdobích ta jedině správná. Patří do kategorie ANO.

7. Zásady jsou důležité. Jsou základem sebeúcty. Pomáhají přežít i dny nejtemnější. Jsou tím, co ti umožní vážit si sebe sama, když všechno skončí.

8. Nemohu si dovolit smlouvy s ďáblem. Pracovat člověk může a musí jen s lidmi, kteří mu přinášejí radost. A dělat jen to, co mu není cizí. To je otázka přežití.

9. Peníze jsou zdroj příjemný, ale ne nezbytný. Nezbytné je dobře se cítit a stav, kterému říkám "pracovní" - mozek i tělo jedou naplno. Bez peněz se žít dá, bez pracovního stavu ne.

10. Cítit své tělo. Než přišla deprese, nevnímala jsem potřeby vlastního těla a nutnost "dobít baterie". Nevycítila jsem blížící se kolaps. Nedokázala jsem rozlišit hlad a únavu. Teď to umím.

11. Nikdo mi nic nedluží. Vím dobře, že za každým písmenkem na internetu a v každé lidské hlavě probíhá soukromá válka. A také vím, že se jí nemusím účastnit. Ale uměla bych to.

12. Nikomu nic nedlužím. Když jsem jednou chtěla nést na ramenou celý svět, spadla jsem až na dno a proležela tam tři měsíce. A když jsem se pak vyškrábala zpátky, zjistila jsem, že svět si vesele žije dál i beze mě. Tak jsem šla dělat něco zajímavého.

13. Láska je především to, co vám neubližuje. Teď už to umím rozlišovat.
(Pozn. Alue: láska která bolí, není skutečná láska ale infantilní majetnictví, žárlivost a pijavičí potřeba. Je lepší být sám a spokojený, než být za každou cenu ve vztahu, přitom nešťastný.)

14. O citové a materiální rezervy se dělíme pouze jsou-li jimi zajištěny naše základní potřeby. Pokud ano, je nezbytné se o citové rezervy dělit. Jejich zásoby stejně vytvoříme jenom tak, že je vložíme do jiných.

15. Také rezervy jiných lidí jsou omezené. To je třeba si pamatovat. Prosit o pomoc můžeme, ale něco vyžadovat nesmíme. A musíme ty, s nimiž pracujeme, upozornit, že naše síly mohou dojít najednou, naráz. A nikdy, pamatujte, nikdy nepracujte s lidmi, kteří si myslí, že váš stav skrývá snahu o výhody a výjimečnost nebo nátlak na ně.

16. To nejdůležitější: vím, že nemám životní cíl a to je naprosto normální. Vím ale, jak chci prožít každý den svého života. A s kým. A to je rovněž normální - uslyšet svá přání a nést zodpovědnost za jejich naplnění.


 


Komentáře

1 :) :) | 13. listopadu 2017 v 15:42 | Reagovat

jo tenhle clanek znam, moc se mi libi, akurat teda k te 9 ze penize nejsou nezbytne s tim fakt nesouhlasim a myslim, ze kazdy normalni clovek ktery zde na zemi zije s tim souhlasit nemuze, protoze bez penez se nemuzu najist, kde bydlet, vyspat, atd...kazdy je k zivotu potrebujeme at uz si to chceme priznat nebo ne a at uz se nam to libi nebo ne, ale samozrejme si nemyslim, ze jsou to nejdulezitejsi a ze zalezi pouze na nich...

2 zdeněk zdeněk | E-mail | 13. listopadu 2017 v 17:19 | Reagovat

[1]: Podle mě tady tento vzorec že "peníze nejsou nejdůležitější" vznikl na základě závislosti. Abych si mohl ospravedlnit případnou závist, že soused vydělá víc a nadře se meněj.
Jestli chceš existovat v systému a nežít někde v jeskyni nebo v tajze tak peníze potřebuješ jako sůl. Stejně tak potřebuješ zdraví jako sůl, jinak nebudeš fungovat a život si neužiješ. A je potřeba mezilidských vztahů atd.
Takové to žebříčkování "co je pro mě nejdůležitější" jako třeba ty peníze, zdraví, rodina atd. jsou všechny ve stejné rovině, poněvadž chybí jedno a celé je to na prd. Nemáš peníze nic nekoupíš a jen přežíváš, nemáš zdraví a trápíš se v bolestech a bereš drogy (ve většině případů...), trápíš se v destruktivní společnosti a tíhneš k depresím a psychosomatickým problémům a tak dál.
Bohužel, tento svět je vystaven na penězích. Kdyby v těch papírech bylo třeba zlato aby ty papíry měly nějakou opravdovou hodnotu, že? :-D To by byla aspoň stabilní měna.

3 zdeněk zdeněk | E-mail | 13. listopadu 2017 v 17:23 | Reagovat

[1]: Ještě dodatek - stejně jako 4 pilíře království v legendě z pohádky Rebelka. Jeden padne a padne celé království.
https://www.youtube.com/watch?v=bdcx8M5kaKU

4 Gray Gray | 13. listopadu 2017 v 23:16 | Reagovat

[2]: Papíry? Dnes už jen číslo v bance které se zvesela převede do jiné banky popřípadě zůstane ve stejné, jen se zařadí pod jiné jméno. Ani ta platební karta držiteli nepatří - je majetkem banky. Peníze jsou dnes naprosto virtuální záležitostí.

5 armag armag | 14. listopadu 2017 v 11:11 | Reagovat

U peněz je hlavně problém ten, aby je člověk mohl v nějaké rozumné míře vydělat a přitom se necítit jako kus hadru a neniíčit si zdraví.
Například já, abych si vydělal musel přejít do firmy, kde se dělají 12tky a to je dost nápor na zdraví.
Jenže co má člověk dělat, když na 8 hodinových směnách vydělá 12000 a o tom to je.

Peníze jsou na nic, protože většina lidí nemá jak si je vydělat, aby si přitom nezničili zdraví a nemuseli nikde otročit.
Proto závidí zbohatlíkům, kteří získali majetky za hubičku...

6 Gray Gray | 14. listopadu 2017 v 21:55 | Reagovat

[5]: Všechno je to o přístupu a o tom jak si to zařídíš. Netvrdím, že je to jednoduché, taky dělám dvanáctky (i v noci) ... dno tě buď semele nebo ti dá dost dobrý důvod hledat východisko. Nebýt tenhle svět založený na otrokářství taky si sbalím raneček a odejdu na vesnici tancovat na nějakou bylinkovou louku. Ale než se k tomu dopracuji musím nějak přežít a vždy se dá najít nějaké volno na taktizování. Samotný přístup k penězům je důležitý. Když k nim lidé shlíží jako ke zlu tak se nemůžou divit, že se u nich dlouho nechtějí zdržet. A v neposlední řadě priorita investování - někdo klidně bude žít v rozpadlém bytě ale s nejnovějším mobilem, TV, PC aspol. a někdo si raději zařídí důstojné bydlení a bez všech těchto věcí se obejde. Co je pro zdraví a psychiku zdravější asi netřeba zmiňovat...

7 zdeněk zdeněk | E-mail | 14. listopadu 2017 v 22:48 | Reagovat

[5]: Mě se líbí jak o penězích mluvil Ralph Smart, v době kdy se na něj ještě dalo dívat, nevim jaké videa dělá teď.
Peníze jsou energie.

[4]: Tak bohužel ano, ale hodně lidí (i já) bankovní učet nemá a peníze má fyzicky jako papíry a mince. Kdybych měl větší obnosy peněz tak to asi uložím do stříbra a zlata.

8 Gray Gray | 15. listopadu 2017 v 11:23 | Reagovat

[7]: Volila bych spíše zlato, jinak samozřejmě, třeba na oltáři mám novou pětilitrovku "mostem" nahoru v rámci přitahování blahobytu a tak dále, ale bohužel je to nastavené tak, že digitalizace financí je pohodlnější až v některých případech nevyhnutelná. Dělám ve velkém koncernu a už vidím jak se v oddělení HR tváří na to, že chci obálku. ^.^

9 HzB alias zeny-nejsou HzB alias zeny-nejsou | 17. listopadu 2017 v 10:20 | Reagovat

Co se týká peněz, tak zde platí, že "koruna ušetřená, je jako dvakrát vydělaná" nebo tak nějak se to říká...

To souvisí s: "4. Moje rezervy jsou omezené, ale také potřeby mám malé."

BTW. "investice do zlata" není investice, spíš řekněme "zajištění".

Nejprve je vždy lepší hledat úspory a pak až "investovat"... :-x

10 Gura-chan Gura-chan | Web | 17. listopadu 2017 v 11:54 | Reagovat

Sedmička o zásadách je čistá pravda, rozhodně mě to donutilo si uvědomit pár věcí o sobě. Také to, že neneseme odpovědnost za myšlenky ostatních, nebo že nikomu nic nedlužíme, ale s tím se zrovna mě dost těžko pracuje. Uvědomuji si to, ale stejně se od toho nějak nedokážu oprostit... každopádně zajímavé myšlenky

11 Lenn Lenn | Web | 17. listopadu 2017 v 13:28 | Reagovat

Článek k zamyšlení. S tou bolavou láskou je to někdy hrozně složité a člověk se třeba i bojí být sám. Je super, když člověk přemůže strach ze samoty a odejde z nešťastného vztahu. Ačkoliv depresemi netrpím, někdy mám pocit, že se musím zavděčit celému světu a pak je toho na mě moc. Budu se několika těm zásadám muset také naučit.

12 HzB alias zeny-nejsou HzB alias zeny-nejsou | 17. listopadu 2017 v 19:32 | Reagovat

Možná mám deprese zas z toho, že jsem nikdy žádnou lásku nepooznal. Těžko říct, jak by se mnou zamával třeba takový rozchod... :-!

13 Gray Gray | 18. listopadu 2017 v 0:31 | Reagovat

[12]: Důležité je být šťastný sám o sobě, když nevydržíš být sám se sebou, pak to ani vztah nespasí, naopak se spíš rozpadne. Kromě toho láska mezi dvěma lidmi není jen růžová, občas je to dost divoká jízda.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama