V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 01.12.

Pět fází vývoje lidského mozku

6. května 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Psychologie
Během života každého jedince mozek prochází kontinuálním vývojem a změnami. Vývoj lidského mozku můžeme rozdělit do 5 vývojových stupňů:

1. stupeň: prenatální odobí (0 - 9 měsíců před narozením)
Neurony a synapse se vytváří a jejich počet roste.
Těhotné ženy by měly být v tomto období bez stresu. Měly by myslet na dostatek kyseliny listové, vitaminu B6 a B12, stimulovat vývoj dětského mozku sluchovou stimulací (poslech hudby).
Měly by se vyvarovat toxinům, cigaretám, alkoholu a drogám.

2. stupeň: narození 0 - 6 let
Velmi výrazně se zvětšuje počet spojení ( synapsí) mezi neurony, můžeme k tomu přispět správnou zevní multismyslovou stimulací.
Dochází k vývoji motorické aktivity, myšlení, vnímání. Čelní laloky jsou aktivní v rozvoji emocí, plánování, pracovní paměti. Dochází k rozvoji sebevědomí a životní zkušenosti se podílí na formování emocionální pohody.V 6 letech má mozek z 95% váhu dospělého mozku a je na vrcholu spotřeby energie. Dochází k jeho obrovskému rozvoji.
V tomto období je potřeba dítěti poskytnout pečující prostředí, každodenní individuální komunikaci, správnou stimulaci zevním prostředím. Špatné zacházení může mít velmi výrazné destruktivní emocionální následky v budoucnosti.


3. stupeň: 7 - 22 let
Neuronální spojení (neboli oblast šedé hmoty mozkové) se stále tvoří, tkzn. zasíťování mozku je stále v procesu. Podpůrné mozkové tkáně (neboli bílá hmota mozková) obklopující neurony dozrává, dochází k myelinizaci axonů a tím dochází k urychlení přenosu elektrických impulzů mezi neurony a ke stabilizaci jejich spojení. Prefrontální mozková kůra je poslední, která dozrává a podílí se na kontrole v procesu rozhodování a impulzivního jednání.
Dospívající se potřebují naučit ovládat své chování, proto u nich v tomto období často pozorujeme nezodpovědné, iracionální a podráždění chování.


4. stupeň : 23- 65 let
Lidský mozek dosáhl svého vrcholu okolo 22 roku života a tento vrchol trvá po dobu 5 let. Poté dochází k jeho funkčnímu poklesu. Poslední oblasti mozku, která dozrává je prefrontální a okcipitální mozková kůra, jejichž funkcí je exekutivní kontrola. Postupně dochází k poklesu funkce paměti, operační paměť je schopna uchovávat méně informací a jednotlivé procesy mozku se zpomalují.
Nejlepší přístup v tomto období je zůstat mentálně aktivní, učit se nové věci, zůstat aktivní i fyzicky a dodržovat zdravou životosprávu. Vyvarovat se toxinům, cigaretám, alkoholu atd.

5. stupeň: nad 65 let
Nervové buňky v kritických oblastech jako je hippocampus (oblast důležitá pro tvorbu paměti) zanikají.
Důležité je i v tomto období učit se novým dovednostem, trénovat mozek cvičením na zlepšení soustředění a abstraktního myšlení
Doporučeno je vyvarovat se stresu, jíst zdravě a dodržovat aktivní pohyb. 


Komentáře

1 v@v v@v | 8. května 2018 v 18:29 | Reagovat

Nikde nic konkretního.Mozek je stroj a je jen na rodičích,jak vás naprogramují".Bohužel pro všechny z nás,že 99,9% to rodiče neumí a nevědí jak.Jedou podle sebe,jak byli nastaveni oni.Pak někteří cítí,že je něco špatně a hledají a hledají.Dítě do 3 let je schopno pochopit nejvíc,má ještě jiný svět.Jenže nejsou učitelé".Lidský život má 3 nejdůležitější etapy vývoje,ty jsem už zapomněl v tom toku informací.Jak jimi projdete,odvíjí se podle toho odchod domů/lehká-bolestná smrt/.To jen tak pár věcí,co dá snadno pochopit.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama