V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 01.12.

Co je to láska

3. ledna 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Čtenáři
Autorem je čtenář Petr, kterému tímto děkuji za trefné zamyšlení.
(Pokud i vy máte námět na zajímavé téma či zkušenost a chtěli byste je někde zveřejnit, napište mi :) )

Dnes bohužel většina lidí neví, co je to doopravdy láska. Většina lidí na tuhle větu řekne, že melu nesmysly, že přece ví co to je. Ale zkuste si každý sám pro sebe, odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku: Co je to láska?
Každé dítě, které se narodí, má schopnosti milovat, disponuje tou nejčistší láskou a nikdo mu nemusí říkat co to je láska, protože je to pro něj ta nejpřirozenější věc. Postupem času mu však vnější vlivy (výchova, škola, televize, rádio, internet, časopisy, písně atd.) vštěpí to, že láska je něco úplně jiného a že láska ubližuje, bolí, že ten kdo miluje, trpí, že kdo žárlí, miluje a podobné nesmysly.
Přiznám se, že já definici lásky neznám a myslím, že ani žádná jednotná definice lásky být nemůže, ale podívejme se spíš na pár věcí, s čím si lidé pletou lásku a co nemá s láskou nic společného: Co ničí lásku?Jak rodiče ničí lásku?
O dítěti rodiče uvažují jako o problému. Když nezlobí a je potichu, je prostě hodné zlatíčko. Pokud s ním rodiče nemají žádnou práci a starosti je úplně skvělé. Takové by přece mělo dítě být že? Ale není zde žádná úcta a není zde láska.
Téměř každý rodič vyhrožuje (když to někde u někoho slyším, otevírá se mi pomyslná kudla v kapse…)
Například: "Jestli nebudeš poslouchat, nebude tě mít maminka ráda…" nebo si doplňte cokoliv jiného.
Dítě se přirozeně bojí, časem se obrátí proti vlastní přirozenosti a začne manipulovat, tak jako to dělají jeho rodiče. Je mu vštěpováno, že láska má podmínky, že lásku si musí zasloužit. Aby si jí tedy zasloužilo, obrátí se k neupřímnosti a ztratí smysl pro skutečnou vnitřní hodnotu a jeho schopnost milovat je sprovozená ze světa.
Zbavte se toho, co vám dělali rodiče. "Zbavte se" svých rodičů v sobě samých a přemýšlejte chvilku, než něco řeknete svému dítěti. Pozorujte, kdy se objeví ve vás vaše matka nebo otec a nepokračujte v těch zvěrstvech, zastavte to! Je to důležitější než si většina rodičů myslí.

Hledání dokonalosti
Dost lidí si myslí, že mohou milovat, pouze když najdou dokonalého partnera. Žádný dokonalý partner neexistuje, takového nikdy nenajdete.
Nevyžadujte dokonalost, jinak v sobě neobjevíte žádný proud lásky. Naopak, lidé, kteří vyžadují dokonalost, jsou velmi nemilující a neurotičtí.
Po nalezení partnera začnou do hry vstupovat požadavky. Jeden z partnerů začne vyžadovat, aby byl dokonalý. Musí se zbavit všech svých nedokonalostí, jen aby byl protějšek spokojený. Už nemůže být sám sebou, musí se stát pokrytcem, falešníkem a podvodníkem. Žádná přirozenost jen předstírání a hraní falešných her. Opravdu chcete mít založený vztah na falši? Nebo chcete mít upřímný a férový vztah, kde se nikdo z vás nebude bát něco udělat nebo říct? Buďte sví a milujte partnera takového, jaký je a nechtějte ho měnit, je to cesta do pekel. Milujte přirozeně a upřímně, na nic si nehrajte a…

Vyžadování
Jestli se vám něčeho dostane, buďte vděční. Jestli se vám nedostane ničeho… No a? Nemůžete s tím počítat. Neočekávejte pochvalu, hezká slova, přítomnost druhého (dosaďte si, co chcete), je to jeho/její věc, jestli to udělá nebo ne a vy to respektujte a nevyžadujte to. Když to udělá, buďte vděční, ale nelpěte na tom!! Láska potřebuje atmosféru bez požadavků a bez očekávání, ale buďte vděční za každou věc, kterou pro Vás partner udělá, není to přece jeho povinnost.
Naopak dávejte a nečekejte na to, kolik vám za to kápne. Přijde to, tisícinásobně, ale přijde to přirozeně, přijde to samo o sobě, není zapotřebí vyžadovat. Svými požadavky to zabíjíte. Proto DÁVEJTE a NEVYŽADUJTE!!! Protože láska je BEZPODMÍNEČNÁ a…

Láska není obchod
Přestaňte se chovat obchodnicky, jinak nikdy nepoznáte svůj opravdový život a opravdovou lásku a vše co je na tom nádherné. To nádherné ani náhodou nepochází ze světa obchodu!!! Květiny kvetou, slunce svítí, hvězdy září, ptáci zpívají. Nic z toho není obchod a vše je zadarmo. Láska TAKY NE!!!

Rozlučka se svobodou:
Lásku můžeme obětovat svobodě, ale svobodu nelze obětovat lásce. Když se lidé "berou" dělají rozlučky se svobodou. Co to sakra je? Když se ožením, znamená to snad, že přestanu být svobodným? Jak říkal OSHO: "Musíte mít neustále na paměti, že svoboda je nejvyšší hodnotou a jestliže vám láska nedává svobodu, není to láska. Svoboda je měřítkem. Cokoliv, co vám dává svobodu, je správné, a cokoliv, co vám svobodu ničí je špatné." Protože i kdyby vás chtěl partner podvést (nebo si dosaďte cokoliv jiného), tak to udělá bez ohledu na to, jestli mu dáváte svobodu či nikoliv. Jestli bude chtít od vás odejít, odejde a vy s tím neuděláte vůbec nic. Naopak omezováním ho v tom ještě utvrzujete. Zakázané ovoce přece nejlépe chutná že? Pokud si to zapamatujete a budete se tím řídit, bude váš život mnohem hezčí.
Představte si, že v Indii zemřely miliony žen tak, že byly zaživa upálené na hranici, spolu se svými manžely. To je příklad toho, kam až může tak extrémní pocit majetnictví zajít.
Když nedáváte naprostou svobodu partnerovi, nejednáte z lásky, ale ze svého ega a ze strachu, a to nemá s láskou vůbec nic společného, stejně jako…

Žárlivost:
Žárlivost není v žádném případě důkaz lásky. Žárlivost není součást lásky, ale součást sexuální přitažlivosti a nemá s láskou nic společného. Jakmile vás někdo sexuálně vzrušuje a s někým se sexuálně sblížíte, přichází žárlivost. Pokud opravdu milujete, žárlivost nikdy nepřijde.
Strach z toho, že vás někdo podvede s někým jiným, to je žárlivost. Čistě teoreticky…, žárlili byste, když by váš partner nemohl mít z nějakých důvodů s kýmkoliv sex?

Láska zraňuje:
Pokud si myslíte, že láska zraňuje a že zranění je nedílnou součástí lásky, jste na velkém omylu. Láska NIKDY NIKOHO NEZRAŇUJE. To co je ve vás zraňuje. Není to láska, ale věci, které se obzvláště v dnešní době za lásku vydávají. Je to vaše ego.

Žádostivost:
Žádostivost se vydává za lásku a často si lidé tyto dva pojmy pletou. Žádostivost je živočišná. Žádostivost je využívání druhého člověka k uspokojení nějaké vlastní touhy. A jakmile vás partner upotřebí a vy splníte svůj účel, zahodí vás. Láska je naprostý opak: respektuje, že druhý člověk je účelem sám o sobě a tím nemůže vzniknout žádný pocit bolesti.

Moc nad druhým:
Láska je opravdová, pokud se za ní ve skutečnosti neskrývá ego. Ego způsobuje, že chceme mít větší moc nad tím druhým a ovládat ho. Má to snad aspoň vzdáleně něco společného s láskou? Ne!

Závěrem:
To, co společnost bere jako lásku, je velkou měrou určeno médii, seriály, romantickými slaďárnami a v neposlední řadě písněmi. O výchově ani nemluvě, to je vlastně to nejzákladnější. Kde se za lásku vydává žárlivost, chtít vlastnit druhého jako kus majetku, nebo často v písních zmiňované "láska bolí" atd. Láska přece nebolí, pokud něco bolí, není to láska. Láska je přece to nejvyšší blaho a na světě, to nejkrásnější, není to něco nepříjemného.


 


Komentáře

1 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 8:15 | Reagovat

Tesat do kamene. Hlavně tu část "Nevyžadovat" a "Láska nebolí". Ano, když se člověk zamiluje (tj. otevře své srdce), je velmi zranitelný. Láska, jak jsem kdesi kdysi psala, smete všechno, co není láska. A to se Egu moc nelíbí. Dokud nám ten druhý dává lásku tak, jak si ji Ego představuje, lítáme v oblacích. Když ne, teprve pak se ukáže, jak moc opravdu milujeme. Spousta lidí si někdy myslí, že miluje, když obětuje sám sebe. Myslí, že obětovává Ego tomu druhému. Ale obětovává svou svobodu, bez které opravdová láska nemůže existovat. Opravdová svoboda je ovšem něco, co valná většina z nás nezná a bohužel nikdy nepozná :-( Sama svobodu potřebuju a myslím že nad poměry i dávám. A přece jsem zjistila, že jsem si za ta léta vymakala velmi sofistikovaný způsob, jak dosáhnout svého a přesvědčit druhé, aby mi část své svobody přenechali, abych se já cítila v pohodě. Byl to ten největší objev uplynulého roku. Nebyla jsem na sebe pyšná. Ale za svobodu a lásku šla bych světa kraj, tak jsem ráda, že jsem se tohle o sobě dozvěděla :-))))) (P.S. Mimochodem moc se mi loni líbila knížka od Arthura de Mello o lásce. Je velmi nekompromisní.)

2 aston aston | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 9:21 | Reagovat

To je naprosto nádherné zamyšlení!!!!!

3 octomaník octomaník | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 9:28 | Reagovat

*Například: "Jestli nebudeš poslouchat, nebude tě mít maminka ráda…" * - tak tohle je ukázkový příklad psychického vydírání.
Závist, závidění a žárlivost jsou si významově velmi podobné - stačí vidět vysněný protějšek (i bez seksuelního podtextu) s někým jiným a objeví se jedna z těch tří vlastností - čím dříve takovéto vlastnosti *vykořeníte ze sebe pryč* tím lépe....
Pak jsou případy tzv. sebeobětování (většinou se to bude týkat matek) v případě výchovy po rozvodu nebo výchova svobodné matky - já jsem, se za tebe (vás - dle počtu dětí) obětovala a ty nedokážeš ani.... - taky druh psychického vydírání; ale kdo po dotyčné osobě chtěl. aby obětovala svůj osobní život za dítě/děti?. ve většině případů je to rozhodnutí dané osoby (a většinou i mylné), a hlavně si nenechá vysvětlit, že toto její rozhodnutí je chybné...

Jedinou vyjímkou takového sebeobětování je, když dítě je zdravotně nebo mentálně postižené a bez pomoci druhých se neobejde.

http://vool.cz/C8Bos

4 :) :) | 3. ledna 2018 v 12:12 | Reagovat

[1]: je to o lasce nebo cesta k lasce ta knizka? Dekuji :)

5 Respirateur Respirateur | 3. ledna 2018 v 13:38 | Reagovat

Láska je to jediné, co můžeš darovat i když to sám nemáš.

6 Jana Jana | 3. ledna 2018 v 13:59 | Reagovat

Pekný článok.. Osobne sa stotožňujem s krátkym výrokom, že: ,,Láska je keď jeden druhému praje dobro".
Ďalší zaujímavý úryvok od jedného autora je, že: ,,Láska sa odpútava od sexuality tým, že ju objíma. Pojem cnosti získava nový obsah pre obe pohlavia, neznamená nič viac, len nevinnosť. Označuje kvalitu charakteru, ktorý definuje druhého ako jedinečného."

7 Tereza Tereza | 3. ledna 2018 v 15:35 | Reagovat

Dneska mám nějaký "slabší den" či co, ale normálně mě to rozbrečelo :-( Jako jsem fňukna a řvu u všeho, ale tohle jsem nečekala :D
Je to krásně napsané, opravdu ♥

8 :) :) | 3. ledna 2018 v 16:34 | Reagovat

[5]: Kdyz nemilujes sam sebe neumis milovat ani druhe...

9 Ayeri Ayeri | 3. ledna 2018 v 17:17 | Reagovat

Nádherné zamyšlení. Sice strašně bolí, když ho čtěte s čerstvě zlomeným srdcem jako já, ale možná je to jedna z věcí, které mohou pomoci ho vyléčit.

10 Tereza Tereza | 3. ledna 2018 v 19:18 | Reagovat

[8]: Možná je to myšleno tak, že mohu milovat, přestože mě nikdo nemiluje (nemiloval) ;-)
Na druhou stranu - jestliže člověk nepozná lásku, nebývá ani schopen ji dávat, to je pravda. Až na ta mimča, ale to je v článku vysvětleno :-)

11 Gray Gray | 3. ledna 2018 v 21:53 | Reagovat

Bohužel dnešního člověka mainstream programuje láska = sex a pak se nelze divit, že se tak snadno zaměňuje s pouhou pudovou přitažlivostí, hezky je to třeba zobrazené ve filmu Zloba, kde "polibek z pravé lásky" byl skutečně z pravé lásky. :-) Odstavec s rodiči je smutný, pravdivý, pochopitelný i když neakceptovatelný... Dnes je to zkrátka tak, žena otěhotní a je oheň na střeše protože se stane zátěží - přestane vydělávat dost peněz a muž má brzy na krku 2 hladové krky. Na nějaký zázrak z nového života tahle společnost kašle... utahaní rodiče kteří neví kde jim hlava stojí, mají xyz povinností a nestíhají žít vlastní život, teď běhají navíc kolem dítěte, které samozřejmě v malém bytě nebude poslušně 24/7 sedět na... židli. Ovčan obecný prostě nemůže vychovávat dítě na paloučku v sibiřské taize kde mu chůvu bude dělat vlk nebo medvěd. Je to děsný ale bezvýchodný. Občas si říkám že raději žádné děti nechci.

12 Sasanka Sasanka | 3. ledna 2018 v 22:47 | Reagovat

Ahoj Aluško,ráda bych zde doporučila nádhernou knihu:"Anastasia" od Vladimíra Megre. Nevím jestli jsi se s ní už setkala ty,ale ta kniha je nadčasová a pojednává o podnikateli,který potká Anastazii v ruské tajze.Ona tam žije sama, v čisté přírodě a oplývá netušenými schopnostmi.Příroda ji ochraňuje a se vším jí pomáhá, dokonce posléze i s výchovou syna. Anastasia odhaluje svým čtenářům dávno zapomenuté a utajované pravdy a člověk, který čte její poselství čistého srdce jakoby projde očistným procesem a otevírá se u něho schopnost větší kreativity,začne tvořit ať už formou poezie,malbami,nebo skládat písně atd.(a to i lidé,kteří k tomu dříve neměli sklony).Přečetla jsem tři díly.(Dostala jsem jich k vánocům všech deset).A teď je postupně půjčuji po rodině.Nedočkavě se těším na každý další díl,vždy nabitý zcela novými a podnětnými informacemi.Ty knihy mají neobyčejné vyzařování a energii. Anastazia dokonce slibuje,že přenese lidstvo "přes úsek temných sil" a odvrátí  hrozby Nostradama a dalších apokalypsy předvídajících proroků.
Anastasia udává nový směr a rytmus našich životů.Dává naprosto přesné a jednoduché návody ke dvěma zásadním bodům:
1) Výchova dětí s čistou a nepodmíněnou láskou (a konkrétní příklady)
2)Rady jak se chovat k matičce Zemi a s pomocí svého kousku půdy(zahrádky)dosáhnout čistého zdraví.
Vím,zní to trošku jako pohádka,ale ona je vážně skvělá Aluško, navíc spousta informací, které prostřednictvím Megreho hlásá,už je vědecky prověřeno,(trochu i zásluhou jeho vlastní nedůvěřivosti.) :-)
Ta kniha mi mění život.Je úžasná a vím,že se k ní budu celý život vracet.Teď je na řadě ve čtení můj syn a ráda bych ji doporučila všem,kteří touží po láskyplnějším životě, ale zejména mladým lidem,kterým předává ty nejkrásnější lidské hodnoty.

13 fred fred | 4. ledna 2018 v 0:38 | Reagovat

Mě zaujalo zamyšlení o lásce, které vyústilo v definici, že "Láska je vymizení hranic".
https://www.youtube.com/watch?v=tB9Tz54KQHg

14 Anelie Anelie | 4. ledna 2018 v 9:05 | Reagovat

[11]: Gray: k tem detem: naopak, male dite rodicum uplne zprehaze priority, ti si uvedomi, ze neni podstatne, zda ziji na idealnim miste, protoze male deti jsou stastne kdekoliv za jakychkoli podminek, jedine, co potrebuji je laska svych rodicu. Taky ziju v malem byte se tremi malymi detmi, na vilu na kraji lesa nemame, moje prace musela jit castecne bokem. Deti mi denne zprehazeji byt vzhuru nohama apod, nemam cas na sebe, a tryznim se myslenkami typu jak ma situace neni idealni. Moje deti toto absolutne neresi, ty jsou stastne, nebo spis jenom jsou. Ukazka ziti v pritomnosti v praxi:)
Deti nam i ukazuji, co je to bezpodminecna laska. Na svych rodicich nevidi chyby, a navzdory jejich nedostatkum je miluji nejvic ze vseho na svete...

15 Anelie Anelie | 4. ledna 2018 v 9:23 | Reagovat

[3]: Octomaniku, nejen svobodne ci rozvedene matky se obetuji pro sve deti, ale temer kazda matka. Zivot s detmi holt neni jak bez nich. jenom je zcestne povazovat to za obet. Proste to vyplyne ze zivota, nelze mit vsechno. Pokud v zivote z lasky, kterou citim uprednostnim neco pred necim jinym, jak to muze byt obet?

Jinak Vas link je velmi zajimavy, doporucuji vsem k precteni. Sice mam do dokonale manzelky podle toho clanku daleko, ale s nemene nedokonalym manzelem uspesne jedeme dal:)

16 octomaník octomaník | E-mail | 4. ledna 2018 v 9:55 | Reagovat

[15]: Samozřejmě každá matka i otec se obětuje za své děti, ale pokud začne říkat -*já jsem, se za tebe (vás - dle počtu dětí) obětovala a ty nedokážeš ani....* tak bude někde něco špatně; zavání to spíše psychickým vydíráním, pokud tohle dotyčný rodič říká opakovaně dítěti nebo dětem....

-----
Akorát škoda, že dotyčný farář již nežije, mohl napsat pokračování....

17 Mára Mára | E-mail | 4. ledna 2018 v 11:00 | Reagovat

Láska je normální hnusnej virus. Chová se to jak nějaká zákeřná virová infekce a ještě to člověka oblbuje jako kdyby si šlehl nějakou drogu s euforickým účinkem.

18 Alue Alue | 4. ledna 2018 v 11:19 | Reagovat

[16]:  Ať se přihlásí někdo, komu odmalička doma neříkali, že je zátěž, protože se pro něho obětovali.. myslím, že se nepřihlásí ani jeden.
Tak se pak nemůžeme divit, když si ten program přenášíme dál do dospělosti.

19 Sasanka Sasanka | 4. ledna 2018 v 12:24 | Reagovat

[18]:Často ta slova nevyslovená leží ve vzduchu,ale děti je vždy velmi dobře vycítí.

20 Stefan Stefan | 4. ledna 2018 v 12:25 | Reagovat

[17]: Presne tak :D

21 Anelie Anelie | 4. ledna 2018 v 13:22 | Reagovat

[18]: me to moji rodice nikdy nerekli, ze se pro me obetovali ani mi to nedavali najevo.

22 Petr Petr | E-mail | 4. ledna 2018 v 13:31 | Reagovat

[18]: jo jo, taky jsem to párkrát slyšel, že se mamka obětovala... ale podle mého názoru je to jen výmluva za neschopnost vymanit se ze strachu a vzít odpovědnost za svůj život a život dětí do vlastních rukou. A zároveň namlouvání si, jak udrželi rodinu a jak to pro nás bylo lepší... při tom tím "trpěli" úplně všichni víc než kdyby tu odvahu sebrala. Je to schovávání se za obětování.

23 Petr Petr | E-mail | 4. ledna 2018 v 13:49 | Reagovat

[17]:a jeeeje tady je někdo zhrzený...

24 Sasanka Sasanka | 4. ledna 2018 v 14:15 | Reagovat

[22]: Možná ano,ale možná taky ne.Každopádně Vás maminka neopustila,aby si sama svůj život zjednodušila a to je taky třeba mít na paměti. Samozřejmě vždy máme na výběr,vše je pouze otázka volby.Vaše maminka si zvolila udržet rodinu pohromadě,i když to zřejmě nebylo snadné.Dnes podle výsledků různých studií vychází najevo,že páry,které společně překonají nejrůznější krize,vychází ve výsledku značně posilnění.(Podle kréda:"Co mě nezabije,to mě posílí.") :-)

25 Petr Petr | E-mail | 4. ledna 2018 v 15:41 | Reagovat

[24]: myslel jsem to obecně, já svojí mamce nemám co vyčítat, udělala pro mě vždycky první poslední a máme spolu hezký vztah. Jen si obecně myslím, že to je prostě výmluva, i když je to sakra těžký rozhodnutí, což samozřejmě chápu.

26 misa misa | 4. ledna 2018 v 18:00 | Reagovat

Aluško, byla tu zmíněna nějaká Anastázie z Ruska, prý divá žena z tajgy, která napsala 10 knih....až do Čech její sláva před lety pronikla. Můžeš se prosím podívat, kdo to ve skutečnosti je ? Máš hodně kontaktů, určitě víš věci, co my ne. Nějak té osobě nevěřím, knihy jsem nikdy nečetla, přišla mi příliš protěžovaná, ba až vymyšlená....

27 Alue Alue | 4. ledna 2018 v 18:07 | Reagovat

[26]:  Budu se tvé otázce podrobněji věnovat v dotazníku, aby tu nezapadla do diskuze

28 fred fred | 4. ledna 2018 v 21:12 | Reagovat

[16]: je taková typická scénka v jednom filmu... :-D
https://youtu.be/xtIMwv7Xp9g?t=179

29 Alue Alue | 4. ledna 2018 v 21:14 | Reagovat

[28]: Tyjo, film neznám vůbec, ale ten herecký výkon byl famozní.

30 octomaník octomaník | E-mail | 4. ledna 2018 v 21:17 | Reagovat

[28]: Škoda, že na kompu nemám zvuk; ale vzpomenul jsem si na film *příšerná tchýně* a na *tetu kateřinu v saturninovi*

31 fred fred | 4. ledna 2018 v 21:34 | Reagovat

[29]: doporučuju zkouknout, třeba i několikrát, je tam dost ze života...
https://www.csfd.cz/film/7064-samotari/prehled/

32 Zuzana Zuzana | 5. ledna 2018 v 12:09 | Reagovat

[18]:
Take nieco som v zivote od rodicov nepocula a ani to nedava zmysel, aby to jeden psychicky zdravy a zrely dospely detom vravel.
Ved tie sa na svet nepytaju, su splodene, lebo sa tak prave ten dospely slobodne rozhodol. Lebo chcel.
(Ponechajme bokom nehody a nahody.)
Tak ake obetovanie?

33 Zuzana Zuzana | 5. ledna 2018 v 12:19 | Reagovat

“Žárlivost není součást lásky, ale součást sexuální přitažlivosti a nemá s láskou nic společného. “
Akoze ano... a predsa.
Sexualna pritazlivost je sucastou (partnerskej) lasky. Nie je jej podstatou, ale nejakou zlozkou urcite.
Ak by mi bolo uplne jedno, s kym moj partner spava, znamena to, ze ho naozaj lubim? Alebo naopak, ze ho nelubim vobec?
A ak by sme nespavali ani spolu... hmm. Vznikol by vobec taky vztah? (Moze sa to stat aj po nejakej dobe existencie vztahu, napriklad kvoli urazu, ale to teraz nemyslim.)
Nebolo by to kamaratstvo?

34 Alue Alue | 5. ledna 2018 v 12:52 | Reagovat

[33]: Hlavně je to nechutný, představ si, sdílet breberky ve třech, už takhle chytneš od partnera kde co.

35 Petr Petr | E-mail | 5. ledna 2018 v 13:29 | Reagovat

[33]: kde je psáno, že kamarádství není láska? I kamarádství je láska, i třeba rodičovská láska, láska ke zvířatům, k přírodě atd. atd. nejde jen o lásku v partnerském vztahu... a sexualita je pudová záležitost, což láska není ;-) Ke zvířatům či k dětem (zdravý člověk) taky necítí sexualitu, jen lásku...  tím samozřejmě nechci říct, že by mi sexualita nějak v partnerském vztahu nějak vadila :-D

36 octomaník octomaník | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 14:08 | Reagovat

[33]:*Ak by mi bolo uplne jedno, s kym moj partner spava, znamena to, ze ho naozaj lubim? Alebo naopak, ze ho nelubim vobec?* Může to znamentat, že jsi velmi tolerantní partnerka; dá se to říct i jinak - jednoduše hloupá husa (nemyslím to osobně).
*A ak by sme nespavali ani spolu... hmm. Vznikol by vobec taky vztah? (Moze sa to stat aj po nejakej dobe existencie vztahu, napriklad kvoli urazu, ale to teraz nemyslim.)
Nebolo by to kamaratstvo?*
V podstatě záleží jak byste se spolu domluvili viz třeba asexuálové; Vztah by to byl čistě kamarádský (bez výhod - tedy bez sexu) nebo přátelský; v případě  manželství byste si nejspíše děti adoptovali a neplnili manželské povinnosti...... :-?

37 Petr Petr | E-mail | 5. ledna 2018 v 16:14 | Reagovat

[33]:[36]: předem říkám, že to není můj případ, protože já nikdy nikoho nepodvedl a ani mi to nikdy nenapadlo, ale pokud pro partnera je svoboda mít mimopartnerský sex či podobné pro mě nepřijatelný a nepochopitelný věci, tak to vůbec není o huse hloupé, ale o dávání svobody a o tom, že toho člověka nevlastním (i když je to v tomto případě extrémní příklad). A dokonce znám manželský pár, kde si tohle oba tolerují a jezdí spolu všichni společně i na dovolené (což jsem čuměl jak péro z gauče, když mi to říkali). Ale jak říkám, mě tohle nevyhovuje a chci mít monogamní vztah, založený na důvěře.

38 Gabriela Gabriela | 5. ledna 2018 v 19:58 | Reagovat

Neco bych tady rada podotkla k te "svobode".
Velmi casto si lide zamenuji svobodu s lhostejnosti a jsou i takovi vytecnici,  kteri velmi radi takto zneuzivaji tento pojem k zakryvani vlastni neschopnosti vest vztahy nebo ke sve sobeckosti ktera je dnes diky "chytrakum" tak popularni.
Jestlize se tady uvadi Osho, tak ten vzdy mluvi o svobode jako vnitrnim stau, uvnitr nas samotnych, ne o svobode "venku".Presneji je tim mysleno, ze se to tyka jen a jen nas samotnych.Svobodna je vnitrni stav, kdy jedno jaka situace se v "nasem" zivote, tedy "venku" momentalne odehrava, nijak te neovlivni.Zadnou emoci, zadnymi negativnimi projevy.Nemas potrebu /nevyzaduje-li to situace primo, tady a ted/ reagovat/ Znate ty klidne a vyrovnane lidi../.Zustavas klidnym a pokud je potreba jednat, jednas z vnitrniho klidu, ktery vznika uvnitr tebe ve tvem "vnitrnim prostoru".Takovy clovek diky tomuto prostoru ma odstup mezi situacemi zvenci a nim samotnym.Tohle je svoboda a nic jineho.JE TO STAV KDE JAKAKOLI SITUACE VE VASEM ZIVOTE VAS NEDOKAZE VYVEST Z MIRY.JSTE NAPROSTO VOLNI.Jak povrchni a malotna je predstava a srovnani s "DELAM SI CO CHCI"Takovy clovek stejne svobodu neasel a hleda dale a je nadale espokojeny a nestastny, protoze tohle opravdu nema se svobodou nic spolecneho a jestli jste aspon trochu akusticky-vnitrne vyvinuti musite citit ze to necim primo zapacha, nebo slyset v usich ze s tou vetou neni neco uplne v poradku.Dostane-li se ale clovek do velmi vazne zivotni situace, presto je schopen na ni pohlizet "jakoby odjinud"-s odstupem.Osho nikomu neradi jit a neco menit zvenci mimo nej samotneho.Tohle musi probihat uvnitr cloveka samotneho, pak se to muze projevit i navenek.Hodne lidi, kdyz se neco nedari koumaji co by udelali jinak, co by zmenili,ale venku!Jenomze venku nemuzete nikdy zmenit nic!a pokud se to povede, tak je to pouze prechodneho charakteru a potom  muzete marne premyslet proc "to uz zase zkolabovalo"...Tak to dopada, kdyz clovek zije a je a kompletne se ztotoznuje se svou mysli-egem.My ale nejsme nasi mysli, ani telem.Jsme etericke bytosti uvnitr nasich tel a je neuveritelne kolik lidi tohle vi, sami to tvrdi, ale jaksi jim uplne unika o cem mluvi a jedou si dal svou mysl a telo.Ano neni to jednoduche a uz vubec ne, kdyz ego zacne zaznamenavat, ze jste prohledli jeho hru.O to vic budete mit myslenek a divili by jste se i velmi mnoho mirumilovnych,ale nedejte se zmylit.Dokud to vychazi z vasi hlavy, jedna se o ego.
Existuje velmi jednoduche cviceni, ktere uskutecnit je poradne tezke.Ale kdyz to vydrzite tak tyden, dostanete se do spojeni se sebou samymi, uvnitr vas vznikne vnitrni prostor a vy jste velmi klidni a vyrovnani at se deje cokoli.Veci na ktere jste reagovali drive s agresi a odmitanim berete uplne s odstupem a v klidu, ba co vic, vite i jak je najednou resit, protoze jste ve spojeni se svym bytim, se svou podstatou a z ni i vychazite.CO JINEHO BY VAS MOHLO VEST SPOLEHLIVEJI???.Kdo by nechtel kontakt sam se sebou?Nebo co si myslite ze tady porad hledate??Hlavne se neptejte hlavy!Ta uz vam bludu namluvila dost a neda nikdy pokoj dokud ji nezastavite sami.A jak je silna budte teprve koukat.
Takze:Nemyslite.Proste nemyslite.Pokud to nutne vyzaduje situace tak samozrejme ano, ale po te hned se v hlave dat offline.Kdyz jedete autem neni nutne myslet.Stejne na prochazce.Lide jsou zvykly poslouchat to bla bla v hlave "ç hod.a kolik jim to bere energie a kolik za ten den okolo sebe ani nevidi si nedokazi predstavit.Pak jsou unaveni, boli je hlavy, nastvani a hur.Budete koukat co to provede s vasim egem, ktere je roky zvykle vas mit v hrsti, manipulovat s vami a tvrdit vam,ze to jste vy.Takovy prival myslenek jaky vam bude hazet vam nehazel jeste nikdy.A bude to zkouset vselijak.Mile myslenky, zle myslenky, bude vam predhazovat cokoli.Kdyz ale to budte presto zvladat ono zjisti,ze se pomalu napojujete na sebe same a vytahne proti vam tu nejucinnejsi zbran.Zna vas uz odmalicka a vi co na vas spolehlive zapusobi.Ale nelekejte se.Je to prece pouze v hlave.Nikde jinde se to neodehrava!.S zadnou myslenkou ne nebavte.Vubec s ni nekoketujte.Jen ji dovolte vami prochazet.V zadnem pripade s mysli nebojujte.Nechte ji projevit se a myslenky pozorujte jen jako oblacky, ktere pluji po obloze-Aha tady jedna a tady dalsi...jinak musi byt v hlave naprosto ticho, prazno...Co se bude dit potom vas neskutecne prekvapi.Zacnete vnimat okoli, lidi vedle sebe.Kdo koho vubec doopravdy zna?Kazdy temer vychazi jen ze "sveho pohledu a zhodnoceni svou mysli o nem".Ale kdo je ten clovek doopravdy zajima nekoho taky nebo jenom nase utvorena predstava o tom kdo je onen clovek ktereho jsme prave poznali".Taky zjistime ze mnoho nasich znamych je nekdo uplne jiny nez jsme si pozor a tady je ta past-MYSLELI... Vyvine se velmi take intuice, protoze jste se z hlavy presunuli dolu smerem dovnitr.No kdo by nechtel jasne citit kdo je ten naproti nam nebo jaka ta situace doopravdy je?Mate najednou mnoho casu, protoze jste presli z iluze casu do pritomnosti a cas nejak bezi jinak, vy vse stihate, zvladate a co je nejzarazejici nakonci nejste unaveni!vidite kolik energie bere mysleni?Ja jsem zpocatku spala je 4 hodiny a drive jsem potrebovala tak 8 hod.i dele a budila se unavena a znechucena.Vsechno mame v sobe.Nikdo nas tady nevyhodil do zivota bez toho aby nam nedal vse potrebne k tomu vedet co s nami a jak zit.Jenomze lide zapomeli a casto ani nevi kdo jsou a to je cele jadro problemu na tehle planete.Kdyby lide vedeli kdo jsou verte ze by nebyly valky ani nabozestvi.Vira ano.Vzdyt jsme tu nespadli z visne a mame nesmrtelne duse, nabozenstvi ale ne.Neni to nic jineho nez zlo a obdoba politickych stran v politice.No a pak je tu pritomny okamzik.Prestat si vymyslet neco o budoucnosti, protoze  nic takoveho neexistuje.Jenom budouci pritomny okamzik.Vse co se vam kdy stalo se prece delo prave ted!.A jaky bude ten dalsi budouci pritomny okamzik zalezi nezbytne a odviji se o pritomneho okaziku nyni,Jak na nej reagujete.Prestante si vymyslet v hlave co vsechno zitra nebude.Moc dobre vite ze ani ty nejnaplanovanejsi veci se casto neukutecni nebo prijdou jinak.Je toho spousty co je mozne napsat.A je pro mne velmi zdrcujici videt v jakem zastreni lide ziji a ze si to opravdu vsechno zpusobuji sami.Tak nejprve prestante poslouchat svou mysl.Zivot na to velmi reaguje a zacne vam neskutecne pomahat, protoze jste se napojili na nej a odpojili od ega, i kdyz zatim jen castecne.Jedno co vas bude napadat v hlave nereagujte.Posilejte ty myslenky proste dal...A neplest si zivot s "vasim zivotem".Zadny vas zivot neni.Zivot proste je a na ten jsme vsichni napojeni.Co ale urcite kazdy mame je zivotni situace.Kazdy vlastni.Ale ta se da opravdu zmenit!.Jedno v jake zivotni situaci se prave nachazite, je to pouze situace!.Ale nemuzete nic menit zvenci a cekat zmenu.Musi to probehnout uvnitr vas samotnych.Ve vas existuje vnitrni svet.A pak je prave ten vnejsi  mimo vase telo.Vnitrnimu svetu je jedno co je venku.ale tomu vnejsimu teda jedno co je ve vnitrnim svete neni vubec!Je primo zavisle na vnitnim svete a jemu umerne jsou pak vase zivotni stuace.Co je ve vas si pritahujete venku jako magnet.A co ve vas neni nemuzete ocekavat ani nahodou...
To ze pak ma vas partner vasi volnost je jenom retezec navaznosti odrazu stupne vaeho Vedomi a Vnitrniho prostoru.
Kdyz nekdo ale vnima jak je "schopen davat partnerovi svobodu", je to opet a jen jeho ego.Hle co umim, hle co dokazi...Tohle laska a stav vnitniho vedomi nikdy nedela.Je to pro ni tak prirozene, ze neni ani schopna si to uvedomovat.Odviji se to naprosto prirozene a samo.O tehle svobode hovori Osho.
Ego ma velmi mnoho podob.Velmi.A je pasti na vsechny bytosti pobyvajici v lidskych telech.Jeho vysledek neni nikdy trvaly a jedno o jaky uspech se ma jednat je dopredu odsouzen ke kolizi...
Sex "bokem"... pokud oba dva partneri si potrebuji jeste na nejake urovni neco resit at uz vzajemne nebo kazdy sam za sebe a oba dva se v teto variante shoduji je to jejich vec.
Pokud ale jste monogamni typ a vas protejsek tvrdi, ze mu "berete svobodu" tak jednoduse odejdete, protoze v tom pripade on se chysta vam vzit tu vasi sobecky lhostejne zneuzitim vyrazu Svoboda.
Osho take velmi casto mluvi o DUVERE.A ta urcite nema nic spolecneho s tim ze nas partner prekracuje nase hranice...Je to presto ale jeho vec a pravo, kazdy nakonec muze sklidit bohuzel a bohudik jen to co zasel.U takovychto lidi velmi casto vidavame,ze zaseli seminko mrkve a jsou nehorazne nastvani, ze jim nevyrostl bramobor!..
Takovito jsou od sebe samotnych vzdaleni jeste na mile a jen jejich ega jim naseptavaji jak schopni a volni oni jsou pod umyslem drzet je v sachu.
Preji vsem vse nejlepsi a nemyslete,budte tady a ted a prestante si vymyslet vase storky o zitrcich a za pul roku.Vzdyt kdyz se nad tim pozastavite je to i smesne :-D.Budte ted a presne tam kde prave jste, protoze se kazdou sekundou zivota ocitate umerne vasemu vnitrnimu stavu prave tam, kde i mate byt a nedelejte si nikdy z pritomneho okamziku nepritele.Berte situaci vzdy takovou jakoby jste si ji sami vybrali.Zmenit ji nemuzete, uz se stala.Ale muzete na ni reagovat a i budte muset.Timto date trochu egu na prdel a nachvili ho zklidnite, nehlede na to, ze tim tak vytvorite spravne podminky pro budouci pritomny okamzik.

39 BED BED | 5. ledna 2018 v 20:22 | Reagovat

Pred cca 5timi rokmi som čítala o výskume, bolo zisťované, koľko percent ľudí zo svetovej populácie nemá potrebu sex spojenia s opačným pohlavím. Bolo to cca 4 percentá. - taký človek je vl. androgyn - má v sebe energiu muža a ženy vyrovnanú. Takí sme prišli , a telá sú len rámce, v ktorých sa spoznávame, raz ako muž, raz ako žena. - O láske ako takej píše vyššie Peter. Unconditional love...

40 Petr Petr | E-mail | 5. ledna 2018 v 21:47 | Reagovat

[39]:přesně

41 hanka hanka | 6. ledna 2018 v 15:54 | Reagovat

Moje nejintenzivnější vzpomínka na „proud lásky“, o kterém se v článku píše, je z doby, kdy jsem se rozešla s partnerem a zároveň jsem milovala někoho jiného, s kým jsem nemohla být. Byla jsem zraněná, opuštěná, onemocněla jsem a ležela doma. Stalo se, že ta situace ve mně způsobila otevření a zcitlivění, pamatuju si, že jsem plakala úlevou a dojetím a věděla jsem, že i když toho člověka mám tolik ráda, že ho nechávám jít právě proto, že mu přeju ať je šťastný a to udělá šťastnou i mě. Všechno se slilo v jeden celek a jakobych všechno chápala. Bylo mi jedno, jak to dopadne, byla jsem vděčná jen za to, že jsem ho vůbec poznala a že mi umožnil toto prožít. Cítila jsem se lehce a svobodně, city volně proudily. Myslím, že tohle je ten pocit lásky a je mi vodítkem k tomu, jak se chci v životě cítit. Láska pro mě není pocit, je to stav, který vzniká díky citlivosti, emoční otevřenosti – je to jakoby nad pocity. Je to jako když dýcháte se vším, co je ve vás i mimo vás, jste zajedno s tepem země. Zjistila jsem, že k navození pocitu lásky je důležitý dech, musíte dýchat a nezadržovat dech když vás něco bolí nebo když cítíte silné emoce. Taky si to můžeme navodit když vnímáme krásu, něco co nás dojímá. Není to člověku tak vzdálené, naopak myslím si že láska je nám dost blízko.

Moc děkuji autorovi za článek, je výstižný a určitě se k němu budu vracet.

42 Ellie Parrish Ellie Parrish | 6. ledna 2018 v 16:15 | Reagovat

Já si myslím, že naopak láska je v 3D dimenzi podmínečná, ať chceme nebo ne, mě se líbí, jak to podala Teal swan/Scott.
Každý mámě nějaké podmínky a požadavky a podle toho se zamilujeme do partnera, z racionálního hlediska, jsme naplnění chemií v mozku.
---
Rozlučka se svobodou, to jsem nikdy nechápala, tak jasně lidé ukazují, jak už nejsou svobodní, ale jak naopak berou vztah jako nějakou povinnost, která se musí za určitých podmínek plnit, to si opět ale udělali lidi sami, pak možná proto vznikají ty společenské bláboly, o tom, jak každé pohlaví má své určité role, které se musí plnit. V amerických filmech, je jasně vidět, jak probíhá rozlučka se svobodu i já jsem se párkrát dočetla na různých fórech, že jeden z párů šel ještě těsně před svatbou podvést, aby se jakoby správně rozloučil a užil si poslední dny svobody. Jak říkám, lidé si to udělali sami, pak dělají jen blbosti.
---
Jsem hodně žárlivý typ, pro mnoha lidí nepochopitelné jako samotné téma, ale nejsem přizdisráč, takže hledám i někoho, kdo bude mojí žárlivost sdílet, a kdo bude žárlit na mě, vzrušuje mě to a nebudu se proto přeci měnit, viz, to, co jsi psala - proč někoho měnit. Osobně si ale myslím, že se žárlivost bere i jako špatná, protože jeden druhého omezuje, což pramení tedy ze žárlivosti a taky z toho, že pár není v tomto kompatibilní. Chápu, že pro někoho je to zabiják, ale kdyby si lidi našli někoho, kdo to vnímá stejně, tak by to   nedopadalo hůře jako dnes. Stejně jako nevěra, bere se špatně, i proto, že někdo je pro věrnost a najde si partnera, co chce otevřený vztah - takové věci se podceňují a ukazují ve špatném světle, protože takových párů je mnoho, co prezentují jednotlivé prvky jako špatné.
---
A převychovat partnera k obrazu svému se také sekávám, podle mě to dělají lidi, co se opět neumí párovat nebo se bojí vnějších vlivů, že jejich partner podlehne někomu jinému. A také přišli do vztahů se seznamem, co má partner splńovat, snaží se do něho narvat element, co tam nepasuje, a proto i vzniká určitá buď nekompatibilita nebo nespokojenost - to je bohužel špatný marketingový tah s osobností, bohužel dnes na denním pořádku.

43 Petr Petr | E-mail | 6. ledna 2018 v 22:48 | Reagovat

Nevím proč, ale mě je Teal Swan krajně nesympatická už od doby kdy jsem ji viděl poprvé a hodně mi nesedí. A zřejmě jsme jak vidno i jiných názorů...

44 BED BED | 7. ledna 2018 v 14:54 | Reagovat

[43]: mám to tiež tak.

[42]:
Teal Swan je mormonka, bola údajne vystavená násiliu zo strany muža,mužov...

45 Pavla T. Pavla T. | 23. února 2018 v 8:42 | Reagovat

To je nádherný článek! Díky za něj:)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama