V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 10.11.

24 Zajímavých faktů o snech

8. července 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová
Sny jsou přirozenou součástí spánku. Je však zde mnoho věcí o snech, které nám zůstavají neznámé. Nicméně věda dělá pokrok při objevování těchto tajemství. Od předtuch, nočních můr, až po spánkovou paralýzu. Podívejte se na těchto 25 zajímavých faktů o snech.

24. Psychologický výzkum zjistil, že lidé co sledovali černobílou televizi jako děti, častěji sní v černobílém.23. Většina lidí má něco mezi 4 až 6 snů za noc. Nebudete si je však vždycky pamatovat. Většina z nás zapomíná okolo 95-99% našich snů.

22. Ve vzácných případech mohou lidé mít sny, ve kterých mohou vidět tragické události, které se teprve stanou. Známé jako předtuchy. Tyto sny byly dokumentovány při mnoha různých příležitostech, včetně některých nejhorších tragédií jako jsou útoky z 11. září, katastrofa Titanicu, letecké nehody atd. Jsou to jen náhody nebo se tito lidé dokáží předpovídat budoucnost? Každý ať si na tohle udělá svůj názor, jelikož na tuto otázku odpověd jednoduše neznáme.


21. Někteří lidé mohou vědomě vyvolávat a dokonce i ovládat své sny. Tento neobvyklý jev je známý jako lucidní snění.


20. Podle americké psychologické asociace sny obnovují vaši kreativitu. Studie ukázaly, že sny mohou pomoci běžným lidem najít kreativní řešení jejich problémů. Také naznačuje, že sny modelují proces tvořivosti, který předchází skutečnému vytvoření.


19. Když usneme, naše mozky se nezastaví. Naopak. Naše mozky jsou ještě aktivnější. Lidský spánek je rozdělen do dvou hlavních fází (které procházejí pěti stádií): non-REM (stádia 1-4) a REM spánek (stupeň 5). REM spánek je místem, kde se odehrává většina našich snů (ale někdy se stávají i ve fázi non-REM). Během spánku REM se náš mozek může stát ještě aktivnějším, než když jsme vzhůru, neboť docházi k něhodnějším a variabilnějším mozkovým aktivitám.


18. Sny se vyskytují ve všech pěti stádiích spánku, ale ve finálním stádiu (REM) se objevují noční můry, které jsou spojeny s vysokou aktivitou mozku, rychlými pohyby očí a inhibují motorickou aktivitu.


17. Byli lidé, kteří snili o vynálezech, které skutečně vymysleli později ve svém skutečném životě. Vynálezy které se objevily ve snech - generátor střídavého proudu, dvojité šroubovice DNA, šicí stroj, periodický stůl a gilotin.


16. Nevidomí lidé mají také sny. Lidé, kteří během svého života oslepli, mají vizuální sny stejně jako každý jiný. Lidé kteří jsou od narození nevidomí, však mají sny, které vykazují zvýšené úrovně smyslového vnímání podobné tomu, jako by zažívali svět, zatímco jsou vzhůru.


15. Skupina dánských vědců ve své studii z roku 2014 zjistila, že nevidomí lidé mají více nočních můr než lidé se zrakem. Téměř 25% nevidomým účastníkům studie byly zaznamenány noční můry. Noční můry u lidí se zrakem se vyskytly pouze u 6% účastníků.

14. Častým jevem u mužů je v závěrečné fázi REM spánku erekce. Vědci však nedávno zjistili, že tyto erekce nemusí nutně souviset s erotickými sny. Nicméně původ a účel těchto nočních erekcí zůstává neznámý.


13. Studie snů ukázaly, že zážitky ze snů jsou většinou nepříjemné. Sny které obsahují nepříjemné emoce, jako je strach, zlost a úzkost, jsou častější, než příjemné sny.


12. Přestože většina snů je nepříjemná, slovo "sen" má konstruktivní konotaci. To má svůj původ ve středověké angličtině. Slovo "dreme" znamená "radost" a "hudba".


11. Mezi sny mužů a žen existují určité rozdíly. Pánské sny mají tendenci být násilnější a mají méně postav, než ženské. Muži také sní o jiných mužích dvakrát častěji, než o ženách. Zatímco ženy sní o obou pohlavích přibližně stejně.


10. Odhaduje se, že pět minut po skončení snu jsme již zapomněli 50%. O deset minut později jsme z něho zapomněli na 90%.


9. Dimethyltryptamin (nebo DMT) je chemická látka, které je pravděpodobně odpovědná za sny. Někteří lidé sní rádi natolik, že používají syntetickou podobu látky, aby měli sny i během dne.


8. Říká se, že dokonce i ty nejhrůznější noční můry jako jsou například smrt, příšery, pronásledování apod. obvykle nepředstavují špatné znamení. Místo toho spíše znamenají velké změny, nebo emocionální momenty ve vašem skutečném životě.


7. Vědci říkají, že je velmi pravděpodobné, že zvířata mají také sny. Většina savců zažívá REM fázi spánku, ve kterém se vyskytují sny, takže je na místě předpokládat, že sní stejně jako my. Vědci dnes však věří, že ptáci, plazi a možná i ryby mohou snít také.


6. Naše sny mohou obsahovat mnoho postav a osob, ale naše mysl je nevymýšlí - v našich snech vidíme skutečné tváře skutečných lidí, které jsme viděli během našeho života, ale ani o tom nevíme nebo si to nepamatujeme.


5. Batolata do věku 4 let se nemohou vidět ve svých snech.


4. Náměsíčnost není nemoc, ale pouze porucha, která však potenciálně může být i nebezpečná. Lidé kteří jsou náměsíční, trpí formou poruchy spánku REM, kdy se během spánku nastartuje pohybový systém. Došlo k extrémním případům spojeným s náměsíčnými lidmi. Jeden muž řídil 16 km a poté zabil svého přibuzného, dále pak 55-letý šéfkuchař, který vaří při spánku, nebo zdravotní bratr v náměsíčnosti vytváří "fantastická umělecká díla".


3. Začínáme snít už v prenatální fázi našeho života. Vědci zaznamenali sny u plodů již kolem 7 měsíců a domnívají se, že první sny (založené jen na zvucích a vnímání) se mohou objevit ještě dříve.


2. Podle výzkumu je nejobvyklejším prostředím pro sny každého člověka jeho vlastní dům.


1. Sny jsou obvykle velmi subjektivní, ovlivněné našimi osobními zkušenostmi, ale existuje několik univerzálních témat, která se vyskytují ve snech lidí po celém světě. Mezi tato témata patří sny o pronásledování nebo útoku, pádu, neschopnost pohybu a být nahatý na veřejnosti.


 


Komentáře

1 Ježovka Ježovka | 8. července 2018 v 3:28 | Reagovat

„dále pak 55-letý šéfkuchař, který vaří při spánku“ no tak to mě dostalo :-D  :-D

Já měla zvláštních snů spoustu a mohla bych z nich napsat knihu, to asi spoustu lidí. Každopádně zrovna dneska jsem vzpomínala na to, jak se mi před pár týdny zdály 3 velmi zvláštní na sebe navazující sny o M. Jacksonovi, aniž bych to nějak vyvolávala nebo ho někde viděla. Co mi tím kdo chtěl říct, to fakt netuším :D Nebo jeden sen s paní, která mi vykládala andělské karty, byla vidoucí a věděla toho hodně, včetně mé budoucnosti, bavila se tam o tom s mou maminkou ale já to neslyšela - chápu, člověk svou cestu nevidí. Někdy se umí zdá fakt zvláštní věci. Nebo jednou mě navštívila v obrovské zářivé místnosti nějaká vysoká zářivá postava z naprosto nádherné energie, asi můj anděl. Pohladil mě, tak krásně jsem se nikdy necítila. Byly tam s ním ještě další dva, ale ti se jen dívali. Neměli tváře nebo tak, fakt jen čiré zlato bílé světlo, stejně, jako okolí. Nádhera. Jinak jako malé se mi kdysi zdálo o tom jak pojedeme k moři a co tam zažijem - a pak se to fakt stalo do pídě přesně! 8-) :-D Stejně tak mě jednou sny varovaly ať nejezdím k zubaři, že tam nebude a hele... Ona to byla pravda :-D

2 H. H. | 8. července 2018 v 8:52 | Reagovat

Moc zajímavé. :)
Mně se dnes zdála noční můra a hned po tom jsem měla sen, jak sedím u (asi) psycholožky a společně ten předchozí sen rozebíráme. Co každá postava představuje, co znamená ta situace...
To bylo vážně zvláštní, ale skvělý. :)

3 Alue Alue | 8. července 2018 v 10:28 | Reagovat

[2]:  Haha :D To já mívám sen, kde se mi o někom zdá a v dalším snu jdu a vyprávím klidně té samé osobě co byla v předešlém, co se mi zdálo a jaký z toho mám pocit a co to možná znamená... Prostě dojdu do snu a spustím ,,hele neuvěříš, co se mi dneska zdálo!"
Pak se vzbudim a dojde mi, že můj elaborát byl předložen v dalším snu další snové osobě :D  :D  :D

4 hanka hanka | 8. července 2018 v 10:36 | Reagovat

Jednou mi říkal jeden psycholog že není dobré navečer pít alkohol (před spaním) protože vyruší REM fázi spánku a spánek je pak nekvalitní. Já teda skoro nepiju, ale vyzkoušel to jeden blízký člověk-jako na noc nepít- a říká že spánek je opravdu o mnoho kvalitnější a že vstává odpočatější. Tož tak k tématu. Nejlepší když už tak si dát skleničku k obědu ale ne večer.

5 Alue Alue | 8. července 2018 v 10:41 | Reagovat

[4]:  Já to mám jistý. Já když si dám trošku před spaním, tak ani neusnu. První musím vystřízlivět.... takže si počkám, třeba do tří nebo čtyř do rána a mezitím je to fakt ,,krásný". Nejjednodušší je nepít vůbec, člověk aspoň zhubne.

6 Ježovka Ježovka | 8. července 2018 v 14:03 | Reagovat

[2]:, [3]: To je dobrý :-D

[4]: Zajímavé, já když si hodinku před spaním dám skleničku vína, usnu většinou jak nemluvně :D

7 ginze ginze | 8. července 2018 v 14:38 | Reagovat

Já jsem si nedávno začala sny zapisovat a konečně vidím, jak na sebe navazují různými detaily, a tím pádem se mi lépe daří rozluštit jejich význam...a to jsem si pořád říkala, že to zapisování mi k ničemu nebude :-) Sny mě zajímají, protože je mám velmi živé, propracované a dlouhé. Navíc si je hodně pamatuji - můj rekord je 5 snů za noc, které jsem si v pohodě pamatovala, ale běžně to jsou tak dva až tři. Navíc mi už celkem jde lucidní snění a někdy se mi podaří skočit i do astrálu...pro mě je to snění celkově tak zajímavé, že se každý večer těším, až půjdu spát, mám to jako dovolenou :-D Jen zatím dost tápu u jedné věci...po tom, co jsem si začala zapisovat sny, jsem si všimla, že se v mých snech hojně objevuje číslo 3...ať už jde o počet lidí, různých věcí, čísla autobusů nebo i když platím ve snu penězi :D Opakují se mi i jiné věci, které pro mě však měly mnohem jasnější význam, než tohle.

8 Lulu Lulu | 8. července 2018 v 20:33 | Reagovat

[7]::Závidím ti (v dobrom),že si pamätáš toľko snov z jednej noci. A ja mávam dosť často tiež živé sny. Napr. včera v noci mi do izby vošla mamka a zazrela som ju, ale myslela som si, že je to sen. Dávnejšie sa mi snívalo,že do izby vošiel brat a ja som sa ho ráno pýtala čo robil v mojej izbe.A ešte týždeň sa na tomto zabával. :-D

9 Tom Tom | 8. července 2018 v 20:47 | Reagovat

Radši spát než se přes den bát :-(

10 Mára Mára | E-mail | 8. července 2018 v 21:09 | Reagovat

Mě se zdává o mojí mrtvé spolužačce. Nevím proč. Vždy v tom snu je i voda, čistá voda. Nevím jestli po mě něco chce, nebo mě jen chodí navštívit do snů, nicméně většinou je taková uvolněná a spokojená. Nedávno se mi zdálo že jsem s ní mluvil, ptal jsem se jí jaké je to v nebi a ona že je to fajn a že se už brzo vrátí zpátky a že v poslední fázi před návratem zpět, říkala že bude žít nejspíš v Německu a pracovat s květinama.

11 Amálka Amálka | Web | 8. července 2018 v 22:32 | Reagovat

[3]: :-D já mám zase tendence osobám ve svých snech vykládat, že se mi jen zdají :) Jinak supr zajímavý článek. Dost mě překvapilo, že většina snů je obecně nepříjemných a také původ slova sen.

12 Ježovka Ježovka | 9. července 2018 v 0:06 | Reagovat

[7]: Hle, taky někdo obklopený(až skoro v zajetí)znameními :-D 5 snů za noc? Tý brďo..

13 ginze ginze | 9. července 2018 v 12:13 | Reagovat

[11]: Jé, to jsem jednou udělala taky :-D  A oni jen zůstali koukat a neřekli ani slovo :-D

[12]: Těch 5 snů jak už jsem říkala, byl opravdu takový rekord, stalo se mi to jen jednou, tak nevím, co na mě v tu noc působilo :D Jinak normálně jsou to tak ty 2. Jinak ano, zrovna včera se mi zdál sen a v jednu chvíli bylo na hodinách 23:57...nejdřív jsem si o tom nic nemyslela, ale pak mi došlo, že to jsou vlastně tři minuty do půlnoci a už jsem věděla, že je to zase tu :-D

14 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 9. července 2018 v 18:28 | Reagovat

Mě se jeden čas zdály sny o bloudění na v reálu docela známých místech.

15 Katie Katie | 9. července 2018 v 21:25 | Reagovat

Mě se o vikendu zdál sen, že se miluji s mimozemšťanem O_O  Nechápu..A druhý den o divném letadle,  které letělo nademnou, pak se zastavilo ve vzduchu, zarotovalo a schválně dopadlo na zem a vybuchl..také nechápu :-?

16 anelie anelie | 9. července 2018 v 21:29 | Reagovat

"Věštecký" sen jsem měla jednou, a to o teroristickém útoku v Bruselu, asi pět let před tím, než se to stalo. Dokonce se tem sen strefil i do míst, kde k tomu výbuchu došlo. Samozřejmě jsem netušila, že se to jednou stane, ale po tom útoku jsem si na to hned vzpomněla. Nebylo to přesné, ale zdálo se mi, jak muslimové začali vést svatou válku a zrovna do těch míst tam začaly přilétávat meče a nože, co začali odněkud házet. Pak se ale začal ozývat "hlas z minulosti", že tohle je špatně, že tohle by si prorok Mohamed nikdy nepřál, a pak jsem se ocitla s dalšími lidmi nad jeho hrobem, všichni do něj hleděli a zpívali nějakou arabskou upíseň, kterou jsem měla v uších ještě i po probuzení, ale v tom hrobu nikdo nebyl... Takový hodně živý sen.

Na druhou stranu ale můj manžel je muslim tak sny z touto tématikou u mě nejsou zase až tak neobvyklé, tak třeba to byla jen náhoda.

A k té erekci u můžů během spánku, tu má i můj dvouletý syn, když ho k ránu probudím...

Občas ve snu i logicky dojdů k závěru, že se jedná jen o sen, třeba když se mi zdá, že musím dělat maturitu a nic neumím,  tak si po nějaké době řeknu, ale to je blbost, však mám maturitu už léta za sebou, to nemůže být pravda. Nebo že mi vypadaly všechny zuby nebo že jsem někoho zabila, prostě nějaká skutečnost se silným negativním emočním  nábojem mě dovede ve snu k tomu, že to nemůže být realita a že sním.

17 Sabina Sabina | E-mail | 11. července 2018 v 8:32 | Reagovat

Zajímavé. :-)

18 Sabina Sabina | E-mail | 11. července 2018 v 8:37 | Reagovat

Když jsem byla mladší, měla jsem takzvané lucidní sny, kdy se mi dařilo si ve snu uvědomit, že je to sen a dělala jsem, co se mi zlíbilo. :-) Například létala. Miluji létání ve snu. Dlouho se mi nic takového nepodařilo, ale chtěla bych to zase obnovit - není to tak těžké! :-D Nebo když mi hrozilo nebezpečí (jednou mě měl napadnout jaguár), tak jsem si uvědomila, že se mi to určitě jenom zdá a kočka se mě začala bát a nezaútočila na mě. Je to úžasné, protože je to jako skutečnost, jen s tím rozdílem, že můžete dělat opravdu i věci, které jsou jinak v bdělém stavu nemožné.
Jinak si také nemyslím, že sny jsou jenom sny. :-) Určitě plní očistu mozku během noci, naší mysli, ale někdy mám dojem (a může to být jenom dojem - ale taky nemusí), že se stalo něco, o čem se mi někdy zdálo.

19 Efs Efs | E-mail | 12. července 2018 v 4:11 | Reagovat

Jen ke kvalitě překladu. Ad 15. Zřejmě jde o periodickou tabulku, nikoli stůl a gilotina se česky píše v ženském rodě. Asi sama neděláš u převzatých článků korektury. Ty chyby působí, jako by to psal nedouk a kazí celkový dojem. Například i nesprávné psaní číslovek a procent. Jinak fajn. Zajímavý článek.

Ještě můj poznatek: Když večer zklidním mozek chvilkou meditace, pamatuji si sny lépe.

20 Šárka Šárka | 12. července 2018 v 18:14 | Reagovat

Další fakt o snech , co se týče mne.
Když jsi v nové práci.Dva týdny se ti zdá o té práci a o ničem jiném.

Píšu si nebo maluju obrázky ze snů. Tedy aspon jednu větu, či jméno nebo jeden obrázek.
Jednou se mi zdálo o autě .. koukala jsem na jeho značku se snahou si zapamatovat jeho číslo a tak nějak jsem přímo z toho snu vlezla sem do této reality tak, že jsem si to hned zapsala.

Taky se mi zdálo o Japonských jménech, a oni fakt ty jména jsou ... :-?

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama