Vědecky potvrzeno: Selfíčka jsou spojená s narcismem a duševními poruchami

4. června 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Psychologie
Novodobý trend fotografování se spojuje s duševními poruchami. Lidé závislí na svých Selfies jsou posedlí svým vzhledem. Napadlo vás už někdy, že většina krasavců, které můžete pravidelně obdivovat na sociálních sítích, jsou ve skutečnosti duševně nevyrovnaní?

"2/3 mých pacientů s tělesnou dysmorfickou poruchou, která se u nich rozvinula poté, co stoupla prodejnost smartphonů, mají nutkání opakovaně si pořizovat selfie a sdílet je na sociálních sítích," prozradil psychiatr David Veal pro Sunday Mirror.
"Pomáhám jim kognitivně-behaviorální terapií, která má pacientovi pomoci pochopit, z čeho pramení jeho nutkavé chování, a naučit pacienta lépe ho zvládat."

Věnujte zvýšenou pozornost tomu, co dělají vaše děti online
Je možné, aby selfies stála v pozadí duševních onemocnění, závislostí, narcismu či sebevražd? Mnozí psychologové se domnívají, že ano.Upozorňují rodiče, aby věnovali zvýšenou pozornost tomu, co dělají jejich děti online, a předešli tak problémům, na jaké narazil Bowman. Tento mladý teenager z Velké Británie se pokusil spáchat sebevraždu, protože si nedokázal udělat perfektní selfie.

Selfie je typ fotografického autoportrétu, obvykle pořízeného z ruky za pomoci digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu (smartphone). Ve slovníku Oxford Dictionaries Online je popsán jako "fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahrána na sociální síť".

Americká psychiatrická společnost oficiálně potvrzuje: Selfie je duševní porucha!

19-letý Danny Bowman zcela propadl snaze vytvořit si dokonalou selfie a trávil 10 hodin denně fotografováním se. Běžně udělal 200 záběrů za den.
Zhubl téměř 14 kg, přestal chodit do školy a 6 měsíců nevyšel z domu, protože se neustále pokoušel o "tu správnou" selfie. Každé ráno hned po probuzení udělal 10 záběrů.
Jeho pokusy však byly neúspěšné. Danny se cítil tak frustrovaný, že si sáhl na život. Chtěl se předávkovat, ale jeho matka ho zachránila.

"Neustále jsem se snažil udělat si dokonalou fotku. Když jsem pochopil, že to nedokážu, chtěl jsem umřít. Přišel jsem o přátele, vzdělání, zdraví a téměř i o život," vyjádřil se pro The Mirror.
Danny Bowman je prvním Angličanem, který je závislý na selfies. Momentálně podstupuje terapeutickou léčbu, která ho má zbavit závislosti, obsedantně-nutkavého chování i tělesné dysmorfické poruchy.

Dysmorfofobie (tělesná dysmorfická porucha) je porucha obsedantně kompulzivního spektra spočívající v trýznivém zabývání se domnělým vzhledovým defektem. Pacienti svůj předpokládaný nedostatek maskují nebo hledají pomoc u lékařů, zejména dermatologů a estetických chirurgů, kde tvoří více než 10 % pacientů. Tyto zákroky jim nepřinášejí úlevu, ale vystupňování zoufalství, jež může vést k sebevraždě nebo agresi vůči lékaři.

Počkej chvilku, tohle musím postnout.

Chlapec se léčí v Maudsley Hospital v Londýně a součástí léčby je i postupné odnímání jeho telefonu. Zpočátku mu byl mobil odebrán na 10-minutové intervaly, které se později zvýšily na 30-minutové a následně na hodinové.
"Ze začátku to pro mě bylo nesnesitelné. Ale věděl jsem, že pokud chci dál žít, musím to vydržet." Přiznal pro Sunday Mirror.

Jen v UK se podle statistik ročně léčí na závislost na sociálních médií jako Facebook či Twitter více než 1000 lidí.

Co na to říkají psychologové
"Selfies jsou často spouštěčem pocitů samolibosti a společenské závislosti u těch, kteří na sebe rádi poutají pozornost. Tím přispívají ke vzniku narcismu, nebo velmi nízkého sebevědomí," vyjádřila se pro Psychology Today Pamela Rutledge.

Problém tohoto druhu narcismu spočívá v tom, že na lidi vyvíjí neskutečný tlak dosáhnout nerealizovatelné cíle a to bez jakékoliv motivace. Být jako Beyoncé, Jay Z nebo modelka je samo o sobě náročné.
Pokud však nejste připraveni vydat ze sebe maximum, abyste toho dosáhli, bylo by lépe své ambice snížit. Je jen málo věcí, které působí více sebezničujícím efektem, jako kombinace vysokých nároků a slabá pracovní morálka.

Podle psychologů mohou tyto projevy narcismu a nadměrné sebeprezentace na sociálních sítích kompenzovat velmi nízké a křehké sebevědomí. I když tyto projevy mohou být odměňovány (Like, srdíčky a pod.), prohlubují zkreslení reality a upevňují narcistickou deziluzi.

Mezi další škodlivé vedlejší účinky závislosti na sociálních sítí může patřit deprese, deficit pozornosti, hyperaktivní porucha, voyeurismus, hypochondrie, schizoidní a schizotypová porucha osobnosti.


připravila Alue
použité zdroje: (1.) (2.) (3.)

 


Komentáře

1 Verča Verča | 4. června 2018 v 9:58 | Reagovat

Bože na nebi:-D...já vim, že to není k smíchu - ale pak se můžeme divit, že takovému "lidstvu" hrozí ovládnutí či zničení umělou inteligencí?...vždyť jsou z nás úplně směšné lidské karikatury, jako z nějaké špatné divadelné parodie:-/
... ale rozumím tomu, jak zhoubný vliv mají nereálné ideály a vzory obzvlášť pro mladé lidi a děti!..je to schválně podsouváno, aby vznikaly tyhle psycho - degenerace.

2 Jenny Jenny | 4. června 2018 v 10:16 | Reagovat

Je to tak...přijde mi to jako zoufalá snaha na sebe upozornit, být středem zájmu, dostat obdiv.Určitě většina lidí si čas od času pořídí svou vlastní fotku, ale co je moc to je moc.

3 Alue Alue | 4. června 2018 v 10:26 | Reagovat

[1]:  O víkendu jsem dojela na kole k rybníku a koukám na dvě holky se psem... v ruce ajfouny a hlavně hodně fotit záběry jak jsou u rybníka a jak je pes strašně šťastnej a mokrej, aby všichni viděli že jako žijou a jsou venku a užívají si léto... přitom k rybníku dojely autem, dvakrát nalákaly psa do vody, nadělaly fotky, postály u hráze, sedly do auta a jely dom. :D  :D  :D to spíš vypadalo jako honba na fotky než jako chuť jít do přírody.

4 Verča Verča | 4. června 2018 v 10:41 | Reagovat

[3]: jo takové scénky vídám taky:-)
víš, všichni musí vypadat, jak jsou in a mají život v malíčku a jsou tak šťastní!..aby všichni záviděli:-)
Ale echt je, když mají ještě ty obličeje namalované podle youtube těmi x vrstvami make upu a vystínované + umělé řasy a špulí posy na telefon - protože na videu je to ještě dobré, ale v reálu to vypadá opravdu jako klauniáda..i můj kamarád, co má rád řekněme výrazné líčení, se smál, když se tůhle jedna fotila u auta:-)

5 Caitlyn Caitlyn | Web | 4. června 2018 v 13:50 | Reagovat

Podľa mňa je to individuálne. Nemôžeš každého kto fotí selfie súdiť rovnakým metrom. Sama selfies neznášam, ale je mi jedno či si ho niekto fotí - ak sa cíti šťastne, neni to môj problém. Tiež nemôžeš každé selfie hodnotiť ako narcizmus. Sú aj normálne selfies, bez žiadnych duckface, proste normálne fotky. Ak sa im to chce fotiť, je to ich vec.

Iné je, keď už ľudia fotia aj svoj majetok len aby im iní závideli, či sa fotia len preto aby im všetci závideli kde žijú a pod. To už je volanie o pozornosť. A to hovorím ja, čo som v tom veku...hej, aj mne to lezie na nervy, keď vidím svoj zaplnený instagram fotkami nejakých ludí čo ani nepoznám, ale proste s tým nič neurobíš, z toho treba len dospieť.

Ten príklad čo bol tu uvedený...príde mi to ako extrém, do ktorého sa 99% detí(áno, detí) nedostane. Alebo skôr môžem povedať mojich rovesníkov. Už nie je rok 2013-15, kedy bolo """Coool""" fotiť sa skoro vkuse. Ako hovorím, je to individuálne. Niekto fotí pretože chce len tak, druhý preto, že sa chce nejak ukázať. A niekto vôbec...ja :D

Tiež musím dodať, že v puberte je normálne sa chcieť nejak ukázať, je to zdravé. Riešilo sa to za čias našich rodičov, akí sú narcisovia, riešilo sa to za čias starých rodičov. Je to proste normálne. Puberta je proste vek kedy sa človek viac zameriava na seba. Tým chcem povedať, že možno preto je zrazu tak veľa detí, čo sa fotí - chcú sa nejak ukázať, skúsiť preraziť. Každý si nájde svoj spôsob - niekto fotí selfies, niekto bloguje, niekto si točí videá.. Ale je to podľa mňa zdravé. Aj tak, už po 20 to každého prejde, a začne sa zas viac zameriavať na okolie.

Teda neviem či súhlasiť či nie. Som človek, ktorému je zväčša jedno čo hovoria nejaké štúdiá. Aj pri tých môže dojsť k omylu. Možno súhlasím len v tom, že sa takto ľudia snažia nejak uspokojiť svoje ciele. A z časti nesúhlasím ani s tým, lebo vyššie som sa rozpísala prečo chce každý vo veku 12-18 vyniknúť. Zhrniem to tak, že dokým sa to nedostane do fázy ako si zmienila v článku, všetko je v poriadku. Dokým to nezačne ohrozovať zdravie. Ale úprimne, tak je to pri všetkom - ak je niečoho veľa, aj to ti môže uškodiť.

6 Ayeri Ayeri | 4. června 2018 v 17:54 | Reagovat

Myslím, že i zde platí "všeho s mírou". Nevidím nic špatného na tom občas se někde vyfotit, třeba na dovolené, ale o posedlosti bych mluvila ve chvíli, kdy spolužačka strávila na plese půl hodiny tím, že hledala na záchodě správné světlo, kdy lidi jedou do New Yorku na den jen proto, aby se tam vyfotili a dávají to na instagram týden, jako že tam jsou, a celou dobu na nádherné pláži stráví focením bez toho, aby vůbec vlezli do vody. ..

7 :) :) | 4. června 2018 v 18:56 | Reagovat

:-D  :-D ti uz nevedi co by vymyslely za poruchu :-D u me to naopak znamena ze jsem zase ok, znovunalezeni sebevedomi a ze mam rada sama sebe. Naopak, kdyz jsem byla nesdilna, nezajimala se o okolni svet, chtela jsem byt nejlip neviditelna apaticka a nakej internetovej svet mi byl ukradenej uplne stejne jako ja sama...takze taky se musi vedet, ze je to od jedince, nelze to takhle skatulkovat a hazet do jednoho pytle, ma prirozena povaha je silne extrovertni, cili naznaky ci znamky introvertnosti u me znaci problem...

8 Lulu Lulu | 4. června 2018 v 19:16 | Reagovat

To by ste mali vidiet moje dve spolužiačky.Sú celkom fajn, máme dosť spoločných záujmov, ale keď vezmú do rúk mobil=úplne iné osoby.Veľa krát mi hovorili, že si mám založiť facebook, instagram,...No ja som im stále hovorila jasné NIE!Stále dobiedzali a dobiedzali, až som im to vysvetlila menej pekne a už chápu.Proste závislé.A to, že deti fotia na každom kroku vidím často.Ale rozdielom je, že ak si niekto fotí pre seba napr. kvietok a potom si z toho urobí obraz a iné je ak to pošle na sociálnu sieť a ďalší mesiac (niekedy keby len mesiac)sa s tým chvali až to lezie na nervy.

9 Ježovka Ježovka | 4. června 2018 v 21:09 | Reagovat

Ještě, že tímhle fakt netrpím.

[3]: Tomu se říká "život" :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.