Na Sibiři byl objeven masový hrob mamutů, leželo zde 550 kostí

11. února 2019 v 0:54 | Alue K. Loskotová |  Záhady
Je to pátý nalezený masový hrob v autonomní oblasti Khanty-Mansi
Obsahuje kosti jedenácti mamutů, ale další výkopy mohou odhalit více
Odhaduje se, že kosti jsou staré 10 000 až 30 000 let
Mamuti zde možná zemřeli poté, co zoufale vyhledávali minerály a sůl k lízání.

Na Sibiři byl v roce 2015 objeven hromadný hrob mamutů s přibližně 550 kostmi z vyhynulých zvířat, které byly získány ze špatně přístupného místa. Nachází se poblíž řeky Ob, 2 800 km dlouhé. Je to pátá nekropole, která se nachází v autonomní oblasti Khanty-Mansi.


Poslední nalezený mamutí hřbitov obsahoval pozůstatky nejméně 11 mamutů, ale další výkopy pravděpodobně odhalí více. Byli mezi nimi nalezeni i nosorožci a jeleni.Odborníci zde také našli kosti vyhynulých nosorožců s hustou srstí a prehistorického jelena. Odhaduje se, že kosti jsou staré 10 000 až 30 000 let, ale bude provedena podrobná analýza, s cílem ověřit jejich věk a zjistit, proč očividně zemřeli spolu.

Anton Rezvy, vedoucí paleontologického oddělení Muzea přírody a člověka Khanty-Mansijsk, řekl: "Účastnil jsem se této expedice. Existence těchto míst nám již dávno byla nahlášena, ale až dosud jsme nemohli určit přesnou polohu."
Dále řekl: "Přijeli jsme - a naštěstí našli masový hrob rychle. Část kosterních pozůstatků byla již odplavena řekou a kosti jednoduše ležely na hladkém povrchu u břehu řeky.

Chlupatí mamutové údajně existovali téměř 350 000 let předtím, než vyhynuli.

Existence místa byla již dlouho hlášena, ale až dosud odborníci nemohli určit přesnou polohu. Kosti byly nalezeny ležící na břehu řeky, a další byly nalezeny při výkopu do hloubky.

Nachází se poblíž řeky Ob 2 800 km dlouhé, je to pátá nekropole, která se nachází v autonomní oblasti Khanty-Mansi. Odborníci zde nalezli kolem 550 kostí.

"Posbírali jsme více než 500 kostí, jeden druh kostí je z osrstěného nosorožce, dále jsme zde našli tři soby a zbytek kostí byl z mamutů. Po celá léta z nich pravděpodobně lidé brali kosti jako suvenýry a v důsledku toho jsme nenašli jedin kel, zuby, ani velké kosti.
Právě tito lidé nás přitahují především. Skvělá věc je, že jsme našli místo, odkud byly kosti propláchnuty řekou, a teď můžeme provádět rozsáhlé výkopy. "

Jaké je však vysvětlení těchto masových hrobů?
The Siberian Times uvedl ve své zprávě: "Jedna teorie je, že mamuti trpěli nedostatkem minerálů a zoufale hledali vápník na místech s výskytem soli, kterou chodili lízat. Další teorie je, že byli nahnáni do pasti a uloveni."

Na přiloženém obrázku je fotka kosti z očividně nemocného mamuta.

Proč by tolik mamutů společně umíralo na jednom místě?
Přírodní naležiště soli jsou místa pro různé druhy zvířat, která zde mohou doplnit minerály. Minerály nacházející se v přírodní soli jsou potřebné pro vývoj a údržbu kostí, svalů, oběhového systému a nervového systému.

Paleontolog Sergej Leshchinský je přesvědčen, že osteoporóza byla klíčovou příčinou úmrtí osrstěného mamuta poté, co na mnoha kostech nalezl následky této nemoci.
Jeho teorie o nedostatku klíčových minerálů v potravě pro mamuty před více než 10.000 lety je podpořena jeho nejnovějšími nálezy na dvou letních expedicích k solnému nalezišti.
Během nedávné expedice odhalil nekropoli, která zahrnovala pozůstatky osrstěných nosorožců a vyhynulých druhů starých koní a bizonů.

"Místo bylo podobné starodávným lázním pro obnovu zdraví zvířat. Přesto jich zde mnoho zahynulo, možná ze zdravotních důvodů, které je přiměly hledat minerální infuze. Nebo proto, že uvízli v hlíně, nebo kvůli útokům dravců na tomto místě," informoval The Siberian Times.

Teorie Dr. Leshchinského je založena na tom, že všechna zvířata byla oslabena nedostatkem vápníku a dalších životně důležitých minerálů, které - kvůli změně klimatu - nebyly v jejich jídle dostupné.

"Koncentraci paleontologických nálezů v této oblasti lze vysvětlit skutečností, že se tam daly lízat soli, které místní zvířata potřebovala," říká akademik z Tomskské státní univerzity.
"Velcí bylinožraví savci sem přišli, aby si poleželi v bahně a snědli trochu hlíny s obsahem minerálních látek. Když hledali minerály v hlíně a sůl, šlapali přitom po kostech svých mrtvých vrstevníků, kteří už na místě zemřeli dříve."

Sůl je nutná pro vývoj a údržbu kostí, svalů, oběhového systému a nervového systému. Obsahuje sodík a chlorid, ale nese v sobě i stopové minerály, jako je vápník, hořčík, fosfor a selen.

Existuje několik teorií o tom, jak a proč mamuti zemřeli v masovém hrobě.

Další teorie o tom, proč tolik zvířat zemřelo na jednom místě, je to, že mamuti trpěli nedostatkem minerálů a zoufale hledali vápník na místech s výskytem soli.


zpracovala Alue © www.Aluska.org 2019
 


Komentáře

1 armag armag | 11. února 2019 v 9:29 | Reagovat

To jsou právě pozůstatky z doby, kdy byla poslední velká katastrofa. Vzhledem k tomu, že kosti jsou velice blízko povrchu, tak je jasné, že nemohla být moc dávno. Já si myslím, že to přibližně odpovídá tomu 6. stol. n. l., kdy byl zničen život na severu.

2 Andy Andy | 11. února 2019 v 15:23 | Reagovat

to zní dost nepravděpodobně, že pomřeli na nedostatek vápníku, zvířata nejsou tak blbá jako lidé, aby se krmili jídlem, který není pro jejich organismus vyhovující a navíc, když není sůl tady, jdeme jinam ne? ... :o
Ne! Zůstaneme tady a všichni hromadně umřeme...
Navíc, ano ty pozůstatky jsou dost na povrchu, armag má pravdu, a navíc tam byla nalezena i další zvířata.
___________________
"Velcí bylinožraví savci sem přišli, aby si poleželi v bahně a snědli trochu hlíny s obsahem minerálních látek. Když hledali minerály v hlíně a sůl, šlapali přitom po kostech svých mrtvých vrstevníků, kteří už na místě zemřeli dříve."
Takže nějaká hromadná katastrofa, a pak tam chodili další mamuti i po katastrofě odjinud i nadále.
_____________________
"nedostatkem vápníku a dalších životně důležitých minerálů,které - kvůli změně klimatu - nebyly v jejich jídle dostupné."

Jaké změně klimatu? :o

Jinak mamuti žijí na Sibiři dodnes, to už Alue kdysi psala. Ale koukám na video, já ho vidět, tak se poseru strachy, takové velké, chlupaté, obrovské kly.
Náhodou už to maj hoši a holky snažší než sloni, mamuty už nejspíš nikdo neloví, ne? Když přece vyhynuli.
https://www.youtube.com/watch?v=jW6vm8Z4I5A

3 Andy Andy | 11. února 2019 v 15:25 | Reagovat

Alue, nemáš tu zapnutou moderovanou diskuzi .. hned se mi to zvěřejnilo.
ať víš

4 Dexter Dexter | 11. února 2019 v 16:39 | Reagovat

Na sibiri se objevuji i nalezy mamutu, kteri maji stale v tlame nesezvykanou travu. Tedy zemreli velice rychle. Coz je zvlastni.

5 mariankosnac mariankosnac | 11. února 2019 v 17:42 | Reagovat

Nebude za tými mäsovými hrobmi proste človek? Kly a veľké kosti sa používali k výstavbe stanov, mäso bolo zjedené a zbytok kostí sa nahádzal na skládku, podobné skládky mamutích kostí sa našli i v Čechách.

6 Nirvana (alias Ježovka) Nirvana (alias Ježovka) | 11. února 2019 v 19:26 | Reagovat

hmm... těším se, až postupně s věkem a (snad) přibývající moudrostí dojdu k těmto tématům. Zatím jsem na to příliš mladá a vždycky mám respekt ze straších lidí, kteří toho vědí hodně o historii - i z alternativních zdrojů - a pak o tom mezi sebou zkušeně diskutují.

no nic, jdu dál jen naslouchat.

[5]: hm, taky možnost.

[3]: to se mi taky stalo, nějaký bug :D

[4]: "Na sibiri se objevuji i nalezy mamutu, kteri maji stale v tlame nesezvykanou travu." No né, to je zajímavé.

[2]: "Jinak mamuti žijí na Sibiři dodnes, to už Alue kdysi psala." ?! prašťte mě, na spoustu věcí očividně ještě vůbec nemám. a já se vyššímu vedení divím, že mě zatím "nepustí dál" :-? vždyť bych se něco víc dozvěděla a vůbec to nepobrala, jak vidím.

každopádně to byla nádherná zvířata, ač obrovská.

7 armag armag | 11. února 2019 v 19:58 | Reagovat

[6]: Právě to, že se našli mamuti s trávou v žaludku jasně ukazuje, že zemřeli velice rychle, proto si myslím, že vyhubila nějaká katastrofa.

8 mariankosnac mariankosnac | 12. února 2019 v 4:56 | Reagovat

Myslím že mamuti dávno vyhynuli ale i tak zaujímavé:

Mamut
Oblast výskytu - Severní Sibiř
Na severní Sibiři v nejodlehlejších místech kde téměř člověk nežije se odedávna vyprávějí příběhy o obrovských chlupatých zvířatech s chobotem a kly. Mnoho Sibiřanů tvrdí že hluboko v tajze žijí dodnes. Ale je obtížné je objevit a zahlédnout. Zůstalo jich již jen velmi málo a jsou velice vzácní. Obyvatelé Marijské republiky jim říkají obda. Mají prý vynikající zrak a nesnášejí pach spálenin. Podivuhodný je prý jejich smysl pro soudržnost a vzájemnou pomoc. Přes den se shluknou do houfu v jehož středu jsou ukryta mláďata. Svými kly shrabávají lišejník na velké hromady. Tyto hromady našli i někteří arktičtí badatelé ( např.Amundsen ) a neuměli si vysvětlit jejich původ. Na území Marijské republiky existují vesnice které jejich obyvatelstvo opustilo. Důvodem byl strach s obdy který jim boural části osady. Dle našeho zdroje čerpaného z článků pana Ivana Mackerle se případy staly ve vesnicích Nižnije Šapy a Azakovo v Medveděvském okrese.

V září 1962 vyprávěl jakutský lovec geologu Puškarevovi, že před revolucí se lovci nejednou setkali s mamuty a on sám narazil před deseti roky na stopy veliké jako umyvadlo. Podobné stopy našli i dva pastevci před válkou když pátrali po svém stádu. Známé je i vyprávění dvou lovců kteří v roce 1920 narazili mezi řekami Pur a Taz na velké oválné stopy a na vzdálenost tří set metrů viděli dvě obrovská zvířata s velkými zahnutými kly, porostlá dlouhou tmavohnědou srstí.

Vyprávění o mamutech se ale objevuje nejen na Sibiři, nýbrž i na druhé straně Beringovy úžiny. Někdejší president USA Jefferson byl těmito zprávami tak zaujat, že vyslal na Aljašku svého emisara. Ten mu přivezl speciální eskymáckou zbraň, určenou pro lov mamutů. Mimoto tvrdil, že dle zpráv eskymáků lze ještě potkat mamuty v zapadlých koutech Aljašky v severovýchodní části poloostrova.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.