V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 13.12.

Kouření marihuany poškozuje mozek

7. října 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Nauka pro zdraví
Studie použitím neurozobrazovacích technik odhalila škodlivé účinky marihuany na lidský mozek. Výzkumníci zjistili, že průtok krve v různých oblastech mozků kuřáků marihuany je abnormálně nízký, a to především v těch částech mozku, jež bývají postihnuty patologií Alzheimerovy choroby. S využitím jedno-fotonové emisní výpočetní tomografie tak vypluly na povrch markantní rozdíly mezi mozky uživatelů marihuany a osob, které tuto drogu nevyhledávají.

Vlevo je mozek zdravého jedince. Vpravo je mozek osmnáctiletého denního kuřáka marihuany.,,Legalizace konopí může otevřít cestu některým léčebným využitím této plodiny. Naše studie však u téměř 1000 uživatelů marihuany ukazuje snížené prokrvení mozku. K tomu došlo především v hipokampu, což je část mozku zodpovědná za paměť a učení. Zároveň je hipokampus náchylný na snížený průtok krve u Alzheimerovy choroby," sdělil Medcape Medical News Cyrus Raji, MD, PhD, vedoucí studie z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Přestože předchozí studie vypozorovaly, že se hipokampus při užívání marihuany smrskne, žádný výzkum se dosud nevěnoval prokrvení této části mozku.

,,To, že je kouření marihuany pro mozek jedovaté, překvapivé nebylo," uvedl autor studie Daniel Amen, MD, z Amen Clinics Inc v Kalifornii. ,,Celkově nás však překvapil celkový pokles co se týče průtoku krve v tomto orgánu a snížení průtoku v pravé polovině hipokampu."

Vlevo je zdravý mozek. Vpravo je mozek šestnáctiletého denního kuřáka marihuany.

Výsledky výzkumu pocházejí ze studií provedených s využitím jedno-fotonové emisní výpočetní tomografie, a to v klidovém režimu a během úkolu, při němž se účastníci museli soustředit. Těchto pokusů se zúčastnilo 982 uživatelů marihuany a 92 ostatních lidí. U příznivců marihuany byl v průměru zjištěn nižší krevní tok v mozku.

U úkolů vyžadujících soustředění byl průtok krve v hipokampu kuřáků marihuany ve srovnání s jejími neuživateli o 13 % nižší. Výrazně nízká perfuze v pravé polovině hipokampu tak byla jednoznačným faktorem pro rozpoznání kuřáků marihuany od ostatních účastníků výzkumu.

Zajímavé srovnání mozků závislých a feťáků: Jaký chcete mít mozek?
(čteno po řádcích)
3 roky na metamfetaminu, věk 22let / 4 roky alkoholik, věk 21let / 2 roky na marihuaně, věk 16let
Zdravý mozek člověka, který nebere žádné drogy, věk 16 let
3 roky na kokainu, věk 22let / 6 let inhaluje, věk 24let / 3 roky kouření, věk 16 let

Na horním srovnání vidíte, že se blbne i z obyčejného kouření!

,,Výsledky testování vypovídají o výrazném poškození mozku při užívání marihuany, a to především v oblastech důležitých pro paměť a učení. O těchto regionech víme, že jsou postihnuty Alzheimerovou chorobou," sdělila výzkumnice Lantie Elisabeth Jorandbyová, MD z Amen Clinics.

,,Jakmile zlegalizujeme užívání konopí, vyplují na povrch jeho různé příznivé účinky na lidské zdraví, ale i skrytá nebezpečí související s jeho užíváním. Tato studie věnuje pozornost znepokojivým dopadům kouření marihuany na hipokampus, což může být předzvěstí poškození lidského mozku," dodal Dr. George Perry, šéfredaktor časopisu the Journal of Alzheimer´s Disease.

,,Marihuana byla zlegalizována pro rekreační použití celkem ve 26 státech USA. Já s její legalizací upřímně souhlasím," řekl Dr. Amen. ,,Deset států však schválilo nasazení marihuany pro léčbu demence, což nepovažuji za rozumné. O tom, že by kouření marihuany bylo nápomocné v léčbě Alzheimerovy choroby, se v odborné literatuře nedočteme. Některé studie ukázaly, že marihuana dokáže u zvířat způsobit rozpad plaku amyloid beta, jenž je považován za jednu z příčin onemocnění Alzheimerovou chorobou. Někteří lidé z těchto výsledků vyvodili, že je její kouření tedy přínosné pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Vše je však mnohem složitější."


původní zdroj: medscape.com
Překlad: Petra Stočková
 


Komentáře

1 Dexter Dexter | 7. října 2018 v 8:01 | Reagovat

Peknej blabol, tenhle clanek.
Uz jenok to popreni ucinku na alzheimera - ucinky na alzheimera to ma, ne ze ne. Moji babicce to alzheimera zastavilo. Ona farmaceuticka lobby je mocna a neni problem zaplatit si clanek nebo cely vyzkum s tim, ze ma mit pozadovany vysledek. Navic, na puvodni anglicky zdroj se neda dostat, coz dost snizuje hodnotu clanku.

2 hanka hanka | 7. října 2018 v 8:49 | Reagovat

Fascinující. Asi si vyhledám víc studií na toto téma, jak drogy působí na mozek. Hlavně alkohol a cigarety. Mám v rodině lidi kteří denně chlastají, třeba by je to mohlo přesvědčit. Ale bohužel jejich argument je že to je jediná radost a že chlastají přece všichni. Ale s tou marijánou to je markantní, nechápu jak někdo může na uživatelích marijány nevidět že jsou vypatlanci, navíc mají většinou hrozně špatné energie.

3 Lean Lean | 7. října 2018 v 9:02 | Reagovat

A tys Alue někdy zkoušela marihuanu?

4 Alue Alue | 7. října 2018 v 9:04 | Reagovat

[1]:  Server je pouze pro registrované čtenáře... to neznamená, že se tam nemůžeš dostat.

[2]:  přesně tak.
Mno, aby mi někdo řekl že je pití jeho jediná radost, tak je to dost smutné. - Ani žena, ani děti, ani pes, ani příroda, ani sport, ani umění, ani hudba, ale chlast.

5 Alue Alue | 7. října 2018 v 9:06 | Reagovat

[3]:  Neumím kouřit, takže i kdyby zkusila, asi by z toho nic nebylo. Přece nejsem blbá abych si likvidovala mozek a játra.

6 Zek Zek | 7. října 2018 v 9:47 | Reagovat

Promin. Ale s timhle článkem s tebou nesouhlasim.. Nevim kde jsi přišla na takový "keci". Ale jen sem si přečetl začátek a stačilo mi to. Samozřejmě mysli si co chceš, ale když už chceš psát o Marihuaně jak hrozně lidem škodí, tak si o ni něco opravdu zjisti a ne náký bláboly od "výskumníků". A nebo o tom radši ani nic nepiš, uděláš líp, než nám tady tvrdit blbosti. Ano já sám jsem uživatel marihuany kouřim ji už nákých cca 15 let a doted nejsem "debilní". Takže promiň, ale tvuj článek je blbost. To je tak vše, co bych ti k tomu napsal.

7 zdeněk zdeněk | 7. října 2018 v 11:14 | Reagovat

Doktor Amen, no tyvo.... to je jméno. To fakt nechceš. :-D
Pamatuji si na spolužáka ze střední, který ze začátku býval v učení nejlepší snad ve všem. Na konci třeťáku se dal dohromady s nějakou blbou bandou, začal hulit marihuanu a šlo to sním od desíti k pěti. O vlásek uzavřel čtvrtý ročník, maturita taky o vlásek.

8 Alue Alue | 7. října 2018 v 11:27 | Reagovat

[7]:  Stejné věci jsem sledovala u svých vrstevníků i já. Z relativně normálních děcek byli najednou zlí odpudiví výrostci. Pak jsem přišla na to co je s nimi špatně. Hulili trávu a dokonce i v mezičase vyučovacích hodin. Postupně se k tomu přidalo i pití a dneska třeba když se jdu podívat na jejich soc. sítě, jsou tam smažky s nepřítomným výrazem. Absolutní dno.  Tak už se nedivím, proč jsem neměla kamarády.

9 Ema Ema | 7. října 2018 v 12:59 | Reagovat

Ahoj.. Ja som sa s marihuanou učila ekonomiku. Dokázala som si zapamatat každé slovo. A aj som v  škole hulila..ucila som sa však dobre. Nebola som nikdy ulicnik. Marihuana mi pomohla překonat tazke životne obdobie. V istom okamihu som sa však musela z party kamaratov distancovat. Momentalne myslím, že nie vsetci su smazky, ale zopar ano. Kedysi paracelsus povedla:vsetko je jed, vsetko je liek...

10 Gray Gray | 7. října 2018 v 15:28 | Reagovat

Experimentovala jsem, akorát mi bylo vždy na zvracení a jednou jsem si prošla drsnou paranoiu po jejímž vystřízlivění nemůžu marihuanu ani vidět. Ale nemyslím si striktně, že v rukou rozumného uživatele by nemohla být užitečná pro léčebné účely pokud v dané situaci neexistuje lepší alternativa. Kde by mohla být prospěšná, tam zasahuje byrokracie, a přitom se k ní na ulici dostane i malé dítě. Pokud je něco špatně tak rozhodně tohle to.

11 hanka hanka | 7. října 2018 v 17:53 | Reagovat

[4]: je to smutné, to jo, hrozně mě to mrzí, co bych za to dala aby to bylo jinak.

12 .lak .lak | 7. října 2018 v 20:54 | Reagovat

Jen dodám že tu máme zámek konopiště a mimochodem Schakespeare podle rozboru jeho dýmky pálil všechny známé drogy , asi byl odolný s jeho geniální tvorbou. A dodám jenom že zdravý mozek si kanabinoidy tedy vytváří a samozřejmě endorfiny které jsou naprosto bezkonkurenční drogy a evidentně to intelektům a fyzickým zdravím neškodí. Jistěže náhražky jsou pasé ale kouřím, příšerný zlozvyk a na to se moudře a uvážlivě vytroubit je pouze rčení, proti gustu žádný dišputát. :-D

13 zdeněk zdeněk | 8. října 2018 v 1:10 | Reagovat

[8]: Já taky neměl na střední moc kamarádů. Teď na vysoké taky nemám. Někdy sice cítím samotu, ale stejně...mohl bych být teď venku s tou partou opilců co hulákají tady pod oknem ( kvuli nim taky nespim). Jenže to bych se mohl s vysokou rozloučit a nějakou růžovou, vysněnou budoucností taky. :D

14 Hvezda Hvezda | 8. října 2018 v 2:40 | Reagovat

Musim se priznat ze me tahle dizkuse doslova sokovala!!!!Jak nejaka slecna muze napsat ze ji koureni marihuany pomohlo k uceni, ze ji slo uceni snadneji. Chytremu cloveku jde uceni proste rychle lepe a hloupejsi se musi vic snazit Ja nikdy nepochopila integraly a pomalu propadala proste matika mi nesla ale abych kvuli tomu kourila marjanku tak zas tak blba jsem snad preci nebyla..nadrela jsem co to slo a hotovo.Nazory pohodlne a line generace. Kdyz drogy nebyly dostupne tak je clovek nepotreboval a kdyz dostupne jsou tak je potrebuje. Vubec nepochybuji o tom ze to cloveka meni. Je jedno jak jeho mozek vypada ale neni jedno jak pak pusobi na ostatni a co s tim tvoreckem na marjance a dalsim marastu musi ostatni pracovat nedej boze zit!. Alue mas pravdu. Nedej se. Reagovali mamlasove co jim neni snad ani 25 let. :-!

15 Tom Tom | 8. října 2018 v 8:44 | Reagovat

[14]: My si dáváme v šatně před tělocvikem pravidelně vodní dýmku. :-)

16 Lukáš Lukáš | 8. října 2018 v 11:28 | Reagovat

[15]: Presně a kdyz tomu máte tělocvikáře zaseknutýho v 90. letech tak je to skoro nutnost. Běhejte do kola a pak zabaky na stridacku klidne celou hodinu. Jenom kdyz je nametenej tak dáme sami basket :-)

17 Zouy Zouy | 8. října 2018 v 16:28 | Reagovat

Mariuhana není taková děsná DROGA..alkohol je svinstvo..ani jednou jsem neslyšela, že by z mariuhany někdo zabil, sebevraždil se a nebo další zlé věci dělal..nedělejte z toho kovbojku.

18 Ježovka Ježovka | Web | 8. října 2018 v 20:35 | Reagovat

Dr. Amen :D

[8]: Přesně. Mám stejnou zkušenost... Ten kluk začal v osmé třídě hrozně hulit a najednou mu koukalo něco strašně zlého z očí, vyloženě jako kdyby do něj nalezly nějaké odporné bytosti, což se taky možná stalo. byl pak ještě mnohem horší než býval, prostě přesně - dno.

Drogy(a teď myslím i např. závislost na jídle a tak, já si tím taky prošla) člověku berou rovnováhu a tu nutně potřebuje. jak rovnováha není, někde se to odrazí.

[14]: S komentářem souhlasím, jen "Chytremu cloveku jde uceni proste rychle lepe a hloupejsi se musi vic snazit"... tohle se podle mě nedá říct tak obecně. Každý máme talent na něco jiného, já třeba mám skvělou paměť, talent na psaní a všechno možné, ale nikdy mi nešla matika(už ve třetí třídě jsem z ní měla 4řku) a vždycky jsem jí nesnášela. navíc jsem už od čtvrté třídy školu považovala za zbytečnou a byla to jedna velká táhlá dlouhá depka, takže jsem se učit nechtěla. Inteligentní lidi, kterým ale ta debilní škola nejde, existují také(vždyť je to celý jen jeden velkej oblbovák a trénink paměti). jeden holt nemůže umět všechno. fuj... při vzpomínce na něco tak hnusnýho jako je škola bych šla nejradši vyzvrátit večeři. nejhnusnější životní období ever, i když mi to taky něco málo dalo(kromě základů jako je čtení a psaní apod. jsem využila pro mě životně důležité základy angličtiny, bez nich bych se jí pak dál učit nemohla).

[15]: To je jediná věc, která mi kdy chutnala. Měla jsem to dvakrát, jednou s kamarádkami a jednou v čajovně, kdyby to taky nebylo svým způsobem škodlivé, byl by to fajn relax.

19 Zouy Zouy | 8. října 2018 v 20:41 | Reagovat

[14]: Jak můžeš napsat hloupější,jsou různé druhy inteligence.ale jsi asi ta chytrá, tak by jsi to měla vědět. Neurážej jiné. Asi jsi nikdy nepila a nekouřila.A co prášky na bolesti berete ? Je to také droga, která otupuje mozek.

20 Alue Alue | 8. října 2018 v 21:50 | Reagovat

[18]:  To že má člověk z něčeho blbý známky nutně neznamená že není chytrej. Většinou ho to prostě nezajímá a nechce. Mohla jsem mít jedničku ze všeho, kdybych chtěla, jenomže když mě to vůbec nezajímá, tak tomu tu energii nevěnuji a podle toho je to pak o stupeň-dva dolů.

21 Ema Ema | 8. října 2018 v 22:50 | Reagovat

uff, zaujimave nazory. jednotky na vysvedceni nemaju nic spolocne s inteligenciou a s tym, ako vyuzijete svoje prakticke schopnosti v zivote.
- pise jednotkarka, ktora zbadala, ze ucivo, ktore ju vooobec nebavilo, si dokazala zapamatat na prvy krat od slova do slova. Takze ucenie nebol dovod mojho hulenia.
Nemyslim si, ze hulenie patri k zivotu, uz mam 32 a hulit som prestala v 18tich. V okamziku, ked som dokazala vziat zivot do vlastnych ruk. (naproti tomu som napriklad nikdy nepozila alkohol vo vacsom mnozstve, neopila sa)
Odsudit niekoho cestu a skusenost je urcite jednoduchsie, ako to prijat ako skutocnost, ktoru len niekto zazil a nevzivat sa do toho s odsudenim, pohrdanim a podobne.

22 Dexter Dexter | 9. října 2018 v 7:34 | Reagovat

[14]: Hvezdicko, tak mi vysvetli, jak  jsem mohl s travou vystudovat vejsku. Fakt by me to zajimalo z tvyho pohledu.

Co.si proste pripustit, ze to na kazdyho pusobi jinak?

O tom, ze nekdo huli travu na zakladce se fakt nebavim. Zacal jsem az na stredni kolem 18, ne ve 14 na zakladce. A to je dost velkej rozdil.

23 Bianka Bianka | 13. října 2018 v 4:22 | Reagovat

[22]: Davam za pravdu, hodne zalezi, kdy s tim clovek zacne a v jake mire. A taky jake vedomi do toho vklada. Je rozdil, kdyz to nekdo dela bezhlave, protoze to delaji ostatni nebo vedome za nejakym ucelem a s mirou. Nedela to cloveka uplne nekym jinym :-D. Neni hulic jako hulic.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama