V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 17.11.

Jak se naučit vědomě snít

11. prosince 2017 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Návody
Obětovali byste pár hodin denně, abyste se věnovali něčemu, co jste nikdy dříve nedělali a vydali se někam, kde jste předtím nikdy nebyli? Věřte, že je to doopravdy možné - pokud se naučíte umění vědomých snů.
Toto umění vám odkryje celý svět nových dojmů a možností. Vědomý, nebo také lucidní sen je takový, během kterého víte, co děláte, to, co se děje, máte pod kontrolou a sami rozhodujete o tom, co chcete vidět. Podívejme se podrobněji na příčiny něčeho takového.

Ovládané snění je starobylá metoda, která vznikla už na úsvitu lidských dějin. První záznamy o tom, jak si uvědomovat a jak ovládat to, co se ve snu děje, jsou ovšem daleko mladšího data.
Pocházejí z roku 415 našeho letopočtu. Svatý Augustin tento stav popisoval jako fyzický spánek, kdy tělo spí a mozek je aktivní. Tento stav podle něj umožňoval vytvářet ve své fantazii celé světy.

Známými mistry této metody jsou tibetští buddhisté. Odpradávna praktikují jógové techniky, které jim umožňují uchovat si jasnost vědomí i ve spánku. Mnohé kultury po celém světě rovněž znalay tajemství, jak se probudit a přitom snít. Tato schopnost byla pokládána za součást duchovní praxe, kterou by dnes mnozí moderní lidé nejspíš popsali jako šamanismus.Až po uplynutí dalších staletí, v roce 1975, zaujal fenomén ovládání snů seriózní badatele. Britský parapsycholog Keith Hearn řídil experiment, během kterého si se zkoumanou osobou - Alanem Worsleyem - předali řadu předem domluvených zrakových signálů. Worsley přitom spal. Hearnův experiment zopakoval a ověřil v roce 1978 americký parapsycholog Stephen LaBerge. Ten získal světovou proslulost právě jako propagátor lucidního snění. Ke zkoumání tohoto fenoménu založil ústav a jako autor věnoval této tématice celou knihu. Jeho pokusy vzbudily zájem neurologů, kteří se blíže věnovali problematice lidského spánku a snění.

Další osobností, která je pevně spojena s oblastí vědomého snění, je Carlos Castaneda, známý duchovní guru a spisovatel. Napsal celou knihu věnovanou umění vědomého snění ("Umění snít", česky Volvox Globator 2005), v níž popsal tak zvaných sedm bran ke snění. Castaneda podrobně vysvětluje, jak během spánku přejít do stavu plně vědomého snu.

Mnozí zaujímají vůči Castanedovým pracem značně skeptický postoj a mají je za naprostý výmysl. Přesto však někteří lidé Castanedovy postupy využívají a mají lucidní sny pravidelně.


Nejoblíbenějším postupem, jehož pomocí většina lidí dosáhne úspěchu, je takzvaná technika rukou. Během dne si čas od času pozorně prohlížejte své ruce, pokaždé asi tak deset vteřin. Ve snu pak, poté co jste své vědomí zafixovali na ruce, je uvidíte opět a můžete pozorovat rozdíly - ruce mohou mít jiný tvar, mohou vypadat podivně, dokonce můžete mít nějaké prsty navíc. Tehdy si také uvědomíte, že tohle všechno vidíte ve snu. Od toho okamžiku budete svůj sen ovládat, dokážete rozhodnout o tom, čemu se v něm chcete věnovat, kam jít nebo co vidět.

Existuje také další metoda umožňující uvědomovat si, co se ve snu děje a ovládat své jednání. Nicméně nejvhodnější je začít opravdu tím, co doporučuje ve své knize Castaneda: v průběhu dne čas od času zafixujte pohled i pozornost na své ruce.
Pomůže vám to snadno postřehnout změny v jejich vzhledu až budete snít.

Než se odeberete na lože, řekněte si, že dnes hodláte prožít lucidní sen a stanovte, co konkrétně v něm uvidíte. Zvolené téma si několikrát opakujte - zvýšíte tak šanci, že si sen zapamatujete.
V průběhu dne je rovněž užitečné si občas položit otázku: Nespím náhodou?

Pokud si zvyknete takto postupovat, stejná myšlenka vás napadne i ve snu, načež si dokážete uvědomovat to, co se děje. Abyste se zcela ujistili, že skutečně spíte, vyzkoušejte staré dobré štípnutí: zkuste sami sebe štípnout. Jestliže nic necítíte, znamená to, že jste dosáhli úspěchu a skutečně vědomě sníte.
(Pozn. Alue: Štípnutí není zaručená forma ověření, lepší je ověřit základní fyzikální zákony a shodu s běžnou realitou. To je gravitace, nebo podoba okolní krajiny. Snová může vypadat věrohodně, ale často se mění. Pokud máte potřebné vlastnosti, snadno ve snech cítíte i naprosto šílenou bolest, ale také si můžete vychutnávat neuvěřitelně dobrá jídla. Takže to že vás něco bolí, sen nijak nevylučuje.)

Důležité rovněž je vést si deník svých snů. Mějte vedle postele sešit, do kterého si budete pravidelně zapisovat, co se vám zdálo. Je jedno, kdy se vzbudíte, snažte se zkrátka ihned po probuzení zapsat viděné. V budoucnu bude pro vás ovládání snu ještě snadnější.
Vyzkoušejte také nastavit si budík na cca 5 a půl hodiny po době, kdy jste ulehli. Pravděpodobnost vybavení snu, který se vám zdál, je v tu dobu nejvyšší. To je ověřeno výzkumy.
Abyste byli úspěšní, budete potřebovat trpělivost a vytrvalost.


 


Komentáře

1 Ayeri Ayeri | 11. prosince 2017 v 13:24 | Reagovat

Ještě by to chtělo mít ve snu stejnou mysl jako vzhůru. Když vzpomínám na sny a opakuju si je v hlavě, tak zjišťuju, že jsem tam buď jen jako divák, nebo se chovám nelogicky jako automat. Prostě mi ve snu vůbec nedochází, že je něco divnýho na tom, že lítám někde u stropu :D

2 octomaník octomaník | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 16:12 | Reagovat

[1]:Osobně mám  především pracovní sny, usnu astrálně odcestuju a ráno se vracím....třeba na dnešek jsem si konečně potvrdil jednu teorii (nedařilo se mně dostat se do té správné *dimenze* až na dnešek se konečně zadařilo)....

3 Mary Mary | 11. prosince 2017 v 23:10 | Reagovat

Můžu se zeptat na ty potřebné vlastnosti? Ja ve snech většinou vnímám všemi smysly tak by mě zajímalo proč ostatní to nemají

4 Andy Andy | Web | 12. prosince 2017 v 8:44 | Reagovat

Tak už jsem taky zkusila říct si před spaním téma snění a pamatuju si celý sen i veškeré nápisy, které jsem tam chtěla přečíst. Hurá

5 Verča Verča | 12. prosince 2017 v 9:33 | Reagovat

Ahoj! Tohle dobře znám - je to super trénink psychiky - řízení snů je obvykle dobré znamení, že fongujete konstruktivně.
Ale mám jednu novinku, co se mi dřív nestávala - moje duše mě ve snu pozve na výlet do minulosti nebo budoucnosti..a to je masakr:-D!...nejde o takové ty apokalyptické sny, které jsou hodně časté..je to opravdový výlet a duše mi tam vysvětluje všechny obrazy, které vidím - v minulé době mě ty obrazy nepřekvapily nijak zvlášť, ale některé "verze" budoucnosti, co jsem viděla, jsou teda fakt echt:-D zatím mám jen pár zkušeností, ale stojej za to!

6 LucTuc LucTuc | 12. prosince 2017 v 18:21 | Reagovat

[5]: Wow! Tak to mě zajímá :D tohle by bylo skvělé popovídání, jestli chceš já ti budu klidně naslouchat. Takové věci mě zajímají a někdy rád bych se k nim propracoval.

7 Cattail Cattail | 14. prosince 2017 v 12:23 | Reagovat

V zmíněných ověřeních snu, jestli je sen (alias "reality check") mi chybí asi nejúčinnější technika: Zkusit dýchat nosem, který držíte stisklý rukou.

V bdělém stavu to prostě nejde. A ve snu to jde! Souvisí to s tím, že i když ve snu třebas se dechem nezabýváte spící tělo dýchá pořád a tak máte pocit že dýcháte i přes ten zacpaný nos.

Další věc je, že pokud si někdy nejste jistí, jestli je to kolem sen nebo realita, VŽDY to je sen. Ptž když jste bdělí, o své bdělosti nepochybujete. Jakmile pochybujete, ač se zdá okolí sebevěrohodnější, je to sen..

8 Nina Nina | E-mail | 14. prosince 2017 v 17:35 | Reagovat

[7]: To by strašne zaujimalo aj mňa, znie to úžasne :-)

9 Alaiana Alaiana | 14. prosince 2017 v 19:56 | Reagovat

[5]:[6]: Taky se hlásím. :-)

[7]: To poslední co píšeš sice na jednu stranu dává smysl, ale na druhou stranu to asi pravda tak úplně nebude. Protože Alue tu už psala, jak si nebyla jistá, jestli sní, nebo ne a přitom byla v realitě.

10 Alue Alue | 14. prosince 2017 v 20:53 | Reagovat

[9]:  To se mi fakt stalo... děje se mi to když moc astrálně cestuju, jakoby mě to zmate. Mám v oblibě skákat ve snech a v AC z ona když to jde a letět rovnou nad krajinou, ale říct si ,,když si nejsi jistá je to sen", nikdy z okna neskočím. :D
Obvykle funguje logická dedukce. Co to je za budovu/lidi/místo, jak jsem se tam dostala, - aha, blbost, mám ležet v posteli. je to sen. A skáču.

11 Peta Peta | 17. prosince 2017 v 9:05 | Reagovat

Podle mého pozorování má na sny hlavní vliv způsob života a celkové nastavení. Bylo období kdy mi to mnoho let nešlo vůbec. Když nebylo naladění správné, tak mi občas selhávaly i testy reality, ve snu jsem se díval na svoje ruce a výsledkem bylo zhodnocení že nejde o sen. Poslední dobou se mi ty bdělé sny objevují častěji ale nedělám pro to nic. Obvykle mě ve snu napadne že by to mohl být sen a jen to prověřím tím že jde létat. Kdykoliv jsem si večer zkoušel říkat že dnes budu mít ten lucidní sen, což se všude radí, nikdy mi to nefungovalo. Asi tím jen vzikla křeč která to spíš brzdila.

12 Verča Verča | 18. prosince 2017 v 13:50 | Reagovat

[5]: PROMIŇTE JÁ JSEM SE KOUKLA NA VAŠE REAKCE AŽ PO NĚKOLIKA DNECH...
tak jestli tu to někoho zajímá, píšu o jednom svém výletu do "varianty budoucnosti - není tak dlouhá:
Takže probíhá to ,tak že moje duše mě zezhora při tom "výletě" jakoby koriguje - vysvětluje mi, co vidím, abych to pochopila lidsky. V jednom nedavném výletě jsem se ocitla na "univestitě" v budoucnosti. Studenti tam studují i bydlí zroveň a je to multikulturní škola. Co mě udvilo, že navzdory nízké úrovni výuky dnes, jsme úplní géniové, protoži tito sudenti (zhruba středoškolští) pobírali učivo na úrovni cca 5 třídy základní školy, avšak učivo bylo předkládáno učiteli jako prestižní studijní materiál, takže studenti nevěděli, že jsou učeni primitivní základy. Ptala jsem se duše, co se děje, že jsou tak hloupí. Duše mi pokynula ať si je prohlédnu a ihned jsem pochopila: nesmírně velké procento z nich byl tzv.: sexuálně nevyhraněných. byli tam kluci, co se cítili jako holky, někdo byl "přešitý", jiný měl původní tělo ale změněnou orientaci. CCa tam bylo 40% studentů z celku, kteří byli takto " se xuálně neujasnění", nebo homosexuální. V chování mezi nimi pocelku vládla velká slušnost a ukázněnost i tolerance. Duše mi vysvětlila, že sexuální odchylka v orientaci a vlastní sex. idenititě už je masivně rozšířená, tedy funguje jako "defekt" již zapuštěný do DNA těchto lidí budoucnosti, takže se rodí veliké procento sexuálně dezorietovaných lidí. Duše mi také řekla, že zdravá a vyjasněná sexualita má při vývoji dítěte( i v děloze) masivní vliv na inteligenci jedince - myslím tím genetickou výbavů celých generací. Takže sex. zmatek a nejasnost, neschponost najít svou sexuální identitu plodí postupně generace lidí s nízkou inteligencí, velmi poddajné a poslušné, bez vlatních názorů a přesudků. Když jsem se zeptala, proč zrovna zde ta situace nastala, duše mi ukázala dívku z té školy, jak laškuje s dvěma hochy a zamkli se v nějaké umývárně. všichni tři se svlékli, chtěli prostě vyzkoušet erotiku:-)...viděla jsem, že tato dívka nemá onu deformaci sex. nevyhraněnosti, že heterosexuální a žádostivá původním způsobem, jako dnes my(my bychom o ní teď řekli, že je dost přízemní:-)...ale v té budoucnosti žena jako ona je vlastně rarita zdravě fugujícího plodícího sysému v čisté nezkažené podobě - něco jako klenot zdravé sex. síly. No a jak se svlíkli, vyděsila jsem se. Tato dívka měla míst kalhotek takové zařízení - jakoby technický přístroj zalitý do žlutého plastu, ale ten plast byl flexibilní jako gel a byl dokonale přilnavý ke kůži těla, takže ten přístroj byl "přisátý na její genitálie" něco jako vložka. ten inteligentní "gel" reagoval na nějaké vysovené heslo, pak se teprve odpojil od těla. jeden z těch kluků zjistil tajně na vedení toho studentského centra kód, kterým se tyhle divné " technické gelové kalhotky" pustily samy kůže té dívky a všichni tři se té lumpárně hrozně smáli, jak to jako "fikaně ukradl a odkódoval:-)... ptala jsem se duše, co to je za zvláštní přístoj? duše mi řekla, že my bychom tomu dnes řekli něco jako pás cudnosti. Totiž každá taková dívka, která měla v pořádku genetickou výbavu a měla naprosto původní sex. chutě, je  takto monitorována těmito kalhotkami s kódem, aby byl pod kontrolou každý její  sexuální styk, a tím pádem kontrolován každý případný potomek a především výsledný genetický rys případného potomka, protože veškeré původní bio znaky a funkce musí být postupně a nenápadně přeměněny na řízené  - tedy předělané! Více jsem se neptala a duše mě vzala zpět. Nevím, jak přesný je můj popis, ale to co jsem tam viděla bylo naprosto detailní. Ačkoliv nejsem absolutně proti homosexualitě, nebo bisexualitě, jejich nadměrná propagace, jak se zdá ma za účel svět tohoto typu, který jsem viděla na svém výletě!

13 octomaník octomaník | E-mail | Web | 19. prosince 2017 v 16:37 | Reagovat

Ráno jsem se probudil v cizí posteli a byl jsem nakloněn nad nahou spící štíhlou krátce střiženou blond dívkou, která byla přikryta pouze peřinou (konec erotiky); začalo mě zajímat kdo to je a jak jsem se k té lepé dívčině dostal; o koho jde jsem zjistil a jak jsem začal přemýšlet jak jsem se k ní dostal, tak jsem otevřel oči a sen skončil........ :-(
------
Třeba tohle Aluška zveřejní......

14 Alaiana Alaiana | 22. prosince 2017 v 21:12 | Reagovat

[12]: Děkuji. Já to tu zase čtu průběžně, ale komentuju až po několika dnech, pokud komentuju.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama