V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

,,Dobíjím se tři hodiny přes USB", říká kyborg s anténou v hlavě

19. listopadu 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Ze světa
S pomocí antény zabudované v hlavě dokáže převádět barvy na zvuky. Jeho lebka umí fungovat jako zařízení Bluetooth a přijímat internetový signál. Neil Harbisson však trvá na tom, že nepoužívá technologii, ale že jí on sám je.
Často cituje slova vědce Manfreda Clynese, který prohlásil, že místo toho, aby lidé měnili své okolní prostředí, by měli začít transformovat sami sebe. "Dnes už k tomu máme nástroje. Můžeme svému tělu dodávat nové smysly, nové orgány," dodává třiatřicetiletý Neil Harbisson. Důkazem je on sám. Již téměř čtrnáct let.


Narodil se v severoirském Belfastu, vyrůstal však v Barceloně. Talentovaný chlapec s hlubokým zájmem o klasickou hudbu a se vzácnou nemocí, takzvanou achromatopsií, která mu zcela bránila rozeznávat barvy. Že vidí svět docela jinak než ostatní, si však uvědomil až v jedenácti letech.
O řadu let později ho napadlo, že by do světa barev mohl vkročit s pomocí technologie. Psal se rok 2003 a na Darlington College of Arts v Anglii, kde studoval hudbu, navštívil přednášku kybernetického vynálezce Adama Montandona. Jeho vize a nadšení pro zavádění technologií do lidského života ho zaujaly natolik, že vědce oslovil s otázkou: "Nešlo by vymyslet, jak bych mohl vnímat barvy?"

Ujasněme si však jedno. Harbissonovi nešlo o překonání svého handicapu. Zdůrazňuje, že i když vidí jen odstíny šedé, za limit to nepovažuje. Naopak vypočítává výhody: "Černo-bílé vidění je lepší. Vidíme lépe v noci. Rozeznáváme lépe vzdálenosti a snáze identifikujeme obrysy." V jiném rozhovoru se smíchem dodává, že "černo-bílé kopie jsou levnější". Vážně však dodává: "Barvoslepost je pro mě výhoda, takže proto jsem to nedělal."

A proč tedy? Odmala prý toužil po dodatečném novém orgánu. Proto se na Montandona obrátil. A ten se výzvy chopil se zaujetím. Nejprve přemýšlel, že by Harbissonovi sestrojil zařízení, které by mu jen sdělilo jména barev okolních předmětů nebo je převedlo na zvuky různých hudebních nástrojů. Nakonec mu to však přišlo příliš restriktivní. "Chtěl jsem mu dát něco magičtějšího," vzpomíná.

A povedlo se. Trvalo jen dva týdny, než spolu s Neilem vytvořili zařízení, které světelné vlny odpovídající konkrétním barvám převádělo na rozdílné zvuky. Celá sestava nevyhlížela nijak působivě, vypadala jako z béčkového sci-fi filmu. Skládala se z laciné webové kamery, pětikilogramového počítače na zádech v batohu a sluchátek. "Bylo to dost primitivní, ale fungovalo to," vzpomíná Montandon.

První procházka po univerzitě přivedla technikou vylepšeného Neila k vytržení. "Rozběhl se chodbou, nebyl k zastavení," líčí Montandon. Harbisson naslouchal barvám ve školní budově, na ulici, vychutnával si barvy ovoce a zeleniny v krámu na rohu, do něhož se vřítil. Barvy jsou všude a pro Harbissona znamenaly neustálý a nepřerušovaný orchestr zvuků. "Je to jako poslouchat elektronickou hudbu," popisuje Harbisson.
A oním permanentním orchestrem ve své hlavě se nezalkl, radoval se z něj. U první podoby jeho "čtečky barev" však nezůstalo. Neil chtěl, aby mu opravdu vrostla do lebky.

Neil Harbisson: Poslouchám barvy
video je i v češtině, zapněte si titulky
https://www.youtube.com/watch?v=ygRNoieAnzI

Cyborg Art
Svému uměleckému směru říká percepcionismus. Proto, že spočívá ve vytváření nových vjemů reality. Vytváří například zvukové portréty. S pomocí antény načítá noty, které vydávají části tváře portrétované osoby a z nich poté dělá zvukový záznam. Zachytil tak například Roberta De Nira, Leonarda DiCarpia nebo Philipa Glasse. Opačným postupem je vytváření obrazů na základě zvukových záznamů, tak vznikly portréty proslovů Adolfa Hitlera nebo Martina Luthera Kinga.
Díky internetovému spojení skrze svou lebku dokáže přes satelity přijímat barvy z vesmíru. "Jsou velmi jiné než zdejší," líčí. Zvuky barev, které slyší uvnitř vlastní hlavy, pak amplifikuje a dopřává publiku. Jindy vtáhne do děje posluchače samotné, kamerkou objíždí auditorium, jehož barvy produkují hudbu. "Když se výsledek publiku nelíbí, nemůže si stěžovat," směje se.

Cyborg Foundation
Jednou z Harbissonových kolegyň je Moon Ribasová. Ta má pro změnu několik let implantovaný seizmografický senzor, skrze něhož neustále cítí zemské pohyby, jako choreografka je transformuje v pohyby na jevišti. Právě s ní Harbisson založil Cyborg Foundation, jejímž cílem je pomáhat lidem, aby se kyborgy stávali, propagovat kybernetiku jako novou součást lidského těla a bránit práva kyborgů.

Moon Ribas

Harbisson je přitom docela přísný: zda je kyborgem například Tim Cannon, který si sám implantoval zařízení, které měří jeho tělesné funkce, o tom pochybuje. Cannon si totiž může například změřit teplotu, jenže Cyborg Foundation se zajímá o rozšiřování smyslů a vnímání.
Parametry splňuje naopak kyborg jménem Stelarc, která má implementované lidské ucho na předloktí.

Stelarc

Hlava plná barev
Nápad na tělesnou implantaci celé technologie našel s pomocí dalších odborníků řešení, narazil však na lékařskou etiku. Bioetické komise mu implantaci několikrát zapověděly. Důvod? Operace by nevedla k obnově žádného dříve existujícího smyslu a navíc by překročila tělesné podmínky lidského druhu. Jenže právě o to Harbissonovi šlo - posunout lidskou evoluci.
Proto si sehnal lékaře, jeho jméno drží dodnes v anonymitě, který operaci provedl. Neilovi při ní do lebky zavedl anténku. Na jedné straně má kamerku na snímání barev okolního prostředí, na druhé senzor, který dokáže barvy přečíst. Změní je ve vibrace, které vysílá do Neillovy lebky, aby se tak dostaly až do jeho vnitřního ucha. Nakonec se mu barvy rozehrají v hlavě.
Nejprve byl takový příval nových tónů jako za trest. Přiznává, že prvních pět týdnů života s implantovanou anténou bylo prostoupeno silnými bolestmi hlavy. Pak si organismus přivykl. Po dvanácti letech s novým technologickým orgánem si na něj zvykl tak, že už ani neví, jak to bylo předtím.
"Je to podprahové jako jiné smysly. Cítíme také konstantně, cit máme též neustále, nepřetržitě slyšíme a náš mozek je na to naprosto zvyklý. Zvuky slyším prostřednictvím uší, ale barvy poslouchám skrze kosti, takže to je jiný smysl, jsou to vibrace," vysvětluje.

Neil Harbisson se změnil v kyborga. Na úrovni vnímání sebe sama to podle něj přišlo postupně. Dva měsíce si zvykal na "nový orgán", rozumějme anténku, o tři měsíce navrch na nový smysl. Nejprve cítil, že mu anténka zprostředkovává informace. Poté cítil, že mu nabízí vnímání a nakonec to bral tak, že mu dává pocity.
"Když jsem začal v barvách snít, začal jsem cítit, že ono technické rozšíření je součástí mého organismu," poznamenává. Od oné doby se považuje za kyborga. "Nedokážu odlišit, co mi dává software a co přichází z mého mozku," přibližuje.


Umělá inteligence od nás uteče
Anténa není spojením umělé inteligence a člověka, říká Harbisson rázně a vysvětluje: "Umělá inteligence by mi dávala jména barev, jenže ona mi dává jen frekvenční vlny a je na mně, zda z tohoto vstupu vytvořím inteligenci." Své zařízení považuje za "umělý orgán", který však vyžaduje "vytvoření inteligence" od mozku. "Je to tedy spolupráce mezi organismem a kybernetikou," říká.
Umělé inteligence se však nebojí. "Bude-li chytřejší než lidé, bude tou nejinteligentnější věcí, co bude moci udělat, ignorovat nás nebo od nás utéct," prorokuje a objasňuje: "Ztrácet čas naší likvidací by nebylo moc inteligentní. Myslím, že by to bylo dokonce vlastně velmi lidské. To my se jako lidé navzájem zabíjíme, takže stanou-li se stroje inteligentnější než my, zabíjet nebudou."
(je celkem zajímavé, že se tyto diskuze kolem IU vždycky dostanou k tomu, jestli nás případně vyhladí, nebo nevyhladí...)

GoPro kamera? Selfie tyč?
Anténka je jeho nedílnou součástí, na tom trvá. Přesvědčil o tom ostatně i britské úřady, které mu po dlouhém sporu dovolily, aby se s ní vyfotil na pas. Z Harbissona se pro světový tisk stal "první oficiálně uznaný kyborg".
"Není to tak, že bych na sobě anténu nosil. Mám ji. To je velký rozdíl. Je to jako s jinými orgány. Nos také nenosím, mám ho," vysvětluje.
Neustálá pozornost, kterou mu jeho nový orgány přináší, je pro něj jediným problémem. A obnáší i nepříjemné chvilky. Pozor prý musí dávat speciálně na opilé ženy, protože se mu snaží anténku vytáhnout z hlavy. "Je to zvláštní, stalo se to v mnoha zemích. Muži se mé anténky obvykle nedotýkají, s výjimkou bezpečnostních stráží, pro které je podezřelá," líčí.

Nejbolestnější zážitek však má z Barcelony. Když tam v roce 2012 procházel kolem demonstrace, policisté ho obvinili z toho, že filmuje jejich zásah. Výsledkem bylo, že se Neil domů vrátil s dráty trčícími z lebky. "Byl to nejděsnější den mého života," přiznává.
S úsměvem naopak popisuje, jak se mění s časem představy ostatních o jeho novém orgánu. V roce 2007 si nejčastěji mysleli, že to je hands-free telefon, o rok dva později ho považovali za GoPro kameru, posléze za speciální selfie tyč.


Da Vinci zní jako horor
Technologie pro mě přestala být nástrojem, stala se součástí mého těla, zdůrazňuje dokola Harbisson. A nezůstává na jednom místě, schopnosti svého orgánu postupem času zdokonaluje. Dnes už umí slyšet i infračervené a ultrafialové záření. Jeho lebka umí fungovat jako Bluetooth zařízení a on tak s její pomocí dokáže být napojený na internet. Pět jeho přátel má od něj svolení, aby mu přes internet posílali v noci do hlavy zvuky, barvy či tóny, s jejichž pomocí mu tak mohou měnit sny.
Život se smysly rozšířenými technologií je však pestřejší hlavně ve dne. "Čím víc si rozšíříte smysly, tím víc zjišťujete, že existujete," skládá hold životu kyborga. A má to i praktické konsekvence. Zvukům barev bylo třeba uzpůsobit byt. "Podlaha je červená, tato barva má nejnižší frekvenci, takže dává domu hluboký zvuk," popisuje Harbisson. Například obývací pokoj je růžový, modrý a žlutý, což dává dohromady tón velké C.
A zatímco dřív Harbissonovi záleželo při oblékání na tom, aby dobře vypadal, tak jako lidem, jako kyborgovi mu jde o to, aby byl dobře slyšet. Podle zvuků též jí. Barvy potravin, které si vyskládá na talíř, mu v hlavě vytvoří "píseň". Prozrazuje, že dobře chutná kombinace tónů F a A, což je červená a zelená.
Rozličné akordy mu v hlavě rozehrávají i lidské tváře, protože každá je podle něj odlišnou kombinací odstínů oranžové. Poslouchat dokáže samozřejmě i obrazy. "Rád si poslechnu Warhola a Rothka, protože jejich malby produkují čisté tóny. Nemůžu poslouchat da Vinciho a Velázqueze," dodává s tím, že jejich díla znějí jako z hororu. Miluje zvuk Gaudího budov.


Tělo jako nabíječka
Harbisson přitom myslí dopředu. Dosud je jeho nový orgán závislý na externím nabíjení. S pomocí USB konektoru se musí připojit na tři hodiny k elektřině, to mu vydrží na tři až čtyři dny. Jeho cílem je obejít se jen se svou vnitřní energií a anténku dobíjet s pomocí krevního oběhu nebo kinetické energie.
Rád by našel nové kolegy-kyborgy, s nimiž by skrze Bluetooth hlavy mohli vyzkoušet komunikaci takříkajíc z lebky do lebky. Pomýšlí rovněž na orgán, který by mu dovolil vnímat čas, aniž by potřeboval hodinky. A obecně pro lidstvo plánuje bezpočet technologických vylepšení lidského těla, například anténky na vidění dozadu, zabudované kompasy či senzory využívající vodivosti kostí.

Nemá za to, že by nás implementace technologie do lidského těla vzdalovala od přírody. Právě naopak. "S přírodou se cítím spojený ještě silněji," tvrdí. Nakonec, infračervené nebo ultrafialové záření jiné živočišné druhy vnímat dokážou. On se k nim pouze přidává.


upraveno, doplněno
 


Komentáře

1 Renata Renata | 19. listopadu 2018 v 11:18 | Reagovat

zvykajme si, ze o takychto magoroch budeme pocut coraz viac z dovodu, ze nas potrebuju pomalicky presvedcit na dobrovolne cipovanie, samozrejme nam budu vraviet len o vyhodach, ale o skutocnom ucele, co takyto mikropocitac v tele dokaze za pomoci frekvencii to uz nepovedia a keby sa o tom niekto zmienil, bude konspirator a vysmeju ho. A nepohodlneho pre system odpoja od financii, od potravin, od nakupu hocicoho, nevpustia ho nikam cez dvere, okrem toho, ze bude monitorovany , pripadne mu pustia cez cip frekvenciu , aby ho odrovnali ci uz nejakym virusom, alebo uplnou fyzickou, ci psychickou likvidaciou, vsak uz takych filmov kde nam to ukazali bolo....

2 Alue Alue | 19. listopadu 2018 v 13:43 | Reagovat

[1]: tak... když ptáčka lapají, hezky mu zpívají. O tom jak si pomocí speciální anténky rozšíří pole působnosti, vnímání, vědomosti a jak mu to ulehčí život. Btw. internet přímo do lebky, jsem zvědavá jak dlouho vydrží zdravej a bez rakoviny, jestli to jeho mozek vůbec vydrží. Divím se, že ho nikdo nevaroval, nebo to nechtěl slyšet.

3 ⚜️ aston 405 ⚜️ aston 405 | E-mail | Web | 19. listopadu 2018 v 16:50 | Reagovat

Tak jestli nemůže "poslouchat" obrazy génia Leonarda da Vinciho, víc už vědět nepotřebuji :D.

4 Ježovka Ježovka | 19. listopadu 2018 v 17:36 | Reagovat

:-?  :-? toto je moc. Ale co, nejspíš se to v dnešní době už dá čekat, bude toho jen víc, což mě kapku děsí už delší dobu. Dlouho jsem neměla dobrý pocit z toho, když se stále dokola mluvilo o čipování lidí, poslední dobou to naštěstí nějak utichlo - stejně ale spoustu lidí bylo a bude hodně proti.

6 Ayeri Ayeri | 19. listopadu 2018 v 20:58 | Reagovat

Jé článek o transhumanismu ♥ Tohle téma mě poslední dobou úplně fascinuje. Nesoudím, jestli je to dobré nebo špatné, protože to není moje věc, je to rozhodnutí člověka, který to na sobě provede. Každopádně mě tohle strašně zaujalo a četla jsem s ním dalších několik rozhovorů a koukala na video. I když je na něm vidět, že není zvyklý vystupovat před lidmi a je hodně vystresovaný, přijde mi zcela při smyslech a i to, co říká v rozhovorech, zní rozumně. On ví, co dělá, někde i mluví o tom, že nebezpečí si uvědomuje, dám vám odkaz na rozhovor. Podle mě tím jeho hlava sice trpí, ale to, co dokáže, je naprosto úžasný. Umím si představit spoustu využití nějakým méně invazivním způsobem třeba pro slepé, nebo přenos vibrací pro hluché, možností je nekonečně mnoho. Dneska se dávají čipy na bitcoiny, což je podle mě zbytečnost, nebo třeba magnetický implantáty do rukou, to je taky super :D Člověk pak cítí magnetický pole hmatem a může přitáhnout menší předměty, takže užitečná věcička. Dokázala bych o tom kecat dobu, ale omezím se na to, že pokud to někoho taky zajímá, udělala jsem práci za vás a hodím sem (doufám, že mi to, Aluško, dovolíš) nějaký odkazy na studijní materiály :)
https://www.ted.com/talks/neil_harbisson_i_listen_to_color?language=cs
https://tyinternety.cz/rozhovory/kyborg-neil-harbisson-vs-morsky-das/ ← Tady je o tom nebezpečí
https://www.studenta.cz/life/kultura/neil-harbisson-jak-se-slysi-barvy/r~st:article:3383/
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/448584-prvni-kyborg-na-svete-dokazu-citit-vesmir-ale-opile-zeny-me-tahaji-za-antenu.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Harbisson
https://edition.cnn.com/style/article/moon-ribas-cyborg-smart-creativity/index.html
https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/umelec-stelarc-si-poridil-treti-ucho-na-predlokti/r~i:article:510996/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-si-nechat-implantovat-do-tela-inteligentni-cip-reporter-seznam-zprav-se-promeni-v-kyborga-34556
https://www.youtube.com/watch?v=Pz4sE1qNLsM
https://www.youtube.com/watch?v=J1obmxxN0Hg&t=46s
https://www.youtube.com/watch?v=KLj49BeSD54

7 Tom Tom | 20. listopadu 2018 v 1:48 | Reagovat

https://www.mojeparty.cz/data/USR_038_DEFAULT/Celenka_vcelka_55OPP22.jpg

Ach jo, provedl jsem augmentační vylepšení vyse uvedeným implantatem :D . Nejen že nenastalo zlepšeni v oblasti pilnosti ale ještě mě mají ostatní chlapi na montazní lince za uplnýho pitomce :-( .

8 Alue Alue | 20. listopadu 2018 v 8:30 | Reagovat

[7]:

https://www.youtube.com/watch?v=yhEfPzS_LKA

UND DIESE BIENE DIE ICH NEIME
NENNT SICH MÁÁÁÁÁÁJA!!!! [:tired:]  :D  :D  :D  :D  :D ddzzzzz.... pošleme to Neilovi do mailu, třeba má smysl pro humor. :D

9 mariankosnac mariankosnac | 20. listopadu 2018 v 13:24 | Reagovat

[6]: Ani nezajímá :-P Pokiaľ nevymyslia niečo naozaj užitočné, asi ne. K magnetickým implantatom som nasiel len toto https://m.mojevideo.sk/1ssw no to ani s transhumanizmom nemá nič spoločné ale stále funkčnejšie ako to Stelarcovo ucho.

10 mariankosnac mariankosnac | 20. listopadu 2018 v 13:25 | Reagovat

[7]: Aspoň môžeš chytať rádio.

11 Dexter Dexter | 20. listopadu 2018 v 14:38 | Reagovat

A co je na něm tak divnýho? Prostě, chlapík se narodil s vadou, kterou se rozhodl kompenzovat technikou. Nic zvláštního, vcelku normální věc.

Technicky vzato ale nejde o kyborga. Kybernetický organismus musí mít tu techniku jako nedělitelnou část, bez které by jinak nefungoval. Takže, například lidé s budíkem nebo umělým srdcem jsou víc kyborgové, než tenhle zvláštní chlapík.

Ad že se nemůže dívat na davinciho - no, umění je subjetivní věc a my ostatní třeba nevíme, jak "zní". Proto bych to hned neodsuzoval - on má zkušenost, kterou nikdo jinej mít nemůže.

12 mariankosnac mariankosnac | 20. listopadu 2018 v 21:56 | Reagovat

No hlavně transhumanizmus je velmi nebezpečná ideológia, smerujúca k prerodu ľudí na biorobotov, ktorý budú časom niekým jednoducho ovládateľný - nenápadne vkrádajuca sa transtotalita!

13 hanka hanka | 21. listopadu 2018 v 6:17 | Reagovat

[1]:  [3]:  souhlasím s vámi...
Mně toto připadá hrozně arogantní. Za každou cenu mít superschopnosti. Kdyby člověk na sobě pracoval, dokázal by přirozeně mít to, co nám tato pseudověda slibuje. Akorát to je poněkud zdlouhavé a člověk by se musel vzdát zajetého životního stylu a pohodlnosti, že...pán by si mohl třeba přečíst o dětech co se naučily vidět s šátkem na očích. Možnosti jsou velké, ale přes technologická vylepšení člověka cesta opravdu nevede.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama