V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 13.12.

Auroville: experimentální město bez peněz, politiků i aut

2. října 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Ze světa
Město úsvitu, tak se přezdívá velké osadě na jihu Indie, v níž v současnosti žije nastálo 2500 lidí. Obec byla založena v roce 1968 ve snaze ustanovit ideální společnost, která by fungovala na základě nového vědomí. Bez vlády, policie, peněz i náboženství. Jenže v reálu tam prý až taková idylka není.


S nápadem založit osadu Auroville přišla Mirra Alfassa, spirituální vůdkyně známá jako "Matka". První plán města načrtla v roce 1965 a rozdělila ho do čtyř zón - industriální, kulturní, obytné a mezinárodní, kde mohou pobývat návštěvníci.

Francouzský architekt Roger Anger pak její vizi zhmotnil a vyprojektoval město tak, aby při pohledu shora znázorňovalo spirální galaxii, složenou z domů, veřejných budov, farem a lesů. Zatím však hustota staveb ani zdaleka nedosahuje zamýšleného záměru.Celá osada je projektována v kruhu a při pohledu shora má znázorňovat spirální galaxii

Původně bylo město navrženo pro 50 000 lidí, ale v současnosti v něm nastálo žije jen 2500 obyvatel. Okolo 5 000 turistů sem každoročně zavítá.


Auroville má status mezinárodního města. Jeho obyvatelstvo tvoří přes 50 různých národností a kultur, mezi nimi i dva Češi. Údajně spolu vycházejí bez nejmenšího problému, protože nemají politický systém, náboženství, nepoužívají peníze a veškeré potřeby k životu získávají prostřednictvím systému směny.

Den v Auroville, Indie
https://www.youtube.com/watch?v=2NTWJfT6wNM

"Na Zemi by mělo být místo, které žádný národ nebude moci prohlásit za své vlastní, kde by všechny lidské bytosti dobré vůle s upřímnou touhou mohly žít volně jako občané světa a podléhat jediné autoritě - nejvyšší pravdě. Místo míru, svornosti a harmonie, kde všechny bojovné instinkty v člověku budou využívány výhradně k překonání příčin lidského utrpení a strádání, slabosti a ignorance a k vítězství nad omezením a postižením. Místo, kde potřeby ducha pokroku a zájmu o něj předstihnou uspokojení z touhy, vášně a honby za potěšením a materiálním požitkem," zní idea, na jejímž základě město vzniklo.

Komunitní radnice

Postupem let se Auroville stalo vzorovým modelem města, kde se uplatňuje množství ekologických technologií, léčí se zde podle principu holistického přístupu a zkoušejí se zde nové metody výuky. Obyvatelé se snaží být soběstační a pěstují si sami většinu potravin. Promyšleně také hospodaří s vodou, získávají energii ze slunce a vyrábějí si bioplyn.


Autům je vjezd do města striktně zakázán a také se tam nikde nesmí prodávat alkohol. Dodržování pravidel však není vynucováno, protože město nemá vládu, úředníky ani policejní síly. Z pohledu místních občanů město funguje na základě systému vzájemné důvěry mezi jeho obyvateli.


Ne všichni ovšem sdílí tento optimistický pohled. Reportér Mady Crowell, jenž pro web Slate psal o Auroville reportáž, tvrdí, že město se potýká s řadou vážných problémů. V posledních pár letech tam zaznamenali případy loupeží, znásilnění, sebevražd a dokonce i vražd.


Pokud jde o zákaz konzumace alkoholu, tak Crowell se od jednoho místního taxikáře dozvěděl, že nikdo tohle pravidlo ve městě nedodržuje. Mnoho obchodů a restaurací stále dává přednost platbám v hotovosti a není jasné, kdo vlastně kontroluje veškeré komunitní finance, kterých rozhodně není málo. Indická vláda město dotuje miliony rupií ročně a další příspěvky přicházejí též od různých soukromých dárců.


Jinými slovy, utopické plány města možná nefungují tak úplně podle původních idealistických představ jeho zakladatelky, ale určitě jsou to všechno krásné vize, podle kterých by lidstvo mohlo žít někdy v budoucnosti, až se stávající model lidské společnosti přežije.

 


Komentáře

1 armag armag | 2. října 2018 v 7:00 | Reagovat

zvláštní, že jim tam ušáci ještě nepřibombardovali demokracii, už podle toho si můžete domyslet, jak to s tou bezpolitičností je.

2 Dexter Dexter | 2. října 2018 v 7:48 | Reagovat

Utopie ktera muze fungovat v ramci jedine generace. Takovych pokusu uz bylo, a vsechny ztroskotaly na lidske podstate.

3 mariankosnac mariankosnac | 2. října 2018 v 10:26 | Reagovat

Pekné. Utopistické systémy sú navrhnuté tak že môžu fungovať pomerne slušne nejakú dobu ale nie dlhodobo. Vydrží to tak dve generácie a tretia už bude chcieť/musieť žiť inak.

4 v@v v@v | 2. října 2018 v 16:03 | Reagovat

2a3.-Problém je v lidech,nic není utopie.Vždy se najde parazit který vše jen zneužije pro svůj prospěch a dělá jen bordel.Pijavic je jako máků a tohle je pro mnoho vyjebánků magnet.Mě svého času hodně zajímalo,proč se dovolilo vyhubit tolik Indiánu,odpověd byla docela zajímavá".Ví to zde někdo?

5 :) :) | 2. října 2018 v 20:49 | Reagovat

Mazec, jo neco takovyho sem si taky predstavovala, to bych brala, jsou I komunity kde takto lide ziji

6 kalia kalia | 2. října 2018 v 21:45 | Reagovat

[3]: proč? (proč budou chtít nebo proč budou muset žít jinak další generace)

O té Auroville jsem už četla, něco se mi na tom nezdálo (jako že bych tam nechtěla žít).

7 mariankosnac mariankosnac | 3. října 2018 v 1:03 | Reagovat

Pretože sa to rozpadne, ako to už u utopických spoločností býva, preto prečo sa rozpadol nám socializmus, tiež vydržal dve generácie, ja neviem prečo sa to rozpadne, len že je to tak nastavené. Tých dôvodov môže byť viacero. Ďalšie generácie omrzí život v uzavretej spoločnosti a bude ich lákať svet tam vonku. Bude stúpať kriminalita a budú musieť pritvrdiť, až sa z toho stane niečo iné než to pôvodne bolo. Alebo im to jednoducho vláda zatrhne a prestane to dotovať.

Ako som to dopísal, končil nějaký blbý seriál asi Živí mrtví a niekto tam povedal že není to stavané aby to vydržalo, tak sa mi to pekne potvrdilo :-D

8 armag armag | 3. října 2018 v 10:48 | Reagovat

To máš něco podobného jako kibucy v Izraeli. Zpočátku jsou lidi spokojení, pak přijdou děti a těm už se přestane líbit, jak to tam chodí, aže si bez povolení rady starších ani neprdnou.

9 Michaela Michaela | 3. října 2018 v 15:00 | Reagovat

[7]: nas socialismus se rozpadl protoze byl financne neudrzitelny. Mimochodem kdo by si myslel, ze v Cesku je kapitalismus - neni. V podstate tam mame socialismus porad (zdravotnictvi a skolstvi zadarmo, atd). Kdo by chtel videt kapitalismus v praxi, at si zkusi zit par let na Zapade. Oba systemy maji sve pro a proti.

Jinak myslenka toho mesta je zajimava, uz jsem o tom drive cetla. Bohuzel se vzdycky najdou paraziti, kteri toho systemu budou chtit zneuzit. Coz demotivuje i ty, co do systemu prispivaji. Dokud se jako lidstvo trochu nerozvineme, budou takoveto utopicke projekty neudrzitelne. Ja osobne si myslim, ze to muze fungovat jen na urovni malych komunit, kde se vsichni vzajemne znaji a "hlidaji" a kazdy necim prispiva k celkovemu prospechu a rozvoji. Jakmile se takova komunita prilis rozroste a stane se anonymni, tak se to rozpadne.

10 mariankosnac mariankosnac | 3. října 2018 v 20:02 | Reagovat

[4]: Ok, proč se dovolilo vyhubit tolik Indiánu?

11 armag armag | 3. října 2018 v 20:12 | Reagovat

[9]:Asi nepracuješ, protože jinak bys viděla, že na výplatní pásce je srážka z platu kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
Zdravotnictví u nás není zdarma. Každý platí minimálně 1600 korun měsíčně.

12 mariankosnac mariankosnac | 3. října 2018 v 21:59 | Reagovat

[11]: Právě keby nepracovala, tak by to pocítila najviac, lebo by si to musela platiť sama.

13 kalia kalia | 4. října 2018 v 1:25 | Reagovat

[7]: z těch důvodů bych chápala "Ďalšie generácie omrzí život v uzavretej spoločnosti a bude ich lákať svet tam vonku."
- to je dobrý důvod, ale:
"prečo sa rozpadol nám socializmus"
- protože ho prý ilumináti navrhli a zavedli pouze proto, aby se rozpadl (aby pak na všechny další "utopistické" společenské systémy lidé reagovali stylem "to nevydrží, to nemůže fungovat, to se rozpadne", aby to bezmyšlenkovitě zavrhli a aby se nepokoušeli změnit jimi zavedený systém podle nějakých svých prolidských ideálů, protože už přeci na vlastní kůži zažili, že to nemůže nefungovat - nikdo ale neví, že to, co "zažili", byl nastražený podfuk).

14 armag armag | 4. října 2018 v 10:27 | Reagovat

[12]: Možná je teprve na škole, za studenty platí zdravotní pojištění stát. Tedy my všichni, protože to platí z peněz, které stát ukradl lidem na daních.

15 mariankosnac mariankosnac | 4. října 2018 v 14:55 | Reagovat

[13]: no jo, s takýmto negativistickým zmýšlaním nikdy nič nevybudujeme. Ale potrebná aj podpora vlád.

William Golding - Boh múch (je aj film ale anglicky, takže rozhlasová hra / slovensky)
https://youtu.be/O-sJyOjRWAA

16 Michaela Michaela | 4. října 2018 v 20:27 | Reagovat

[11]: Praveze pracuju, uz peknych par let, tudiz jsem na zdravotnim uz odvedla nejakou tu castku :-) Momentalne ziju v Holandsku a tady nejenom, ze si platis zdravotni pojisteni (min 100 eur mesicne), ale prakticky navic platis i za kazdy jednotlivy zakrok nejakou castku navic. Takze v Cesku je to opravdu porad jeste "zadarmo". :-) Ono opravdove zadarmo nemuze byt nikdy nic, vzdycky to nekdo zaplatit musi, ale lidi na to bohuzel u voleb radi slysi.. ;-)

17 armag armag | 5. října 2018 v 11:52 | Reagovat

[16]: V Nizozemsku něco připlácíš. V ČR se za mnoho věci také připlácí a stále toho přibývá. Zadarmo je jen pobyt v nemocnici, tam ale nikdo nechce být, protože to tam stojí za prd.
Ale hlavně se někdy podívej na výši platu v Holandsku a v ČR...

18 Ivan Ivan | Web | 5. října 2018 v 19:19 | Reagovat

Znie to akou Alueville :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama