Jak se nenakazit virem oběti a co dělat, pokud už jsme ve stavu oběti uvízli.

10. února 2019 v 0:45 | Alue K. Loskotová |  Psychologie
Jsou mezi námi lidé, kterým se existence ve stavu oběti podvědomě zamlouvá. Ovšem nikdy by nepřiznali, že donekonečna si stěžovat a fňukat je jejich oblíbené zaměstnání. Vůbec nestojí o nějaké životní změny. Všechno, co si přejí je, aby byli litováni, aby jim byl dáván najevo soucit a účast. Čím víc, tím líp.

Sami pro sebe jsou hrdinové. Vždyť přece tolik trpí nespravedlností světa! V té sladké roli oběti se pro ně skrývá mnoho přidružených výhod a tajných bonusů. Klíčové je, že ve svém životě nechtějí ani nehodlají cokoli měnit. Vyvolávat lítost okolí, to je celý jejich cíl.

Jen si to prosím nepleťte s okamžiky slabosti, které občas přepadnou každého. S chvílemi, kdy se člověku chce uchýlit se do útěšné maminčiny náruče a hlasitě si poplakat. Role chronické oběti a okamžitá situační slabost, to jsou dvě naprosto rozdílné věci.Lidé s psychikou oběti nikdy nenesou zodpovědnost za svůj vlastní život. Proč by to také dělali?
Kolem nich se vždycky najde někdo, koho mohou obvinit ze svých neštěstí a nezdarů. - To on je ničemný holkař, ne že já sama si stále vybírám stejný typ mužů. Zaměstnavatel je vydřiduch a pořád chce ode mě nějakou práci, ne že já sama jsem si vybrala tak špatně placené místo. To doktoři jsou neschopní a k ničemu, ne že já sám jsem si zničil zdraví pitím a kouřením. - Takhle bychom mohli pokračovat donekonečna.

Jsou lidé, kteří nehledě na všechny problémy a trápení, které v životě mají, se snaží svou životní situaci změnit k lepšímu. Jistěže si taky dělají se vším hlavu a potřebují podporu a soucit. Taky mají chvíle, kdy je opustí všechna rozhodnost a mají pocit, že jsou naprosto bezmocní a nezvládnou změnit vůbec nic. Dokážou den proležet na posteli a brečet do polštáře. A o půlnoci v zoufalství volají kamarádům, jen aby se jim svěřili a vyslechli pár jejich účastných slov.

Rozhodující však je, že tito lidé jsou odhodláni podnikat reálné kroky a jednat, pokoušet se z problémové situace vybřednout. Podporu potřebují jako dodatečný zdroj, aby mohli vykročit z problémového místa a znovu začít vést normální život. Prožijí si své emoce a znovu začínají jednat v reálném světě. Cílem jejich snahy o dosažení nějaké podpory je znovunalezení možnosti jít dál.
Jsou to lidé ochotní nést za svůj život zodpovědnost. Jen vzácně obviňují někoho jiného. Prakticky nikdy od nich neuslyšíte, že za jejich problémy mohou jiní - úředníci, zákony, stát nebo sousedka Huňková. Vznikl problém, takže určitě existuje řešení. Když si s ním nedokážou poradit sami, požádají někoho o pomoc.

Jaké jsou klíčové otázky, které kladou sami sobě? Podívejte se:

Jak mohu změnit situaci?
Co z toho závisí na mě?
Jak mohu ovlivnit události?

Sami vidíte rozdíl, sami vidíte, na co soustřeďují pozornost. Na sebe, na vlastní zdroje, na své vlastní jednání. Co mohu hned teď udělat s tím, co mám?

Zatímco u obětí jde o nekonečné hledání viníků a lítost k sobě samým.

Kdo za to může?
Jak mi to mohli udělat?
Chudáček já!

Pozornost je soustředěna na vlastní bezmoc a na jiné.


Stav oběti je silně nakažlivý
Tento specifický způsob myšlení je jako virus, je to nákaza. Je-li člověk v jednom prostoru s obětí a udržuje s ní dlouho styky, může časem zjistit, že začíná i sám obviňovat lidi kolem sebe a hledat viníky. Získaný zlozvyk se snadno může stát životním postojem.

Co dělat, jestliže kolem sebe máme lidi, kteří uvízli ve stavu oběti?
Nesmíte zapomenout, že jejich cílem je dosáhnout vašeho soucitu, lítosti a pozornosti k jejich osobě. Nevěnujte příliš mnoho času poslouchání jejich srdceryvných historií.

Raději se rovnou zeptejte:

Čím ti v téhle situaci mohu já konkrétně pomoci?
Pomoc jakého druhu potřebuješ?
Jaký je skutečný cíl tvého vyprávění?
Potřebuješ se vypovídat? Dobře, mám volných deset minut - poslouchám.
Potřebuješ moji podporu? Dobrá, v čem konkrétně chceš, aby tě podpořil?
Potřebuješ konkrétní pomoc? Dobře, co pro tebe mohu udělat právě já?

V devadesáti procentech případů oběť vaši pomoc ani podporu nepotřebuje. Potřebují vaše uši ochotné naslouchat a vaši lítost. Až je přestanete krmit svým vlastním časem a pozorností, přestanou vám volat a najdou si někoho jiného, kdo jim bude ochotně naslouchat a soucitně při tom pokyvovat hlavou.

Co si počít, jestli vy sami jste uvízli ve stavu oběti?
Uvědomit si svůj stav. Položit si následující otázky a poctivě si na ně odpovědět:

Jak je možné, že ve svém vlastním životě nic neměním?
Jaké druhotné výhody a bonusy mi přináší stav oběti?
Mohu ty výhody získat nějakým přijatelnějším způsobem?
Jak dlouho chci v tomto stavu setrvat? Hodinu, den, měsíc, rok?

Stanovte sami sobě konkrétní termín a trpte zcela vědomě. Například si řekněte: Zatrpím si ještě 2 dny a 6 hodin, budu fňukat, plakat a každému si stěžovat, a pak se pustím do nějakého jednání, abych se z tohoto stavu dostal.

Které postupné malé krůčky mi mohou pomoci dostat se ze stavu oběti?
Kdo mi v tom může pomoci?
Ke komu se obrátím o pomoc?
Jakého stavu chci dosáhnout místo současného?
Jak budu jednat, abych svou pozici mimo stav oběti upevnil?

Být či nebýt obětí je vědomou volbou každého člověka. Vždycky můžete říci stop. A pokud by se vám nedařilo dostat se z toho sami, můžete vyhledat pomoc psychologa.

Přeji vám v životě dostatek vědomého přístupu k němu. Žijte šťastně, obklopeni těmi správnými lidmi.


 


Komentáře

1 jirik jirik | 10. února 2019 v 7:53 | Reagovat

*Lidé s psychikou oběti nikdy nenesou zodpovědnost za svůj vlastní život. Proč by to také dělali?
Kolem nich se vždycky najde někdo, koho mohou obvinit ze svých neštěstí a nezdarů.*
Takový druh psychopatů, kteří mají potřebu manipulovat se životy druhých, aby sami byli viděni v dobrém světle......

2 Hanka Hanka | E-mail | 10. února 2019 v 21:53 | Reagovat

Ahoj Alue,
Prisim nevies preco sa nedaju nacitat stranky tadesco?
Bola tam nejaka zmena alebo....
Vopred dakujem za odpoved

3 Hanka Hanka | E-mail | 10. února 2019 v 21:54 | Reagovat

Ahoj Alue,
Prisim nevies preco sa nedaju nacitat stranky tm?
Bola tam nejaka zmena alebo....
Vopred dakujem za odpoved

4 Nirvana (alias Ježovka) Nirvana (alias Ježovka) | 11. února 2019 v 3:37 | Reagovat

huh... jsem fakt ráda, že jediný koho já většinou viním, jsem já :D a vždycky se se sebou domlouvám, "co s tímhle budeme dál dělat" :D co no, jsem taky člověk a mám propůjčené nějaké fyzické tělo, které je skvělým nástrojem. Tak proč s ním něco zajímavého nedělat(lol, to zní jak divná narážka, tak to fakt nemyslím:D). Škoda uvíznout ve stavu, kdy se neposouvám vpřed. Pořád říkám, že na to žít ten nejhorší život a být nešťastná mám vždycky spooooustu času.

5 Alue Alue | 11. února 2019 v 9:16 | Reagovat

[3]:  vymaž cache v prohlížeči a dej F5

6 Jan Jelínek Jan Jelínek | E-mail | 11. února 2019 v 14:22 | Reagovat

[1]:
Všichni na tento svět přicházíme (mimo jiné) prvotním a druhotným životním tématem.

Prvotní téma - kdo jsme, a druhotné téma - na čem zde máme pracovat. Člověk s prvotním tématem "oběť" je obětním beránkem života, a účel jeho bytí mezi námi je zaměřit obecnou pozornost na nespravedlnost a inspirovat nás k tomu, abychom proti ní zakročili a udělali (pro něho) nějaké změny k lepšímu. (Sylvia Browneová: Cesta na druhý břeh).

Oběť má hodnotu na Tonové škále R.Hubbarda pouhých 0,1 a nad ní je sebeponížení (0,2), pod ní pak beznaděj (0,07). Všechno to jsou velice nízké vibarace, proto je člověk zacyklován ve svém životním tématu oběti. Vynucuje si pozornost protože on je přece ta oběť za což bezpochyby můžou ti druzí.

Je to jako by si dotyčný nasazoval na zdravé oči dioptrické brýle. Uvidí zkrze ně zkreslený svět a on takový pro něho skutečně bude, protože se na něj bude dívat brýlemi své pokřivené lásky.

Pocit oběti je ve skutečnosti takový pošťák, který dotyčnému nese vzkaz, že se musí pozměnit pokud se chce z tohoto pocitu (oběti)vyhrabat. Člověk ve stavu oběti to ale vůbec nevnímá právě kvůli tomu, že oběť je jeho životním tématem. Většinou sám toto své nastavení změnit nedokáže, proto mnohdy žádá o pomoc. Jestli má v sobě to správné palivo, kterým je upřímná touha změnit se, pak se mu to s vnější pomocí může podařit.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.