V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 13.12.

Tři hlavní mýty o Slovanech

20. září 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Zajímavosti
I když jsou Slované největší etnickou a jazykovou skupinou v Evropě, vědci o původu Slovanů a jejich raných dějinách stále diskutují. Bohužel mylné představy o Slovanech nejsou neobvyklé.

Jedním z nejpopulárnějších mýtů je názor, že Slované jsou mírumilovná etnolingvistická skupina. Vyvrátit to není těžké. Stačí se podívat na oblast osídlení Slovanů. Slované jsou největší etnickou a jazykovou komunitou v Evropě. Dobytí území se v dějinách zřídkakdy provádí mírovým způsobem a diplomatickou cestou. O nové území se muselo bojovat a Slované v celé své historii ukazovali pozoruhodnou odhodlanost.

Již v 1. tisíciletí naší doby Slované téměř úplně obsadili bývalé evropské provincie Východořímské říše a vytvořili na nich své vlastní nezávislé státy. Některé z nich existují dodnes.

Důležitým důkazem bojeschopnosti Slovanů je skutečnost, že vojenská elita Osmanské říše, Janičáři, se rekrutovali z křesťanů, kteří žili převážně v Řecku, Albánii a Maďarsku.
Všichni Slované jsou modroocí a světlovlasí
Mylnou představou je také myšlenka, že všichni Slované jsou modroocí a světlovlasí. Toto stanovisko se vyskytuje mezi radikálními příznivci čistoty slovanské krve.
Ve skutečnosti je mezi jižními Slovany tmavá barva vlasů a očí rozšířeným jevem.
Některé etnické skupiny, jako jsou Pomaci, se svými fenotypy vůbec nevztahují k učebnicovým Slovanům, ačkoli mluví slovanským jazykem."Slované" a "slave" jsou kořenová slova
Až dosud mezi západními historiky existuje názor, že slovo "Slované" a slovo "slave" (otrok) mají jeden kořen. Tato hypotéza není nová a na západě byla populární v 18. - 19. století.
Tento názor je založen na myšlence, že Slované byli jako jeden z nejpočetnějších evropských národů často předmětem obchodování s otroky.

Dnes je tato hypotéza uznávaná jako chybná. Anglický "slave", německý "sklave", italský "schiavo" na jedné straně a české "Slované", polské "Słowianie", ruský "cлавяне" nejsou vzájemně propojeny. Lingvistická analýza ukazuje, že slovo "otrok" ve středně řeckém jazyce pochází ze starověkého řeckého slovesa σκυλεύειν (skyleuein), což znamená "získávat vojenské trofeje, loupit".


Slované před hlaholicí a kyrilicí neměli psaný jazyk
Názor, že Slované neměli před cyrilicí a hlaholicí písemný jazyk, je nyní zpochybňován. Historik Lev Prozorov jako doklad o existenci předcyrilického psaní píše, že v dohodě Prorockého Olega s Byzancí je fragment o následcích smrti ruského obchodníka v Konstantinopolu - pokud obchodník zemře, měl by "se vypořádat s jeho majetkem, jak napsal ve své vůli".

Nepřímo je dostupnost písemného jazyka potvrzena i archeologickými vykopávkami v Novgorodu.
Byly nalezeny psací pruty, kterými se psalo na hlíně, sádře nebo dřevě. Tyto psací potřeby pocházejí z poloviny desátého století. Stejné nálezy byly objeveny ve Smolensku, Gnědzově a dalších místech.
Dnes je obtížné spolehlivě říci, jak toto písmo vypadalo. Někteří historici píšou o sylabickém a slovanském runovém písmu. Německý historik Konrad Samuel Schurzfleisch ve své disertaci v roce 1670 psal o školách německých Slovanů, kde se děti naučily runy. Jako důkaz cituje vzorek slovanské runové abecedy, které byly podobné dánským runám ze 13. - 16. století.


 


Komentáře

1 zdeněk zdeněk | E-mail | 20. září 2018 v 1:06 | Reagovat

Ešče by ludé z Čech mohli rozumět naší Moravštině a su spokojený! :D

2 Dexter Dexter | 20. září 2018 v 8:14 | Reagovat

Eh, to slav/slave je jaksi otcem myslenky. Tak nejak se zapadni anglosaska civilizace snazi napravit posramocenou povest a minulost. Faktem je, ze anglosas slovana neuznava jako sobe rovneho.
Vrteni psem a pokus hledat koren slova slave v rectine to jenom potvrzuje. On totiz autot tohoto pokusu jaksi zapomina, ze slovane si vetsinou merikaji "slovane", ale "rusi", cesi, chorvati, a pod. Slovani je vnejsi vyraz. A je od nej az prilis blizko ke slovu slave, takze veletoc s rectinou opravdu neberu.

3 Danny Danny | 20. září 2018 v 9:07 | Reagovat

To, že Slovan a slave jsou příbuzné slova jsem si taky myslela. Myslím že to psali i v knížce O slovanech úplně jinak.

4 Alue Alue | 20. září 2018 v 10:51 | Reagovat

[3]:  To je dobrý... já to mám spojené se slovy SLÁVA, OSLAVA.... :-D

5 Verča Verča | 20. září 2018 v 12:02 | Reagovat

[1]: :-D ty chudáčku nešťastný moravský:-)..když přijedu z Čech na Moravu, jsem v říši divů, kde lidi jsou k sobě slušní a pokladní v supermarketu nejsou vyždímané stroje, mají mnohem pomalejší tempo, poklábosí s lidma a nikomu ta fronta NEVADÍ!
Tvá Morava je pozůstatkem Ráje, drahý příteli:-)...avšak když vidím některé pražské spoluobčany, jak si ve vašich končinách dokazují, že jsou polobohové z hlavního města, je mi blivno!

6 armag armag | 20. září 2018 v 12:03 | Reagovat

To, že slovo Slovan nepochází od slova slave musí být každému hned jasné, protože slované nepřebírali slova z angličtiny.
Slovan má původ od slova slovo nebo sláva, což je úplně něco významově jiného než slave. Proč by asi přebírali slovo z angličtiny, když ve slovanských jazycích je "slovo" nebo "sláva" běžně používané.

Jinak je samozřejmě nesmysl, že slované jsou míromilovní. Zeptejte se Poláka zda má rád Rusa nebo Chorvata co si myslí o Srbovi.
Naopak kdysi byli slované pokládání za nejkrutější bojovníky. Kdysi totiž Rusové rádi dělali výlety do okolních zemí, plavili se například po Volze a na co cestou narazili to vyplenili... Všichni se jich báli, protože už od přírody mají mohutnější postavy než Arabové nebo třeba obyvatelé na Kavkazu...

7 Alue Alue | 20. září 2018 v 12:49 | Reagovat

[6]:  I v knihách Anastasia jsou slované popisovaní jako nepřekonatelní válečníci s bojovou strategií tak vymakanou a takovou výdrží, že proti nim žádný jiný národ neměl šanci a nikdo nemohl dobývat jejich území, i když bylo tak obrovské a měli početní převahu...
Takže jsme potomci nejlepších válečníků, ostatní byli proti nám chcípáci, ale je otázka, jestli bychom si to obhájili  i dnes, protože ze sezení za komplem rostou spíš hrby a ne svaly. Dost škody udělalo také naše rozdělení na jednotlivé státy a změny jazyků. Jsou z nás malé drobky a je to naše slabina. Speciálně když se ještě mezi sebou hádáme, místo abychom drželi spolu.
Zkuste si představit jednotný stát všech slovanů, kde jsou všichni bratři a nikdo si nevráží kudlu do zad. To by bylo bájo.

Btw. Já mám ráda všechny. - proč bych je neměla mít ráda? Vždyť mi nikdo z nich nic neudělal.

8 romča romča | E-mail | 20. září 2018 v 13:03 | Reagovat

[1]: Zdeňku aspoň my Slováci ze Záhorá ti rozumíme... Mňa má každý Slovák za Čecha :D

9 Verča Verča | 20. září 2018 v 13:34 | Reagovat

[6]:Armagu, hodně tady průběžně komentuješ tyhle články o historii - nějak se o tohle téma více zajímáš, studuješ vejšku - historii, nebo hodně cestuješ nebo něco podobného? Některé ty postřehy mě zaujaly.. Ptám se pouze ze zvědavosti:-)

10 Leónie Leónie | E-mail | 20. září 2018 v 17:46 | Reagovat

Slovan a Slave podle mě nemají vůbec nic společného, ani nevím, jak k tomu mohl někdo dospět. Slovan a "Slejv", jak se otrok vyslovuje, jsou úplně odlišná slova.
Já se domnívám, že Slovan pochází od samotných Slovanů, není to název zvenčí. Bude to od slova Slovo, řeč, protože si navzájem rozuměli. Mohli spolu hovořit. Zatímco Němci mohli být ti němí, kteří hovořit neuměli, nedalo se s nimi dorozumět. V tom případě by označení Slovan vzniklo ve střední Evropě.
Zdatní v boji Slované rozhodně byli, díky tomu máme ve státním znaku dvojocasého lva, privilegium, které nemá žádný jiný stát. :-)

11 Lenice Lesní Lenice Lesní | 20. září 2018 v 18:00 | Reagovat

[4]: jj, já zas se slovem "slovo" čili slovutný, neboli slavný

12 Dexter Dexter | 20. září 2018 v 18:32 | Reagovat

[4]: Jasne,to se nevylucuje. Ja zase cetl, ze jsem "slovane" pochazi od "lide slova", tedy ti kdo umi mluvit, ci lepe receno, domluvi se. Taky si vem, ze my rikame germanum "nemci", jinak receno "nemi lide". To je historicky, prastary pojmenovani slovanskyho typu - slovani se s nima nedomluvili, protoze germani neznali slvanstinu, tedy byli nemi.

13 Leónie Leónie | E-mail | 20. září 2018 v 19:43 | Reagovat

[4]: To by dávalo logiku. Když název našeho území je Bohémia. :-)

14 hanka hanka | 20. září 2018 v 20:11 | Reagovat

[1]: přesně :) máme úplně jiný jazyk, přízvuk, všechno. Mně přijde že Češi mají blíž k Němcům, Moraváci zase ke Slovákům. Kdoví. Docela by mě zajímala nějaká studie na toto téma. Povahově jsme taky hodně jiní. Češi jedou hodně na sebe, na Moravě drží lidi víc spolu. Teda nechci se nikoho dotknout, ale cítím to tak. A pokud jde o naše slovanské kořeny a hrdost, tak nejvíc mě v tomto oslovuje folklor - hudba, tanec, zvyky a kroje. Nedávno jsem byla na folklorním festivalu (moravský folklor) a bylo neskutečné jaká šla z těch lidí síla. Jako poslouchat folklor z cédéčka je krásné, ale jak máte před sebou chlapy tanečníky v krojích tak to je konec :) Kroj hrozně moc umocňuje mužnost (kterou navíc posilují i ty mužské tance) a u žen zase ženskost. Jak to člověk vidí před sebou tak je to hrozně poznat. Najednou vidíte úctu muže k ženě, a ženy k muži, vidíte jasné a přirozené rozdělení úlohy muže a ženy. Blbost že muž a ženská jsou si "jakože rovni" - to je jen politický blábol. Nejsme totožní, jsme jiní od přirozenosti a nádherní! A navzájem se potřebujeme, aby muž byl mužem a žena ženou. Proto tak miluju folklor (ačkoli na tradice nejsem, to ne), tam je to všechno zakódované. Tam je to hrozně moc vidět a jak toto jednou člověk pochopí, tak už ho neoblbne žádný módní názor. Začnete to prostě cítit uvnitř, jak to je přirozeně. Muž k mužským věcem, žena k ženským, že lidi mají držet při sobě, držet si svoje tradice a morální hodnoty a ochraňovat je. Lidi toto dneska nechápou protože žijí ve městech a neznají svoje kořeny, proto se dají tak snadno zmanipulovat a zblbnout. V našich kořenech je naše síla a hrdost, a už bychom se konečně měli přestat stydět za sebe a za svůj národ. Neustále Češi hledají něco lepšího venku, hlavně ať je to cizí a ne jejich vlastní, vidí nějaký ideál v tom jak se žije v zahraničí, a přitom ani netuší co mají doma za poklad. Jsme z nějakého důvodu učeni se za vlastní původ a národ stydět a zahazovat to. Hrozné! kdo se chcete rozpomenout a pochopit co je vaše vlastní, pusťte si písničky z vašeho kraje a vzpomeňte co vám babičky a mamky zpívaly když jste byli malí, zpívejte si je. Já kolikrát ani nedozpívám do konce protože brečím. Lidová hudba a tanec je něco nádherného a cenného, snad to nejcennější co nám v této době ještě zbývá. To je podle mě klíč k hrdosti a vnitřní síle. Člověk odtržený od kořenů může být silný navenek ale ne uvnitř, bude mu pořád něco chybět a nebude stabilní, pevný, nenajde klid.

15 armag armag | 20. září 2018 v 20:43 | Reagovat

[7]: Přesně tak, nedávno jsem četl historickou knihu od jednoho Araba přibližně z doby kolem 10. století.
A on tam rovnou psal, že Rusové jsou nepřekonatelní bojovníci, a že oni Arabové mají jediné štěstí, že se mezi sebou neumí domluvit a neustále se navzájem o něco hádají.
Oni prostě věděli, že například kníže Igor nemá rád knížete Ivana, tak Arabové poštvali družiny těch dvou proti sobě a hned měli polovičního protivníka. Jména knížat jsem si vymyslel, jde o princip.

16 armag armag | 20. září 2018 v 20:49 | Reagovat

[9]: Zajímá mě to, protože ze starých knih se toho dá hodně dozvědět.
Jen se trošku snažím doplnit fakta k určitým článkům, kde je zřejmé, že to kdysi fakt bylo jinak. Slovani fakt nebyli hodňoučcí lidičky, kteří žili v lásce a svornosti...

Právě zrovna lidi žijící na dnešním území Ruska a Ukrajiny byli známí tím, že velice rádi válčili a díky svým urostlým postavám byli doopravdy postrachem širokého okolí...

17 Alue Alue | 20. září 2018 v 21:29 | Reagovat

[16]:  Tož kvalitní genom. Tehdy prosperoval ten nejsilnější.

Myslím si že záhada se slovem ,,otrok" je z toho, že originál článku je z angličtiny a ten mýtus není tak úplně tuzemský, ale spíš za hranicemi, mezi lidmi co tomu nerozumí.

18 H H | 21. září 2018 v 8:34 | Reagovat

Ahoj, jsme tedy potomci Slovanů? Já myslela, že spíš Keltů a Germánů. Tak jak?

19 armag armag | 21. září 2018 v 8:52 | Reagovat

[18]: Například Rusové o Češích říkají, že jsme malí Němci

20 armag armag | 21. září 2018 v 9:21 | Reagovat

[17]: V angličtině se slovan nepíše jako slave ale jako Slav. Ostatně spousta slovanských jmen má koncovku slav.

Jinak výraz pro slovanský je Slavonian, popřípadě slavic.

Problém je v tom, že anglosasové považují slovany za méněcenný odpad, proto tam schválně přidávají to e.

21 dexter dexter | 21. září 2018 v 9:25 | Reagovat

[6]: armagu, jsi dost mimo. Jmeno 'slav' a 'slave' jsou obe anglosaska pojmenovani. Nikdo nemluvi o tom, ze slovane prevzali sve jmeno z anglictiny. Clanek mluvi o tom, za v anglictine existuje jista spojitost mezi slovy 'slave' a 'slav'.

22 Lenka Lenka | E-mail | 21. září 2018 v 9:36 | Reagovat

Aluško, docela mě překvapujete, čemu ještě věříte. Historie Evropy je překrucovaná neskutečným způsobem. pravdivé nejsou ani záznamy staré 200 let, nedej bože události staré 1000 let a z druhé části světa.Zkoušela jste někdy číst starý kalendář např. z roku 1920? To byl český jazyk - ale pro naši generaci je text téměř k nečtení. Obsah je k pochopení, ale text si neužijete. Bílí lidé jsou všichni Slovani - někdo je zlý, někdo dobrák. Co však tyto lidi spojuje je jejich schopnost rozvíjet technologie - např. strojírenství. Asiaté to neumí, o Africe ani nemluvím. Celá bílá populace je vedena stylem -rozděl a panuj.

23 armag armag | 21. září 2018 v 11:05 | Reagovat

[21]:Slovan je Slav.
slave je něco jiného, to nemá spojitost.
To jedno písmenko navíc je tam proto, že slave je úplně jiné slovo.

angličtina není hebrejština, kde se slova tvoří souhláskami.

24 armag armag | 21. září 2018 v 11:10 | Reagovat

[22]: Záznamy pravdivé jsou, koneckonců si můžete vyhledat záznasmy o jednotlivých událostech tak jak je zaznamenali v různých zemích.

To, co je jiné jsou výklady těch záznamů. Řekněme, že proběhla bitva mezi A a B. Vojáci ze země A zahnali vojáky ze země B na útěk.

Klidně si můžeš vsadit, že v učebnicích země B bude popsána jak skvělý taktický manévr podstoupili jejich vojáci, když zdárně opustili bojiště beze ztrát na životech.

Pravdivé záznamy událostí existují, jen výklady těch záznamů se různí...

25 manu manu | 21. září 2018 v 20:54 | Reagovat

[20]: citace....Problém je v tom, že anglosasové považují slovany za méněcenný odpad... konec citace

Taky jsem o tom toho hodně slyšela, věřím, že to tak je. Zapadá do toho umlácený Čech, na britských ostrovech utloukli na ulici i Poláky vlastně jen za to, že promluvili polsky. Hrála se tam hra "Sejmi si svého Poláka", kdy si banda místních výrostků lživě, sprostě  a pro zábavu stěžovala třeba majiteli obchodu, že nerozumí polskému prodavači tak dlouho, až ho raděj vyhodil,.. . I  Brexit byl prý kvůli nám a Polákům a Rusům, prostě Slovanůma a ne kvůli těm potížistickým muslimům, co jim tam dělají neplechu, tvoří gangy, znásilňují malé holky a ubodávají lidi na ulicích, ti prej nevadí. Tušíte ale někdo proč, na základě čeho ti anglosasové začali opovrhovat Slovany, nenávidět je a považovat je za odpad? Přece se to nestalo přes noc, dnes už jsou tím tam lidi asi nasáklí od mládí, ale kde se to vzalo, netušíte?

26 armag armag | 21. září 2018 v 21:40 | Reagovat

[22]: Němci Slovani nejsou, protože používají úplně jiný jazyk, ostatně proto jim slované říkali, nerozuměli jejich řeči...

Ale je fakt, že běloši jsou hodně technicky vyspělí, jenže k čemu to je, vždyť ničí planetu. O Afričanech si můžeme myslet co chceme, ale fakt je ten, že oni v Africe můžou žít neustále. Ale běloši už dokázali otrávit půdu, vodu a vzduch v celé Evropě. A to už nemluvím o tom, ž eKAtolíci otrávili mysle lidí na několik generací dopředu...

27 malejprazskejrumik malejprazskejrumik | Web | 21. září 2018 v 23:32 | Reagovat

Díky za zajímavý článek, kdybych náhodou ne prohlízěla  žebříčky, nenarazila bych na něj. :-)

28 armag armag | 22. září 2018 v 11:02 | Reagovat

[25]: Podle mě je důvod v tom, že běloši přišli z druhé strany Země popřípadě z vnitřku země sem. A i tam neexistuje jeden stát, ale je jich tam více.
Například Němci a Slovani pochází ze dvou území, které měly mezi sebou neshody a ty se přenesly i sem.
Co tam dělali, těžko říct, ale to nepřátelství je dáno už hodně z minulosti. Prostě se jedna parta rozhodla, že ovládne tuto stranu země a nepovedlo se jí to, protože i na této straně vzniklo více států, kde přetrvalo vzájemné soupeření a nepřátelství...

29 zero zero | E-mail | 24. září 2018 v 0:24 | Reagovat

[26]: Neřekl bych že černoši mohou žít v Africe neustále. Stačil mi k tomu jeden díl nějaké cestománie. V africkém státě který trpí suchem, se vaří na dřevěném uhlí. Všichni ho kupují i když je drahé a uhlíři ho ochotně prodávají, protože za to mají peníze. Jenže dřeva ubývá. Chovají se úpně stejně jak cigáni, kteří si spálili parkety z bytu i nábtek, až ho zcela vybydlili. A běloši, hlavně západní) se chovají stejně a navíc ještě jsou ochotni planetu přivést na pokraj finanční, ekologické a vojenské katastrofy. Takže  je to ozázka lidského idiotismu. Odhaduju že tak maximálně 5% lidí je ochotno něco udělat pro trvalý život na Zemi. Otrocká spodina je úplně blbá a vládnoucí elity je sebranka sebevražedných psychopatů.

30 Alue Alue | 24. září 2018 v 12:00 | Reagovat

[29]:  Na téma udržitelnosti života a přírody v Africe se dají i na youtube najít velmi šokující dokumenty, například o masovém vyvražďování divokých zvířat jenom tak ze srandy, o práci dětských otroků které si kradou oni sami, konzumaci starých zbytků mražených kuřat z evropy protože jsou levné a podobně. To že v africe jsou idelizovaní křováci ještě neznamená, že je celý kontinent super, ekologický a žůžový.  Jsou tam tak závažné problémy, že si to odsud neumíme ani představit. Je to úplně jiný svět, než to co známe.

31 armag armag | 24. září 2018 v 20:41 | Reagovat

[29]: Afrika je hodně velká. Samozřejmě největší průser je tam, kde vznikají velkoměsta a lidi viděli televizi.
A vůbec nejhorší je to tam, kam dorazili běloši a Číňani. Ti tam totiž zavedli ten hnus, který popisuješ.

Oni nakonec přežijou, ale kdyby v Evropě přestala fungovt třeba jen na půl roku eletřina, tak bychom byli úplně v prdeli a dopadlo by to tu ještě hůře než v té Africe...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama