V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

Jak zlepšit svůj zrak a odložit brýle přirozenou cestou

17. listopadu 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Nauka pro zdraví
Žijeme v době brýlové. Problém naší přecivilizované populace jednou vyjádřila jedna má známá optička slovy: "To víte, to už je tak. Kdybychom pořád ještě lovili a sbírali, měli bychom oči skvělé. Tady kouknete na srnku v dálce dvacet metrů, hned zas tam na borůvku přímo před nosem - a oči mají trénink. Jenže dneska žijeme přilepení k počítačům - a všichni máme brýle."

Je to opravdu jen tím? Lze si zlepšit "zkažený" zrak? Dá se nějak zabránit epidemii brýlatých dětí? Nebo jsme všichni kandidáty na (čím dál krásnější) brýle, čočky, nebo laserovou operaci očí?Chcete "okrouhat" oči?
Kliniky, které provádějí laserovou "korekci" zraku (to znamená, že vám někdo "okrouhá" rohovku, čímž dosáhne změny lomu světelných paprsků v oku i toho, že vidíte dobře… alespoň na chvíli) se tváří, jako většina lukrativnějších odvětví moderní medicíny - tedy trendy, šik a hlavně - jako zachránci vašich očí. Operace je prý bezbolestná, prakticky bez rizika a v některých případech již před odchodem domů vidíte lépe, než před zákrokem. Takže je to procedura sice drahá a platíte ji většinou ze svého, ale proti desetitisícům, které průměrný "brýlatec" investuje během života do obrouček a skel, je pouhým nic.

Cesta ke zdravým očím a dobrému zraku je stejně individuální, jako cesta k uzdravení z jakékoli jiné nemoci

Nic proti - u některých lidí to snad platí. Znám současně ale i případ ženy, která i po kvalitně provedené operaci viděla stejně špatně, jako před ní. Vidění se jí nakonec upravilo - jenže po značném čase, po podání homeopatického léku - a změně dalších životních okolností, postojů a názorů. Zkrátka - oči jsou v těle - a v hlavě. Obojí je třeba uzdravit, než se může zrak zlepšit.

Představa, že sebelepší zákrok (snad mimo srovnání zlomené kosti a sešité roztržené tkáně) odstraní příčinu problému - tedy v tomto případě oční vady - je stejně iluzorní, jako představa, že žlučníkové problémy vyřešíme "odnětím" tohoto orgánu. Obojí nepomůže ve skutečnosti ničemu - jediné, co může učinit, je svým způsobem zakonzervovat současný stav a adaptovat se. Kromě toho mají oči lidí se zbroušenou rohovkou tendenci jinak lomit světlo. Vypadají jaksi ploché (což také jsou), trochu připomínají vejce vařená natvrdo, a v citlivějších osobách mohou vyvolávat mírné záchvaty neklidu.

Jenže - co s tím? Zvlášť pokud jste hrdými majiteli brýlí, které by (nebýt všech těch technicky dokonalých tenčení, plastů a antireflexů, které činí z bývalých vysmívaných "brejlounů" nositele módní designové lahůdky) ze všeho nejvíc osobám nebrýlatým mohly připomínat dno od vinné lahve, asi rozhořčeně namítnete: ale co mám pro pána krále dělat? To se mám do konce života tahat s brýlemi, nebo doufat, že mi čočky nezničí zrak?


Čas a trpělivost - to je to, co nemáme
To totiž je již věc poměrně známá, ačkoli také není zrovna něčím, čím by se optiky chlubily na plakátech: ať jsou čočky sebelepší, pokud je nosíte často, moc vám nepomohou. Několik uživatelů, které osobně znám, tvrdí: oči "leniví" v čočkách nikoli méně, ale více, než v brýlích.
Důvodů může být několik: od horšího okysličení oční tkáně (které je průkazné), přes zhoršení situace co do zavodnění očí slzami, až po prostý fakt, že jsou čočky tak (relativně) pohodlné, že máme tendenci je nosit, kdykoli jsme vzhůru, ať nám optik říká o střídání brýlí a čoček, co chce. Přiznejme si také, že optikové takové věci sice říkají, ale pak prodávají čočky, které se dají nosit i během spánku a vyndávat z očí jednou týdně - a podobné "chuťovky". Důsledkem je, že oči si absolutně odvykají zaostřování.

Dobrá, ale… co s tím? Opravdu si lze zrak "jen tak" zlepšit? Odpověď zní: ano, samozřejmě. Je k tomu třeba jistého času, trpělivosti a práce na sobě. Osobně však znám případ ženy, která nosila brýle kvůli silné dalekozrakosti téměř "od miminka". Jednoho dne si však přečetla knihu ruského lékaře Mizakarima Norbekova Jak se zbavit brýlí, aneb zkušenosti hlupáka. To byla zrovna na vysokoškolských prázdninách. Brýle prostě odložila - a už nikdy si je nevzala. Podle její zkušenosti ovšem nestačí několik týdnů, které Norbekov "brejlounům" v knize prorokuje. Až po zhruba půl roce brýle prostě nepotřebovala. I po mnoha letech a dvou dětech (tvrdí se, že porody s očními vadami často "zahýbají" směrem k horšímu) dnes vidí výborně.


Znám ale i "brýlatce", kterým Norbekovova jinak inspirativní kniha nepomohla, či pomohla jen zčásti. Ani oni však nemusejí házet flintu do žita. Norbekov je velmi specifický. Jeho styl burcování k práci na sobě může být pro některé lidi velmi efektivní, ale jiné může dostat ještě pod větší tlak. A o něm je nošení brýlí velmi často. Pokud se neuvolníte, "cvičení" vám tak slouží jen jako další "bič", který vás žene k výkonu typu: Norbekov říká, že musím, tak musím! - k ničemu vám nakonec nebude. Sám pan doktor tento fakt v knize zdůrazňuje, ale ani ono zdůraznění pro neurotičtější typy prostě nemusí stačit. Programy k podávání výkonu jsou do většiny "slušných" lidí v naší populaci "zažrané" velmi hluboko.

Méně je často více
Krátkozrakost a dalekozrakost - a do jisté míry i další oční vady, které však kromě níže zmíněného mají své specifické "spouštěče" - jsou tedy do velké míry o tlaku a stresu. Podaří-li se člověku uvolnit a zprůchodnit jak oči a okohybné svaly, nervovou soustavu a páteř, má napůl vyhráno. Cvičení je celá řada a lze je nalézt v několika dobrých příručkách, které vyšly na českém trhu, anebo třeba i na internetu. Pokud se nám k tomu ještě podaří detoxikovat játra, ledviny a střeva a rozhýbat v těle energii - což tedy většinou znamená začít zdravě jíst a začít se hýbat - máme vyhráno dokonce na tři čtvrtě. Je to relativně dlouhá (v řádu měsíců) a namáhavá práce, ke které většina z nás obvykle ještě potřebuje pomoc zkušeného průvodce (terapeuta, kouče - vyberte si, co libo..)

Každopádně je třeba si zvyknout na trochu jiný životní styl a styl čtení. Udržovat oči co nejvíce v pohybu. "Přilepenost u počítače" nám totiž opravdu nepomáhá. Může být také jedním z důvodů, proč čelíme skutečně epidemii brýlatosti u dětí. Dalším je až přehnaně úzkostná péče rodičů. Milující pečovatelé totiž velmi často svému potomkovi při jakémkoli zhoršení zraku "dopřejí" brýle - které je poté donutí nosit. Jisté "zhoupnutí" je mimochodem třeba u pubescentů docela časté - a problém je na světě. Všichni učitelé, zabývající se zlepšováním zraku, se totiž shodují na jednom: čím častěji brýle nosíte, tím hůře pro vaše oči a dobré vidění.


Jak si zlepšit zrak a zbavit se brýlí - Oční strečink
https://www.youtube.com/watch?v=EHh3mmBj7Ng


Slunce budiž pochváleno
Přesto se však nemusí podařit dosáhnout kýženého cíle. Proč? Většina práce totiž není v těle, ale v hlavě. Vidění je také hodně o sebedůvěře a schopnosti a ochotě k nepříjemné praxi: vidět věci takové, jaké jsou. A to není samozřejmost. Podstatné pro oči je i sluníčko. Pravidelné oslunění (zavřených) očí a další práce se slunečním světlem nám může velmi pomoci.
Cesta ke zdravým očím a dobrému zraku je stejně individuální, jako cesta k uzdravení z jakékoli jiné nemoci.
Rozhodně je však jednodušší, než by nám průmysl kolem módních skel, do oken naší duše, laserových řezáků a kontaktních čoček, chtěl tvrdit.


upraveno
 


Komentáře

1 Hvezda Hvezda | 17. listopadu 2018 v 2:16 | Reagovat

Ano je to velka pravda. Tento clanek jsem cetla se smutkem v dusi protoze se tyka mych deti. Jeste na zakladni skoly brylovci a asi od 13-14 let majitele kontaktnich cocek. Jsem z toho hrozne nestastna. Maji uz oba pomalu pet dioptrii. Kazi si oci. Uplne jsem se ztotoznila s vetou ze kontaktni cocky neumoznuji zaostrovat. Co ja se do nich namluvila, ze musi odlozit bryle, chodit aspon doma bez bryli, ze maji zakrnele ocni svaly, hledala jsem jim clanky jak ocni svaly procvicovat. Ani nahodou, dnes nosi kontaktni cocky snad vsichni mladi lide, vsichni maji minimalni snahu s tim neco delat a bohuzel opet... vsichni cekaji az jim bude 21 let a daji si tzv. Lasic.. to je tady  v usa slang pro osetreni oci laserem jak to popisuji  clanku. Bohuzel.  Navic presne mladi lide delaji prasarny popisovane v clanku, nedbaji na pravidelne meneni cocek, jsou cim dal vice a vice drazsi jedno baleni pred 5 lety stalo 31 dolaru nyni pres 70 dolaru coz berou jako argument ze museji na ten Lasic jit protoze se to preci vyplati... no trpim... dnesni generace je generaci reklamy, oni slibili ze budeme videt zase super tak pujdem a budeme bez starosti, ja uz davno pasla padesatku a bryle nepotrebuji ani na cteni. Jako dite jsem je nosila, v dobach hluboke totality a byly to odporne obroucky a kdo chtel kontaktni cocky no to byl horor, pul hodiny denne vyvarovat v kastrulku... to za to nestalo. Ale ocni cviky a snaha zaostrovat nenechat oci zlenivet se vyplatila. No s ocima mi to slo, ale jinak cvicit pro stihle telo.... to pisu abyste si nemysleli ze mam zeleznou vuli.Spis me ten clanek rozlitosnil kdyz si vzpomenu na deti jak se chovaji ke svemu zraku... a nejenom moje deti . vsichni jsou kolem me brylovci ale schovani za kontaktni cocky. Ted trochu polevila ta silena vlna barevnych kontaktnich cocek, to byl hit jak ze sebe udelat modroocku nebo zelenoocku jak mit oci jak modre z nebe... ted uz to videt neni. Uplne ta vlna opadla. Duvodem se lide nechlubi ale jednak to pusobilo hrozne neprirozene a dalsi duvod jak se pak priznala moje dcera neni to dobre na oci, sama to po pul roce vzdala, kdy ji to tak drazdilo oci ze ani nevidela

2 hanka hanka | 17. listopadu 2018 v 9:59 | Reagovat

To je pecka, zajímaly by mě zkušenosti lidí kteří se samovolně uzdravili z očních vad. Sama občas cvičím oční cviky a musím říct že je to super relax, zvlášť v době kdy hodně sedím u počítače, pomáhá mi to na mozek a mám pak víc energie. Je to dobrá vzpruha.
Jinak ohledně uzdravení zraku existuje super knížka - Jacob Liberman - Dobrý zrak bez brýlí. Naprosto mě nadchla. Neradí žádná cvičení, ale změnu nastavení v hlavě. Rozebírá psychosomatické příčiny a nabízí techniky jak vytáhnout ven potlačené emoce a srovnat se, to totiž podle autora často je příčinou poruch zraku - tedy když něco nechceme vidět, potom se nám zrak zhoršuje.

3 Alue Alue | 17. listopadu 2018 v 12:41 | Reagovat

[1]: Joj... :-/ Jestli tě to potěší, tak mně dali brýle v první třídě, řekli že je budu dva roky nosit, to mi spraví oči a pak už nebudu muset (panebože taková strašná hovadina, ta paní by měla vrátit diplomy)
Vydržela jsem tak půl roku, pak to začalo dost haprovat a po roce jsem přestala. A mohli mě nutit a nadávat na to jak chtěli, nakonec to vzdali.
Ono totiž mít ani ne čtvrtku dioptrie na jednom očku a druhé mít zdravé, na to se opravdu nosit brýle vůbec nevyplatí, protože v podstatě člověk nepozná rozdíl mezi nasazenými a nenasazenými.
Dneska jsem hrozně ráda, že jsem měla víc rozumu než dospěláci a oči jsem si skazit nenechala. To levé oko zůstalo pořád stejné a nemám pocit že by se to nějak měnilo. Při pohledu do dálky to nepoznám, protože mozek si to dokreslí z pravého.
To jenom abyste viděli, jak se i děti se zdravýma očima otravují s brýlema, asi aby paní optička měla stálého zákazníka co si bude každý rok chodit pro silnější, jak mu ty oči postupně ochabnou.

[2]:  To jo, ale zajímalo by mě proč existuje astigmatismus, to už podle mě nění psychosomatika... a dost taky udělá bloklá tuhá krční páteř.

Jinak pokud někdo z vás v poslední době hůř vidí než předtím a nechcete hned běžet pro brýle, zkuste brát vitamín A+D: https://www.lekarna.cz/medpharma-vitamin-a-d-5000-i-u-400-i-u-tob-107/?gclid=EAIaIQobChMIl5SVjKzb3gIVUOJ3Ch1epgzFEAQYBCABEgIPxPD_BwE
Fakt to funguje :)

4 Melisa Melisa | 17. listopadu 2018 v 13:06 | Reagovat

:DD tak to se musim smat...clanek "na objednavku" :DD Neni tomu dlouho, co jsem si rikala, ze budu muset konecne zacit nejak cvicit sve oci, protoze kdyz jsem unavena, zacinam hur videt. Kdyz jsem rekla pani le-karce, ktera mi namerila pul dioptrie, ze jsem po dvouch nocnich, a až se zase normalne vyspim, tak to bude ok, tak na me koukala, jako na blazna (merili nam to v praci). A druha mi rekla, ze uz mam na to VEK ! abych mohla zacit nosit bryle :DDD No a co jsem chtela hlavne rict, ze vcera vecer jsem si objednala bylinkovy preparat na podporu dobreho videni a rekla si, ze musim jeste pohledat nejake cviky na oci. No a dnes stacilo otevrit stranky u Aluš : ) a cviky jsou tady!: )
Dekujiiii !

5 Alue Alue | 17. listopadu 2018 v 14:05 | Reagovat

[4]:  Meliso, pardon za trapnou otázku, ale od kolika to je podle paní doktorky, ,,mít už věk na špatné oči"? Padesát? Míň? - já jenom jestli se mám jako taky začít chystat :D  :D

6 Teri Teri | 17. listopadu 2018 v 14:38 | Reagovat

Do svých 17 let jsem brýle nenosila, ale déle už jsem to nevydržela. Chtěla jsem, aby oči právě nezlenivěly a do dospělosti se mi uzdravily, ale nic. Brýle nosím rok a zrak se mi ani nezlepšil, ani nezhoršil, proto si myslím, že kazení očí kvůli brýlím nemusí sedět na každého. Mám 1,5 a 0,75 na dálku + astigmatismus :-(  oční cviky jsem dělala a rozdíl jsem nezaznamenala, já to budu mít nejspíš hlavně proto, že se na tenhle svět nechci dívat.. Zajímavé ale je, že jakmile jsem déle v přírodě, mám pocit zlepšení. Když se vrátím do Prahy, oči se pocitově zase zhoršují 8-O

7 Gray Gray | 17. listopadu 2018 v 22:31 | Reagovat

Táta se zrakem bojuje už dlouho, bohužel se jedná o deformaci oční rohovky kdy nemá ideální kulovitý tvar. Pro člověka, který rád a hodně čte katastrofa. Poslední knížku musel odložit před dvěma roky, protože už mu to začalo být protivné. Brýle má samozřejmě nonstop. Ale s alternativami je to v naší rodině na tenkém ledě, když jsem ještě bydlela doma, dozvěděla jsem se o sobě (tak pár let nazpět), že prý jsem v sektě. :-x To je pak těžké... ach jo.

8 Tauri Tauri | 17. listopadu 2018 v 22:32 | Reagovat

Ahoj Alue,
teď jsem dokoukal filmek Donekonečna,
docela mi v tom příjde nějaký hlubší pochopení, i když filmek je nízkorozpočtoví. Pokud máš čas, zkus se na něho juknout a podělit se o znamení, co nám mělo být sděleno..Nebudu to sem psát, abych neřekl nic dopředu.Hodnocení zde
https://www.csfd.cz/film/502870-donekonecna/prehled/
Jinak se dá stáhnout na uložtu s titulky pod anglickým názvem.

9 ginze ginze | 18. listopadu 2018 v 0:06 | Reagovat

Osobně jsem ráda, že moje oči jsou na tom více než dobře...je teda fakt, že si občas dělám oční cviky jen tak a dělám to takhle už pár let, aniž bych si to někde přečetla...prostě mě to baví. Navíc odjakživa nenosím sluneční brýle, jakože fakt vůbec a všichni se mě ptají, jak je možné, že pořád vidím dobře...proč asi :D

Mám ale v okolí spoustu kamarádek, které mají brýle,nikdy je neodkládají a pořád dostávají silnější a silnější. A nikdy jsem od nich neslyšela, že by si nějak procvičovaly oči.

Jo a když jsem jednou byla už nevím v kolika letech na prohlídce u dětské doktorky, tak jsem měla číst písmenka a spletla jsem si řádek...ona mi to nevěřila a tvrdila, že nevidím a dala mi papírek na vyšetření na oční, ať ho dám venku mámě...venku jsem ho možná tak vyhodila :D

10 Alue Alue | 18. listopadu 2018 v 10:31 | Reagovat

[7]:  Fakt? A v jaké? Můžu tam jít taky? :D
Slyšela jsem že existuje sekta milovníků pizzy, mají overally přes celé tělo s potiskem pizzy a na oslavách mají stoly plné pizzy... To je dobrá sekta, tam bych se celkem přidala :D  Akorát nevím jestli se modlí k olivám, nebo ananasu. Kdyby k ananasu, tak bych musela založit protestantskou stranu za olivy.

Jinak řekni tatovi že na youtube je mnoho audioknih zadarmo i v češtině. Jestli umí anglicky, tak je výběr ještě větší. - A že ho sekta pozdravuje.

11 hanka hanka | 18. listopadu 2018 v 15:07 | Reagovat

[9]: to je dobré jak sabotovat lékaře:)) nedá mi to musím se smát. Když některá žena nechce aby ji doktor prudil že podle výpočtů už má rodit, posune si datum poslední menstruace...a má pokoj, může si odrodit kdy chce.

12 Melisa Melisa | 19. listopadu 2018 v 19:44 | Reagovat

[5]: no podle me mas jeste hromadu casu...ale podle pani Dr. alá Brr. uz se radeji chystej, at ji nezklames :DDD
U pani Dr. jsem byla pred rokem ve 44 a v praci nas merili letos. No a hlavne mi "vsichni", kdo me neznaji hadaji az o 10  mín...:DD No tak jakooo... v petatriceti bryle..??? prilis brzy :DDD

13 Lara Lara | E-mail | 20. listopadu 2018 v 19:23 | Reagovat

A je možné zase vidět dobře bez brýlí když je mám už asi přes 10 let a na každé oko mám na dálku asi 5 dioptrií?
Jinak mám onemocnění Sjögrenův syndrom a oslabenou imunitu. Snažím se pravidelně bylinky a všechno možné ale nijak to není lepší tak nevím zda je to vůbec k něčemu když mi nějak nejde tělo detoxikovat, jestli dělám něco špatně? Ale ráda bych viděla bez brýlí.

14 Alue Alue | 21. listopadu 2018 v 9:09 | Reagovat

[13]:  Zkusim to můžeš, cvičením určitě nic nepokazíš, maximálně zlepšíš.

15 im im | 22. listopadu 2018 v 12:23 | Reagovat

Mohu doporučit děrované brýle - S těmito brýlemi pomáháte procvičovat oční svalstvo, pomáhají proti krátkozrakosti, dalekozrakosti a jiným vadám očí.

16 Gray Gray | 22. listopadu 2018 v 15:08 | Reagovat

[10]: Já mu to přetlumočím, ale ty overaly asi vynechám... :D :-)

17 mariankosnac mariankosnac | 22. listopadu 2018 v 22:58 | Reagovat

Ono stačí si oči neničiť čítaním kníh, aspoň to neprehanať a nečitat každý brak, nestojí to za to.

18 Alue Alue | 23. listopadu 2018 v 8:34 | Reagovat

[17]:  Čtení fyzickýh knih je naopak odborníky doporučováno jako nejlepší a nejefetivnější cvičení pro oči, aby nezakrněly... mariáne, to jsi teď opravdu hodně přestřelil, nebo trolluješ a zkoušíš kdo ti na to skočí?

19 mariankosnac mariankosnac | 23. listopadu 2018 v 15:42 | Reagovat

[18]: trolluješ a zkoušíš kdo ti na to skočí? - to by som to nedával pod starý článek ktorý už nikto nečíta. Bohužel, všímam si že všetci milovníci knih mají okuliare alebo šošovky. Myslel som že je to známá vec, už ako dieťatu mi vraveli že si nemám kaziť oči čítaním v šere. Písal som o tom už u jednej mladšej blogerky - milovnice knih, ktorá tiež má tento problém - má okuliare či šošovky a reakce na to boli samé negatívne, tak ani tu nečakám že tomu niekto bude veriť. Divím sa že si to nikto nespojil, čtení knih = brýle. Nechcel som to tu riešiť ale nedalo mi, každý to ignoruje, myslím že treba nato upozorniť. Ak sa náhodou mýlím tak len dobre, píšem len čo vidím.

20 Gray Gray | 24. listopadu 2018 v 23:52 | Reagovat

[19]: No tak čtení za příznivého osvětlení a čtení v šeru jsou ale dvě rozdílné věci. A knížky jsou v tom vážně nevině.

21 Alue Alue | 25. listopadu 2018 v 9:34 | Reagovat

[20]:  Akorát - čistě teoreticky a logicky - proč by čtení za šera mělo kazit oči? Není to naopak o to lepší cvik oka, aby se snažilo a zaostřovalo i za zhoršených podmínek?

22 Daniela Daniela | 5. prosince 2018 v 15:01 | Reagovat

Jo, já mám bohužel 6 dioptrií (je mi 13), a ráda bych se brýlí zbavila. Divné mi přijde, že ačkoliv mě baví chodit bez brýlí (jasně, vidím při tom rozmazaně, ale mě to naopak přijde docela zábavné), všichni mi opakují, že bych bez nich chodit neměla, protože tím se oči musí víc napínat a ještě se zhoršují. Přijde mi to jako nesmysl, já vnímám nenošení brýlí jako docela dobrý druh cvičení.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama