V e-shopu Alue.cz jsou nové křišťály z Madagaskaru. - Aktuální výběr ZDE
Sledujte Zápisníček, kde vycházejí aktuální zprávičky. Nejnovější příspěvek: 16.12.

Naše jméno má vliv na volbu partnera i povolání

2. prosince 2018 v 15:54 | Alue K. Loskotová |  Zajímavosti
Nomen omen - toto latinské rčení se používá v případě, kdy jméno osoby nebo název místa vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele. Podle psychologů je na něm víc pravdy, než byste věřili.

Jména ovlivňují způsob, jak žijeme své životy zřejmě ještě víc, než si myslíme. A není to pouze legrační příjmení, kvůli němuž se vám vysmívali ve škole. Pozoruhodného je mnohem víc.
Tak třeba aliterace. Američtí psychologové Richard Kopelman a Dorothy Langová zkoumali jména 42 457 manželských párů v USA. Zjistili, že případů, kdy jména obou partnerů začínají na stejné písmeno, je výrazně více, než by naznačovala - konkrétně o 8,3 procent. A to už vylučuje statistickou chybu. Pokud se připočítaly i přezdívky nebo zkratky jmen, bylo shodných jmen dokonce o 12 procent více.

Čím to? Autoři studie to vysvětlují velmi jednoduše: "Pravděpodobně proto, že aliterace (stejné hlásky na začátku slov) působí na člověka příjemně."Podle psychologů tedy aliterace fungují tak, že jsou pro lidský mozek příjemné.Výraz nomen omen pochází od římského dramatika Tita Maccia Plauta (asi 250-184 př. n. l.), který ve své hře Persa (Peršan) použil formulaci nomen atque omen (latinsky "název a znamení zároveň"). V jeho hře se vyskytuje postava velmi zištné nevěstky, která se jmenuje Lucris (lucrum, lat. zisk).


Jména nám však dokonce předurčují kariéru. Psycholog John Hoyland publikoval v časopise New Scientist článek pojednávající o lidech, kteří mají jména podobná svým povoláním. Vymyslel pro tuto situaci pojem nominativní determinismus; snažil se přitom pochopit, jak je možné, že zdánlivě náhodných shod je ve společnosti tolik.

Synchronicita - samé otázky a žádné odpovědi
Podle Hoylanda je tato situace typickou ukázkou synchronicity. S tímto pojmem přišel v polovině 20. století K.G. Jung - jde o "spojitost mezi dvěma zdánlivě spolu nesouvisejícími událostmi". Už Jung synchronicitu rád demonstroval na jméně, a to na jméně svém a svého velkého učitele Sigmunda Freuda. Jistě, může to být náhoda, že Freud (německy "radost") vymyslel "princip slasti a Jung (německy "mladý") se zase věnuje principu obnovení persony - ale je to náhoda značně bizarní. Jung to považoval za důsledek "nutkavosti jména".

Hoyland se podíval na veškerou literaturu, která k tomu tématu existuje, a tvrdí, že sice není doložitelný nějaký přímý vztah mezi jmény člověka a jeho zaměstnáním, lze však nalézt několik působivých náhod. Například v USA je podle něj vyšší šance, že se člověk jménem Denis nebo Denisa stane zubařem (anglicky dentist). Podle Hoylanda je to tím, že lidé mají vlastní jména raději než jiná. Jsou součástí jejich identity, a proto jim v životě přisuzují větší důležitost než jiným jménům.
A proto je vyhledávají - respektive jsou přitahováni k místům a činnostem, které jim vlastní jméno připomínají. Hoyland pro svou hypotézu zatím nenašel statistické důkazy, zejména proto, že se tento problém velmi špatně studuje.


Tento fenomén je velmi dobře vidět ve vědě. Jen Huntová z university v Manchesteru v článku pro New Scientist tvrdí, že "vědci často tíhnou k oblasti výzkumu, která souzní s jejich jménem." Roku 2002 pak se stejnou hypotézou přišla práce Bretta Palhama pro časopis Journal of Personality and Social Psychology. I její autor se domnívá, že nás to "táhne k profesím, které nám připomínají vlastní jména…"


 


Komentáře

1 Ceneon Ceneon | E-mail | 2. prosince 2018 v 22:28 | Reagovat

Kdopak velí projektu Dejme dětem šanci? https://www.dejmedetemsanci.cz/s2/kontakt.html

2 stenly919 stenly919 | 3. prosince 2018 v 14:08 | Reagovat

Tak zajímavé, u mě to tak je, dělám ve strojírenství, jmenovitě na soustruhu a doma mám soustruh též. Ale myslím si, že to je spíše okrajová shoda, jsou faktory, které mají větší vliv na výběr povolání, třeba zaměstnání rodičů nebo vliv prostředí. U alue to taky nefunguje, nebo se pletu ? Mimochodem můžete sem někdo napsat, jestli obor, který děláte nebo studujete souvisí s vaším jménem ?

3 Cestovatelský Mág Cestovatelský Mág | E-mail | Web | 3. prosince 2018 v 14:20 | Reagovat

Zrovna o něčem podobném jsem přemýšlel, když jsem četl jméno Donalda Trumpa. Nevěděl jsem, že čtu něco o Donaldu Trumpovi a místo jeho příjmení Trump, jsem jej přečetl jako triumph, což se dá z angličtiny do češtiny přeložit jako "velký úspěch, velké vítěztví". To na něj celkem sedí, když si vezmeme jak úspěšný podnikatel to je, kolik postavil obřích nemovitostí, jaké obří projekty zrealizoval a ještě se stal prezidentem Spojených Států. Asi možná něco na tom bude :-D

4 ⚜️ aston 405 ⚜️ aston 405 | E-mail | Web | 3. prosince 2018 v 21:43 | Reagovat

Tak to je fakt síla. Mám už nějakou dobu zjištěnou anglickou hodnotu svého jména. Teď jsem si ze zvědavosti chtěl zjistit, jakou hodnotu má jméno mojí nejoblíbenější spolužačky (neboli kolegyně) na VŠ, kterou mám opravdu rád (bohužel je zadaná :D) a málem mi teď spadla čelist - zjistil jsem, že má ÚPLNĚ STEJOU HODNOTU JMÉNA, jako já :D a a po ní je má druhá nejoblíbenější spolužačka - ta má ZASE STEJNOU HODNOTU :D. To je překvapení.....

5 Dexter Dexter | 6. prosince 2018 v 16:49 | Reagovat

V tech prekladech je dost velka chyba. Anglicke slovo "bolt" znamena šroub, závora, uzávěr, šipka.
Blesk se anglicky řekne lightning, nebo "lightning bolt". Ovšem samktne slovo bolt vyznam blesku proste nema. jestli chces tu afirmaci, oprav to na sipka, protoze takhle je ten preklad nepresny.

6 MUDrland Wenca MUDrland Wenca | E-mail | Web | 7. prosince 2018 v 8:33 | Reagovat

Se shodami jmen s profesemi nositelů jsem se setkal mnohokrát, všiml jsem si souvislostí, ale neměl jsem čas se tím hlouběji zajímat. Z receptářovských pořadů je známo také jméno Kopřiva.

Samostatnou kapitolou je Kalousek. Na Valašsku je pod pojmem "kalúsek" chápán člověk svérázně vychytralý, někdy až tak že používá nekalých způsobů jednání.

Osobně znám balkánského nositele jména Grbič. V překladu by to mohl být Hrbáč, ten ale označuje člověka s hrbem. Přesnější překlad je patrně Hrbič, podobně jako hrozič (rockový fanda). Hrbič je člověk který se hrbí. A tento význam naprosto přesně odpovídá jeho bezcharakternímu charakteru. Tento člověk hlídá průmyslový areál a před šéfem se příkladně hrbí a kvůli vyvolání pocitu nenahraditelnosti podráží kohokoli. Kdyby se dostal hierarchicky výš, podrazí i svého šéfa před kterým se zatím hrbí.

Zde je nutno si uvědomit, že Habsburské zavedení příjmení se nedělo nejen podle povolání (Kovář,Kolář, Pekař), ale také podle osobnostních charakteristik jako je vedle Kalouska a Grbiče např. Šustala, Píč (myšleno jako piják, nebo ten který si nechal odstranit písmeno A), nebo švejskovsky známý Pepek Vyskoč alias Josef Vyskočil.

7 MUDrland Wenca MUDrland Wenca | E-mail | Web | 7. prosince 2018 v 22:51 | Reagovat

Další jméno které mne zaujalo je Putin. Puť je rusky cesta a řekl bych že Putin má osudem stanovenou CESTU k udržení nezávislého Ruska.

Rasputin má stejný slovní základ. Podle Pjakina patřil k vlastenecké skupině, která měla podobný cíl jak Putin, tedy převzetí a udržení moci.

Slabiku Ras můžeme chápat jako fonetickou angličtinou vyslovené slovo Rus, tedy Rus Putin.

Ras můžeme také vyložit jako raz, tedy jednou (odin raz), nebo všeobecně jako číslovka 1. Takže jméno Rasputin lze napsat jako Putin I.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama