V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

Video: Nadšenci vytvořili na jihu Polska ráj na Zemi. Vítejte v ekologické vesnici Bhrugu Aranya, kde žijí zdraví, šťastní a soběstační lidé, kteří drží pospolu

30. dubna 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová
Na jihu Polska, nedaleko hřebenů Tater, se nachází vzkvétající mezinárodní ekovesnice. Jmenuje se Bhrugu Aranya a je jediná svého druhu v Evropě. Od roku 1995 se ekologická farma rozrostla do společenství několika rodin i s dětmi.

Již od samého začátku se všichni rozhodli pracovat na uzdravení životního prostředí. Ekovesnice funguje i jako vzdělávací centrum, kde je možné zažít a naučit se starobylé ohňové obřady, které jsou známé pod souhrnným názvem Homa terapie.

Kdysi dávno ve védských dobách žil člověk v souladu s přírodou. Podporoval ji, jak jen mohl, a děkoval za všechno, co mu poskytla. Svůj vděk vyjadřoval tím, že každý den pálil oheň Homa (též Jadžna nebo Yanyja).

V ekovesnici Bhrugu Aranya se můžete dozvědět o ekologickém Homa zemědělství, provádět techniky k osobnímu růstu, zažít léčení, meditaci a prozkoumat svůj vlastní tvůrčí potenciál.Atmosféra tohoto místa je nasycená vysokými vibracemi, protože se zde denně praktikují ohňové obřady, které vychází z ájurvédy. Tato energie vyzařuje a léčí planetu Zemi, všechny rostliny, zvířata a lidi. Při východu a západu slunce se na tomto jedinečném místě provádí více než 22 let základní oheň Homa terapie - agnihotra.

Ekovesnice Bhrugu Aranya v Polsku
https://www.youtube.com/watch?v=tseilrdD9NA

Začátky byly skromné. Zakladatelé a manželé Jarek a Parvati Bizberg vybudovali ekovesnici Bhrugu Aranya do nádherné uzdravující oázy. Zprvu na pozemku stála jen zničená dřevěná chata a stodola obklopená kouzelným starodávným sadem. Z cesty, která vede nahoru k tomuto ojedinělému místu, je nádherný výhled na horské údolí.

V současné době ve vesnici žije 12 dospělých a 4 děti. Věk obyvatel sahá od 9 do 70 let. Jedná se o eklektickou skupinu, která disponuje různými schopnostmi a talenty, jako je umění, léčení, psaní, natáčení filmů, hudba, práce s půdou, výuka Homa terapie a bylinkářství.


Díky léčivému prostředí jsou děti, které zde vyrůstají, zdravé a šťastné. Žijí v harmonickém souladu s přírodou tak, že o tom jejich vrstevníci nemají ani ponětí.

V zahradě, ve tvaru krásné kulaté mandaly, se během roku pěstují různé druhy zeleniny a v nedalekém sadu rostou jablka a švestky. Bylinky se pěstují v zahradě ve tvaru spirály. Daří se jim zejména kvůli Agnihotra ohni, který zlepšuje jejich kvalitu.

Žádná farma by samozřejmě nebyla úplná bez zvířat. Jsou na ní tři krávy, které se pasou na okolních lukách, dále kachny, psi, kočky a včely.


Starobylé, léčebné ohně přitahují vše, co je pro zahradníka užitečné. Obnovují rovněž rovnováhu Matky přírody. Atmosféra ohně, která je obohacená výživou, se stane svatyní pro všechny živé tvory - ještěrky, žáby, ptáky, vážky, mloky a brouky.

Vize zakladatelů se týká globální ekovesnice, lidí různých kultur, ras a náboženství, kteří spolupracují na záchraně Země. V této vizi se ekovesnice Bhrugu Aranya zjevila jako místo plné síly, kde dochází k léčení, funguje ekologické zemědělství a soběstačný životní styl a kde se tvůrčí energie projevují prostřednictvím umění a hudby. Více než kdy jindy je podle zakladatelů potřeba vrátit se k životu v souladu s přírodou a jinými živými bytostmi.


Ekonomické, sociální a politické systémy moderního světa jsou nevyvážené. Dosáhly již kritického bodu jak v ekologické úrovni, tak na hlubší duchovní rovině. Proto je komunita zaměřená na vytváření praktických řešení a rozšiřování znalostí, jež napomáhají čelit výzvám, které lze přímo uplatnit v našem životě. V ekovesnici všichni fungují spolu a v tom spočívá největší síla.
 


Komentáře

1 Ceneon Ceneon | E-mail | 30. dubna 2018 v 2:07 | Reagovat

Díky, zajímavé. Mám taky tip, též nedaleko Krakova, 60km od této vesničky, je nejlepší zábavní park v Evropě: https://energylandia.pl/cs/
Doporučuji, já měl úsměv od ucha k uchu :-). Ten Hyperion bude dostavěn asi až v srpnu: https://energylandia.pl/cs/atrakcje/extremni-zona/mega-coaster-hyperion/
ale i tak si tam horských drah užijete až do syta.

A jestli navštívíte i Krakov, tak doporučuji jízdu v kočáře :-), nejlevnější vyjde za kočár na 150PLN, a i ta stojí za to.

Možná bych se tedy při příští návštěvě zábavního parku ubytoval v této vesničce a poznal její obyvatele :-).

2 Lulu Lulu | 30. dubna 2018 v 6:31 | Reagovat

Krááásne!Ak si niečo také ráno prečítaš, máš krajší deň a keby bola možnosť hneď by som sa tam odsťahovala. :-)

3 Dexter Dexter | 30. dubna 2018 v 8:08 | Reagovat

Noc proti, ale mluvit o tom jako o vesnici je silne nadneseny. Je to spis mala komunita, nebo velka rodina. Vesnice ani nahodou.

4 Ayeri Ayeri | 30. dubna 2018 v 9:09 | Reagovat

Krásné :) Dost mi to připomíná Hare Krišna farmy, které se nacházejí i u nás v Česku. Kamarád se na jedné byl podívat a bydlí v Praze v bytě, který patří jedné části té komunity. Na těch farmách je to taky tak, že mají společné hospodářství, pěstují si jídlo, chovají zvířata, ty větší mají třeba i sad. Do toho dělají rituály a tance na oslavu Krišny. Zajímavé je, že den jim začíná ve 4 ráno a v 9 večer jdou spát. Myslím, že občas mívají i přednášky a tak, škoda
že si teď nemůžu vzpomenout, kde to je.  Ale zajímalo by mě, kdyby ty děti chtěly poznat jiný život a na nějaký čas odejít, jak by si na světě poradily...

5 Alue Alue | 30. dubna 2018 v 9:42 | Reagovat

[4]:  Utekly by zpátky do své osady. :-) Protože tam venku by je potkalo mnoho zklamání a samá pakárna.

6 Marcela Marcela | E-mail | 30. dubna 2018 v 10:37 | Reagovat

To je nádhera. Když jsem se dívala na video vnímala jsem Jednotu. Moc krásný. Na to není slov, jak jsou v ekovesnici sladěni a spojeni :-)
Děkuji za článek :-)

7 Peta Peta | Web | 30. dubna 2018 v 10:59 | Reagovat

Možná se tam pojedu podívat. Protože se taky hrabu v hlíně, docela mě zajímá, jak se lidem daří s tou soběstačností. V článcích a na obrázcích se to totiž často  liší od skutečnosti.

8 Verča Verča | 30. dubna 2018 v 12:27 | Reagovat

[4]: :-D...k nám chodí prodávat sýr jenden pán z hare krišna farmy a MUSIM VÁM LIDI ŘÍCT, ŽE SI FAKT VÁŽIM JEJICH PRODUKTŮ A PRACOVITOSTI -OHROMNĚ,...ALE Z JEJICH FARMY BYCH SPÍŠ UTEKLA JÁ, PROTOŽE JSOU VÁM SCHOPNÍ ZA PŮL HODINY VYKECAT TAK STRAŠNOU DÍRU DO HLAVY SVOU FILOSOFIÍ, ŽE NA JEDNU STRANU CHÁPU I JEJICH RODINY,co se s nimu rozkmotřili, protože to asi úplně nebude kvůli rozdílné víře - ale kvůli tomu, že ani na chvíli nezavře pusu s Krišna propagandou a poučováním...jsem dobrý posluchač, ale tohle je fakt na palici.

Když už se pán dostal na téma, jak dřív můži byly skuteční můži a měli harém žen, které se mezi sebou nehádaly a byly poslušné, protože všechny toho muže zbožňovaly jako boha a byly vděčné, když si je na noc vybral, že to stojí ve všech dávných knihách - tedy mnohoženství je přirozenost osvícených mužů...tak to už jsem ho musela stopnout:-D

9 mariankosnac mariankosnac | 1. května 2018 v 3:27 | Reagovat

Kedysi takto ľudia normálne žili len potom prešli na iný spôsob života a teraz to pár ľudí znovuobjavilo.

[5]: tam venku by je potkalo mnoho zklamání a samá pakárna ale myslím že napriek tomu by si mnohí zvolili riskantnejší život vonku ako v nejakej hare krishna sektě.

Jak vypadá každodenní režim příslušníků Hare Kršna? http://www.hks.re/wiki/doku.php?id=hare_krsna_2012

10 Ježovka Ježovka | 1. května 2018 v 14:11 | Reagovat

Jako neříkám, tohle zní fakt dobře. Brala bych v něčem takovém vyrůstat. Míň materiálu, víc přírody a duševního naplnění. A fajn sousedi... Ne jako naši tady, kteří nám před pár týdny uřízli houpačku pro děti ze stromu :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama