V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

Jak funguje introverze 4.díl: Kdo je introvert? Jste jedním z nich?

6. prosince 2018 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Psychologie
Introverze je ve své podstatě typ temperamentu. Není to to samé jako stydlivost, nebo uzavřená osobnost a není patologická. Také to není něco, co byste mohli změnit. Můžete se ale naučit fungovat s ní, ne proti ní.

Nejsilnějším rozlišujícím znakem introvertů je jejich zdroj energie: Introverti čerpají energii z vlastního vnitřního světa myšlenek, emocí a dojmů. Energii uchovávají. Vnější svět je snadno zahltí podněty, prožívají nepříjemný pocit přílišné stimulace, což se může projevit jejich podrážděností, nebo strnulostí. V obou případech potřebují omezit své společenské zážitky, aby nebyli vyčerpáni. Introverti potřebují vyvážit čas, kdy jsou sami, s časem, kdy jsou mezi lidmi, jinak mohu přijít o své pohledy a souvislosti.
Introvertní lidé, kteří uvedou svou energii do rovnováhy, disponují vytrvalostí a schopností myslet samostatně, zaměřit se na jádro problému a pracovat tvořivě.
Jaké jsou nejpatrnější znaky extravertů? Získávají energii z vnějšího světa prostřednictvím činností, lidí, míst a věcí. Energii vydávají. Dlouhá doba, kterou tráví nečinně, nebo vnitřním rozjímáním, nebo jsou sami či jen s jednou osobou, jim nedodá potřebné množství podnětů. Extraverti potřebuji vyvážit čas, kdy něco dělají, s časem, kdy prostě jsou, jinak se mohou ve víru horlivých činností ztratit. Extraverti nabízejí naší společnosti hodně. Snadno se vyjadřují, soustřeďují se na výsledky a mají rády davy a činnost.

Introverti jsou jako dobíjecí baterie. Potřebují přestat vydávat energii a odpočinout si, aby se znova nabili. Prostředí s menším množstvím podnětů jim toto poskytuje. Obnovuje jejich energii. Je to jejich přirozené místo.

Extraverti jsou jako solární panely. Být sám anebo uvnitř je pro extraverty jako žít pod zamračenou oblohou. Solární panely potřebují slunce, aby se nabily. Extraverti potřebují být venku a provádět nějakou činnost, aby si doplnili energii. Podobně jako introverze je i extraverze trvalým temperamentem. Nedá se změnit. Můžete se naučit fungovat s ní, ne proti ní.

Proč jsou introverti jako kočky: ,,Chci jít ven." O dvě minuty později ,,Chci zpátky dovnitř."

Základní rozdíly mezi introverty a extraverty
Tvorba energie je nejcharakterističtějším rozdílem mezi introverty a extraverty, existují však ještě další velké rozdíly. Například reakce na stimulaci a přístup k vědomostem a zkušenosti. Extraverti vzkvétají v prostředí plném různých podnětů, zatímco pro introverty jich může být příliš mnoho. Extraverti rovněž obvykle rozprostřou širokou síť, když získávají vědomosti a zkušenosti, zatímco introverti dávají přednost užšímu a hlubšímu zaměření.
Na rozdíl od většiny našich představ o extravertech nejsou nezbytně nutně více společenští nebo živější než introverti, jejich zaměření však směřuje mimo sebe sama.

Extraverti spotřebovávají energii bez obav a často mají problém zpomalit. Snadno si odpočinou tím, že něco výkonají ve vnějším světě, zejména když dnes máme takový výběr. Mohou být těmi, kdo dychtivě chtějí někam jít po večírku s dotazem ,,co dalšího budeme dělat". Relaxovat a dopřát svému tělu odpočinek pro ně bývá těžké.

Introvertni na druhou stranu čerpají energii z vnitřního světa. Na rozdíl od našich stereotypních názorů na introverty nejsou vždy tiší či samotářští, jsou však zaměřeni na vlastní mysl. Potřebují klidné místo k rozjímání, kde si mohou věci promyslet a dobít své baterky. Pro introverty není snadné si energii vytvářet, zejména v dnešním rychlém světě. Trvá déle, než si zásobu energie obnoví, a vyprchá z nich rychleji, než u extravertů. Introverti si musejí spočítat, kolik energie budou pro určitou věc potřebovat, kolik si musejí uchovat, a podle toho si dělají své plány.

Skryté přednosti introverta: dobrý posluchač, je kreativní, živý vnitřní svět, přemítá o věcech vnitřně, dobrý stavitel mostů, vášnivý pozorovatel, kreativní síla.

Další rozdíl je v prožívání vnější stimulace. Extraverti mají rádi hodně zážitků, zatímco introverti chtějí vědět hodně o tom, co prožívají. Introverti mají vysokou hladinu vnitřní aktivity a intenzita působení toho, co přichází zvnějšku, se u nich velmi rychle zvyšuje.
Většinou, aniž by si uvědomoval proč, se introverti snaží regulovat prožitky přílišné stimulace omezením vnějších vstupů. Introverti mají rádi složitost, pokud se mohou bez stresu zaměřit na jednu nebo dvě oblasti. Když však mají příliš mnoho projektů, snadno je to přemůže. Pro introverty může být příliš stimulující i jen to, že jsou mezi lidmi. Jejich energie se v davech, třídách a jakémkoliv hlučném a invazivním prostředí vyčerpává. Mohou se velmi rádi bavit s lidmi, ale po rozhovoru s kýmkoli obvykle začnou cítit potřebu odtáhnout se, udělat si přestávku, nadýchat se vzduchu.

Tiší lidé mívají nejhlasitější myšlenky

Další rozdíl mezi introverty a extraverty je pojetí šíře a hloubky.
Extraverti mají obecně rádi šíři - hodně přátel a zážitků, vědět tak trochu o všem, rádi zevšeobecňují. To, co z vnějšího světa vstřebají, se v jejich nitru obvykle nerozšíří, když zkušenost zpracovávají. Kráčejí vstříc dalšímu zážitku. Nechtějí u ničeho chybět. Pro extraverty je život velkým sbíráním zážitků a snaží se ze života vymáčknout každou kapku stimulace. Rozmanitosti je stimulující a dodává energii.

Introverti mají rádi hloubku a omezují množství zážitků, nicméně každý hluboce prožívají. Často mají méně přátel, ale větší intimitu. Rádi se hluboce ponoří do určitého tématu a hledají spíš ,,bohatství" než ,,mnohost". Jejich mysl informace z vnějšího světa vstřebává, pak o nich přemýšlí a rozšíří je. A ještě dlouho poté, co informace přijali, je stále přežvykují a stravují. Kdo jiný, než právě introvert, by měl dostatek trpělivosti studovat vzorce páření u jihoafrické mouchy tse tse? Z tohoto důvodu jsou také introverti neradi rušeni. Obtížně se vynořují ze své hluboké studny soustředěnosti. Dosáhnout tohoto silného soustředění opětovně, vyžaduje hodně vynaložené energie navíc, kterou často nemají.


Introvertní problémy:
Zavolej jim. - Poslal jsem jim e-mail.
Prostě buď rychlý a zavolej. - Taky jsem jim poslal smsku.
Prostě jim zavolej! - Pošlu jim další e-mail.


zdroj: kniha autorky Mary Olsen Laney ,,Jste Introvert?" 2002
nakl. Universum 2017
 


Komentáře

1 hanka hanka | 6. prosince 2018 v 9:59 | Reagovat

Proto mají introverti a extroverti odlišný životní styl. Může vůbec fungovat soužití v páru kdy je jeden intro a druhý extro? Mě jako introverta hrozně ruší když mi extrovert neustále zasahuje do soustředěnosti, jsem pak frustrovaná protože vím že nepracuju na 100% a příležitosti mi utíkají mezi prsty. Zatímco extrovert vedle mě nechápe na co si stěžuju když mi dává tolik volnosti (= třikrát za hodinu přijde, na něco se ptá, něco po mně chce) a potom se diví že jsem večer vyčerpaná a už nikam nechci jít. Máme úplně jiné vnímání i styl práce, navzájem se rušíme. Jeho frustruje když nemůže se mnou komunikovat a mít otevřené dveře, mě frustruje když mi stále zasahuje do procesu a soukromí.

2 Tereza Tereza | 6. prosince 2018 v 10:43 | Reagovat

Aluško, strašně moc ti za tyhle články děkuju, opravdu :-) Nejen že z nich čerpám informace pro sebe samotnou, jako pro extavertního introverta :D, ale systém mě pomalu zpracovává do role učitelky - a tyhle informace do života prostě dětem chci předat. Radši se s nimi budu bavit o půl hodiny dýl o tomhle, než abych do nich cpala telefonní seznam metod zkoumání v psychologii - to jim k ničemu dopodrobna nebude, stačí o nich vědět a znát jejich podstatu.
No, kdo by to byl řekl, že tu začnu nacházet inspiraci pro svou pedagogickou praxi, že :-D  :-)

3 Alue Alue | 6. prosince 2018 v 19:23 | Reagovat

[1]:  Kniha se tomu věnuje. Pro intro ženu je ideální extro muž. Pro intro muže je někdy extro žena problém, protože ho přebije a pak si ho přestane vážit a dva intro se po letech začnou spolu nudit, protože budou mít shodné problémy na které jsou slabí (zaletelefonuj tam, zařiď, atd), a spadnou rychle do stereotypu... prakticky intro žena je zhmotněný sen pro extro chlapa, protože bude perfektně pasovat do role slabší ženy co potřebuje aby za ni někdo něco popohnal nebo vyřešil a svého extrouše bude obdivovat jak je statečný a jak všechno vyřeší... zatímco bude hezky doma pečovat o domácnost a nebude se nikde courat po nocích, introuši ani nebývají promiskuitní, protože bazírují na hlubokých vztazích. V podstatě tradiční role křehké ženy pečovatelky, popisuje ženu introvertní.
Nejblběji je na tom intro muž, buď chytí ženu která má netradiční vnímání rolí a přesila jí vadit nebude (některým i vyhovuje)  - nebo má trochu problém, vedle intro ženy je vztah zcela nekonfliktní ale poněkud nudný (to se pozná až po letech ne hned, na začátku to vypadá jako ideál) a pokud není průbojný, je zvýšené riziko že zůstane na ocet.
Je to tam dost podrobně, ale nemám v plánu to zařazovat do seriálu (nezdá se mi to dost zásadní a dost důležité), kdyžtak si knihu kup, vyhozené peníze to nejsou, ale v kostce je to řečeno takhle jak jsem psala. Teoreticky jsi v ideální kombinaci, máš jenom problém v tom, že tvůj partner není správně poučen o tom co to je introvert a jak se k němu má chovat. Samo se to nespraví, protože on jako extro se chová úplně normálně a sám spontánně to těžko pochopí. Vysvětli mu svoje několikahodinové zamykání se sama v pokoji jako nutnost, snad si zvykne a nechá tě, bez toho se to nedá.

[2]:  tak to se ti bude ještě líbit pokračování, mám v záloze článek o introvertních dětech a jak s nimi pracovat

4 jirik jirik | 6. prosince 2018 v 20:03 | Reagovat

[1]:* Může vůbec fungovat soužití v páru kdy je jeden intro a druhý extro?* Soužití fungovat může; musíte se domluvit na určitých pravidlech a ta dodržovat.

------
Mě kdyby u počítače nehrály MP3ky, tak si budou myslet, že nejsem doma. Čím jsem starší, tím toho méně namluvím, ale za to v myšlenkách jedu na plné obrátky.

5 zdeněk zdeněk | 6. prosince 2018 v 22:52 | Reagovat

[1]: Z mé zkušenosti takový vztah nefunguje. :D

6 hanka hanka | 7. prosince 2018 v 8:09 | Reagovat

[3]: Tak to je skvělé a přesně to sedí! Měla jsem vztah kdy jsme byli oba intro a opravdu jsme se na konci nudili a chyběl nám stimul, byli jsme úplně stejní. Teďka je to obráceně:) metodou pokus-omyl už nějak přicházíme na to jak se k druhému chovat ale že je o tom knížka bych nečekala. Děkuji!

7 Tereza Tereza | 7. prosince 2018 v 19:48 | Reagovat

[3]: No paráda, tak to se na pokračování moc těším :-) A koukám, že po knížce se budu muset taky podívat - podle popisu, co vše se tam řeší, vypadá hodně dobře :-)

8 @ @ | 7. prosince 2018 v 22:53 | Reagovat

[6]: Tak podle tohoto článku jsme s manželkou oba totální INTRO. Ale klape nám to spolu v pohodě již přes 30 let. :-)

9 ⚜️ aston 405 ⚜️ aston 405 | E-mail | Web | 7. prosince 2018 v 23:43 | Reagovat

[2]: týjo, jaké bude tvé konkrétnější zaměření (=kvalifikace), jestli se můžu ptát? :)

10 Lucka Lucka | 8. prosince 2018 v 12:13 | Reagovat

Mám ráda Jonnu Jinton.
Máš ji na obrázku.
Taky jí sleduješ ?

11 hanka hanka | 8. prosince 2018 v 20:08 | Reagovat

[8]: já myslím, že mezi introverty může vzniknout úžasné duševní souznění. Pak záleží jakou mají konkrétně povahu, aby se doplňovali a inspirovali, myslím že soužití introvertů je určitě možné:)

12 leeth leeth | Středa v 22:35 | Reagovat

[10]: ta je fakt ztělesněný anděl, jinak se to nedá popsat.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama