V e-shopu Alue.cz jsou nové Brazilské křišťály. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 10.11.

Únavu, špatný zrak a přírůstek hmotnosti způsobuje nedostatek vitamínu B12

10. července 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Nauka pro zdraví
Naše tělo je exaktní koherentní systém, ve kterém je každý prvek stejně důležitý. Všechny vnitřní systémy jsou nenahraditelné a pokud se něco pokazí, organismus selhává. Selhání obvykle začíná malými problémy, které vedou k vážnějším následkům. Nedostatek jednoho z vitamínů je často výchozím bodem.

Jeden z nejdůležitějších vitaminů v našem těle je vitamin B12, který napomáhá metabolismu a optimálnímu fungování buněk. Další důležitou funkcí je účast na výrobě cholinu, který zabraňuje tukové degeneraci jater. Podílí se také na syntéze aminokyselin, které ovlivňují duševní aktivitu a náladu člověka.
Když tělo postrádá vitamín B12, začne vysílat signály ve formě různých příznaků. Je důležité reagovat na ně včas a napravit deficit, aby se zabránilo budoucím zdravotním problémům. V tomto článku si řekneme o symptomech tohoto nedostatku a o tom, jak s ním zacházet.

Únava a špatná nálada
Neustálá únava a špatná nálada jsou první známky nedostatku vitamínu B12. Symptomy jsou podobné projevům deprese, takže lidé často hledajíí pomoc u psychologa. Obecně může dojít k únavě z různých důvodů, proto je lepší provést pár testů, než rovnou dělat ukvapené závěry.


Svalová slabost
Nedostatek vitamínu B12 způsobuje nejen celkovou únavu, ale i slabost ve svalech, letargii a lenost.

Brnění nebo necitlivost končetin
B12 je zodpovědná za produkci červených krvinek, které dodávají do buněk kyslík. Kvůli snížené hladině kyslíku může dojít k mravenčení a znecitlivění končetin.

Zhoršení paměti
Zjištujete, že jste začali zapomínat klíče nebo si nemůžete vzpomenout na jméno osoby, kterou vídáte každý den? To může být důsledkem nedostatku vitamínu B12.


Blednutí kůže
Vzhledem k nedostatku tohoto vitamínu se mohou červené krvinky rozpadat, což zvyšuje hladinu bilirubinu v krvi. Díky tomu může začít blednout kůže.

Zhoršení chuti k jídlu
Tento příznak se vyskytuje u přibližně poloviny lidí s deficitem vitamínu B12. Po stranách jazyka dochází k poklesu chuťových pohárků. Tito lidé tak mohou ztratit významnou část tělesné hmotnosti, protože z jídla nemají žádný požitek. V některých případech však dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku metabolické poruchy.

Zhoršení zraku
Ve vzácných případech může nedostatek vitamínu B12 poškodit zrakový nerv a retinální cévy oka. Může způsobit rozmazáné nebo dvojité vidění, nejhorší případy pak končí dočasnou slepotou.


Emocionální poruchy
Vitamín B12 stimuluje tvorbu serotoninu, jehož nedostatek může vést k emočním poruchám. Ty se projevují náhlými změnami nálad, podrážděností a plačtivostí.

Rada na závěr
Abyste se vyhnuli nedostatku vitamínu B12, je nutné změnit své stravovací návyky. Je potřeba do jídelníčku doplnit: hovězí maso a hovězí játra, drůbeží maso, vejce a obiloviny. Koneckonců, většina nedostatku vitaminů nastává právě kvůli nevyvážené stravě a dokonce i kvůli nadměrné spotřebě kávy. V rizikové skupině jsou také starší lidé a vegetariáni.

Velmi často v naší hektické době nevěnujeme pozornost těmto příznakům, protože se zdají být nevýznamné. Můžeme je připisovat stresu z práce, nebo je prostě ignorujeme. Vyvarujte se vážnějším následkům a myslete na své zdraví! 


Anketa

Máte doma televizi?

ANO
NE

Komentáře

1 Ježovka Ježovka | 10. července 2018 v 2:40 | Reagovat

Hm... Tak teď už asi vím, co mi to chybí. Ty příznaky jsou totálka. Už mi začínalo být divný, co se to se mnou děje - že by to mohlo být i nedostatkem něčeho mě ale nenapadlo.

2 kolo kolo | 10. července 2018 v 12:03 | Reagovat

Proto je zdravé pít pivo. :-)

3 Cherry Berry Cherry Berry | Web | 10. července 2018 v 13:38 | Reagovat

Neberu žádné doplňky stravy ani léky, ale občas piju Relax multivitamín, kde je tento vitamín přidaný. Pestrá strava je důležitá, abychom měli dostatek živin, vitamínů a minerálů a ten, kdo nejí maso nebo živočisné produkty by měl sáhnout po doplňkách stravy. Zdravým stravováním se zabývám, o vitamínu B12 jsem v květnu vydala článek, jak to s ním doopravdy je. Vitamín B12 zvířata neprodujují. Vitamín B12 je forma bakterie obsažená v půdě a zvířata ve velkochovech tento vitamín a ostatní látky dostávají do potravy. Lidé pak konzumují živočišné produkty stejně jako vegani konzumují doplňky vitamínu B12. Maso zrovna není moje oblíbené jídlo, tak jsem několikrát uvažovala o doplňku stravy, protože i ti, co jedí všechno mohou mít vitamínu B12 málo, ale podle náběru krve mi zatím žádné vitamíny nechybí. V mase není jen vitamín B12, ale také zinek, železo. Tyto minerály se také najdou v rostlinné stravě, ale i tak to mají vegani o něco náročnější než všežravci.

4 Verča Verča | 10. července 2018 v 15:42 | Reagovat

[2]: Moje řeč:-D
[3]: nechci se tě tedy dotknout, ale pokud si potrpíš na zdravou výživu, tsk pití Relax - ve všech podobách, bych důkladně zvážila. je to skoro jen chemický koncentrát

5 Tom Tom | 10. července 2018 v 20:39 | Reagovat

[2]: Jak který :-D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama