V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

Jeskyně Naica ukrývá největší přírodní krystaly na světě

26. listopadu 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Zajímavosti
Krystaly uprostřed mexické pouště
Jeskyně se nachází v polopoušti v pohoří Naica, asi 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua. Pohoří protíná hustá síť jeskyní a přírodních puklin, kterými mohly snadno pronikat mineralizované termální vody z nitra země. Voda se směrem k povrchu ochlazovala a minerály se začaly ukládat a krystalizovat.
Pukliny se zaplnily především rudami bohatými na stříbro, olovo a zinek. Tyto žíly se také až do 19. století v místě těžily, některé doly jsou však ještě v provozu. Ale doly nejsou to hlavní, zajímají nás dvě přirozené dutiny, které byly objeveny během důlních prací.

Krystaly jako čepele středověkých mečů
První jeskyně, zvaná Jeskyně mečů (Cueva de las Espadas), byla objevena v roce 1910 a je plná nepředstavitelně velkých sádrovcových krystalů - dosahují délky až 2 metrů a v průměru mají až 25 centimetrů. Jméno této jeskyně je odvozeno od tvarů těchto krystalů - připomínají totiž čepele středověkých mečů. Prostor jeskyně je 120 metrů pod povrchem.


Jeskyně se ihned zapsala do povědomí všech geologů a mineralogů, a tak bohužel většina obrovských sádrovcových krystalů, které se vystavují v muzeích po celém světě, pochází z této jeskyně. Ty nejkrásnější nebo největší krystaly byly z jeskyně odstraněny. A navíc bylo narušeno mikroklima dutiny, a zbylé krystaly se v důsledku toho pokryly prachem a zmatněly. Vědci stále tuto dutinu navštěvují a je zde dokonce instalováno osvětlení, ventilace a chodníčky, které mají zabraňovat dalšímu ničení, ale je otázkou, zda na takové výjimečné místo vůbec nějaké technika nebo beton patří.


Největší krystaly na světě. A nejkrásnější
Novějším objevem je pak Jeskyně krystalů (Cueva de los Cristales). Objevení této jeskyně v roce 2000 bylo bez nadsázky senzací. Při těžebních pracích narazili v hloubce kolem 300 m na úlovitou komoru o průměru 8 m. Celá byla vyplněna krystaly sádrovce. Brzy byla objevena další a mnohem větší komora s krystaly dlouhými až 10 m a s průměrem asi 2 m.


Jedná se o největší a hlavně nejčistší sádrovcové krystaly (Selenit), které byly vůbec kdy nalezeny. Krystalová výzdoba Jeskyni mečů v mnohém ještě předčí. Po zkušenostech se starší jeskyní zvítězil rozum nad mamonem, a záhy po nálezu byla tato komora zapečetěna betonovou stěnou a železnými vraty.
To vše mělo ochránit obří krystaly, které by na trhu mohly mít mezi sběrateli obrovskou cenu. Prohlídky jeskyně jsou omezeny (jen pro dokumentování a studium krystalů), navíc pobyt vevnitř není vůbec jednoduchý - panují tam extrémní podmínky (teplota až 65 °C a vlhkost 100 %). Při jednotlivých výzkumech je vždy možné prozkoumat maximálně prvních pár metrů, takže nikdo dnes zatím netuší, jak veliká jeskyně ve skutečnosti je.


V jeskyni Naica, se nachází 170 obřích krystalů sádrovce, krystaly jsou dokonalých tvarů a velmi ostré. Jedná se o selenit, čirou, vláknitou odrůdu sádrovce, který je pojmenovaný po Seléne, řecké měsíční bohyni.
Velikost celé jeskyně krystalů si dobře uvědomíte až při pohledu na oranžové mužíčky, průzkumníky v chladících kombinézách, které jim pomáhají snášet 40°C vedra. Geolog Juan Manuel García-Ruizji nazývá jeskyni Sixtinskou kaplí krystalů, Superman by to mohl nazvat domovem. Největší z krystalů meří úctyhodných 11 m. Pro milovníky krystalů a pro lidi citlivé na energii minerálů by návštěva musela být hotový orgasmus.
Jedná se o celý komplex jeskyní, který byl již objeven dříve, ale zdokumentován až v posledních letech.


V jeskyni se nacházejí úchvatné gigantické sádrovcové krystaly větší než rodinné domy. Některé měří přes deset metrů a díky lomu světla hrají všemi barvami.
Bez speciálního chladícího skafandru a masky sem není radno vstupovat. Jeden horník si tu chtěl tajně nakrást cenné minerály a našli ho druhý den uvařeného.
Proto vevnitř mohlo tuhle neskutečnou krásu obdivovat dosud jen pár vyvolených a návštěvníci, kteří si mohou krystaly krátce prohlédnout ze speciální prosklené kukaně, musí nejdříve projít přísnou zdravotní prohlídkou.


zdroje:


 


Komentáře

1 monikacejdik13 monikacejdik13 | E-mail | 26. listopadu 2018 v 1:22 | Reagovat

To je krasa!To videt a zemrit ;-) -s nadsazkou

2 Ayeri Ayeri | 26. listopadu 2018 v 9:07 | Reagovat

Neuvěřitelná nádhera ❤ nezbývá než tiše závidět těm vyvoleným, kterým se naskytl tenhle pohled naživo. Ta krása sálá i z fotek. V nějakým dokumentu myslím bylo, že vědci si myslí, že takových jeskyní je mnohem víc i z jiných minerálů, těch nejdražších, ale jsou v tak velké hloubce v zemském plášti, že už tam člověk nepřežije kvůli horku a nedostane se tam kvůli magmatu :)

3 Jantulka Jantulka | 26. listopadu 2018 v 9:24 | Reagovat

Dokonalé, fascinujúce, úchvatné :-)  
Ďakujem :-D

4 mariankosnac mariankosnac | 26. listopadu 2018 v 12:26 | Reagovat

Fotky som už videl na zahraničnom zdroji a myslel som že toto je všade v zemi v určitej hĺbke.

5 Andy Andy | 26. listopadu 2018 v 12:42 | Reagovat

Tyyyyy vole !! ♥
pokud by tam nebyla zima, bych se tam nakvartýrovala

6 mariankosnac mariankosnac | 26. listopadu 2018 v 21:40 | Reagovat

[5]: je tam horko jak prase.

7 Andy Andy | 27. listopadu 2018 v 18:52 | Reagovat

[6]: jo? 8-O

8 Alue Alue | 30. listopadu 2018 v 9:10 | Reagovat

[7]:  ono by stačilo přečíst si článek a nekoukat jenom na obrázky :D  :D

9 Andi Andi | 3. prosince 2018 v 13:42 | Reagovat

na posledním obr+á9zku vidím chlapa normálně v tričku ... aha a jo, už čtu :D jojo, nečetla jsem pozorně

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama