V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 01.12.

Harry Potter: slabikář mediální manipulace (1.díl)

20. prosince 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Symbolika
Mediální průmysl stojící za Harry Potterem a podobnými bestsellery nás systematicky a v obrovském rozsahu obelhává a programuje. Ty knihy a filmy jsou o něčem jiném, než myslíme! Žijeme v bludu! A teď to každý může vidět na vlastní oči. Díky knihám Harryho Pottera uvidíte primitivní kabalu, která je používaná ke kódování textu ve filmech a v literatuře. Ty kódy jsou prakticky všude: v současných bestsellerech, v amerických filmech, v produkci soukromých televizí i u nás, ve filmech pro děti, videoklipech a vůbec ve všem podstatném, co hýbe světem.

Také uvidíte, které pasáže z filmů a knih mají - kromě jiného - doslovný význam. Některé citáty z filmů a literatury totiž znamenají přesně to, co říkají - a jejich význam v rámci příběhu je podružný. Obracejí se na diváka přímo, a doslovně a polopaticky mu říkají, co má vědět, a jak se má zachovat. Začít můžeme například jedním z filmu Matrix:

,,Nevíš, co to je, ale máš to v sobě jako střepinu v mozku. Je to k zbláznění a tento pocit tě přivedl sem. Chtěl bys vědět, co to je - Matrix. Obklopuje nás. A to i teď. Pořád ho vidíš, cítíš. Je to svět, který máš stále před očima, abys neviděl pravdu. Jako každý ses narodil do zajetí, žiješ ve vězení, které už vlastně vůbec nevnímáš. Neo, uvěznili tvoji mysl!"


Klíčem k prolomení kódu v sérii Harry Potter jsou anagramy
Anagram je slovní hříčka spočívající ve změně pořadí písmen. Když totiž u některých slov přeházíte písmenka, užasnete! Leckdy to nejsou šablonovitě přesné anagramy, ale přesto při jejich odhalení cítíme ujištění: no ano, tohle je přeci ono! Dosud podivně "pokroucené" shluky písmen najednou dostávají smysl. Cítíme, že se odhaluje to podstatné, co nám při našem chápání textů dosud unikalo. Chvála intuice - po rozkódování zahlédnete jenom to, co jste podvědomě již tušili.

Jména v sérii Harry Potter rozluštěna:
DURSLEY = LSD USER
LORD VOLDEMORT je anagramem k MODER(N) WORLD ORDER (NWO)
ROWENA RAWENCLAW je anagram pro A NEW CLEAR WORLD (nový čistý svět)
NEVILLE LONGBOTTOM je zřejmý jinotaj EVIL ON BOTTOM (zlo v základu)
AMELIA SUSAN BONES je anagram k SUBLIMINAL SEASON (podprahová sezóna)
EMMELINE VANCE opět je anagram k NINE ELEVEN AM (9/11 dopoledne)
GIDEON PREWETT z Pottera vede na TWIN DROPPED OUT (dvojičky strženy)
Nevěříte? Schválně si přeskládejte písmenka!Další přeložená jména z jiných děl vypadají následovně:

Dr. House
DR. GREGORY HOUSE je anagram ke GORGEOUS ORDER
DR. JAMESE WILSON vede na ORDER WILL CAME SOON
DR. ALLISON CAMERON vede na ALL ORDER CAMIN SOON
AMBERLEIGH VOLAKIS je anagram GLOBALISED AMERICA

Ztraceni
BENJAMIN LINUS - po přeházení písmen SUBLIMINAL ALIEN (podprahový nepřítel)
JAMESON SAWYER FORD zase vede na SAFE ORDER NO WAYS

Prison break
LINCOLN BURROWS dá SUBLIML CROWN
CHARLES WESTMORELAND je anagramem k ORDER WHITE CHESSMAN
CAROLINE REYNOLDS je anagramem k ALL NEOCONS ORDER

The next
FRENK CADILAC je anagramem k ALKAIDA FRANCE

Flynn Carsen
EMILY DAVENPORT: A NEW MILIEU ORDER

Čeho jsme si ještě mohli v souvislosti s anagramy všimnout?
- zelené, bez ustání plynoucí řetězce písmen ve filmu Matrix
- přeskupování písmen v Potterovi (kdo by si nevzpomněl na tu efektní písmenkovou rošádu TOM MARVOLO RIDDLE se změní na I AM LORD VOLDEMORT)
- další a další zjevné odkazy na proměnlivá písmena, jen namátkou z Pottera: zrcadlo Erised = Desire, Ronův kouzelný kódovací brk, zvěromágové = lidé měnící podobu, atd...
- kabala

Pokud všichni zúčastnění vědí, o čem je řeč, stačí naznačovat. Uvidíte, že knihy a filmy, které jste měli rádi, patřily ve skutečnosti někomu jinému a sloužily jinému účelu. Skryté zprávy, podprahové manipulace, skrytý svět. Tušený obraz dostává jasnější kontury, postupným doplňováním dílků skládačky. Uvidíte stovky jmen s druhotným významem, nebo lépe - dávám vám k tomu klíč.

Na Harry Potterovi si dále ukážeme:

Subliminální (podprahové) zprávy
MINERVA MCGONAGALL = MARVELLING COGNAC (úžasný koňak)
ARGUS FILCH = FLUSH CIGAR (cigaretové opojení)
BELATRIX LESTRANGE = LIBERAL STRANGE SEX (svobodný sex)

Neurolingvistické programování - Subjektu jsou pomocí skrytých psychologických technik vštípeny určité návyky a pokyny.

Kódování krátkých sdělení pomocí anagramů
KATIE BELL = BLAK ELITE (černá elita)
GILDEROY LOCKHART = ORDER DARKLY LOGICAL (řád temně-logický)
MADAME MAXIME OLYMPE = MAXIMAL MEDIA EMPLOY (maximální výtěžek z médií)
DOLORES JANE UMBRIDGE = MODERN BIG JAILS ORDER (moderní řád velkých vezení)

Citáty s doslovným významem
,,Není žádné dobro ani zlo, je pouze moc, a ti, kdo jsou příliš slabí, aby o ni usilovali. Naštěstí se vždycky najdou takoví, kteří jsou ochotni si mě pustit do svého srdce a mysli". (Řekl Lord Voldemort v 1.díle ságy)

Přesah do reálného světa
znamení zla na obloze = chemtrails
viteály = psychické experimenty
rozřazování studentů do kolejí = project Monarch
skutečné události na pozadí dat z Pottera: 31. 8., 6. 6., 22. 11. - schválně koukněte do Wikipedie, co je to za data!

Knihy Harryho Pottera jsou Slabikářem mediální manipulace. Je to celé prošpikované kódem, který používá kromě "Brumbála" také ta druhá, temná strana. Je strategií "Brumbálovy" strany provalení kódu? Patrně ano, nejspíš se nám "Brumbál" snaží pomoci, jak brzy uvidíte. Patrně hra spěje do finále a nezbývá mnoho času. O jakou hru jde? Kdo s kým hraje na schovávanou prostřednictvím světové beletrie a masmédií? Spíše než hra na schovávanou, jde o šachovou partii. A hra již postoupila do značně pokročilého stádia:

,,Sledovat, jak Edward s Alicí hrají šachy, byla snad nejzábavnější podívaná na světě. Seděli téměř bez pohnutí a zírali na šachovnici, zatímco Alice předvídala tahy, které udělá Edward, a ten jí na oplátku z hlavy četl tahy, kterými mu to oplatí. Většinu partie odehráli v duchu, myslím, že oba udělali dva tahy pěšcem, načež Alice převrátila svého krále a přiznala porážku." (citát ze Stmívání)

Postava Harryho Pottera byla koncipována jako truchlivá vzpomínka na osobnost a tragickou smrt Johna Lennona
Podobnost Harryho a Johna je zarážející. Dalšími patrony této tajemné kroniky světa za oponou, kterým kniha nepokrytě skládá hold, jsou mučedníci nového světového řádu Lady Diana, bratři Kennedyové, oběti tragického 11. září. Snad to jsou výčitky adresované jednou frakcí řádu té druhé, temné. Voldemort je USA. Brumbál je Brit... Vše vyjde najevo níže.


Zato skutečné věnování uváděné v Potterovi na rubu obálky je, zdá se, také falešné.
To: Sean P.F. Harris, pokud budeme číst jako anagram, vede na TO RISEN AFFAIRS, čili "věnováno rostoucím aférám".

V první kapitole na Harryho promluví had.
Řekne: BOA CONSTRICTOR. Ale není to nic jiného než anagram ARISTOCRATIC BOARD.
Pokud se zadíváte na obálku, bude vám jasné, o jakou hru aristokratů jde. (zednářské atributy, dva pilíře, oblouk, šachovnice).


Obrázky na obalu knih prozrazují víc, než tušíte. Naše cesta ale nepovede přes doslovné vysvětlování "tohle znamená to a to". Potter, myslím, o tom není - je spíš o pěstování intuice, je to něco jako slabikář pro ty, kdo mají oči k vidění. Takže - domýšlejte co vám naznačím, přemýšlejte o tom, srovnávejte, ptejte se a hledejte odpovědi. To je cesta hodná Harryho Pottera.

Harry a John
Literární postava Harryho je grandiózní hold intuici. Harry vždy skončí rovnýma nohama v centru dění, jedná spontánně, ale ne na základě rozumové analýzy. Jedná pod vlivem tušení a nebrání se věcem, které přináší náhoda.

Lupine, ... co byste Harrymu vzkázal, kdybyste věděl, že nás poslouchá?
Že jsme všichni v duchu s ním. A také bych mu řekl, aby se řídil vlastním instinktem, který je vynikající a skoro vždy správný. (HP 7)

Chlapec, který zůstal naživu, zůstává symbolem všeho, za co bojujeme: vítězství dobra, síly nevinnosti a nutnosti pokračovat v odporu. (HP 1)

Ať už Pottera stvořil kdokoli, Rowlingová to sama nebyla. Ale možná, že se psaním a s rozvrhem klíčových pasáží jí jen někdo ,,pomáhal".
Jako inspirační zdroj Pottera vidím na jedné straně Lewise Carrolla a jeho Alenku v kraji divů. Odsud převzatý motiv slov, která mají dvojí význam, to je pro skrytý svět v Potterovi typické. Tlachapoud - trochu tlachal, trochu strakapoud. Vrňoukání, Jezelen, Vetcharý, Svačvečer - to vše už bylo u Carrolla. V Potterovi se setkáme se stejnou myšlenkou, jen na poněkud jiné úrovni - subliminální. MINERVA MCGONNAGALL = MARVELLING COGNAC. HERMIONE = HEROINE. CHO CHANG = COCAIN, atd.

Druhý inspirační okruh, který se krčí za Potterem, je Peter Pan. To je kniha, která také není, čím se zdá být. Neustálé šarvátky mezi Peterem a družinou pirátů jsou vedeny vlastně jen na oko. Vždyť Peter Pan mnohdy volá po nových a nových dobrodružstvích s piráty jen proto, aby byla zábava, která ukrátí jinak dlouhou chvíli. U Petra Pana šlo zase jen o literaturu na dvojí způsob čtení. Sovy ani v tomto případě nejsou tím, čím se zdají být. Pohádkový příběh je tady zástěrkou pro něco jiného. Takže Potter má nepochybně také blízko k takové hře, novému rozestavení figur, a vskutku pěkné taškařici. Třeba je Potter opět celý jen hra - provokují se navzájem a nikdo jiný nemá ponětí o co jde. Třeba jsme opět u takové šachové hry, kdy jedna strana dává druhé určitou volnost a ve střehu očekává její protitah.

Zajímavé je, že všechny ty lingvistické triky, které můžeme v Potterovi objevit, se odvíjejí už od první kapitoly. Pokud si budeme všímat podivných vlastních jmen, jako je třeba už zmíněné DURSLEY, SURREY, GRINGOTS, MCGONAGALL, a všechna ta podivně "pokroucená slůvka", dostaneme se k podprahovému působení, svodům mládeže na zcestí a možná i podněcování k neřestem, drogám a násilí. Tedy - domnívám se, že to je podněcování k neřestem... Ale třeba to tak není, a jen to tak má vypadat... Ale proč teda?


Naštěstí pro českého čtenáře je všechno zamýšlené negativní působení "ztraceno v překladu".
K odhalení všech těch podprahových triků se jmény bude nutné vrátit se k původní podobě Potterovských jmen.

Pokud budeme sledovat do očí bijící záplaty (a hlavně násilně vlepované výstřižky), půjdeme cestou odhalení skrytých šifer a slov souvisejících s ŘÁDEM, odkazy na skutečné osoby a události. Objevíme tak Voldemortův deník. Lennonky má Potter na nose už tady. A táhne se to až k finálnímu odhalení toho, kdo stál za jeho smrtí - DEATHEATERS, Smrtijedi. Objevíme mnoho citátů, které mají i těžce doslovný význam.

Zde je Voldemortův deník: ,,Naštěstí jsem své vzpomínky zaznamenal trvaleji, nespoléhal jsem na obyčejný inkoust. Vždycky jsem věděl, že si jistí lidé nebudou přát, aby tenhleten deník někdo četl. Chci říct, že tento deník obsahuje vzpomínky na příšerné věci. Na věci, které se ututlaly."

Pak je zde založen ještě třetí skrytý plán, a tím je neurolingvistické programování. Vystopujeme je, když se budeme držet linie vedoucí od podivné Brumbálovy hlášky s citrónovou zmrzlinou (jakoby místy ten stařík už nevěděl, co mluví). Afekt a jeho kontrola, působení na nižší reflexní dráhy, patrně to tam je kvůli aktivaci levé hemisféry. Linie vede dál, přes Harryho jizvu, až konečně k Harryho ztrátám vědomí a k Mozkomorům. Je to hypnotické programování a vštěpování příkazů, které vám pak následně jakoby z ničeho nic vytanou na mysli. Nedávno jsem nevěděl, že něco takového může existovat, ale díky TV dnes hypnóza už není takové tabu.

A konečně čtvrtým a posledním skrytým plánem, je mýtus a estetika temna počínaje parafrází na Genezis, rituální zhasínání světel ve stylu "budiž tma", rozhovor Harryho s hadem (jako v ráji), až konečně třeba motivem převrácené Michelangelovy fresky Stvoření světa na obálce poslední, sedmé knihy. Kupodivu je v této souvislosti třeba zmínit také to, že ač prostředím, kostýmy, atmosférou zapadá děj těch sedmi knih jakoby do středu křesťanské éry, není tam křesťanského, potažmo duchovního, vůbec nic.

Samozřejmě odkazů a souvislostí v Potterovi je mnohem víc, v anglické Wikipedii tuším uvádějí na třicet různých literárních odkazů počínaje kelty, Artušem, přes Alenku v říši divů, Divotvorný hrnec, atd., atd. Jenže tohle jsou odkazy zjevné, kdežto já vám ukazuji ty skryté, ty, na které se zatím jaksi zapomnělo ...

Je tedy Harry jako kniha "dobrá" nebo "zlá"? Těžká odpověď. Pokud by měla právě tato kniha přispět k vzrůstu našeho uvědomění, co se týče míry a hloubky mediální manipulace, pak je odpověď nasnadě. Jenže v tomhle ohledu jisté není vůbec nic, takže může také převážit také temná stránka věci a Potter od teď může být také vzorem k tomu, jak tu manipulaci příště dělat ještě líp a efektivněji. Každopádně je to kniha s velkým potenciálem, a to ostatní, co z ní vytěžíme, záleží na nás.

Dovoluji si ještě jeden citát na zamyšlenou:
Ron: Je to strašné - vždyť jsi Harry (přeneseně "čtenáři knihy") mohl přijít o život! Ne, není to strašné, namítl Harry zamyšleně. Brumbál je zvláštní člověk. Myslím, že mi svým způsobem chtěl dát šanci. On zřejmě více méně ví o všem, co se tu děje. Domnívám se, že měl dost jasnou představu, co máme v úmyslu, a místo aby nám v tom zabránil, prostě nás naučil dost, aby nám to pomohlo. Nemyslím, že to byla pouhá náhoda, když jsem s jeho pomocí zjistil, jak to zrcadlo funguje. (Spíše: Jak tahle kniha funguje). Skoro jako by si říkal, že mám právo se Voldemortovi postavit, pokud to dokážu.


Původní vzor k tomuto článku vyšel kdysi na starém webu osud.cz, který již neexistuje.

 


Komentáře

1 áťa áťa | E-mail | 20. prosince 2017 v 1:11 | Reagovat

(Nenapsal tento článek jiří mašek? :-) )

2 H. H. | 20. prosince 2017 v 7:57 | Reagovat

To mi přijde jako totální kravina. Už vidím, jak Ďábel Rowlingová vymýšlí jména, aby v nich byly skryté významy. :DD
HP mám ráda, ne nějak extra, ale ráda si to přečtu, četla jsem i v aj a zatím nedělám nic špatnýho, nejsem na drogách a tak podobně.

3 H. H. | 20. prosince 2017 v 7:58 | Reagovat

Musím dodat, že například ukryté symbolice v hudebních klipech věřím, to se mi zdá reálné, ale tohle je přehnané.

4 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 20. prosince 2017 v 8:12 | Reagovat

Ty sama jsi autorka knih. I já. Nejspíš máš tu samou zkušenost, že to vlastně do určité míry nejsme my samy, kdo je píše. Vzpomínám na svou úplně první "báseň" - začala pouze obrazem moře a skály a skončila někde, kde bych byla nikdy nečekala. Je to jako když tě vede inspirace přesně tam, kam se potřebuješ dostat, cestou, kterou potřebuješ jít. A ta inspirace čerpá z mnoha zkušeností, včetně knih, které jsi kdy přečetla (inspirovat se v anglickém prostředí Carollem apod. je asi přirozené). Čerpá ale i z archetypů a může se napojit i na to, co se ve světě děje, a symbolicky to vyjádřit. Mám dojem, že umělci velmi často právě tuhle schopnost mají - jsou vnímaví a to, co tvoří, odráží to, co je pod povrchem. Přijde mi to přesně jak ve snu, i ty se splétají ze zkušeností, ale mohou odrážet to, co se děje jaksi "v podpalubí". Mimochodem, na H.Pottera jsem si nedávno vzpomněla také v článku o podstatě strachu - o víkendu jsme se totiž dívaly s dcerou opět na to, jak HP bojoval s bubákem a jak se učil bránit před mozkomory. Kdyby to děti nebraly jen jako nějaké kouzlení, ale fakt se z toho poučily (humor, šťastná vzpomínka), bylo by to super. Má dcerka (11 let) mě překvapila, že má svůj způsob, jak si proměnit smutné myšlenky na ty šťastné. Měla tedy můj obdiv :-)

5 David David | 20. prosince 2017 v 9:06 | Reagovat

Ja vnímam HP ako pozitívne silné dielo. K tomu som pred 13 rokmi písal článok
http://duchovna-veda.webnode.sk/ostatne/harry-potter/

6 M. M. | 20. prosince 2017 v 10:01 | Reagovat

Tak myslím, že anagramy člověk najde dnes všude... :D Ale to mě určitě neodradí od toho, abych se ke knížkám nebo filmům s Potterovskou tématikou nevracela, pořád patří k jedním z mých oblíbených. ;-)

Co třeba taková Sněhová královna nebo Inkoustové srdce tam by se určitě něco také našlo a to mi ty dva příběhy přišly na mysl jen tak. :-D

7 Alue Alue | 20. prosince 2017 v 10:27 | Reagovat

[1]:  stoprocentně ho nenapsal, musí to být překlad zahraničního zdroje

8 hanka hanka | 20. prosince 2017 v 11:10 | Reagovat

Upřímně, mně se HP nelíbí, četla jsem jako dítě první tři díly a pak už mi to přišlo pořád stejné a předvídatelné. Geniální dílo to určitě není, jak se nám snaží kritici podsouvat, to je opravdu přehnané. Zaujala mě ale ta symbolická rovina, v tom vidím obrovskou hodnotu. Děkuji za rozbor!

9 Blaf Blaf | 20. prosince 2017 v 12:28 | Reagovat

Knihy HP jsem nikdy nečetla. Ovšem na filmy se vždy ráda podívám, baví mě ten rozvíjející se příběh od prvního do posledního dílu. Knihy mě ale nikdy nelákaly.

10 chleba chleba | 20. prosince 2017 v 13:33 | Reagovat

nektery ty anagramy nesedej. spis to vyzniva jako cilena snaha v tom neco najit.

11 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 20. prosince 2017 v 14:02 | Reagovat

Zato skutečné věnování uváděné v Potterovi na rubu obálky je, zdá se, také falešné.
To: Sean P.F. Harris, pokud budeme číst jako anagram, vede na TO RISEN AFFAIRS, čili "věnováno rostoucím aférám.   -  nějak vám tam vypadlo to "P"... 8-)

12 Lenka Lenka | E-mail | 20. prosince 2017 v 14:33 | Reagovat

Moje zkušenost je taková když sem se dívala na pořad Popelka jak se ty hloupe holky oblikaji a ukazuji sve satniky,naraz me popadl pocit ze ve svem satniku mam toho malo a ze bych chtela taky tolik toho přepadlo mě chtění víc materialistickych věcí,cítila sem jak mě to ovládá a že je tam silný chtíc mít toho víc.ikdyž mám šatník celkem  v pohodě ale tenhle pořad silně ovládá ženy k tomu aby věnovali čas jen kupováním a oblíkáním se a paráděním  a nic jineho aby je nezajimalo.Takhle ty pořady s námi manipulují. :-?

13 Rava Rava | 20. prosince 2017 v 14:45 | Reagovat

No jo, když se popřehazujou písmenka, pár se jich vynechá a pár přidá, vždycky z toho něco vyjde. To není žádné spiknutí, je to tím, že abeceda nemá neomezené množství písmen. Já jsem třeba po přidání jednoho písmene ´Pravici Kousala´, přitom většinou nekousnu nikoho, kdo mě nekousne jako první.

14 Neo Neo | E-mail | 20. prosince 2017 v 15:54 | Reagovat

Podle mě je to spíš odkaz na tajnou organizaci matfyzáků

http://www.whale.to/b/mmuz4hbwaaa.jpg

Já tam vidím 9*e^x, pak ∂y pak je tam ∞ a poslední ten "flek" je jasná plocha

Hermiona je pak jasný symbol Her mion (čili její mion tj. druh speciální částice)  

A co jiného je metrix (matice) než matematický aparát.

Potřebuje tu někdo další důkazy že celý svět je ovládaný tajnou organizací matfyzáků?

15 Michal Michal | 20. prosince 2017 v 16:33 | Reagovat

Je to dost účelový článek. Např. Boa Constrictor je latinský název Hroznýše Královského.

16 fluttershine fluttershine | 20. prosince 2017 v 16:44 | Reagovat

Mám ráda Harryho Pottera, nikdy jsem v tom žádnou zvláštní symboliku nehledala a toto mi připadá násilné. Když se budu snažit, udělám anagram prakticky ze všeho. Alue = l'eau (voda) = aule (učebny)
Ty jsi Harryho Pottera nečetla, že? Zajímal by mě na něj tvůj názor.

17 Alue Alue | 20. prosince 2017 v 17:13 | Reagovat

[16]:  Já jsem četla pět dílů a vím moc dobře o čem to je. Na filmy se nedá koukat, jsou strašně destruktivní, temné a depresivní jako horory.

Škoda že se tady všichni věnují anagramům které jsou opravdu - si myslím - otázka toho kdo je dělá a jeho individuální tvořivosti, ale úplně ignorujete ostatní velice trefná tvrzení, které článek předkládá. Ten článek není jenom o možnosti skrytých anagramů, obsahuje toho mnohem víc.

18 Rava Rava | 20. prosince 2017 v 17:38 | Reagovat

[17]: "Klíčem k prolomení kódu v sérii Harry Potter jsou anagramy." Anagramy očividně nefungují, přitom článek stojí hlavně na nich.
"Voldemort je USA. Brumbál je Brit..." Voldemort je USA? V kterém vesmíru?
Inspirační okruhy nekomentuju, nedělám literárněvednou analýzu, navíc na tom není nic konspiračního - autoři se můžou inspirovat už existujícími díly. Stejně tak můžou vytvářet postavy inspirované skutečnými osobnostmi.
Trefná tvrzení neignoruju, jen tam nejsou.

19 mariankosnac mariankosnac | 20. prosince 2017 v 17:42 | Reagovat

[14]: Je tam sex - najobľúbenejšia podprahovka

http://tadesco.cz/test-dokazete-odhalit-podprahova-data/

20 mariankosnac mariankosnac | 20. prosince 2017 v 17:50 | Reagovat

Podľa psychológov je čítanie Harryho Pottera rovnako návykové ako drogy či cigarety. Bez ohľadu na to, či sa jedná o mladých či starších čitateľov. Osoby, ktoré sa do knižiek o čarodejníckom učňovi z pera Joanne K. Rowlingovej pustia, zažívajú príznaky podobné osobám závislým na drogách.

A to vrátane abstinenčného syndrómu, ktorý pociťuje väčšina čitateľov, ktorí dokončili čítanie siedmieho a posledného dielu knihy. Psychológ Jeffrey Rudski prišiel k tomuto záveru pri štúdii 4-tisíc čitateľov kníh o Harrym Potterovi.

Každý desiaty chlapec fandiaci malému čarodejníkovi údajne trpel typickými abstinenčnými príznakmi ako depresiami a stratou chuti do jedla, a to potom, ako dočítal posledný diel Harry Potter a Dary smrti. Ďalších dvadsať percent čitateľov priznalo, že je na pokraji závislosti na tvorbu Rowlingovej.

„Cítim, ako by mi niekto blízky zomrel,“ tvrdil britskému denníku Mirror jeden z fanúšikov po prečítaní záverečného dielu románovej série.

„Závislosť na drogách sa nelíši od závislosti na Harrym Potterovi,“ uviedol Rudski."

21 mariankosnac mariankosnac | 20. prosince 2017 v 18:11 | Reagovat

Myslím že tie drogové podprahovky sú tam ani nie tak kvôli navádzaniu na drogy ale aby samotný Harry Poter bol ako droga. Aby to malo úspech. Ale tak aspoň je tam trochu ten dej prepracovaný, narozdiel od ostatných plytkých amerických filmov. Teda ja som to moc nesledoval no napríklad moja mama Harryho celkom žrala a tiež pána prsteňov.

22 Alue Alue | 20. prosince 2017 v 18:29 | Reagovat

[20]:  Mariáne, mohl bys nám sem prosím šoupnout i zdroj daného článku, který jsi sem vložil? zajímá mě to

23 Alue Alue | 20. prosince 2017 v 18:30 | Reagovat

[18]:  Tak to dočti do konce.

24 Rava Rava | 20. prosince 2017 v 18:42 | Reagovat

[23]: Ale já to četla do konce. Dokonce víckrát. Je to zábavné, ale to je asi tak všechno.

25 Xoxo Xoxo | 20. prosince 2017 v 19:13 | Reagovat

Surrey není žádný pokřivený slůvko, je to část Anglie. Bydlela jsem tam totiž jako au-pair. Jinak Harry je o boji dobra se zlem a zvráceností, je tam obsažena láska ve své nejčistší formě (vždyť kdo by chránil nafoukaného synka ženy, která vás a vaši lásku odmítla kvůli šmejdovi co vás šikanoval před celou školou), anagramy nesedí...:)

27 Daniela Daniela | 20. prosince 2017 v 20:08 | Reagovat

Zajímalo by mě, jak na ty anagramy autor přišel. Jako věřím, že je to možné a vím, že podprahovky jsou v každém filmu a asi i v knihách, pokud je to takhle komerční. O tom žádná, že chtějí mladé lidi zblbnout sexem, drogama atd. Ale ty anagramy jsou dost nesmyslné, pár z nich gramaticky špatně. Ikdyž možná negrají na gramatiku. Ale spíš mi to přijde, jakože dotyčný už hledal tyhle věci všude. Kdyby chtěl, tak by něco takového poskládal třeba i z mého celého jména a nebo ze slovního spojení bramborová kaše :D To ale nic nemění na tom, že tak či tak jde o manipulaci. Tomu věřím.

28 Alue Alue | 20. prosince 2017 v 20:14 | Reagovat

[26]:  supr děkuju

29 fluttershine fluttershine | 20. prosince 2017 v 20:30 | Reagovat

[17]: Problém je v tom, že články mají postupovat od nejjednoduššího ke složitějšímu, od nejdůležitějšího k nejméně důležitému, podrobnému. Tady jsou jako první informace o tom, že knihy, filmy a hudební klipy obsahují podprahová data, citáty mohou mířit přímo na čtenáře či diváka, ačkoliv promlouvají k nějaké postav díla, a pak jsou tam anagramy. Jsou na začátku, opakují se a jsou prezentovány jako extrémně důležité. Právě proto asi máme potřebu se k nim vyjádřit, proto nám nejvíc utkvěly.

Jinak k tomu, že HP je návykový - je jako jiné knihy, které si oblíbíte. Mnoho lidí s nimi vyrostlo, provázel je mnoho let jejich života. Mají rádi postavy, děj, svět, který autorka vytvořila a do kterého by se rádi dostali, protože naučit se čarovat by přeci bylo tak krásné. Uznávám, že to prostě jsou dobré knihy. (Kromě Prokletého dítěte, to je slabší, nicméně se mi taky celkem líbilo.)

30 Rava Rava | 20. prosince 2017 v 20:44 | Reagovat

[29]: Přesně to jsem chtěla napsat, ale váš komentář je výstižnější. Pokud někdo zveřejní článek, který stojí na hodně chatrných anagramech, neměl by se divit, že se k těm neanagramům čtenáři vyjádří.
A rozhodně souhlasím s tou návykovostí knih, taky mám absťák po dočtení každé, kterou si oblíbím.

31 Ayeri Ayeri | 20. prosince 2017 v 20:51 | Reagovat

Celý tenhle článek připomíná špatně napsaný bulvár nebo reklamu. Jak už bylo řečeno, anagramy najdete skoro všude, když se snažíte a kdyby bylo škodlivé ta slova číst, bude škodlivý i tento článek a veškeré informace, které si o řádu nebo drogách zjistíte :)

32 Elfí Elfí | 20. prosince 2017 v 21:32 | Reagovat

Já jsem četla několikrát a žádnou náchylnost k závislostem jsem nezískala. Ty knihy mám moc ráda, nikdy jsem v tom nehledala podprahovky, spíš mnohovrstvené významy, z nichž nejviditelnější je boj proti totalitě, rasové nesnášenlivosti (čistokrevní versus kouzelníci z mudlovských rodin, nebo domácí skřítkové), rozhodování se srdcem, chránění svých milovaných, smíření se smrtí... vypíchla bych ještě postavu Lenky Láskorádové, kterou bychom v naší společnosti označili za velmi alternativní, ta v příběhu ztělesňuje originalitu, intuici, hlas srdce, až dětskou moudrost... jistě, příběh je postupem času temnější a temnější, ale spěje k odhalení velkého tajemství a k zvratu, který opět ukáže sílu lásky, to jediné, co může porazit čisté zlo. Pro mě má ten příběh sám o sobě kouzlo. Z literárního hlediska není nijak geniální, ale poselství nese velké.
Filmů jsem se ovšem vždycky trochu bála, i když se mi líbily, působily temně a hrozivě.
Kapitolou samo o sobě je znamení relikvií smrti, symbol zednářského vševidoucího oka, ovšem zrcadlově rozdělené napůl. V knihách je skutečně představeno jako cosi, co skrývá a označuje velké tajemství, tajemství života a smrti.
Mimo jiné, což mi přišlo moc zajímavé, kniha jakoby varuje před plozením dětí bez lásky. Sám Voldemort je totiž výsledkem a to je právě důvod, proč sám není schopen milovat. Je tam i varování, aby si každý chránil svou duši, kterou může destruktivní chování poničit (Voldemort ji vraždami zaprodal kvůli vidině nesmrtelnosti...) nehledě na Patrony, které dokáže vyvolat jen velmi dobrý kouzelník (=vnímavý a spirituální člověk) šťastnou vzpomínkou (srdce, láska, napojení na sebe) a získá tak průvodce, který tvoří štít a útěchu (strážný anděl).
Myslím, že autorkou určitě nebyla sama Rowlingová, ale určitě bych Harryho Pottera neodsuzovala, já v tom vidím hlavně varování a navádění na správnou cestu.

[29]: přesně tak to mám já, s HP jsem vyrostla a ponořit se do jeho světa je pro mě takový "druhý domov". A Prokleté dítě jsem nebyla schopná přečíst víc než pár replik, styl je úplně strašný, jako od školáka. Autorkou není jen sama Rowlingová, takže asi proto.

33 Luen Luen | 20. prosince 2017 v 22:31 | Reagovat

Jediné co bych v tom hledala je, že autorka knihy zaprodala zřejmě svoji duši Pánovi Zla a HP se poté hodně proslavil.
Ale určitě se tam pár dat najde, ale to neznamená, že HP je špatný, záleží jak to na diváka působí a co v tom hledá. Pokud se jedná a čistou zábavu a pobavení proč se na to nekouknout. Matrixu a podobnému stejně nemůžeme utéct. NWO je všude :) :-D

34 ED ED | 21. prosince 2017 v 6:15 | Reagovat

Dalsi moznost pohledu na HP = http://www.harrypotterforseekers.com

35 blankytně zelená blankytně zelená | 21. prosince 2017 v 19:26 | Reagovat

Děkuji za přínosný článek,
skvěle to do sebe všechno zapadá.

Už teď se těším na pokračování i na další články o symbolice, doufám, že jich bude ještě dost a hodně.

Určitě se nenech odradit, tím, že to tady někteří lidé asi vidí z jiného úhlu pohledu nebo si neuvědomují všechny souvislosti.

Díky za minulé rozbory hudebních klipů a filmu, jsem za ně moc ráda,
budu se těšit na další.....

Jo a kdyby to šlo, mohla bys sem zase prosím občas hodit nějaké srandičky, nebo kuriozitky z emailů nebo ze života,
mám dojem, že tu už delší dobu nic podobného nebylo, bylo by výborné, kdyby se zde objevilo zase něco vtipného pro odlehčení a zasmání.... Díky :-)

36 :) :) | 21. prosince 2017 v 21:07 | Reagovat

Ja Harryho Pottera uplne zboznuju a taky nejsem nejaky zavislak na dorgach, chlastu nebo sexu a nesvadi me to k nicemu spatnemu, ba naopak...vzdy mi filmy zlepsi naladu a stejne tak jako kdyz vychazi clanky na tema Harry Potter a jeho negativni podprahova data, tak ja bych dokazala udelat mnohem delsi a vystiznejsi clanek na jeho pozitivni data...;) Zrejme to bude o tom KDO a z jakeho uhlu se na to dotycny diva...

37 Leonov Bronski Leonov Bronski | 21. prosince 2017 v 21:10 | Reagovat

Když vyměníš ve slově Cola 4 písmena, dostaneš slovo pivo. Náhoda?

38 Alue Alue | 21. prosince 2017 v 21:16 | Reagovat

[35]:  Pravda no... kuriozitky z mailů teď nedělám asi proto, že to někteří lidé chápou jako snahu se pomstít a udělat ze sebe chudáčka a nesmějí se tomu a nebaví mě jejich útlocitné reakce. Nějak nerozumí tomu, že jsou to prostě zajímavé věci a tečka... Ale materiál by byl a poměrně dost tučný. Jeden přínos kuriozitek byl v tom, že mi začalo hovadin chodit méně a lidi se začali chovat slušněji, tak je nakonec mailování příjemnější. Smysl to prostě mělo a asi pořád má... na odlehčení dávám raději videa s morčátky, ta nikomu nevadí :-D  :-D

39 Rava Rava | 22. prosince 2017 v 0:56 | Reagovat

[35]: Jiný úhel pohledu nemusí být vždycky na škodu. Na autorku tu nikdo nebyl zlý, chceme jen diskutovat.

40 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 22. prosince 2017 v 10:33 | Reagovat

[20]: Myslím, že cítit prázdnotu po tom, co jsem dočetla něco, co se mnou tady bylo několik let, je normální, tohle se nemusí limitovat jenom na Harryho Pottera.

[29]: Přesně. Pokud je tam nějaké důležitější sdělení, proč tedy anagramy dominují oběma článkům.

41 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 22. prosince 2017 v 10:35 | Reagovat

[28]: Tady je původní článek, ten myslím bude výživnější.

http://www.mtv.com/news/1582149/harry-potter-is-addictive-study-concludes/

42 :) :) | 22. prosince 2017 v 10:48 | Reagovat

uplne presne vim o cem mluvis, je to hrozne vtipny koukat na to, ze lidi se muzou chovat jak hovada, ale pak kdyz je na to upozornis a jeste z toho udelas zalezitost verejnou, kdyz uz tak to vyuzijes pro zlehceni a vtipkovani, tak se na tebe vsichni obori...opet to krasne znazornuje to, ze lide neradi prebiraji zodpovednost za sve ciny a velmi radi je hazi na druhe...

[38]:

me by se nahodou taky takove clanky libily ;)

43 Verča Verča | 22. prosince 2017 v 11:18 | Reagovat

[38]: to je škoda!!!..já tvoje kuriozitky miluju!!...a čekám vždycky natěšená¨:-D

44 vanilková vanilková | 22. prosince 2017 v 11:33 | Reagovat

[20]:
Jo, jo, tímhle jsem si při četbě prošla... nečíst, jako by mi způsobovalo psychickou bolest. Proto jsem jednotlivé díly četla několikrát...
Už nikdy víc takovéhle "populární knížky"

45 A. A. | 22. prosince 2017 v 12:02 | Reagovat

Tedy... Dost me mrzi ze posledni dobou tady vidim jen clanky prevzate od druhych. Tento uz jdem take nekde cetla :-)

46 Alue Alue | 22. prosince 2017 v 14:33 | Reagovat

[45]:  V tom případě se dívej na zdroje, protože očividně považuješ za převzaté články i to, co jsem napsala já.

47 Teri Teri | 23. prosince 2017 v 17:06 | Reagovat

Lide jsou nevdecni... Opravdu, Alue nam poskytne naprosto skvely clanek, vse co v nem je a lidi to hned kritizuji, anagramy tohle, anagramy tamto. Vubec bych se ti Alu nedivila, kdybys tenhle format clanku zamereny na symboliku prestala vydavat. Me by to hodne mrzelo, myslim ze by nas bylo vic, ale tohle? Lidi zamyslete se, mate tu “prelozenou” celou knizku primo pod nosem.

48 Rava Rava | 24. prosince 2017 v 3:16 | Reagovat

[47]: Co přesně je špatného na snaze diskutovat? Já sama se třeba snažím jen slušně debatovat, bez ohledu na to, čemu věřím nebo nevěřím. A klidně mě opravte, ale nevšimla jsem si, že by se tu někdo vyjadřoval jinak.

49 Monster IsLand Monster IsLand | Web | 29. prosince 2017 v 14:41 | Reagovat

To s tím Johnem je vtipný. :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama