V e-shopu Alue.cz přibyly nové druhy Energetických krystalů. - K dispozici ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 19.10.

Dávejte si pozor na syntetické vůně, mohou vás přiotrávit

14. ledna 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Jed, chemie a přídatné látky v potravinách
Dostat se zdravým způsobem z bodu A do bodu B se stává stále snadnější. Vezměte si, například, letiště. Plničky na plněnou vodu chrání naše oceány a pobřeží před miliony plastových lahví, a zároveň i naše těla před riziky vody balené do plastových lahví. A všimli jste si zdravého občerstvení, které se objevuje na letištích, ba i na čerpacích stanicích? Stále snadněji se tam dají sehnat věci jako organicky vypěstované ovoce, ořechy a sušené maso volně pasoucích se zvířat.
V letištních terminálech teď letí programy sdílených kol, cyklistických stezek, organického rychlého občerstvení a dokonce i stacionárních kol na cvičení.
Stále však existuje jeden velký cestovatelský problém, který musím neustále řešit ... nebezpečí syntetických vůní. Nastoupili jste někdy do taxíku, ve kterém vám doslova vyrazila dech vůně chemických látek?

Závratě, bolesti hlavy, únava, astma, žaludeční nevolnost ... nejsou jen ve vaší hlavě - po vystavení se vůním zažívají lidé velmi reálné (a často rozmanité) symptomy.
Je to proto, že různé vůně obsahují koktejly chemických látek, které dokážou poškodit doslova všechny systémy v těle, včetně toho imunitního.Po rozhovorech s kolegy, pacienty a dalšími přáteli a členy rodiny Vám musí být jasné, že nejste jediný, kdo má námitky vůči chemickému útoku, ke kterému dochází v těchto vozidlech.
Chápu, že není posláním taxikářů škodit pasažérům. Ale navzdory rozsáhlým výzkumům, jasně dokazujícím souvislost mezi umělými vůněmi a zdravotními problémy, jsou osvěžovače vzduchu do aut stále snadno dostupné.
Ty staromódní, které si věšíte na zpětné zrcátko, upevňujete na mřížku ventilace, gely a deodorační spreje pro konkrétní auta jsou legální a mnoho řidičů jich naneštěstí stále používá.

Proč by se v taxících měly zakázat běžné osvěžovače vzduchu
Uvádíme stručně pár faktů o syntetických vůních:
• Podle Národní akademie věd přibližně 95% chemických vůní pochází z ropy.
• Řidiči aut, přesyceni syntetickými vůněmi, se mohou stát necitliví a silné vůně si už ani nevšimnou. Říká se tomu čichová únava. Mohla by vysvětlovat, proč se po nastoupení do vozidla cítíte omráčení výpary a vám se zdá, že některým řidičům nepřekážejí.
• Vůně obsahují neidentifikovanou směs přísad, včetně známých karcinogenů, endokrinních disruptorů, alergenů, látek dráždících dýchací cesty, reprodukčně toxických látek a neurotoxických chemikálií. Jediný osvěžovač vzduchu může obsahovat tisíce různých chemických látek.
• Ne všechny symptomy spojené s osvěžovači vzduchu, jsou očividné. K některým méně známým vedlejším účinkům patří dětský průjem a bolesti uší, dermatitida a ventrikulární fibrilace.

Světově uznávaná vědkyně Anne Steinmannová, PhD, zaměřující se na vůně a lidské zdraví, publikovala v roce 2016 studii, která naznačuje, že polovina populace si přeje pracoviště, hotely, letadla a zařízení zdravotní péče bez vůní.

Steimannová také zjistila:
• 34% lidí trpí alespoň jedním negativním vedlejším účinkem vystavování se parfémovaným výrobkům.
• K nejběžnějším příznakům patří dýchací potíže a problémy sliznic, migrény hlavy, kožní problémy, astmatické záchvaty, neurologické problémy a problémy se soustředěním.
• Podle respondentů průzkumu, 20 procent lidí říká, že okamžitě opouštějí obchod, když v něm ucítí parfémované výrobky.

Těkavé organické sloučeniny (VOC), městské a druhotné znečištění
• Těkavé organické sloučeniny, známé také pod anglickou zkratkou VOC, patří mezi nejběžnější chemikálie, které se dají najít v osvěžovačích vzduchu. Při nedávném testování objevil tým Steinmannové v oblíbených parfémovaných výrobcích 133 různých VOC.
• Každý parfémovaný výrobek obsahoval průměrně 17 různých VOC.
• Testované výrobky obsahovaly jeden až osm toxických nebo nebezpečných chemických látek.
• 44% kdekoliv testovaných parfémovaných výrobků obsahovalo od jednoho do 24 různých karcinogenů, včetně 1,4-dioxanu a acetaldehydu.
• Zákony o označování složení nevyžadují, aby se na nálepce objevily všechny ingredience. Ve skutečnosti je většina nálepek opravdu nejasných.
• Jako nosiče chemických vonných látek se běžně používají etanol a aceton. Spolu s VOC a citrusovými a borovými vůněmi byly nejběžnějšími složkami, objevenými ve složení vůní.
• Oblíbená syntetická citrusová vůně limonen může reagovat s ozónem ve vzduchu a vytvářet druhotné znečištění, jako například formaldehyd.

Jedna z možná nejznepokojivějších těkavých organických sloučenin (VOC), běžně nacházená v osvěžovačích vzduchu, je benzen, karcinogenní složka, známá spíše jako toxické znečištění výfukovými plyny.

K příznakům vystavení benzenu patří:
• Ospalost
• Závrať
• Rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
• Bolesti hlavy
• Třes
• Zmatek
• Bezvědomí
• Smrt (při velmi vysokých hladinách)

K rizikům dlouhodobého vystavení patří:
• Škodlivé změny v kostní dřeni, které mohou přivodit symptomy anémie
• Zvýšené riziko infekce
• Nepravidelné periody
• Zakrslé vaječníky
• Leukémie

Ftalátová složka
Na obalu osvěžovače vzduchu ftaláty uvedené nenajdete, při chemických vůních ale jde o běžnou složku. A při testech běžných parfémovaných výrobků patří osvěžovače vzduchu do aut mezi produkty s největším obsahem ftalátů.
Tyto škodlivé změkčující chemické látky mohou mít na tělo neočekávané účinky, například:

• Nízká hladina testosteronu
• Astma
• Dušnost
• Reprodukční poruchy
• pozměněná DNA ve spermiích

Bezpečnější volby pro taxikáře
Používejte raději triky na osvěžení vzduchu, které jsou levnější, bezpečnější a fungují spíše na bázi absorpce a eliminace zápachu než na jeho překrytí.
Produkty pro účinné, přírodní čištění jsou například ocet, soda bikarbona a mýdlo z olivového oleje.
Pokud máte raději nějakou přírodní vůni, volbou do rozprašovačů esenciálního oleje v autech jsou organické, esenciální oleje terapeutické třídy.
Dejte si jen pozor, abyste vybrali olej, který dobře snáší běžná populace, například levandulový.
Esenciální oleje jsou silné a mělo by se s nimi zacházet jako s lékem - některé nejsou vhodné po domácí zvířata, děti, batolata nebo lidi s jistými vážnými zdravotními stavy.

(zdroj / do češtiny Alue)

Dodatek Alue:
Párkrát jsem teď koupila nějaký vonný gel od Glade by brise. Do pokojů ne, spíš do předsíně když někomu smrdí boty, nebo na záchody, kde jsem na různé pachy vyloženě alergická a nějaká vůně mi to obvykle ulehčí. Éterické oleje jsou super, mám jich pěknou zásobu, ale občas zkusím i něco jiného, nového. Že by to mohlo být doslova až takhle jedovaté, mě upřímně nenapadlo, protože jsem asi pořád trochu naivní, s vírou že na tyhle věci musí být testy, zákony a že toxickou vůni by do obchodů nikdo nemohl pustit a schválit, aby se náhodou nikdo neotrávil. Nedávno se mi dostal do ruky jeden výrobek, kde byl takový popis, co mi fakt vyrazil dech. Tak jsem to vzala s sebou a rozhodla se do toho trochu šťourat. Podle obalu jsem si našla kontakty, web stránku a poslala tam dotaz. Předpokládám ale, že mi na to nikdo nikdy neodpoví, protože na to asi není moc co říct. Před několika měsíci jsem posílala jiný, nevinnější dotaz společnosti TESCO a také je bez odpovědi. Myslím si, že velké firmy se o naše zdraví a naši spokojenost vůbec nezajímají a kdyby se náhodou někdo otrávil, tak na to mají bandu právníků... Fotku daného obalu vám přikládám níže, je tam i výše zmíněný limonen. Popřemýšlejte, jestli doma náhodou nemáte nějaký jedovatý gel a pro jistotu ho zahoďte, vaše zdraví je přednější a naštěstí existují aromalampy a přírodní éterické olejíčky, které si můžete nakapat a neotrávit se u toho.
Přemýšlím, že bych zkusila poslat nápad do DTestu Tunovi, že by se na ty chemické vůně mohl podívat a že by je mohl otestovat. Co vlastně čucháme za jedy? Myslím si, že by to mohl být výživný díl, co myslíte?


Dobrý den,
Zakoupila jsem váš výrobek určený k provonění domova, ale šokoval mě návod k použití, který uvádíte na obalu. Prakticky je formulovaný takovými bezpečnostními pokyny, jakoby daná pokojová vůně byla vysoce toxická a vysoce nebezpečná pro jakékoliv živé organismy. Takový popis, jaký má vaše pokojová vůně, vídám spíše na obalech žíravin na čištění odpadu. Obal kterého se můj dotaz týká, přikládám v příloze. Můj dotaz na vás je logicky jednoduchý: Nakolik je vlastně tato vůně bezpečná k celodenní inhalaci, pokud se gelu člověk nesmí dotýkat a je takto toxický jak uvádíte? Není neetické prodávat jedovatý výrobek u kterého se předpokládá že ho někdo bude čuchat celý den/týden/měsíc, který poškozuje živé organismy a myslet si, že když to člověk dýchá, tak mu to nic neudělá? Neměly by být použité látky minimálně neutrální, když už to je pokojová vůně? Je vůbec uvedené složení na obale kompletní? Mám pocit že tam není vypsané všechno co to opravdu obsahuje. Pokud je něco tak jedovaté, nemůže se to přece používat k provonění domova a taková nebezpečná věc by se neměla vůbec prodávat lidem, jakto že tohle zákon umožňuje? Jak je to tedy se závadností a toxicitou vašeho výrobku a jak vysoký je výskyt otrav a reakcí u lidí, kteří to doma rozbalí a používají? Po přečtení toho popisu vaše vonné výrobky znova nekoupím a co mám to vyhodím, protože se doma nechci otrávit.


 


Komentáře

1 vanilková vanilková | 14. ledna 2018 v 6:48 | Reagovat

Taky do téhle kategorie bohužel spadají vonné svíčky a vonné tyčinky (je třeba velmi pečlivě vybírat, některé jsou ok...)

2 Daisy Daisy | 14. ledna 2018 v 9:56 | Reagovat

Já používám do auta toto http://www.tomexo.cz/produkty/vune-do-prostoru/vune-do-prostoru-smes-pro-posileni-vnitrni-sily.htm a jinak do domácnosti a pro péči o tělo i další výrobky této firmy.Dávám si pozor i na používání zdravých svíček,takže beru také u tomexa a ještě je dobrý unipar Rožnov pod Radhoštěm.Ale až po Vánocích jsem si uvědomila,že jsem hodně používala aromalampy a v nich ty nejobyčejnější čajové svíčky.Pak jsem se na to zaměřila a zjistila,že to tedy není také žádná hitparáda :-! (vysoké spalování CO2,knoty s obsahem olova atd.)Našla jsem na netu zdravější, ale zatím nepřišly 8-) Takže i na to je potřeba dávat pozor.

3 Daniela Daniela | 14. ledna 2018 v 12:25 | Reagovat

Já od mala nesnáším jakékoli "vůně" v autě. Jak se rozjedem a dýchám to, tak je mi na zvracení. Nejhorší jsou ty Ambi Pury atd, to nevydržím dlouho a fakt se mi chce blít. Nezkoumali jste někdo náhodou svíčky z Ikei? Mám doma takové fialové a nádherně voní, když k nim čichnu. Jak je zfouknu, tak pak cítím zápach, než zaschne vosk. Nedávno jsem měla zavřený pokoj a svíčku zhasla a pak to cítila. Zajímalo by mě, jestli to neškodí ty výpary nebo mám vždycky vyvětrat.

4 Alue Alue | 14. ledna 2018 v 12:27 | Reagovat

[3]:  No, mám obavu že do toho taky spadají... ikejky mám taky doma :-? V tomhle chemickým světě už člověk skoro nic nemůže aby se neotrávil.

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 12:43 | Reagovat

Že je to škodlivé, stejně jako jiná chemie, tuším už odmalička. Všechno, k čemu mám silný odpor, se ukazuje jako vysoce škodlivé... A všem umělým vůním jsem se vždy bránila (a raději z místa zmizela). I parfemované svíčky mi vadí.

Balzámy na rty, ty také (ne)překvapily, když jsem pak kvůli blogu rozebrala detailně jejich složení. Všechny běžné značky, včetně Placenty, jsou z ropy...

Fibrilace síní (příznaky člověk vnímat může, ale nemusí) se nejspíš zaměnila za fibrilaci komor (bezvědomí a bez pomoci často smrt). A přiznávám, že mě pobavily i zakrslé vaječníky. :-)

6 Verča Verča | 14. ledna 2018 v 14:06 | Reagovat

díky za článek. no nevim, jak v taxíku a le doma je to vážně nebezpečné, někdo je k tomu otupělý,a nic mu to třeba nedělá, ale já mám z těch do zásuvky, kuliček i dalších, příšerné bolesti hlavy po pár minutách, které se nedají vydržet. to samé i ty elektro svíce. všimla jsem si ale, že ty levné "srágory" jsou mnohem mírnější, některé téměř neškodné, protože tam je malá koncentrace těch látek. nejhorší mám zkušenost s brise a air vick. nekoupím si ani obyč. svíčku od těchto značek, protože maj na mě tehle efekt taky. nevim,co do toho dávají. na záchodě to až tak nevadí, tam jsem chvilku, ale v pokojích je to děs.

7 Verča Verča | 14. ledna 2018 v 14:10 | Reagovat

jo a pan Hádek prodává čističe s pomerančovou vůní...voní překrásně a jsou neškodné..

8 @ @ | 14. ledna 2018 v 15:14 | Reagovat

[2]:"Kompozice přírodních éterických olejů navozuje svými teplými tóny hravou atmosféru"-Jo,to je dobrý,hned se u toho puchu rozchechtám!

9 hanka hanka | 14. ledna 2018 v 16:24 | Reagovat

[2]: Vůně od HannaMaria znám a používám, jsou výborné!
Chemické vůně nepoužívám, ale v létě když jsou komáři jsem občas nucena v noci dát do zásuvky odpuzovač komárů. Taky mi smrdí a bolí mě z něho hlava. Určitě je taky toxický. Má s tím někdo nějakou zkušenost? Existuje bezpečnější varianta na odpuzení komárů?

10 Alue Alue | 14. ledna 2018 v 17:07 | Reagovat

[9]:  bezpečná jo, ale nefunguje :D zkusila jsem všechno možné a stejně mě to poštípe, komáry pořeší jenom chemka. nebo síťky na okna.

11 zdeněk zdeněk | E-mail | 14. ledna 2018 v 17:53 | Reagovat

[10]: Síťky jsou nejlepší. My máme síťky už několik let a ani jedno štípnutí od té doby. :D
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/facebook/000/011/296/success_baby.jpg

12 Daniela Daniela | 14. ledna 2018 v 18:15 | Reagovat

[4]:Podívám se schválně na složení. Mám ještě obal. Zajímalo by mě, jestli se to vypařuje, když ta svíčka hoří. Přijde mi, že jak ji zhasnu, tak než ten vosk zaschne, to najednou jde cítit a přírodní mi to nepřijde no :-| Máš pravdu, je to na prd. Pořád přemýšlet, co které věci obsahují. Dnes jsem se vydala do Ostravy do obchodu a tam paní krmila mimčo přesnídávkou. Tak jsem si říkala, že mu dává GMO, protože to v tom myslím je. Proto jsme ji přestali kupovat.

13 Ceneon Ceneon | E-mail | 14. ledna 2018 v 20:13 | Reagovat

Na Vánoce jsem dostal aroma difuzér, na tom bylo také napsáno něco takového. Po delší době, když jsem zavřený v pokoji, tak mi to nepřišlo příjemné, tak jsem to raději dal do obýváku, tam to nijak nevadilo, výhoda je, že se to vypařování dá regulovat pomocí počtu tyčinek, já tam mám 3, protože je to šťastné číslo a vypadá to hezky :-).

V autě mám již od května tuto vůni: https://www.svetbytovychvuni.cz/millefiori-milano-interierovy-sprej-bily-mech
"Obsahují vysoký podíl esenciálních olejů, které se zpracovávají z přírodních surovin původem z Itálie a Francie, splňují náročné normy EU a jsou zcela zdravotně nezávadné."

Šplíchám jej na koberečky 4-6x. Je to velice příjemná vůně, nikdo si ještě neztěžoval až na případ, když je aplikace zrovna provedena a ve větším množství. Mám parfém ve dveřích a používám, když si vzpomenu. Jen škoda, že trochu kape, tak musím mít u sebe kapesník, abych se po použití otřel. No jak jej mám ve vodorovné poloze, tak trošku i přes víčko teče, je takový ulepkaný u víčka.

Na ventilaci pak mám stejnou vůni: https://www.svetbytovychvuni.cz/millefiori-milano-vune-do-auta-go-bily-mech
Taky ji mám od května, ale možná ještě voní, když jezdím jen občas na výlety.

Našel jsem, že na tomto e-shopu mají i kvalitní aroma difuzéry: https://www.svetbytovychvuni.cz/max-benjamin-aroma-difuzer-fiori-rosa

Stačí tedy nejít na cenu a nekupovat mainstream značky, na které jsou v televizi reklamy.

[12]: Přesnídávky existují i v kvalitě bio za dobrou cenu: https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/search?query=bio%20přesnídávka

[11]: Jj, žádný problém s komáry, máme síťky a ani jediné štípnutí.

14 LenkaL. LenkaL. | 14. ledna 2018 v 22:54 | Reagovat

Já nepoužívám žádné, protože je mi z nich většinou na blití. To už jsou mi milejší éterické oleje.
A jak to třeba máte s parfémy/ vonavky? Mně bohatě stačí, když je někdo silně navoněn, jen kolem mě projde a už se mi zvedá žaludek.

15 kalia kalia | 14. ledna 2018 v 23:39 | Reagovat

[5]: to jsem chtěla taky napsat, že co mě odpuzuje to je většinou škodlivé a tyto umělé vůně sem patří a vždy patřily

Vždy jsem si myslela, že to je škodlivé (že jsou ty vůně jedovaté) a připadalo mi to tak jasný, že jsem si to nikdy nekoupila a dokonce jsem se ani nepodívala na složení, abych si svůj předpoklad ověřila (tak jasné mi to bylo).

Kdo chce vůni do bytu, tak např. nasypat do mělké mističky jedlou sodu a do ní nakapat pár kapek éterického oleje či přírodní silice (nevím, jak se to jmenuje, asi esenciální olej nebo něco takového). A nebo si pořídit takovou keramickou nebarvenou mističku která je přímo určená pro nakapání olejíčku (bez jedlé sody). Je to ale celkem zbytečné, protože si člověk po chvilce zvykne a tu hezkou vůni necítí/nevnímá, aspoň já to tak mám.

A ještě mi od mala vadí takové ty běžné prací prášky, když jsem v místnosti, kde se suší prádlo jimi vyprané a nebo jsou v té samé místnosti položené papírové krabice s těmito prášky, přes které ten puch prosakuje, tak si sice za chvíli zvyknu a ten smrad nevnímám, ale jakmile jsem v té místnosti např. 1-2 hod, tak pak dostanu IHNED alergii na prach. Mám to několikrát vyzkoušené (a to i když jsem si neuvědomovala, z čeho by to mohlo být). Stačí se pak těmto práškům ve vzduchu vyhnout a alergie za pár dní pomine. Z toho usuzuji, že (běžné) prací prášky způsobují alergii na prach (ale věděcky podložené to nemám, pouze moje zkušenost).

16 Cattail Cattail | 15. ledna 2018 v 13:14 | Reagovat

[14]: Naprostý souhlas. To by mi snad byl milejší přirozný odér těla než ty nápory voňavek... :-(

17 A. A. | 17. ledna 2018 v 23:39 | Reagovat

[9]: Zkusenost mam takovou, ze jsem na ty mrchy komary chtela v lete koupit ten "strikac" do zasuvky. Na zadni strane obalu bylo napsano neco v tom smyslu, ze vdechnuti muze zpusobit smrt. Nehorazne jsem se nas****, protoze je to strasny nesmysl. Prece to strika nebo rozprasuje nebo co to vlastne dela, jde to proste do prostoru, tak je jasne ze to celou dobu vdechujes... Navic mam doma male ditko... Takze od te doby se temto nesmyslum vyhybam sirokym obloukem a radeji jsme postipani od komaru nez podporovat tuhle sprostotu!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama